nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


öreg benzines # 2012.12.28. 16:00

Tisztelt Tanácsadó!
1957-ben született férfi vagyok,több mint 40 év szolgálati idővel rendelkezem.
Mikor és milyen formában mehetek leghamarabb nyugdijba??
Köszönettel: öreg benzines


Tisztelt Tanácsadó!
1957-ben született férfi,több mint 40 év szolgálati id?vel,mikor mehet el leghamarabb nyugdijba? Köszönettel.

szalay.m # 2012.12.18. 20:01

Tisztelt fórumozók!

Anyukám most számoltatta ki, mikor mehet nyugdíjba, és azt a határozatot kapta a Nyugdíjfolyósítótól, hogy még 1 év, 325 napja "van hátra".
DE!
Úgy tudom, gyermekenként 1 év jár, ő pedig egy napot sem kapott utánam és öcsém után, pedig ő volt GYES-en velünk. Természetesen a születési anyakönyvi kivonatokat is csatolta. Velem másfél évet volt GYES-en, öcsémmel fél évet. Vagy levonták azt, hogy mindkettőnkkel táppénzen kellett lennie a terhesség alatt? Nem ő akart veszélyeztetett terhes lenni...
Természetesen fellebbezni fog, de én szeretném érteni, miért így számoltak. Ha azt a két évet beleszámolják, már most nyugdíjas lenne! Vagy pont ezért nem számolták bele? Van esélye a fellebbezésnél?
Köszönöm a válaszokat!

rozsika101 # 2012.11.17. 19:38

T fórumozok.Hogyan lehet értelmezni a közalkalmazottak nyugdijba vonulását.1954 -ben születtem elmehetek Én is 62 évesen nyugdijba Rózsika 101

duna03 # 2012.10.31. 07:21

Üdvözlök mindenkit! Kedves Tanácsadók, hozzáértők, egy kis segítséget szeretnék kérni: köztisztviselő vagyok, 2013. május 1-vel nyugdíjba mehetek 40 évvel, két hónappal előtte, március 1-vel kérném a felmondást/felmentést. Az lenne a kérdésem, hogy van-e arra valami jogszabály, hogy a jogosultsági dátum előtt mennyi idővel kell bejelentenem a munkáltatómnak, hogy nyugdíjba kívánok menni? Előre is köszönöm segítséget!

Maresz21 # 2012.10.28. 09:32

Kedves Fórumozók! 2014.03.19.-én van meg a nőket megillető 40-éves jogosultsági időm. Kereskedelemben dolgoztam,dolgozom mint pénztáros- eladó,jelenleg egy multinacionális cégnél. Kérdésem az lenne,hogy nekem jár e felmentési idő, vagy esetleg pénzben meglehet e váltani a hátralévő időt?

mira54 # 2012.10.02. 07:33

T. Szerkesztőség!

A nőket megillető 40 éves jogosultsági időt 2012 márciusban elértem. Még csak tegnap kaptam meg a határozatot így nem tudtam, hogy mikor töltöttem be a 40 évet. Munkáltatóm felkért, hogy nyugdíj mellett továbbra is dolgozzam. Mi a teendő? Mikor és meddig kell szüneteltetni a munkaviszonyom. Be kell adnom a felmondásom? Utána mikortól alkalmazhatnak újból? Visszamenőleg is kérhetem a nyugdíj megállapítását 6 hónapra? A 40 év jogosultságom márciusban meg volt., de a mai napig dolgozom. Legyenek kedvesek tájékoztatni, hogy mit kell tennem. Szeretnék nyugdíjba menni és mellette visszamenni dolgozni.
A másik kérdésem, hogy a bruttó fizetésem meghaladja a minimálbér 18 szorosát. Ebben az esetben is kérhetem a nyugdíjazásom visszamenőleg?
Tájékoztatásukat előre is köszönöm

kriszta0922 # 2012.08.05. 06:46

T. szerkesztőség!

Édesanyám az év végév menne nyugdíjba (közalkalmazott). Munkáltatója azt mondta nem jár neki a felmentési idő, mert nem jelentette be tavaly a nyugdíjba vonulási szándékát. Szeretném tudni, hogy mi az igazság. Mi és mennyi idő jár neki (ha jár)?

rozsika101 # 2012.07.06. 16:29

T.fórumozok.1954 .-ben születtem közalkalmazott vagyok,ha jól értettem amédiában sajtóban,olyan hireket olvastam ,hogy a közférában dolgozókat elküldik 62 évesen,igaz ez vagy csak a birákat Rózsika101

