GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2008.05.13. 09:33

mwzs

A nappali tagozatos jogviszony csak egészségügyi szolgáltatásra jogosít, pénzbeli ellátásokra (pl. táppénzre, GYED-re) nem.

Bogyó81 # 2008.05.13. 06:25

Sziasztok! Sajnos előző kérdésemre nem kaptam választ, de feltennék egy új kérdést, hátha... :) Úgy olvastam a MÁK oldalán, hogy idén a GYED egységesen 8%-kal emelkedik. Mi van akkor, ha mi ezt nem tapasztaltuk meg? Egyik munkatársnőmnek (szintén Gyedes) 0 Ft-tal emelkedett a Gyed, nekem a 8%-hoz képest kb. 2-3%-kal... a cég könyvelőjével nem lehet beszélni, mert kimagyarázza... tud nekem valaki tanácsot adni, hogy ilyenkor mit tudok tenni, hogy leellenőriztessem, hogy mennyi járna illetve ha nem annyit kapok akkor marad a Munkaügyi Bíróság? Utóbbit nem szeretném én sem, munkatársnőm sem, mivel macerás és ugye se idő se pénz gyerek mellett bíróságra rohangálni. Szép napot és köszönöm!

házacska # 2008.05.10. 14:32

Kedves nandy,nagyon köszönöm a válaszodat!Közben kiderült,hogy az ismerős azért kapott olyan kevés táppénzt,mert az alap besorolási bére brutto 65000 Ft.A többi pedig ilyen-olyan pótlék.Azok viszont nem számítanak bele ilyenkor a táppénzbe és a később a gyedbe sem.
További jó fórumozást !
házacska

mwzs (törölt felhasználó) # 2008.05.09. 19:53

Kedves Fórumozók!
Engem a GYED-del kapcsolatban érdekelnének a következők:

  1. Egy előző GYES beszámít-e a 180 nap biztosítási időbe?
  2. Ha csak nappali tagozatos jogviszonnyal rendelkezem a szülés idején és munkaviszonnyal nem, jár-e nekem GYED? Ha igen, mennyi?

A választ előre is köszönöm.

gittus # 2008.05.09. 11:01

1.,
A gyes időtartama alatt felmondási tilalom van.
2.,
Köteles visszavenni ugyanabba a munkakörbe.

Mbeus # 2008.05.09. 09:55

Sziasztok!
A problémám elég összetett, szeretném tudni a lehetőségeimet az üggyel kapcsolatban?! Jelenleg Gyeden vagyok a kisfiammal, szeptembertől bölcsis lesz, betölti a 2 évet és szeretnék Gyes mellett visszamenni dolgozni (2000.dec óta folyamatos, határozatlan idejű szerződésem van). A helyzet az, hogy amikor én eljöttem táppénzre (veszélyeztett terhesség miatt) akkor a cégünk összeolvadt egy másik céggel és a régi vezetőséget mind kirúgták így, vagy úgy. Jeleztem a mostani főnökömnek, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, de ő azt sem mondta, hogy visszavesz, azt sem, hogy nem, - gondolom az is számít, hogy a régi főnök asszisztense voltam, így nem vagyok most ott "kívánatos", a pozíciómat betöltötte más.
Lehetőségek: 1. köteles visszavenni, amíg letöltöm a majdnem 3 hónapnyi szabadságomat és utánna kirughat? 2. vissza sem vesz, elküld, kifizeti a szabadságom és a 8 és után járó végkielégítést? 3. rendkívüni felmondással elküldet, hogy ne kelljen végkielégítést fizetnie, pl. csoportos elbocsájtás? 4. felajánlhat másik munkakört, kevesebb fizetésért?
Ha nem vesz vissza, visszamehetek Gyesre?
Köszönettel

Viccc88 # 2008.05.09. 09:36

Napok óta keresgélek a könyvekben és a neten, de nem találok választ néhány táppénzzel kapcsolatos kérdésre, ígyhát a Ti segítségeteket kérem, hátha tudtok segíteni... Előre is köszönöm!

  1. a munkanélküli időszak beleszámít a biztosítási időszakba?
  2. két munkahely között hány nap telhet el, hogy ne szakadjon meg a folyamatosság?
nandy # 2008.05.09. 08:34

bianka:

valóban csak 3 hónapig jár a táppénz, mivel 3 havi jogviszony volt.

nandy # 2008.05.09. 08:33

házacska:

valóban az lenne a legjobb, ha visszamenne dolgozni (lehetőleg minél magasabb bruttó bérért), hogy meglegyen a 180 nap.

bianka84 # 2008.05.08. 14:46

Kedves Szakértők!
Olyan kérdésem lenne,hogy én 1,5 hónapos terhes vagyok és 1 hete jöttem el táppénzre,de mielőtt eljöttem volna csak 3 hónapot dolgoztam bejelentve. Közölték velem a munkahelyem,hogy ők csak 3 hónapig fizetik nekem a táppénz,mert csak 3 hónapot dolgoztam náluk. Akkor egyszerűen nem kapok semmit 3 hónap után vagy pedig a társadalom biztositó fizeti a maradék időszakra??
Nagyon fontos lenne a válaszuk nekem.
Várom mielőbbi válaszukat.

