Egyéves az új Polgári Perrendtartás - Lehetőségeket vagy akadályokat teremt az új törvény? - Szakértők válaszolnak | Budapest, 2019. február 8. péntek | Regisztráljon most!

Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Munkabér kifizetés

drbjozsef # e-mail 2018.12.04. 07:50

csak az Mt44§(1) szerint = csak az Mt43§(1) szerint

bocsánat elütöttem.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

drbjozsef # e-mail 2018.12.04. 07:49

Én nem értek hozzá, de szerintem nem jogszerű.

Az Mt. 43§(1) szerint a Második Rész rendelkezéseitől - eltérő rendelkezés hiányában - csak a munkavállaló javára lehet eltérni.

Mt 157. § (1) A munkabért a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig ki kell fizetni.

Az ezen fejezetre vonatkozó eltérő megállapodás szerinti 165§-ban nincs felsorolva a 157§. Ezért ettől csak az Mt44§(1) szerint, a munkavállaló javára lehet eltérni, tehát a 10. napot megelőző napban lehet csak megegyezni.

Ami viszont egészen biztos : az azonnali felmondás alapjának természetesen semmiképpen sem felel meg, akár jogszerű, akár nem ez a megegyezésetek a munkaszerződésedben.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Kiraly Ferenc Oszkar # e-mail 2018.12.04. 01:42

Üdvözletem!

Több éve dolgozom egy cégnél, ahol először tárgyhót követő hónap 10. volt a bérfizetés napja, majd (általam elfogadott, aláírt) szerződés módosítással tárgyhót követő 15. nap lett a bérfizetés napja.

Kérdésem, hogy jogszerű-e ez?
Számos egymásnak ellentmondó információ van erről az interneten, pl.:

• nem jogszerű, követő hó 10. nap a legkésőbbi időpont.
  • jogszerű, mert munkaszerződésben a felek megállapodhatnak más időpontban is.
  • nem jogszerű, mert bár megegyezhetnek a felek munkaszerződésben más napban, de csak követő hó 10. napjánál korábbi időpontban.

Melyik a helyes?
Illetve, ha nem jogszerű, lehet-e ez alapja egy azonnali felmondásnak?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.06.26. 11:15

Csak tudod a szerződésed szerint mikor volt fizetésnap. Egyébként pedig legkésőbb a megszűnést követő ötödik napon kell fizetni.

A késedelmi kamat mértéke jelenleg 0,9%. Ha tehát nettó egymillió forinttal tartoznak neked, akkor a két hétre 345,- Ft a kamat. Ha százezerrel lógnak, akkor 34,5 Ft. Le ne mondj róla!

www.kbs-ugyved.hu

ladyd # e-mail 2018.06.26. 09:00

Kedves Fórumozók!

Olyan problémám lenne, hogy alkalimval dolgoztam, és két hete "felmondtam". Ez volt egészen pontosan múlt hét előtti pénteken, viszont azóta sem fizettek ki, mondván majd a leltár napján. Mikor lett volna a hivatalos kifizetés utolsó napja? Ilyenkor jár valami kamat, vagy bármi ami erre a majdnem két hét késedelemre jár?

bermuda háromszög # e-mail 2018.04.13. 13:38

Az eladó rájött hogy ma már többért tudná eladni azt a lakást

k.norbert990 # e-mail 2018.04.13. 07:46

Sziasztok,
Segítséget szeretnék kérni Tőletek.
Feleségemmel építkezünk (CSOK), és szerződésben állunk fix 22M Ft-os összegben egy generál kivitelezővel.
Jelenleg kb. 75-76%os készültségi fokban áll az ingatlan építkezése, viszont mi már 21M Ft-ot kifizettünk az UniCredit Bank-on keresztül.
Ergo 95% már ki van fizetve neki.
Viszont a tegnapi nap folyamán felvette velünk a kapcsolatot, hogy neki veszteséges az ingatlan építése, és a fennmaradó összegben állapodjunk meg és fizessünk még rá, hogy be tudja fejezni az ingatlan építését.

Van erre lehetősége, úgy hogy élő 22M Ft-os építkezési szerződésünk van???
Mit tudunk tenni ilyenkor? Tud esetleg valaki PTK paragrafust vagy törvényt erről?
Nagyon megköszönnénk, mert kétségbe vagyunk esve.
Nagyon szépen köszönjük!

kezdőped #   2018.03.30. 16:05

Köszönöm szépen!

