nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


sn_szilvi # 2008.02.28. 06:26

T. Lyonee!

Már tavaly írtam ide. Édesanyám 1951.03.18-án született. 2008. 03.18-án 42 éves munkaviszonya lesz ebből 27 közalkalmazotti(dajka).
Jár e neki, mint ahogy írta is a 8 havi felmentésre járó fizetés, vagy csak 6 havi, mert ahol intézik ennyit akarnak adni neki. Tud e valamire hivatkozni, hogy a 8 havi járandóságát megkapja?
Életbe lépett a 30 § e pontja? Hogyan kérje a felmentését úgy, hogy ne minősüljön közalkalmazotti jogviszonyról való lemondásnak?
Azért kérdezek ennyit, mert nem segít neki senki a mh-én és nem szeretném, ha elesne valamilyen juttatástól.

Köszönöm
sn_szilvi

sulilegjobbja # 2008.02.22. 13:49

A következő kérdésem lenne előrehozott öregségi nyugdíj és felmentési idővel kapcsolatban:

2008 januárban lettem 57 éves, 2008 augusztusban lesz meg a 38 évem, pedagógusként.

A nyolc hónap felmentési időm augusztusban kezdődhetne csak meg, ami így átnyúlik 2009 áprilisáig.

Úgy hallottam, hogy 2009-től előrehozott öregségi nyugdíjba már csak 59 évesen (és 40 év szolgálati idővel) lehet elmenni.

Vajon ez vonatkozik rám is?

válaszát köszönve,

Márta51 # 2008.02.14. 15:28

2008. október 11-én töltöm be az 57. évemet. Az öregségi nyugdíjhoz megvan a 38 év szolgálati időm.
Tudom, hogy 35 év után jár a jubieumi pénz.
Előszö az egészségügynél dolgoztam 14 hónapot,
utána 10 hónapot egy vállalatnál
1975 július 1. óta vagyok iskolánál közalkalmazott.
Azóta folyamatos a munkaviszonyom.
Azzal a kérdéssel szeretnék Önökhöz fordulni, hogy az egészségügynél eltöltött idő beszámít-e a jubileumi év beszámításánál, illetve mennyit kell még dolgozni, hogy meglegyen a 35 év közalkalmazotti évem.
Előre is köszönöm

jegyző # 2008.02.08. 13:28

A polgármesteri hivatalnál két kolléganőm (köztisztviselők) 2008. október 28. napján töltik be az 57. életévüket.

A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 17.§ (2) f.) pontja értelmében:
A közszolgálati jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha
Az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság egyéb feltételeivel a felmentési idő leteltekor rendelkező köztisztviselő a (12) bekezdés szerint kérelmezi.

A felmentési idejük 8 hónap, s mindketten rendelkeznek az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóság által kibocsátott szolgálati idő megállapításáról szóló határozattal.

A határozatok kelte és az abban megállapított szolgálati idők a következők:

a.) 2004. 07. 30. 34 év 67 nap
b.) 2007. 11. 28. 36 év 223 nap

Esetükben ez év október 28. napján rendelkezni fognak az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság feltételeivel ( 57 év, 38 év szolgálati idő).

1.) Kérhetik-e felmentésüket 8 hónappal a feltételek bekövetkezése előtt ? Kell-e kérniük újabb keltezésű nyugdíjbiztosítási igazgatóság által kiállított határozatot, vagy elég a fenti keltezésű dokumentum?
2.) A nyugdíjbiztosítási igazgatóság részéről kiadott határozatban még nem szereplő, - szolgálati időhöz még szükséges - fennmaradó napokat elismerhetem-e munkáltatói jogkörömben?
3.) A felmentésüket megállapító határozatban indoklásként hivatkozhatok-e a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény 17.§ (2) f.) pontjára?
4.) Amennyiben jogviszonyuk felmentéssel legkorábban 2008. október 28. napján megszűnik:
a.) Ebben az esetben részükre jár-e végkielégítés?
5.) Abban az esetben, ha az Országgyűlés módosítaná a kérdéses törvényi rendelkezést, alkalmazhatom-e azt a felmentést követően? Ha igen, nem sértem-e ezzel a felmentés idején hatályos törvény által megszerzett jogokat?

Köszönöm

s.e.122 # 2008.02.07. 21:10

Kedves Lyonee!