Üdvözlettel: Emilia

házacska # 2008.05.08. 12:40

Kedves Szakkértők!
Ismét a segítségüket szeretném kérni, kérem segítsenek ,hogy a kedves ismerősöm miként járhat jobban anyagilag.
Egyik kedves ismerősöm 2005.szeptember elején gyermeket szült, majd a szülés után terhességi gyermekágyi segélyen és gyed -en volt. Amikor a kicsi betöltötte a második életévét (2007.szeptember 03) kivette a szabadságát ,mivel határozatlan idejű szerződése van a munkáltatójával.A szabadsága 2007.dec.31-ig tartott. 2008.januártól azonban gyes-re ment, majd mikor február elején kiderült, hogy ismét kisbabát vár, a gyes-t visszamondta, azt az édesapa kapja 2008.februát 15-től.
A barátnőm elment február 15-től betegállományba -veszélyeztetett terhes. 2005-ben a brutto bére 142000 Ft volt, a gyed netto 65000 Ft volt. Az mostani táppénze viszont, amit április hónapra kapott az netto 44000 Ft volt. Nem igazán értjük ,hogy miért ennyi. Attól félünk ,hogy a gyed-e is csak ennyi lesz, vagy még ennyi sem.
Milyen megoldást tudnának javasolni, hogy a lehető legmagasabb táppént, terhességi gyermekágyi segélyt és gyed-et kapjon az ismerősöm? Menjen esetleg vissza még a szülés előtt dolgozni ,hogy legyen 180 nap ledolgozott munkanapja ?
Várom válaszukat!Köszönettel:
Házacska

gittus # 2008.05.08. 09:45

Kbs

Ha egy kicsit több konkrétumot írsz - esetleg privátba - akkor lehet véleményem. Ez kevés a tényállás megállapításához. Az apát valószínűleg nem a csp tv. alapján kötelezték. Ha igen akkor ő vette fel a csp.-t csak nem adta át, vagy ha átadta jogtalanul vette fel mert nem nevelt gyermeket a házatartásában. Ja és ezt nem jelentette be. Kb ezt tudom elképzelni. De hát bármi előfordulhat. Gondolom megírod hogy mi volt.
Sok b-ot láttam már én is de a nagy átlagban azért a jogszabály is érvényesülni szokott.

anduka # 2008.05.07. 20:10

Kedves szakértők!Lenne egy kis-nagy problémám,de inkább tanácstalanság.Van egy főállásom ahol több mint egy éve dolgozom,de sajnos 2 hónapos szerződésekkel.Van egy vállalkozás /családi/ másodállásban a nevemen.Nem tudom mi tévő legyek,mivel szeretnék még egy gyereket /32 éves vagyok,van egy 8 éves lányom/de nem tudom mi módon lehetne ezt úgy megoldani,hogy a vállalkozás ne legyen főállás/ne keljen fizetni havonta/viszont gyest vagy gyedet kaphassak.Van-e értelme másik munkahelyet választani,ahol felvesznek véglegesre,és ha teherbe esek kapok is valamit?Nem szeretnék úgy itthon lenni a babával,hogy fizethetem a vállalkozást,én meg nem kapok semmit.Ha esetleg tudnának tanácsot adni,vagy vannak-e kiskapuk!?A választ előre is köszönöm!
Üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.07. 19:25

Gittus, és mi a véleményed arról az apáról, akit 750 ezer forint családi pótlék visszafizetésére köteleztek - holott egyetlen fillért sem vett fel, és az állam nem is fizetett ki egy fillérrel sem több családi pótlékot, mint ami jár?

Vagyis valójában nem is visszafizetésre kötelezték, hanem gyakorlatilag arra, hogy három évi családi pótlékot ő fizessen meg a különélő feleségének az állam helyett.

Szóval, csak óvatosan azokkal a "szóba sem jöhető" határidőkkel.