Lyonee #   2018.03.28. 23:17

A köznevelési tv. 3. sz mellékletét nézd meg. Alsó tagozaton hiába van egyetemi végzettséged, csak főiskolai szorzód lehet, mert tanító a munkakör. Napközis munkakör pedig nincs (felügyelet), ezért nem lehet meghatározni, hogy milyen végzettséggel tölthető be.
Felsőben már az egyetemi szorzót is lehetne alkalmazni, mert tanár a munkakör, nincs korlátozva, hogy főiskolai végzettségű tanár. Nézd meg mire szól a szerződésed. Ha alsó tagozatos nyelvoktatásra, akkor nem tudsz mit csinálni. Ha több órában tanítanál felső tagozaton angolt, akkor talán, de a kjt-re akkor sem hivatkozhatsz. Még az állami intézményeknél is sokszor harcolni kell felsőben a megfelelő besorolásért.

Írj az OH-nak, kérj tájékoztatást! Válaszolnak.

kezdőped #   2018.03.28. 20:54

Ez alapján valóban nem vagyok közalkalmazott, mivel egyházi iskoláról van szó és a munkaszerződésem is a Mt-re hivatkozik.

Azonban amennyiben ez így van, tehát az iskola teljesen törvényesen adja a nem az egyetemi végzettségemnek megfelelő fizetést, mi értelme van a ped.bértáblának, az életpálya-modellnek és egyáltalán az MA-képzésnek? Bár ez már nem erre a fórumra tartozik.

kezdőped #   2018.03.28. 20:45

Kérem, ne játszunk már kérdés-feleleket. Azért írtam ezen az oldalon, mert pedagógus vagyok, nem jogász. Segítséget, véleményt, tapasztalatot kértem. Meg szerettem volna győzödni arról, hogy ez valóban így van.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.28. 20:44

Maga a Kjt. így határolja le a saját személyi hatályát:

1. § (1) „E törvény hatálya - ha törvény eltérően nem rendelkezik - az állami és a helyi önkormányzati költségvetési szerveknél, valamint a helyi önkormányzat által (a továbbiakban: munkáltató) a feladatkörébe tartozó közszolgáltatások ellátására foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyára terjed ki.

Ebben te nem vagy benne. Ha tehát úgy gondolod, mégis alkalmazni kell rád is, akkor egy másik jogszabályra is szükség lenne, amelyik úgy szól, hogy rád is ez vonatkozik. Vagy jogszabály híján a munkaszerződésed. Az esetleg hivatkozik a Kjt.-re?

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.28. 20:41

Melyik jogszabály miatt vonatkozik elvileg?

www.kbs-ugyved.hu

kezdőped #   2018.03.28. 20:34

Elvileg igen. De hogy gyakorlatilag így van-e, már nem vagyok benne teljesen biztos.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.28. 20:27

Vonatkozik vagy nem?

www.kbs-ugyved.hu

kezdőped #   2018.03.28. 19:07

Ne haragudjon, de nem értem, mire akar célozni. Megtenné, hogy kifejti bővebben?

Azért írtam ezen a fórumon, mert jogi dolgokkal nem vagyok teljesen tisztában. Úgy gondolom, sem düh, sem felháborodás, de talán még cinikusság vagy irónia sem érződik az írásomon, pusztán érdeklődő jelleggel, inkább elkeseredetten írtam. Ehhez képest Ön feltesz egy olyan kérdést, amivel, úgy érzem, gyakorlatilag "leostobáz". Elnézést kérek, amennyiben mégis félreértettem.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.28. 18:53

Bocsánat, de szerinted vonatkozik rád a közalkalmazotti törvény?

www.kbs-ugyved.hu

kezdőped #   2018.03.28. 18:42

Jó napot kívánok!

Kezdő pedagógusként (tehát gyakornoki fokozatban) a következő problémával kerültem szembe:

Egyházi általános iskolában tanítok idegen nyelvet (jelenleg 1-5. osztályban, további óráimat a felsős napközi teszi ki), MA egyetemi diplomával rendelkezem, ennek ellenére a fizetésem a főiskolai végzettségnek felel meg. A vezetés válasza erre az volt először, hogy az iskolának joga van úgy dönteni, a munkaköröm betöltéséhez szükséges legalacsonyabb végzettségnek megfelelő fizetést adják.
Kértem jogi segítséget is az ügyben, melynek során - többek között - az 1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.) 61. és 63. paragrafusára hivatkoztak. Ezek értelmében rám "az egyetemi végzettségének megfelelő fizetési osztályt kellene alkalmazni". Felkerestem az iskolai illetékeseket is, már konkrétan ezekre hivatkozva és azt a választ kaptam, hogy egyházi iskolaként nem tartozunk a Kjt. hatálya alá, ránk az Mtk. vonatkozik, ezért az idézett jogszabályok ránk nem vontakoznak kötelező jelleggel.