Köszönöm válaszodat, szeretném megkérdezni, hogy van-e ötleted, melyik oldalra írjak ezzel kapcsolatban a fórumon, illetve milyen jogszabályokat kutassak fel?
S.E.

Lyonee # 2008.02.07. 20:43

76május!
Ezt már korábban is kérdezted.
"9. § A 62. életév betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult

  1. az a nő, aki az 57. életévét betöltötte,
  2. az a férfi, aki a 60. életévét betöltötte,

feltéve, hogy legalább 38 év szolgálati időt szerzett, és a Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll. "

„(3) Aki előrehozott öregségi nyugdíjra, illetve csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultságot szerzett, e jogosultságát bármikor érvényesítheti, a nyugdíjcsökkentésre a jogosultság megszerzésének időpontjában hatályos szabályokat és mértékeket kell alkalmazni, tekintet nélkül arra, hogy a nyugellátást mikor, illetve milyen időponttól kezdődően állapítják meg. Egyebekben az előrehozott öregségi nyugdíj és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj összegét azon rendelkezések szerint kell megállapítani, amelyek arra az időpontra alkalmazandóak, amelytől kezdődően a nyugellátást megállapítják.”

Beletettétek a bogarat a fülembe, kértem tájékoztatást az ONYF-től, de még nem válaszoltak. Ha valaki pl. 2008. aug. 15-én megszünteti a jogviszonyát, minden feltétel megvan, miért várna hónapokat, éveket a nyugdíjkérelmével? Ha kapok választ, beírom!

Lyonee # 2008.02.07. 20:26

nagynezsuzsa!
Felmentési idő jár, de végkielégítés nem jár a nyugdíjas dolgozóknak.

Lyonee # 2008.02.07. 20:24

Kwedves s.e.122!
Szakértő nem vagyok, ezért minden kérdésre nem tudok válaszolni.
Ha 10 év munkaviszonya megvan, akkor az MT szerint a felmondási idő 55 nap, persze ez a minimum, kollektív szerződés, egyéb szabályzat miatt több is lehet. A felmondási idő fele idejére kötelesek felmenteni a munkavégzés alól. A 10 évre jár 3 havi végkielégítés is!

s.e.122 # 2008.02.07. 20:07

Tisztelt Szakértő!

Pontosítanám az előbbi hozzászólásomat. Édesanyám 38 éves munkaviszonya szeptember környékén meglesz, de az 57. életévét december legvégén tölti csak be. Ha napokon belül elbocsájtják, nyár végéig kihúzhatja szabadsággal, illetve felmondási idővel. De mihez kezdjünk utána, dec. végéig, amíg ténylegesen nyugdíjas lehet?
Köszönettel várjuk válaszát.
S.E.

s.e.122 # 2008.02.07. 10:59

Kedves Szakértő!

Nemrég már írtam édesanyám nyugdíjazásával kapcsolatban, de azóta változott a helyzet. Röviden vázolom. 2008.dec. végén töltené be az 57. életévét és a 38. évi munkaviszonyát. Ekkor szeretett volna a tv-i lehetőségekkel élve nyugdíjba menni, ám a munkaadója leépítésre hivatkozva korábban elküldené. (10éve van ennél a cégnél.)Ígéretük szerint 2,5 hónapos felmondási időt, egy hónap szabadságát megkapja, illetve próbálják a legjobbat kihozni belőle, de mi félünk, hogy néhány hónapra a tervezett nyugdíjazási időpontig, vagyis amikor betölti az 57 életévét, és 38.év munkaviszonyt (dec.vége), addig munkanélkül marad. Ez mennyire befolyásolja majd a nyugdíjszámítását a jövőre nézve? Milyen megoldást tudnának javasolni, hogy ne járjon rosszabbul? Mely jogszabályokból tudnánk segítséget nyerni? Mely évek alapján számítják a nyugdíját? Beleszámítandó ez a keserves néhány hónap is? Milyen lehetőséggel élhetünk egyáltalán? Felmerült a táppénz kérdése. Van erre lehetőség?
Elnézést a sok kérdésért, de nem vagyunk járatosak a dologban, nem számítottunk erre a fordulatra.
Tisztelettel várjuk válaszát.
S.E.