Korall54 # 2012.07.01. 20:28

nail

Mindenki helyzete, sorsa, élete más.
Nem tudom majd mi hogyan alakul és neked mi lesz megfelelő. Mindenesetre figyelmedbe ajánlom a nyugdíjtörvény következő §-át:
82. § (1) Az, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt elérte és eddig az időpontig legalább húsz év szolgálati időt szerzett, kérheti a nyugdíja összegének folyósítás nélküli megállapítását (a továbbiakban: rögzített nyugdíj). Amennyiben a nyugdíjra jogosító korhatáron túl tovább dolgozik úgy, hogy legalább 365 naptári napra szolgálati időt szerez, és ez idő alatt nem kéri a nyugdíja folyósítását, a tényleges nyugdíjba menetel idején - amennyiben számára kedvezőbb - választhatja a nyugdíjkorhatár betöltésére rögzített nyugdíjként kiszámított és az évenkénti emelésekkel növelt nyugdíját a tényleges nyugdíjba vonuláskor kiszámított összeg helyett. Aki nyugdíjának folyósítás nélküli megállapítását kéri, nem minősül öregségi nyugdíjasnak.


Üdv: Korall (53-as nö)

nyugdi # 2012.06.28. 06:59

Üdvözlöm!
1955.július 27.-én született nő vagyok egy felnőtt gyermekem van.
2011.december 31- napjáig
38 év 276 nap szolgálati időt
és 15 év 1 nap korkedvezményre jogosító időt azaz 3 év korkedvezményre jogosultam. Azóta is folyamatosan dolgozom. A kérdésem az hogy mikor mehetnék előbb nyugdíjba a korkedvezménnyel vagy a 40 éves munkaviszonyommal ami elvileg 2013 márciusban lesz meg, ha jól számoltam.
Válaszát Tisztelettel köszönöm!

nail # 2012.06.18. 08:49

Korall 54: Csak tavaly december óta élvezem a dupla jövedelmet, azt is csak korlátozva), az iskolai jövedelmem miatt most le kell mondanom az ellátásról az év végéig. Csak a korhatár elérésétől fogva jár korlátozás nélkül, esetemben jövő évtől, amikor viszont ki tudja, hogy alakulnak a dolgok. De nálam ez elsősorban nem is anyagi kérdés, szívesen dolgoznék még csökkentett óraszámban vagy óraadóként, kérdés, hogy erre lesz-e lehetőség, ha az iskolának szüksége van rám, vagy ezt a lehetőséget törvény eleve kizárja. Ijesztőnek tűnik számomra, hogy 62 évesen tétlenségre legyek kárhoztatva, ugyanakkor új helyet már nem szeretnék kipróbálni.

Lionee: Nagyon köszi, ha majd megtudtok valamit arról, hogy mennyi az esélye annak, hogy ez megvalósul, mikortól és milyen formában, írjatok róla, mert gondolom, másokat is érint és érdekel.

Lyonee # 2012.06.17. 16:59

nail
Nem vagy nyugdíjas, hanem korhatár előtti ellátásban részesülsz.
Nem biztos, hogy ebből a 62 évből lesz valami.
Ha netán mégis, a kjt is alaposan meg fog változni. Nehéz lenne most megjósolni, hogy akkor mi fog járni. Végkielégítés biztos nem, mert a rád érvényes nyugdíjkorhatárt (62 év) betöltöd. Lehet, hogy 2 hónap felmentési időnek is örülhetünk majd.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.16. 14:08

Vagy jár még valami felmondási idő,

Felmentési idő van. (Végkielégítés nincs.)