Ez valóban így lenne? Tud valaki hasonló esetről, problémáról?

Előre is köszönöm a válaszokat.

SaireyVMK #   2018.03.26. 14:30

Bodza43
A hó végi kifizetésnek legkésőbbi kifizetési ideje van megszabva(következő hó 8.-a vagy 10.-e nem tudom). Legkorábbi nincs(tudtommal).

RolCsilla

Ha olyan a szerződésük akkor fizethetnek "átalányban" is.
Ami alapból annyit tesz,hogy egy évben minden hónapban egyenletesen osztják el a havibért. Szóval nem az aktuális munkanapok alapján,hanem éves szinten, havonta egyforma arányban. Sok helyen csinálnak így.

A túlóra külön elszámolás alá kéne essen. Kivéve ha a túlóra igazából készenlét/ügyelet és az alapbérbe már be van kalkulálva.

Önkéntes sokkoló, oksokodó dokkoló. Amúgy meg csak egy laiKuss. Kedvenc könyve: Lakatos István: Dobozváros

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.26. 12:41

Minden híresztelés dacára ez egy szabad ország.

www.kbs-ugyved.hu

Bodza43 # e-mail 2018.03.26. 12:16

Jó napot kívánok!

Az alábbi kérdés merült fel cégünknél:
Mint munkáltató, úgy gondoltuk, hogy az ünnep előtt kifizetnénk a dolgozóknak a havi munkabérét.
Kérdés az, hgy jogi szempontból a cég megteheti-e?
Van -e esetleg olyan kitétel, hogy hónapon belül kétszer nem fizethetünk munkabért (febr havi bér fizetése március 6-án, márciusi bér március 29-én).

Köszönöm válaszukat!

RolCsilla # e-mail 2018.03.08. 12:07

Jó napot! Férjem szerződés szerint br 250000/hó alapbérrel van bejelentve. Napi 10 illetve 11 órát dolgozik. Hétvégén és ünnepnapokon is. Fizetését számunkra érthetetlen módon számolják ki. Pl januárban. 22 munkanap volt összesen(hétfőtöl péntekig ünnep nélkül). Ő ebből a 22 napból 19 napot dolgozott.( 250000÷22)×19= 215909 ez a törzsbére ehhez jönnek a pótlékok stb. A 19 napot 8 órával számolták neki 152 óra a maeadék óráit túlórában számolták el. Ha így számolnak a törzsbére sokkal alacsonyabb lesz mint az alapbére. Pl most márciusban 21 munkanap van és abból 16 napot fog dolgozni. Összesen 168 órája lesz így a minimum óraszáma meg lesz. De ha így számolnak (250000÷21)×16=190476. Még kevesebb lesz az alapja pedig az órái megvannak. Így a 250000/ hónap soha nem lesz a valós alapja? Ráadásul ha így számolok gyakorlatilag az órabére is változó. Ez korrekt így?
Köszönöm

bermuda háromszög # e-mail 2018.02.17. 14:45

Aránylag egyszerű.
Olyan pénzt kaptál ami nem illet meg.
Ők is hibázhatnak.
Ha nem egyben akarják visszavonni, akkor kaptál ez alkalomból egy kis ingyen hitelt.
Ha nem akarsz élni vele add vissza egyben.
Ha ki tudod számolni

nonolet # e-mail 2018.02.17. 14:04

Pedig egyszerű NEM KÖLTÖD el idő előtt... hiába esne jól.

Mert előre gondolkodsz!!!
és nem egy hülye vagy,
aki csak a pillanatnak él.

Ennyi.

Tényleg azt várod el,
hogy más tartson kordában,
mert
te nem tudod beosztani a pénzed.

Ne már vazze... az gáz, nagy gáz!

gyulagux700 # e-mail 2018.02.17. 10:23

ja.mintha az olyan könnyen menne.a kevésből nehéz félre rakni.de amúgy ez már idén a második eset hogy valamit elszúrnak a bérfámfejtésen.előzőleg cirka 10000 embernek cseszték el.itt valami nem tiszta.jaa.tegnap kaptam tőlük egy papírt amin elismerik a tévedést és felszólítanak hogy fizessem vissza.mi az hogy felszólítanak?!!!! már bocs de nem én csesztem el.egy kicsit más hangnemet is használhattak volna.pláne hogy fel sem ajánlották hogy legalább 2 részletben lehessen vissza fizetni,hamár így alakult.hétfőn megyünk kollektíve mindenki aki érintett hogy tárgyaljunk.ha a hr nem tárgyal akkor tovább megyünk.próbáljuk normális keretek közt ezt megoldani.