76majus # 2008.02.07. 10:48

pontosítok:
nyugdíjazáshoz szükséges 38 év meglesz,de a közalkalmazotti időm 35. év csak 2009.augusztus hónapban lenne meg a 35.év!
Bocs

monalisa1 # 2008.02.07. 08:43

Nyugdíjba menetelkor, az akkor már meglévő 35. év esetén, a 40. évi jubileumi jutalmat ki kell hogy fizessék, ezt a jogszabály írja elő.Tehát ha nem akarsz 2009 augusztusig dolgozni, ezen többletpénz miatt nem muszáj addig maradni.

Nyugdíjazásánál, időpontbeli esedékességétől túlmenően, legfeljebb 6 hónapig lehet visszamenőlegesen kérni.

76majus # 2008.02.07. 07:14

Kedves Lyonne!

Korábban kérdeztem,s a válaszodból ismert,hogy mint közalkalmazott 2008.októberében 57 éves nő, 38 évi szolgálati időven kérheti az előrehozott öregségi nyugdíjat. A 40 éves jubileum kifizetése érdekében 2009. év augusztus végéig kellene a dolgoznom.
Kérdésem, hogy 2009. év augusztusában 10 hónap elteltével kérhetem -e a korábbi 2008.októberi nyugdíj megállapítását?(Az a bizonyos 6 hónap mennyiben érinti?
Válaszodat előre is köszönöm!

nagynezsuzsa # 2008.02.07. 07:00

Kedves Lyonnee
A bátyám nyugdíjasként dolgozik egy cégnél. A telephelyüket megszüntetik ezért megkapják a felmondást.Arra lennénk kíváncsiak, hogy nyugdíjasnak jár e a felmentési idő ill. végkielégítés.
Előre is köszönöm.

Lyonee # 2008.02.06. 20:27

s.e.122
Mivel az Mt alá tartozik, a tv. felmentési időt nem biztosít.. Persze a munkáltató adhat, ha akar, átlagilletmény jár a felmentési időre. A nyugdíjba vonulás előtt meg kell szüntetetni a jogviszonyát. A munkáltató ok nélkül nem mondhat fel, ha édesanyja mond fel, akkor a felmondási időt le kell dolgoznia. Marad a közös megegyezés, a munkáltatón múlik, hogy ad-e munkavégzés nélkül illetményt. A nyugdíjtörvény szerint, akkor jogosult csak előrehozott nyugdíjra, ha mind a három feltétel teljesült: életkor, szolgálai idő, nem áll jogviszonyban. Gondolom, ha a feltételek fennállnak, akkor adhatja be a nyugdíjigényét. Érdemes lenne a nyugdíjbiztosítótól tájékoztatást kérni. Kérheti a szolgálati idő megállapítását, hogy biztosan meglegyen a 38 év.
Lyonee

Lyonee # 2008.02.06. 19:45

Nemtudom!

1. 60. születésnapja után, vagyis 2009. febr. 16-tól
2.„kjt 30.§
(1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha

  1. az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi

Beszélje meg munkáltatójával, hogy mikor adja be, mert a felmentési határozatot meg is kell hozni 2009 febr. 16-ig.
A jogszabály igazolásról nem rendelkezik a közalkalmazottaknál.

Lyonee # 2008.02.06. 19:36

feketepárduc!
"kjt 30.§
(1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha
e) az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi"
Csak ebben az esetben jár a felmentési idő, ami 5 teljes év közalkalmazotti jogviszony esetén 3 hónap, fele ideje alatt felmentik a munkavégzés alól. Ha a kérését teljesítik, vagyis felmentik, akkor megjár és nem adható!
Ez a kjt hatálya alá tartozókra vonatkozik, az Mt alá tartozókra nem.

feketepárduc # 2008.02.06. 09:51

Kedves Lyonee!

Ide is beirom a kérdésem, hátha tudsz segiteni, vagy legalább azt, hogy hol tudok utána járni. Kérdésem nekem is a felmentési idővel kapcsolatosan lenne, édesanyám június 05-én lesz 57 éves (40 év munkaviszonnyal) az utolsó 5 évben közalkalmazottként dolgozott.
Kérdésem lenne h jár e neki felmentési idő, ha igen mennyi és ha jól tudom erre bérezés is jár. A probléma az h mindenki mást mondd ebben a kérdésben van aki azt hogy nem jár, vagy a cég dönti el, szeretném megtudni mi az ami mindenképp megilleti.

