nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


szafika # 2012.03.02. 07:57

Stvan !
A 62-t töltöd ápr.26-án ? 50-es vagy ?

stvan # 2012.03.01. 16:06

Tisztelt Szerkesztőség!
Segítséget, tanácsot szeretnék kérni ügyemben: április 26-án betöltöm a rám irányuló nyugdíjkorhatárt, mely tényt jeleztem munkáltatómnak először szóban, majd tegnap írásban is. Kértem munkaviszonyom megszüntetését nyugdíjazásomra tekintettel. Egy Kft.alkalmazottja vagyok, kollektív szerződés alapján történik a foglalkoztatás. Ma behivatott az ügyvezető igazgató, s szóban tájékoztatott, hogy nekem nem jár a felmentési idő, az utolsó nap is dolgoznom kell!
A kollektív szerződésben 0-3 éves munkaviszony esetén, (mivel ez vonatkozik rám) a dolgozó részére 30 nap felmentési idő jár.A munkában kötelezően eltöltendő időről nincs rendelkezés. Én úgy tudom, hogy a munkáltató fele írásban kell jelezni, hogy nyugdíjba szeretnék menni, s az időarányos szabadság, valamint a Mtk-ben, illetve koll. szerződésben meghatározott felmentési idő "jár" a dolgozónak.
Várom megtisztelő válaszukat.BI

Tazz22 # 2012.02.28. 14:11

Tisztelt Fórumozók, Válaszadók!

Édesanyám nyugdíj előtti felmentési idejét töltené, de (volt) munkáltatója ezt nem hagyja... Az alábbi dátumokkal Önkormányzati Határozat született a nyugdíjazásáról:

  • 2011.szeptember 1 –től 2011.december 31-ig 4 hónap felmentési idő ledolgozása
  • 2012.január 6-tól 2012. január 31-ig időarányos szabadság
  • 2012.február 1-től 2012.május 31-ig felmentés a munkavégzés alól
  • 2012.május 31. a munkaviszony megszűnésének napja
  • 2012.június 1. a nyugdíj igénylés napja.

Az én értelmezésem szerint 2012. február 1-től munkavégzésre nem kötelezhető, ennek ellenére korábbi munkáltatója folyamatosan erre "kéri". (Munkaköri feladatait átadta a megbízott vezetőnek, mindennel leszámolt.)
Ezek után (volt) munkáltatója jogosan zaklatja vagy sem? Ha nem, milyen törvény(ek)re tudunk támaszkodni annak érdekében, hogy ezt ne tegye a továbbiakban?
A válaszukat előre is köszönöm:
Tímea

Gabicsek # 2012.02.27. 20:59

5 hónapig még állományban vagy. Szerintem ahogy itt, úgy külföldön sem dolgozhatsz ezidő alatt.

Japizo # 2012.02.27. 20:01

Kedves Válaszadók!

Az alábbi kérdésem lenne: - hivatásos állományból 5 hónap felmentési idővel távozom. Ezen idő alatt a munkavégzés alól fel vagyok mentve. Tájékoztatás szerint a felmentés ideje alatt más munkát nem vállalhatok. Ez vonatkozik külföldi munkavállalásra is?

Veci # 2012.02.27. 17:31

Vari
Úgy tudom a lemondási idő 2 hónap, le kell dolgozni, de akár el is tekinthetnek tőle. Közös megegyezéssel nem sikerülne?


Üdvözlettel Veci

Vari # 2012.02.27. 17:14

Kedves Veci!
Közalkalmazottként dolgozom 5 éve. Júliustól korhatár előtti ellátást veszem igénybe. Meg van hozzá minden feltétel. Június 30-től kértem a munkaviszony megszüntetését. A kérdésem az, hogy mennyi a lemondási idő és le kell-e dolgozni?
Köszönöm a választ. Üdv.