Picur2008 # 2008.05.07. 19:15

Szia Gittus!
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!!! :)
Több álmatlan éjszaka után most kezdek kicsit megnyugodni... Na persze most kezdődik még csak a java, majd kiderül, hogy a munkahelyem hogy fog reagálni az észrevételemre...
Még egyszer nagyon köszönöm, hogy lelket öntöttél belém!!!

serikati # 2008.05.07. 15:54

Kedves Szakértők!
Tudna valaki segíteni a 2008. 05.06.06:47-es hozzászólásomban felvetett problémámra? Előre is nagyon köszönöm!

gittus # 2008.05.07. 10:31

picur

még csak annyit. Nem az áprilisit. Hanem a 30 napon belül jogalap nélkül felvett összeget. Ha áprilisban még a tévesen kiszámított magasabb összeget vetted fel akkor a helyes összeg és a magasabb összeg különbözetére vagy kötelezhető.
Ha áprilisban már a helyesen kiszámított összeget kaptad, akkor nincs mire kötelezni. Ha előírnának ilyet mindenképpen fellebbezz. Annak kell a felróhatóságodat bizonyítania aki erre hivatkozik.
Azt hiszem a tb ellátások számításában nem jártas ügyfél esetében nem áll meg a felróhatóság. Ez kb azt jelentené hogy miért nem számolta ki az ügyfél helyesen a saját ellátását.
De egyébként egészségbiztosítási ellátásból azonos nemű ellátást igen sajnos 33% le lehet vonni de csak jogerős és végrehajtható közigazgatási határozat alapján.

gittus # 2008.05.07. 10:21

Picur

Szerintem elég ha a visszafizetésre kötelező határozatot olvasgatod.
A továbbiak olvasgatásához felróható magatartás kellene. Ha a jogalap nélküli kifizetés a foglalkoztató tévedésére vezethető vissza akkor a felróható magatartást még csak megemlíteni sem kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.07. 07:48

Picur, azért olvasd tovább azt a jogszabályhelyet. Lesz ott jóval hosszabb határidő is...

gittus # 2008.05.07. 06:26

Ha havonta kaptad akkor ezt jelenti

Picur2008 # 2008.05.06. 19:44

Gittus! Ez szerinted azt jelenti, hogy a 2007. októbertől 2008. márciusáig havonta fizetett TGYÁS-t nem hajthatja be rajtam a cégem? Ugyanis nem egy összegben fizették ki. Maximum az utolsó 30 napon belüli, vagyis áprilisi összeget térítethetik csak vissza? Hát ez egy nagyon nagyon jó hír lenne... de már nem is merek reménykedni!

gittus # 2008.05.06. 17:54

Ha a fél év alatt kiutalt tgyást pl: egyöszegben kaptad meg és ez a visszafizetésre kötelező határozat kézhez vételét megelőző 30 napon belül történt akkor igen. Minden más esetben a ténylegesen 30 napon belüli összeget kell visszafizetni.

Picur2008 # 2008.05.06. 16:36

Szia! Szeretném még egyszer kérni a segítségedet. A visszafizetésre kötelező határozat indoklásában ez áll: "Az, aki egészségbiztosítási ellátást jogalap nélkül vett fel, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított harminc napon belül írásban kötelezték." Eb. tv.)§ (1.)-(2.)
Kérdésem: Mit jelent a "felvételtől számított 30 napon belül"? A fél év alatt kiutalt összes TGYÁS-t, vagy csak az utolsó hónapi utalás tartozik bele ebbe?
Előre is köszönöm segítségedet!

serikati # 2008.05.06. 04:47

Sziasztok! A következő problémában szeretnék segítséget kérni: jelenleg Gyeden vagyok a fiammal, ami 2008. november 10.-én jár le. Szerződéses munkaviszonyom 2007. október elsejével megszűnt, a Gyedet továbbra is folyósítják,mivel TB kifizetőhely. Most kb 5 hetes terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2009. január. Kérdésem: Hogyan fognak alakulni az ellátásaim 2008. novembere után? Csak Gyest fogok kapni? Szülés után jár-e és mennyi tgyás és gyed? Tehetek-e valamit, hogy minél kedvezőbb juttatásokat kapjak? Előre is köszönöm!!

Bogyó81 # 2008.05.05. 09:26
Sziasztok! Nekem egy összetett kérdéshalmazom lenne, remélem tudtok segíteni. -----------
2007. februárjában szültem. 2008. végéig összesen 57 szabadnapom van. 2009. februárba vissza kell mennem dolgozni, de én nem szeretnék a régi munkahelyemre visszamenni, hanem azonnali felmondással szeretnék kilépni. Így meg kell kapjam az 57 szabadnapra járó pénzt? Kötelezhetnek-e a felmondási idő letöltésére és ha igen, akkor utána uyganúgy ki kell fizetniük a maradék szabadságot? ---------------
A másik kérdésem: úgy tudom, hogy idén 8%-kal nőtt a Gyed összege is. Na most nekem tavaly 31 napra volt 91700 Ft bruttóban, idén ez 31 napra 93224 Ft. Akárhogy számolom, ez közel sincs a 8%-hoz. Mi alapján számolhatják ki a 8%-ot és mit tudok tenni, ha nekem mégsem annyit utalnak? -------
  • Előre is köszönöm a segítségeteket! :) Szép napot!