Előre is köszönöm.

Nemtudom # 2008.02.06. 07:13

Tisztelt Lyonee!

1949 február 16-án született férfi vagyok.1970 óta közalkalmazottként dolgozom. 40 éves szolgálati időm 2008 december 31-én lesz meg. A rám vonatkozó feltételek teljesülésének napján szeretnék előrehozott nyugdíjba vonulni. Ugyanakkor szeretném igénybevenni a felmentési időt (esetemben 8 hónap), valamint meg kívánom kapni a 40 éves jubileumi jutalmat. Ezzel kapcsolato kérdéseim:

1.Teljes összegű előrehozott nyugdíjra 2009.január 1.-től, vagy 2009. február 16-tól vagyok-e jogosult?

2.Fentiek figyelembevételével mikor fordulhatok
munkáltatómhoz felmentési kérelmemmel? A kérelmet szóban, vagy írásban kell előterjeszteni? Szükséges-e a kérelemhez valamilyen igazolás a nyugdíjfolyósítótól, és ha igen milyen?

Köszönettel várom válasát

s.e.122 # 2008.02.05. 22:09

Tisztelt Lyonee!!

Édesanyám 2008.12.hó végén tölti be az 57. életévét, és a 38.évi munkaviszonyát. 1998-ig tanítónőként, azóta egy gyárban munkavállalóként dolgozik. (1 vagy2 hónap munkanélküli időszak volt a kettő között.)December végén nyugdíjba szeretne menni, és az a kérdésünk, hogy felmentési idő jár-e neki? Ha igen, mennyi időt és mikortól vehet igénybe. Arra gondolunk, hogy a ténylegesen 57. életévet betöltő nap előtt már nem kell néhány hetet bejárni, mint felmentési idő. Erre az időszakra, ha van ilyen, milyen bérezés jár? Ezt szabályozza-e törvény konkrétan? Mikor kell elkezdenie, hogy a hivatalos útra bocsássa nyugdíjkérelmét, és ennek mi a módja?
Tisztelettel és köszönettel várjuk válaszát.
s.e.122

Lyonee # 2008.02.02. 18:57

Tisztelt B. György!
Igen, kérheti visszamenőleg májusban a nyugdíjazását.Ekkor már nem áll jogviszonyban munkáltatójával, ezért nem kell tájékoztatnia, hogy mikortól kéri a nyugdíjazását.
Lyonee

B. György # 2008.02.02. 16:48

Tisztelt Lyonee,

köszönöm gyors válaszát!
Igen, 2007. szeptemberében a munkáltató mondott fel indoklása szerint létszámleépítés miatt. A felmentési időm utolsó napja április 20. Ezért kérdeztem, hogy visszamenőleg kérhetem-e májusban a nyugdíjaztatásomat.

Köszönöm!

Lyonee # 2008.02.02. 15:25

Tisztelt Elevátor!
Nagyon szívesen.
Lyonee

Elevátor # 2008.02.02. 10:40

Kedves Lyonee !

Nem találok szavakat ! Nagyon hálás vagyok és nagyon köszönöm !

Tisztelettel

Elevator

Lyonee # 2008.02.02. 10:06

Tisztelt Elevátor!
MT:
87/A. § (1) E törvény alkalmazása szempontjából a munkavállaló akkor minősül nyugdíjasnak, ha

  1. a hatvankettedik életévét betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság), illetve

89. § (1) A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti, ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A munkáltató - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - köteles felmondását megindokolni. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. Vita esetén a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania.
(6) A munkáltató a rendes felmondását nem köteles indokolni, ha a munkavállaló a 87/A. § (1) bekezdésének a)-g) pontjai értelmében nyugdíjasnak minősül.

92. § (1) A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

  1. három év után öt nappal,
  2. öt év után tizenöt nappal,
  3. nyolc év után húsz nappal,
  4. tíz év után huszonöt nappal,
  5. tizenöt év után harminc nappal,
  6. tizennyolc év után negyven nappal,
  7. húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.
93. § (1) A munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni. Ennek mértéke a felmondási idő fele. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.

Az MT nem tartalmaz korlátozást a nyugdíjasokra a felmentési időt illetően. Viszont megkülönbözteti a nyugdíjaokat a többi dolgozótól a végkielégítés és a felmondás indoklása tekintetében .