Veci # 2012.02.27. 13:25

arolf
Véleményem szerint nem.

sanyi55
Ha megszereznéd a 40 év jogosultsági időt (ami nem teljesen azonos a szolgálati idővel), akkor elmehetnél a ma hatályos tv. szerint a nők kedvezményes nyugdíjára.
Ha ez nem jönne össze, akkor 63,5 évesen lehetsz nyugdíjas.


Üdvözlettel Veci

sanyi55 # 2012.02.27. 11:00

Tisztelt szerkesztőség arra szeretnék választ kapni hogy én 1954-benn született nő vagyok és 39-évem és 150-nap ledolgozott munka viszonyom van, 2011 12 14-től munkanélküli ellátásban részesülök, munka viszony szerzésére mindent elkövetek,de sajnos ez a lakó környékemen a koromat figyelembe véve semmilyen sikerrel nem járok. Az lenne a kérdésem a jelenlegi törvények milyen lehetőséget nyújtanak a nyugdíjazással kapcsolatban. Válaszát előre is köszönöm és az alábbi email címre: sfoldi9@gmail.com
kérem. köszönettel Editke

arolf # 2012.02.25. 20:55

Módosíthat-e egyoldalúan a munkáltató visszamenőleg a felmentési időn? Tavaly jelentettem be, hogy nyugdíjba szeretnék vonulni, mivel megvan a 40 év szolgálati időm. Januártól elvileg már a felmentési időmet töltöm 4 hónapot a 8-ból. Most azonban a munkáltatóm azt kérte, hogy dolgozzam le mind a 8 hónapot, mivel anyagilag nem engedheti meg, hogy a szabadságomat is kifizesse és a 4 hónapot is fizesse. Megteheti ezt? Főleg így utólag és egyoldalúan módosítva?
Köszönöm a segítséget! Arolf

Veci # 2012.02.25. 20:28

oly51
A hiányzó időt akár egyszerűsített foglalkoztatással is megszerezheted. Ha van olyan ismerősöd, aki segítene neked és te vállalodod a közteherjegy összegét (500 Ft/nap, akkor én bevállalnám a helyedben, a nyugdíj összegében szinte észre sem veszed.
Itt olvasd el: http://www.ddrmk.hu/…20110801.pdf
Körbejártam én is alaposan a témát.


Üdvözlettel Veci

Lyonee # 2012.02.25. 18:38

oly
Ha a munkáltatód jogutód nélkül szűnt meg, akkor te végkielégítésre vagy jogosult a közalkalmazotti jogviszonyod megszűnésekor. Nem tudom hányban születtél, de,ha a rád érvényes nyugdíjkorhatárnál 5 éven belül vagy, akkor emelt összegű végkielégítés illet meg. Ehhez tudni kell az utolsó közalkalmazotti jogviszonyod hosszát, és, hogy áthelyezéssel kerültél-e oda. Ajánlott-e fel a fenntartó másik közalkalmazotti munkakört, te ezt elutasítottad-e?
A jubileumi jutalom csak a 40 év közalkalmazotti jogviszonyra járna, napra pontosan be kell tölteni.
Felmentési idő jogutód nélküli megszűnésnél nem jár a közalkalmazottnak.
Csak a munkaköröd szűnik meg? Akkor is jár a végkielégítés. A hiányzó 2 hónapot akár egy vállalkozásban is meg tudod szerezni, ha a nonprofit nem venne át. Lehet, hogy 12 havi végkielégítés is megillet. Ha 51-es vagy, akkor meg korhatár előtti ellátást igényelhetsz 1 évig, majd átalakul öregségi nyugdíjjá.