Korall54 # 2012.06.16. 12:23

nail
A tervezetet még nem olvastam. Csak egy kérdésedre tudok válaszolni. Neked nem kell nyugdíjba menned, mert már 4 éve nyugdíjba mentél és azóta nyugdíjas munkavállaló vagy.
Én nem lennék megsértődve a helyedben, sőt szerencsésnek érezném magam, hogy 4 évig kétszeres havi bevételem volt, szellemileg, pszichésen, fizikailag ugyanolyan friss vagyok, mint a 30-40 éves kollégáim, kivehettem a részem a temérdek iskolai járulékos nem fizetős munkákból ugyanúgy, mint a fiatalok.
Ha igaz a hír, ne keseredj el, mert biztosan találsz másutt munkát, ha van erőd és kedved, mért ne dolgozhatnál továbbra is.
Nálunk (én is tanár voltam mostanáig) a fenntartó már a tavalyi évtől nem engedett nyugdíjasokat alkalmazni. Az igazgató pedig még az óraadóktól is megvált, mert ők csak tanítanak és semmi más járulékos plusz munkával nem tolják az iskola szekerét.
Gondolom, az lehet a tervezettel a szándék, hogy olcsóbb legyen a közszféra, hiszen egy fiatalnak alacsonyabb a bére, mint aki már a bértábla csúcsán van. Talán szociális megfontolás is van mögötte, mivel egy nyugdíjasnak már van biztos megélhetése, egy munkanélküli fiatalnak pedig jól jön a munkahely.
A jogviszonyod megszűnésével kapcsolatos lehetőségekről majd Lyonee bizonyára tájékoztat, várd meg az ő válaszát, biztosan benéz ide.


Üdv: Korall (53-as nö)

nail # 2012.06.15. 17:59

Előre hozott nyugdíjas vagyok, határozatlan időre kinevezett közalkalmazottként (tanárként) dolgozom teljes állásban a régi munkahelyemen (iskolában tanízótok). Ez a tegnap megszellőztetett új tervezet, mely szerint minden közalkalmazottnak nyugdíjba kell vonulnia 62 éves korában, mit jelent az én esetemben? Jövő áprilisban leszek 62 éves, amikor még tart a tanév. Vagy jár még valami felmondási idő, végkielégítés stb. nekem, annak ellenére, hogy előrehozott nyugdíjas vagyok? Esetleg van mód arra, hogy a munkahelyem kisebb óraszámban óraadóként foglalkoztasson tovább, vagy a törvény ezt kizárja?

ewike # 2012.04.15. 12:53

Tisztelt Tanácsadók!
"ewike" felhasználóval tanácsot kértem Önöktől.Hol találhatom meg az arra adott választ?
Köszönöm!

Korall54 # 2012.04.12. 12:46

fruzsi53
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

28.§ (1)(2):

28. § (1) A közalkalmazott a határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyt lemondással bármikor megszüntetheti.
(2) Lemondás esetén a lemondási idő két hónap. Ezen időtartam egy részére, vagy annak egészére a munkáltató mentesítheti a közalkalmazottat a munkavégzés alól.

A munkáltató dönthet háromféleképpen. Mindet ledogozni, csak egyet ledolgozni vagy mindkét hónapot nem ledolgozni.
Próbáld elérni az utolsó verziót.


Üdv: Korall (53-as nö)

fruzsi53 # 2012.04.12. 07:34

Kedves Fórumozók!

Októberben töltöm be az 59. évemet, korhatár előtti ellátásba megyek. Közalkalmazott pedagógus vagyok. Eddig úgy értesültem, hogy 2 hónap lemondási (felmentési idő) van, aminek ledolgozásától a munkáltató eltekinthet. Vagyis úgy számoltam, hogy nem kell ledolgoznom a 2 hónapot (az igazgatóm eltekint tőle!), vagyis már nem kell megkezdenem az új tanévet. Ma azt mondták, hogy ilyen nincs, az utolsó napig dolgozni kell. Mi most a helyzet?
Felvilágosításotokat köszönöm.

vassa # 2012.03.09. 08:21

Tisztelettel!

2012.09.10-én jogosult vagyok a 40 éves jubileumra.
2001.01.31-től rokkantsági nyugdíjra, ill. 2012.01.01-től rokkantsági ellátásba részesülök.
Van-e mód arra, hogy lemondjak a jubileumi pénzről és tovább dolgozhassak a minimálbár 150 %-ért.

Várom tisztelettel válaszukat.

Veci # 2012.03.06. 15:17

budapest55
Várd meg, hogy meglegyen a betöltött 40 év közsszérában eltöltött idő, mert tényleg nem kapnád meg a jubit.


Üdvözlettel Veci

budapest55 # 2012.03.06. 13:02

T. Jogifórum!

2010.12.31. napján 40 év 100 nap munkaviszonyom volt. Jelenleg köztisztviselő vagyok. A 40 éves jubileumi időm október vagy november. Úgy gondoltam júliusban kérem a nyugdíjazásomat. Azt a tájékoztatást kaptam 5 hónap a felmemtési idő, aminek a felét kötelező megadni, valamint a jubileumi pénzt is kifizetik "előre". Tegnap viszont az új 2011. CXCIX. törvényben azt olvastam, hogy a jubileumi pénz csak a 40 év letöltése napján jár. Tehát itt nincs lehetőség arra, hogy a nyugdíjazás miatt előbb megkapjam.

