nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


Veci # 2009.12.01. 11:50

Kedves Hajnalka!
Édesanyád 62 évesen mehet el öregségi nyugdíjba, akkor jogos, hogy nincs végkielégítés.
Hát a munkáltató is el kezdett számolni, és ezért van az, hogy a felmentés akkorra telik le, amikor betölti az öregségi nyugdíjkorhatárt.
Esetleg valamilyen közös megegyezés hozhatna valamit, de a munkáltatónak nem kötelező anyagi vonzattal járó megegyezésbe belemenni.
Egyébként édesanyád 2010-ben 62 éves lesz?

Ha viszont az előrehozott nyugdíjba menne, és a munkáltató mond fel rendes felmondással és édesanyád nem adott be írásban ilyen irányú felmentési kérelmet, akkor a munkáltató ki kell hogy fizesse a végkielégítést, sőt + 4 havi kiemeltet, mert 5 éven belül van az öregségi nyugdíjkorhatártól. DE csak ebben az esetben.

ITT a Kjt.:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

37. § (1) Végkielégítés illeti meg a közalkalmazottat, ha közalkalmazotti jogviszonya

  1. felmentés,
  2. rendkívüli lemondás,
  3. a munkáltató jogutód nélküli megszűnése következtében vagy
  4. a (3) bekezdés szerint szűnik meg.

(2) Nem jogosult végkielégítésre a közalkalmazott, ha felmentésére - az egészségügyi okot kivéve - tartós alkalmatlansága vagy nem megfelelő munkavégzése miatt került sor. Nem jár továbbá végkielégítés a közalkalmazottnak, ha legkésőbb a közalkalmazotti jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül [37/B. §].

37/B. § (1) E törvény alkalmazása szempontjából a közalkalmazott akkor minősül nyugdíjasnak, ha

  1. a hatvankettedik életévét betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság), illetve
  2. az a) pontban említett korhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban, vagy
  3. korkedvezményes öregségi nyugdíjban, vagy
  4. előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjban, vagy
  5. szolgálati nyugdíjban, vagy
  6. korengedményes nyugdíjban, vagy
  7. más, az öregségi nyugdíjjal egy tekintet alá eső nyugellátásban, illetőleg
  8. rokkantsági (baleseti rokkantsági) nyugdíjban

részesül.

(2) A közalkalmazott akkor részesül az (1) bekezdés b)-h) pontokban felsorolt nyugellátásban, amikor a nyugellátást kérelmére megállapították.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően, e törvény alkalmazásában nyugdíjasnak minősül az a közalkalmazott, aki az előrehozott nyugdíj feltételeivel rendelkezik, és felmentésére a 30. § (1) bekezdése e) pontja alapján kerül sor.

(4) A közalkalmazott köteles tájékoztatni a munkáltatót, ha az (1) bekezdés hatálya alá esik.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.01. 11:52

A 40 éves jubileumi jutalomra jogosult, amely 5 hónap. Ez akkor is megilleti, ha nem töltötte be a 40 évet, de meghaladta a 35 évet.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.01. 11:53

A 40 éves jubileumi jutalomra jogosult, amely 5 hónap. Ez akkor is megilleti, ha nem töltötte be a 40 évet, de meghaladta a 35 évet.


Üdvözlettel Veci

Hajnalka** # 2009.12.01. 12:43

Kedves Veci!
Nagyon köszönöm a tájékoztatást és a segítséget!
Igen, édesanyám 2010.június 13-án lesz 62 éves. Sajnos a munkáltató nem akar "belemenni" a megegyezésbe, hogy csökkentse legalább két hónappal a felmentési időt, mert így végkielégítést kellene fizetnie. Azoknak a dolgozóknak a bérét és járandóságait visszaigényelheti (pályázat útján)amelyeket a törvény előír és kötelezően ki kell fizetni. Mivel édesanyámnak járó végkielégítés összegét nem tudná visszaigényelni, így nem járul hozzá a felmentési idő csökkentéséhez.
Mindez csak szóban hangzott el, ezért mindezek ellenére azt mondtam anyumnak, hog nyújtson be írásban kérelmet.
Mégegyszer köszönöm a segítséget!

Tetti # 2009.12.01. 12:55

Tisztelt szakértő!

Szeretném kikérni a segítségét az alábbiakban; 1952.02.10-én születettem, jelenleg 39 év 10 hónap munkaviszonyom van.
A munkáltatom felajánlotta, hogy elmehetek nyugdíjba.
Érdeklődnék, hogy milyen feltételekkel mehetnék (levonással) január 1-től vagy márc 1-től nyugdíjba?
A jövő évi nyugdíjemelés vonatkozna-e rám?

Előre is köszönöm!