Az új munkahelyednek, munkaviszonyodnak semmi köze az előzőhöz. Ha nyugdíjba akarsz menni, neked kell felmondanod, a felmondási idő nagyon rövid, a rövid munkaviszony miatt.
"37. § (1) Végkielégítés illeti meg a közalkalmazottat, ha közalkalmazotti jogviszonya

  1. felmentés,
  2. rendkívüli lemondás,
  3. a munkáltató jogutód nélküli megszűnése következtében vagy
  4. a (3) bekezdés szerint szűnik meg."
Veci # 2012.02.25. 12:11

joshi
Ha megadják a felmentési időt, akkor az utolsó munkahelyen töltött időt veszik figyelemben.


Üdvözlettel Veci

joshi # 2012.02.25. 10:40

Szeretném megkérdezni,hogy 45-év munkaviszonyomból közalkalmazotti munkaviszony 29-év megszakításokkal, ma is közalkalmazottként dolgozom a sétálóidő kiszámításánál figyelembe kell-e venni a 29-évet vagy csak a mostani közalkalmazotti éveket ami 11-év.

Veci # 2012.02.22. 16:51

nittin
Ha meglesz a 40 év jogosultsági időd.


Üdvözlettel Veci

oly1951 # 2012.02.22. 16:43

Tisztelt Szakértő!
Két hónap múlva jogosult leszek a nők 40 éves munkaviszony megszerzése után nyugdíjba vonulni.Az eddig megszerzett munkaviszonyom közalkalmazotti jogviszony volt, a 2012 évben hátralévő jogviszony egy átalakulás nyomán -jogutód nélküli megszűnés okán- egy Nonprofit Kft-nél szerzett jogviszony lesz.
Kérdésem tehát:
1.ha én kezdeményezem felmondással a munkajogviszony megszüntetését nyugdíjazásom miatt, jár-e részemre végkielégítés, vagy sem.
2. kötelezhető vagyok e a felmondási idő ledolgozására.

Köszönöm a válaszukat!

nittin # 2012.02.22. 15:21

Bocs veci elirtam a szolgalati idot. 2010ig 39 ev183 nap. Piroska

nittin # 2012.02.22. 15:18

Szertnem pontossan megtudni,hogy mikor mehetek nyugdijba,a 40 eves munkaviszony igenybevetelevel.A Nyugdij intezettol megkapott papirok szerint,3ev 183 nap szolgalati idot,es 2010ig 36 ev 183 nap jogosultsagi idott hataroztak meg.Tisztelettel Piroska

Böbemami # 2012.02.12. 13:54

Kedves Veci!

Segítségedet kérem, a nők 40 éves nyugdíjba vonulásával kapcsolatban.
2009.12.31-vel 37év 125nap szolgálati és jogosultsági időt állapítottak meg. 2012ben mikor mehetek nyugdíjba?
A munkáltatóm nem tud segíteni, hogy napra pontosan mikor kell beadni a felmondásomat.
Köszönöm a segítségedet!

Laci052 # 2011.12.28. 15:44

Segitséget szeretnék kérni :
1 éve küzdök a nyugdíjidőm megállapításán. Most a ll. fok után munkaügyi bíróságon lesz tárgyalásom, ahol nekem kellene bizonyítanom 1971 évekről a munkaviszonyomat egy maszek cégnél .A cég már régen megszűnt ,Kisosz nincs, papírok sehol sincsenek, stb . Sajnos az akkori munkatársaim már meghaltak ezért csak ismerősöket és akkori megrendelőket tudtam megtalálni akik írásban nyilatkoztak is. Kinek van ebben tapasztalata , hogy a bíróságon mit és hogyan fogadnak el ? Nagyon várom a tanácsot,a segítséget. Előre is köszönöm. Laci52

nita26 # 2011.12.14. 15:22

Kedves Veci!
Segítségedet szeretném kérni...
Édesanyám 2010. augusztusában tölti be a 40. évét közalkalmazotti jogviszonyban (ápolónő). A közalkalmazottakról szóló törvényt nem igazán tudjuk értelmezni, illetve nem találjuk meg benne azt, hogy milyen feltételek mellett jár neki a 40 éves jubileumi jutalom. Ha akkor tölti be a 40 évet, miközben felmentési idejét tölti, jár neki a 40 éves jubileumi jutalom? Vagy esetleg a végkielégítéssel jobban járna? Ennek milyen feltételei vannak?