Köszönöm a választ.

szafika # 2012.03.02. 15:27

Bocsi !
Már megint nem jól tudtam .

52mama (törölt felhasználó) # 2012.03.02. 09:35

Kedves Fórumozók!

Hátha segít valakinek:

Felmondas.info

3 dolog, amit ne írjon alá, és 8 trükk, amit a
munkáltatók alkalmaznak felmondáskor
Szabó Gábor vagyok, az Erdőhegyi Alapítvány munkaügyi jogsegély
részének a vezetője. Remélem, hogy ez a tanulmány időben érkezik, és
biztos tudással vértezi fel Önt egy esetleges felmondási helyzetben.
3 dologról fogok írni, amit egy felmondási helyzetben nem szabad aláírnia, valamint
8 trükkről, amit a munkáltatók be szoktak vetni elbocsátáskor. Ez a tanulmány egy
több mint 20 éves gyakorlattal rendelkező munkaügyi jogász lektorálásával készült,
de ne ijedjen meg, ez nem egy nehezen olvasható jogi szöveg lesz, hanem egy
részletes és közérthető írás sok magyarázattal. A célom, hogy ne csak elhiggye
nekem, hogy nem szabad aláírni ezeket a papírokat, hanem hogy meg is értse,
hogy miért nem, és tudja, hogy mit veszíthet vele, ha mégis aláírja egy gyengébb
pillanatában.
Az első papír, amit ne írjon alá:
A legfontosabb: Közös megegyezéses munkaviszony megszüntetése.
Ha Ön éppen nem akarja megszüntetni a munkaviszonyát, akkor NE ÍRJA ALÁ!
Nem könnyű megúszni. Tisztában vagyok vele. Nem véletlen, hogy a
munkaviszony megszüntetések legnagyobb része közös megegyezéses, miközben
az a legritkább élethelyzet, hogy mindkét fél pont ugyanakkor akarja megszüntetni
a munkaviszonyt. A munkáltató nagyon sok trükköt be fog vetni, hogy aláírassa
Önnel ezt, de akkor se tegye!
Első trükk:
Úgy fog tenni, mintha nem is lenne más módja a munkaviszony megszüntetésének.
Elmeséli, hogy sajnos vége a munkaviszonynak, és odanyom Ön elé egy papírt "itt
kell, kérem, aláírni". Ez nagyon sokszor működik. Nagyon sokszor! Ok, ennél Ön
okosabb, ennek nem dől be.
Második trükk:
"Nem fog jól mutatni, hogy kirúgtuk, jobban néz ki a közös megegyezés!"
Hol nem fog jól mutatni? Én még olyan önéletrajzot nem láttam, ahol az előző
Felmondas.info
2 / 8
munkahelyekhez oda volt írva, hogy közös megegyezéssel szűnt volna meg a
munkaviszony vagy rendes felmondással. Különben is minden munkáltató tudja,
hogy semmit nem jelent a közös megegyezéses megszüntetés - hiszen Ő is így
próbálja meg kirúgni a dolgozókat.
Harmadik trükk:
"Így is kifizetjük a végkielégítést, sőt bele is írjuk a közös megegyezéses
papírba!" Rendes felmondás esetén sokkal több juttatás megilleti a munkavállalót,
mint a végkielégítés.
Felmondási védelem van: Rendes felmondással nem lehet munkaviszonyt
megszüntetni, pl.: betegség alatt. De még sok egyéb feltétel is van, ami alatt
felmondási védelem áll fenn. De ha Ön aláírta a közös megegyezéses papírt, akkor
nincs felmondási védelem!
Közös megegyezéssel bármilyen időponttal meg lehet szüntetni a munkaviszonyt.
Rendes felmondásnál felmondási idő van. Az emberek fejében 30 nap felmondási
idő van, de ez nem mindenkinél 30 nap. 20 éves munkaviszony után már 90 nap.
Közös megegyezésnél nagylelkűen beleír a munkáltató 30 napot, miközben esetleg
jóval több járna Önnek.
Rendes felmondásnál a felmondási időnek legalább felét nem kell ledolgoznia.
Ráadásul Ön határozhatja meg, hogy ez mikor legyen. Közös megegyezésnél az
utolsó napig Önnek dolgoznia kell.
És még sok apróság van, de ami a legfontosabb: Indokolás! Ez egy nagyon fontos
dolog, ugyanis bármiért nem lehet elküldeni valakit. Csak az alábbiak valamelyike
miatt lehet felmondani:
• A munkavállaló képességeivel összefüggő ok.
• A munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával összefüggő ok.
• A munkáltató működésével összefüggő ok.
Ha a munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozással történik
meg a felmondás, akkor a felmondás előtt lehetőséget kell adni a munkavállalóval
szemben felhozott kifogások elleni védekezésre.
Egy per során a munkáltatónak kell bizonyítani a felmondás okainak valódiságát és
okszerűségét.
Ez itt a lényeg, ezért akarják nagyon a munkáltatók a közös megegyezéses
megszüntetést, mert akkor nem kell semmit bizonyítaniuk. Önt nem rúghatják ki
azért, mert nem szimpatikus az új főnöknek. Ha a képességei nem változtak, ha a
magatartása nem változott, és a munkáltató működése nem változik meg, akkor
nem rúghatják Önt ki. Ha mégis valamelyik fenn áll, akkor a munkáltatónak meg
kell indokolnia és egy esetleges per esetében be kell bizonyítania. Nem Önnek
Felmondas.info
3 / 8
kell bizonyítani, hanem a munkáltatónak. Ez nagyon nagy különbség! Ha Ön aláírja
a közös megegyezéses papírt, akkor a munkáltatónak semmit nem kell
bizonyítania.
A közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés azt jelenti, hogy Ön is meg
akarta szüntetni a munkaviszonyt.
De Ön nem akarta! És ráadásul annyira olcsón adja ezt, hogy annyit kap, amennyit
amúgy is megkapna egy rendes felmondással, vagy még kevesebbet. Meg fogják
próbálni, hogy beleírják azokat a juttatásokat (inkább csak egy részét) ami amúgy
is járna a rendes felmondáskor "És akkor már mindegy, hát akkor írjunk közös
megegyezésest!" - Nem! Nem mindegy! Lemarad a lényegről. A jogszerű
indokolásról. Ön el tudja dönteni, hogy jogszerű az indoklás? Mondanak bármit,
utána aláíratják Önnel a közös megegyezéses papírt és mindegy, hogy mit
mondtak, mert nem kell jogszerűen indokolniuk. Semmi esetre se menjen ebbe
bele. Ha ki akarják rúgni, akkor adjanak egy rendes felmondást írásbeli
indoklással.
Negyedik trükk:
Alamizsna. "15-én járna le a felmondási időd, de ha aláírod a közös
megegyezéses papírt, akkor hó végéig kitoljuk." Félhavi vagy egy havi fizetés
nem ér ennyit! Ha jogellenes a felmondás, akkor jóval több jár. És ha próbálkoznak,
akkor valószínűleg nem jogos. Ha megszűnik egy részleg, jogos a felmondás,
akkor azoknak rendes felmondást írnak, és nem ajándékozgatnak napokat. Ha
valaki 4 írásbeli figyelmeztetést kapott már, hogy ne részegen jöjjön be targoncát
vezetni és utána megint alig bír odatántorogni a bejárati ajtóhoz, azzal sem
nagylelkűsködnek. Megy a rendkívüli felmondás. Akkor kezd el a munkáltató
próbálkozni, ígérgetni, ha tudja, hogy nem jogszerű, amit csinál. De akkor ne
fogadjon el egy kis alamizsnát! Milliókat dobhat ki ezzel az ablakon.
Ötödik trükk:
Zsarolás - Ha semmi nem megy, elkezd a munkáltató bekeményíteni: ”Ha nem
írod alá, akkor nem kapod meg a béred, mehetsz haza, többet nem is akarlak
látni, és többet te sem látsz egy fillért sem tőlem.” - ez csak duma. Ő is
pontosan tudja, hogy ki fogja fizetni a bérét. Hiszen még fel sem mondott. A bért
nem azért fizeti ki a munkáltató, mert jófej, hanem mert ki kell fizetnie. Azt nagyon
szigorúan veszik, ha adott hónap 10-ig nem fizet a munkáltató, ahogy a
kötelessége. Egy bejelentés a munkaügyi felügyeletnek és másnap jönnek ki
ellenőrizni. Kifizettetik vele az elmaradást és meg is bírságolják. Ezt nem gondolja