Veci # 2011.12.10. 07:26

Terike
Köszönöm, hogy kérdéseddel megtisztelsz, de a megváltozott munkaképességűek (most még rokkantsági) témakörben nem mélyedtem el, nincs érdekelt a családomban és túl bonyolult. Annyit tudok javasolni, hogy várd meg a kiértesítést a végszavazás előtt álló törvény szerint január végéig minden érintettet kiértesítenek, és március 31-ig kell jelentkezni a vizsgálatra. Szerintem a levélben erre vonazkozó nyomtatványt is küldenek.
Tedd fel a kérdésed a másik topicban, ott bztosan kapsz valamilyen jobb választ: http://www.jogiforum.hu/forum/16/11498


Üdvözlettel Veci

Terike # 2011.12.09. 15:04

Kedves Veci!
Szeretném kérni a véleményedet az alábbiakban.
14 évig a régi 67%-os rokkant nyugdijas voltam.
Autoimmun beteg vagyok, azon belül több gyógyíthatatlan összervezeti károsodásom van.
Ennek ellenére a Bizottság 2oo9-ben elvette a rokkantságimat, majd bírósági úton 2o11.májusban vissza kaptam, de addigra 4 újabb betegség jött. Május után még több, ami mind mind az autoimmuntól van.
Jelenleg az új számítás szerint 56%-os vagyok.
Most november 5-én egy MR vizsgálat kideritette, hogy agyi bevérzéseim vannak, volt két kisebb agyi infarktusom amit nem vettem észre, ezért januárban egy mű szívbillentyűs vértisztitó kezelésre kell befeküdnöm a kórházba. Ezt a kezelést hetente 2-3szor végzik, majd havonta egyszer.
Az agyamon a bevérzés által 11 mm-en elhalt az agyszövet, és elindult egy agysorvadás.
Ezzel a diagnózissal egyidőben leállt az egyik vesém, vesefunkció szükületem lett.
Ezek a diagnózisok újak, még nem szerepelnek az 56%-ban. Csak azt nem tudom, hogy az autoimmuntól vannak, vagy semmi közük hozzá, és egy teljesen más újabb betegségek.
Szeretném megkérdezni, hogy ezekre mennyi százalékot adhat a bizottság, és érdemes-e állapot rosszabbodást beadnom. Jövő decemberben kell a bizottság elé mennem, de ahogy olvasom és hallom januárban majd minden rokkantnak aki 57 év alatti önként kell vizsgálatra jelentkeznie. Én most 55 éves vagyok. Engem a vizsgálatra behívás nem is zavar, mivel 2oo9. óta nincs olyan hét, hogy ne legyek orvosnál vagy kórházban sajnos, tehát orvosi papírom , leletek, diagnózisok annyi mint a tenger.
Csak a nyugdijam nem mindeggy, hogy mennyi.
Rengeteg gyógyszert szedek, nagyon sokba kerül.
Kérem írja meg Ön az én helyemben mit tenne.
Azok után, hogy egyszer lapátra tett a bizottság, félek egy újabb kudarctól annak ellenére, hogy az állandóan romló állapotom indokoltá tenné az állapot rosszabbodás beadványát a NYUFI felé.
Előre is köszönöm a válaszát!

gitta52 # 2011.12.09. 14:50

Köszönöm Veci!
Tisztult a kép!

Veci # 2011.12.09. 14:44

gitta52
Varinak a munkában töltött ideje kevés. Így ő az idén előrehozott nyugdíj megállapítását kérhetné, ami jövőre korhatár előtti ellátássá alakul. Ez a szolgálati ideje alapján csökkentés nélküli.


Üdvözlettel Veci