komolyan a munkáltató! Viszont megpróbálni ingyen van. Ha erre Ön megijed és
aláírja, akkor soha nem derül ki, hogy amúgy is fizetett volna. Ön megtört
Felmondas.info
4 / 8
lelkiállapotban, félve, hogy miből fog megélni, megijed, hogy még ezt az 1-2 havi
fizetést sem kapja meg. Ez nagyon sokszor működik. De ha nem írja alá, akkor is
meg fogja kapni a fizetését. Még ha a céget felszámolják, és semmi vagyona sincs
az elmaradt bérek kifizetésére, akkor a Bérgarancia Alap fogja kifizetni az Ön
elmaradt bérét. Nyugodjon meg, a munkavállalók ennyire azért védve vannak.
Az érdekes helyzet az, hogy a zsarolás, vagy fenyegetés hatására aláírt közös
megegyezéses munkaszerződés megszüntetése érvénytelen, de ezt viszont már
Önnek kell bizonyítania a bíróságon. És ezt nagyon nehéz bizonyítani, hiszen
általában nincs egy tanú sem ott, aki ne a cég érdekeit védené, Ön egyedül van.
Tehát én azt javaslom, hogy ne írja alá.
Hatodik trükk:
Fenyegetés: ”Ha nem írod alá, akkor majd találunk a munkádban hibát és
akkor majd fegyelmivel fogunk elbocsájtani. Ezt akarod?” Igen, pontosan ezt
akarja! Egy rendes felmondást, indoklással. Hívja a munkáltató, ezt fegyelminek,
vagy ahogy akarja. Fegyelmi eljárás amúgy is csak kollektív szerződés esetén
létezik. Csak szeretik használni a fegyelmi szót a főnökök, mert ijesztően hangzó
dolog, de valójában csak egy lufi. Ha találtak volna hibát a munkájában, akkor
rendes felmondással el is küldenék. Ha ezzel fenyegetőznek, az pont ennek a
hibának a hiányát jelenti. Tehát ebben a helyzetben nyugodtan mondja azt, hogy
igen, várja a fegyelmit.
Hetedik trükk:
Fenyegetés: "Ebből a szobából addig ki nem mész, amíg alá nem írod. Én
ráérek, az ajtó zárva van, ha haza akarsz menni, akkor írd alá!" Itt már
átcsúszik az ügy büntetőjogi kategóriába és a rendőrséghez kell fordulni.
Nyolcadik trükk:
Lehet ezt még fokozni? Erre gondolt - igaz? :) Nos, a fenti trükkök általában egy
nap alatt zajlanak le. Tehát behívja a főnöke, mintha csak valamit akarna mondani
és hirtelen Önre zúdul, hogy ki van rúgva. És az összes próbálkozást bevetik - ez
egy hosszú menet lesz, ahol Önnek egy dolga van: elmondani, hogy Ön nem
akarja megszüntetni a munkaviszonyt, így nem írhatja alá ezt a papírt. Ezt kb.
négyszázszor. Amikor kifulladtak és látják, hogy ezt most tényleg nem fogja aláírni,
akkor jön egy kis szünet a részükről. Ha kap egy rendes vagy rendkívüli
felmondást, akkor a dolog rendben van, ez volt a cél. Ha nem kap rendes
felmondást, akkor sajnos elindulhat egy hosszabb menet, ahol már Önnek is fel kell
vérteznie magát. Megjelenhetnek munkaszerződés-módosítási javaslatokkal. Amit
szintén beadagolhatnak úgy, mintha az lenne a természetes, hogy ők módosítanak,
Ön pedig aláírja. Ez természetesen nem így van - csak közösen lehet módosítani a
Felmondas.info
5 / 8
munkaszerződést. Próbálkozhatnak mindenféle hibát találni a munkájában és
fegyelmiket írogatni - ezzel készülni az elbocsájtásra. Itt egy tanácsot adhatok -
próbáljon meg hideg fejjel gondolkozni! Ha Ön is elveszti a türelmét, ha elkezd
üvöltözni és erre tanúk vannak, akkor megkönnyíti a dolgukat. Ha nyugodtan végzi
a dolgát, akkor nehéz dolguk lesz, és ahogy nekik gyűlik a felmondási anyaguk,
Önnek is gyűlik a perhez az anyaga. Javaslom, hogy mielőbb keressen meg minket
a www.felmondas.info weboldal alatt, hogy tudjunk segíteni.
A második papír, amit ne írjon alá:
"Elszámoltunk és nem tartozunk egymásnak."
Ez nem olyan nagy baj, ha aláírta, de én azt javaslom, hogy ne írja alá!
Miért jó nem aláírni? Ha elmegy egy munkajogászhoz, vagy eljön hozzánk és
átbeszéljük a foglalkoztatás részleteit, akkor rengeteg olyan apróság kiderülhet,
amit nem fizetett ki a cég, pl. túlmunka. Ez is összességében egy komolyabb
összeg lehet. Ha ilyen követelésre pert indít, akkor káros lehet egy "mindennel
elszámoltunk és nem tartozunk egymásnak" nyilatkozat. Nem feltétlenül perdöntő,
de minek nehezítse meg a saját életét? Egy lényeg van: Önnek erről nem
kötelessége nyilatkozni!
Ilyenekkel fognak próbálkozni:
Első a fenyegetés:
"Addig nem adjuk oda a pénzt, amíg alá nem írod!" Oda fogják adni. Ne
engedje olyannal zsarolni magát, ami amúgy is jár! Legkésőbb az utolsó
munkanapon ki kell fizetniük mindent és oda kell adniuk a kilépő papírjait. Ha nem
veszi át, akkor is a cég kötelessége, hogy azt postázza Önnek, a céget büntetik
meg, ha ez elmarad. Ha nem fizetik ki, egy bejelentés a munkaügyi hatóságnak,
akik kiszállnak, megbüntetik a céget és Ön megkapja a pénzét, kilépőpapírjait,
mindent. De ezt a cég is tudja, úgyhogy ezt a fenyegetést nem fogják betartani.
Olyan könnyű azt mondani, hogy "Addig nem adjuk oda a pénzt". Mert erre
legtöbben megijednek és aláírják a papírt, és nem derül ki, hogy dehogynem,
odaadnák.
Ha ez nem megy, akkor elkezdik majd győzködni:
"Ezt mindenki alá szokta írni", "Ha mindent kifizetünk, akkor miért ne írnád
alá?" Miért írná alá? Nem kötelessége nyilatkozni. Maga nem az APEH, akinek 0-s
igazolást kell kiállítani. (És az APEH sem teszi ingyen. Ön se tegye ingyen!) Azt,
amit kifizetnek, és amilyen papírokat odaadnak, azt nem azért teszik, mert szeretik
Önt. Nem jó szándékból, segítségből teszik, és ha Ön nem teljesíti minden
kérésüket, akkor esetleg meggondolják magukat. Azért adják oda azt az összeget
és a kilépő papírokat, mert ez a kötelességük, és ha bármit nem adnak oda, akkor
Felmondas.info
6 / 8
megbüntetik őket. Ha Önnek nincs kedve bemenni, átvenni a papírokat, akkor a
munkáltató kötelessége postázni minden papírt és a pénzt is az utolsó
munkanapon! És akkor nincs vita arról, hogy Ön most aláír egy ilyen nyilatkozatot,
vagy sem. Semmit nem ír alá és akkor is meg kell kapnia az elszámolás szerinti
összeget és minden papírt. Ha elege van a nyaggatásból, akkor egyszerűen
menjen haza. Majd elküldik postán. Meg is mondhatja nekik, ha 3 napon belül nem
érkezik meg hiánytalanul minden, akkor megy a munkaügyi hatósághoz, azok majd
behajtják a tartozásokat és megbüntetik a céget.
Ha ez sem megy, akkor jöhet még a lelkiismeretre hatás:
"Tudod milyen a főnök, velem fog veszekedni, hogy miért nem írattam alá
veled.", "Miért nem írod alá, hát be akarsz perelni minket?" Csodálkozó arccal,
megbántottan, ahogy azt kell. Ne gyengüljön el, ne hagyja magát kihasználni.
Önnek az egyik alapvető, alkotmányos joga megvédenie az érdekeit és bírósághoz
fordulni, ha úgy érzi, hogy Önt jogtalanság érte. Ne hagyja, hogy ezt úgy állítsák
be, hogy ettől Ön rossz ember. Éppen Önt rúgják ki, nem lesz állása, nem tudja,
hogy talál-e munkát, nem tudja, hogy miből fog megélni. Munkanélküli segélyért kell
sorban állnia majd naphosszat - és akkor még a végén Ön szégyellje magát? Ezek
jó kis játékok, amikkel sok embert lehet befolyásolni. Ön legyen ennél józanabb. Ha
valamit nem kötelessége aláírni, és nem akarja aláírni, akkor ne hagyja magát
ilyenekkel meggyőzni, mert sok pénzt veszíthet. Hagyja inkább ott őket. Ön ott volt,
megadta az esélyt nekik, ők pedig szemmel láthatólag nem kifizetni akarták, hanem
csak nyilatkozatokat kicsikarni magától. Jöjjön el emelt fővel, mosolyogva, a
munkaügyi hatóság majd behajtja a pénzt és a papírokat.
Nagyon egyszerű a képlet: Ha tényleg mindent kifizettek és nem tartoznak
egymásnak, akkor nekik nincs szükségük erre a nyilatkozatra, ezt a cégnek sehol
nem kell bemutatnia. Tehát minél jobban kell ez a nyilatkozat nekik, annál
valószínűbb, hogy nem igaz az, hogy nem tartoznak semmivel. Ez Önnek is egy jó
jelzés, hogy érdemes átnézetnie szakértővel az ügyet.
A harmadik papír, amit ne írjon alá:
Általános tanácsom: Az a biztos, hogy ha felmondanak Önnek, akkor semmit
sem ír alá! Ez nem egy megállapodás két fél között. Ez egy egyoldalú
nyilatkozat a munkáltató részéről. Ezt Önnek nem kötelessége aláírnia. Még
a z t
sem kötelessége aláírni, hogy átvette (amihez még odabiggyeszthetik,
hogy és
elolvasta és megértette és egyetértett és nyugtázta és ...). Nem köteles aláírni
semmit. Persze megkérhetik szépen, és akár alá is írhatná, de ha már éppen
kirúgják, akkor miért kell megfelelnie egy embernek, aki már
nem sokáig a főnöke
és éppen nem a legjobb barátja? Van egy szabály, amit én szoktam követni: Ha egy
dologból nem nyerhetek, csak veszíthetek, akkor azt a dolgot nem teszem meg.
Felmondas.info
7 / 8
Szerintem itt ez a helyes gondolatmenet: Ha aláírom a felmondási papíromat (vagy
azt, hogy átvettem), ezzel mit
nyerhetek? Semmit. Még az ott lévő emberek
jóindulatát sem, hiszen éppen
kirúgnak. Mit veszíthetek? Nem tudom. Lehet, hogy
veszíthetek! Nem vagyok jogász, nem tudom, hogy azzal, ha aláírok egy papírt, azt
hogyan tudják felhasználni ellenem. Egy biztos, nem az én érdekemben fogják azt
a papírt felhasználni. Akkor meg minek aláírni? Az, hogy nem írja alá, az nem azt
jelenti, hogy Ön nem kapta meg a felmondását! Megkapta, ezt Ők bizonyítani is
fogják tudni. Ennek nem az a célja, hogy esetleg azt lehessen mondani,
h o g y
nem kapta meg. Csak az, hogy ne lehessen félrevezetni Önt semmilyen
aprósággal, amit később felhasználhatnak Ön ellen. A papírt tegye el és
lehetőleg
azonnal keressen meg minket: www.felmondas.info
+1 ráadás: Amit viszont nyugodtan aláírhatna:
Mostanában divat a munkáltatók részéről, hogy beleírják a felmondásba vagy a
megállapodásba: "Felek lemondanak a perinditási jogukról", vagy "Munkavállaló
vállalja, hogy nem indít munkajogi pert" Ezt nyugodtan aláírhatja, nincs jelentősége.
Erről a jogáról nem tud lemondani semmilyen módon. Ha alá is írta, nyugodtan
indíthat pert ettől, és semmilyen hátrány nem fogja érni.
Ha semmi más nem marad meg ebből a tanulmányból, akkor is ezt jegyezze meg:
Ha ön éppen nem szeretné megszüntetni a munkaviszonyát, akkor ne írja alá a
közös megegyezéses munkaviszony megszüntetését.
Végezetül: Remélem, hogy hasznosnak ítélte a tanulmányunkat, és azt kívánom,
hogy soha ne kerüljön abba a helyzetbe, hogy az itt megszerzett tudását
használnia kelljen.
Szabó Gábor
Erdőhegyi Alapítvány munkaügyi jogsegély részének a vezetője
www.felmondas.info
Felmondas.info

üdv:52mama

Veci # 2012.03.02. 08:23

szafika
Az 50-ben születettek öregségi nyugdíjkorhatára 62 év.


Üdvözlettel Veci

szafika # 2012.03.02. 08:00

Előző , folyt .köv.
Hány ledolgozott éved van ? Mert az 50-ben születetteknek úgy tudom szülinap + fél év a nyd.korhatára !