Tisztelettel: Tivadar

Veci # 2009.12.01. 14:30

Hajnalka
Amint édesanyád leírja, hogy nyugdíjazás miatt kérné a felmentés csökkentését, már lehet hogy nyugdíjasnak minősítenék, az előbb leírtak alapján.
Szerintem Lyonee pontosabb tájékoztatást tud adni neked.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.12.01. 14:44

Tivadar!
Szerintem ha december 31-ig a megállapodást úgy kötnétek meg, hogy meglegyen a 40 éved (inkább néhány nappal több), akkor a megállapodásba, mondjuk márciustól szólhatna. Terád, mivel ez évben megvan a feltétel a korengedményes nyugdíjra, 62 év még a nyugdíjkorhatár, szerintem 40 év szolgálattal csökkentés nélkül. Tehát érdemes a 40 évet kivárni.
Közlemény a korengedményes nyugdíjazásról
http://www.onyf.hu/?…

Felhívjuk a szíves figyelmet arra, hogy azon személyek esetében, akik a korengedményes nyugdíjra való jogosultság megszerzése érdekében a munkáltatójukkal 2009. december 31-ig megállapodást kötnek, de a nyugellátás megállapítására csak 2009. december 31-e után kerül sor, a korengedményes nyugdíj számítási módja nem változik. [A csökkentés szabályainak változása a férfiak számára csak a 2011. január 1-jétől megállapításra kerülő nyugellátások esetén fog jelentkezni, amely azonban a korengedményes nyugellátást, a jogintézmény megszűnéséből fakadóan, már nem érinti. (A nők esetében ez a változás 2013-ban következik be.) Ezért a korengedményes nyugdíj mértékének megállapítására és az irányadó nyugdíjkorhatár meghatározására 2010-ben is a jelenleg hatályos jogi szabályozással teljes mértékben megegyező rendelkezések lesznek az irányadóak.]

Az 1952-ben született férfiak vonatkozásában felvetődött az a kérdés is, hogy a munkáltatónak a korábbi 60. életévig vagy a felemelt, 60. életév betöltését követő 183 napig kell a nyugellátás összegét megfizetnie.

A kérdésben meghatározó jelentőségű, hogy a korengedményes nyugdíjjogosultság feltételeivel a korengedményes nyugdíjat igénylőnek már 2009. december 31-én rendelkeznie kell, és ennek megállapításánál az előrehozott öregségi nyugdíjazás 2009-ben hatályos szabályai az irányadóak. Az igénylő tehát már ekkor megszerzi a korengedményes nyugdíjra jogosultságát azzal, hogy ezt a jogosultságot a munkáltatójával történő megegyezés alapján később, de legfeljebb 2010. december 31-éig érvényesítheti. Mivel a 2010-től induló korengedményes nyugellátásoknál egy megszerzett jogosultság későbbi érvényesítéséről van szó, a 2009. december 31-e után benyújtott igényeknél a jogosultsági feltételeket és ebből következően a munkáltató megtérítési kötelezettségét a Tny. és a vonatkozó kormányrendelet 2009. december 31-én hatályos rendelkezései alapján kell elbírálni.

Ha minden igaz, akkor a kormány a megállapodás megkötésének idejét meghosszabbítaná 2010.12.31-ig, de még kormányrendeletet nem láttam. Ha ez a terv, akkor még időben döntenek. Itt a cikk, amit olvass el:

Még egy évig maradhat a korengedményes nyugdíj
file://localhost/D:/01.%20C%20meghajtóról%20ide%20másolt/ANYA%20DOK/Jogi%20témák%20(nyugdíj,%20felmondás,%20végkielégítés,%20öröklés)/01.%20NYUGDÍJ/02.%20Korengedmény,%20Korkedvezményes%20nyugdíj%20(apa)/Index%20-%20Gazdaság%20-%20Még%20egy%20évig%20maradhat%20a%20korengedményes%20nyugdíj.mht

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Hajnalka** # 2009.12.01. 16:30

Kedves Veci!
Köszönöm a válaszod, elnézést,hogy még mindig "zaklatlak". Melyik fórumon találom Lyonee-t, hogy egy picit megnyugtassam édesanyámat. Szeretném tudni, hogy van-e értelme kérelmet benyújtani a munkáltatóhoz a felmentési idő csökkentésére, vagy nyugodjon bele az anyu, hogy nem kap végkielégítést.
Előre is köszönöm!

Veci # 2009.12.01. 16:51

Hajnalka!
Itt a fogi fórumon szokott írni, de elsősorban az előrehozott nyugdíj topicba.


Üdvözlettel Veci

Lyonee # 2009.12.01. 19:28

Hajnalka!
A felmentési időt a kjt. egyértelműen meghatározza. Itt nincs kérelem, stb., mert az már közös megegyezés lenne, amikor nem jár még a jubileumi jutalom sem.
Ha a felmentési idő alatt betölti anyukád a nyugdíjkorhatárt, akkor már valóban nyugdíjasnak minősül, és nem jár végkielégítés. De, ha 35 év közalkalmazotti jogviszonya megvan, akkor a 40 éves jubileumi jutalom megjár.
Lehet kérni az MT. szerint a felmentési idő lerövidítését. (Akkor célszerű kérni, ha valaki előbb talál munkát, mint lejárna a felmentési idő munkára kötelezett része.)
"94. § A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni."
De gondold meg mivel járna ez anyukád számára. Elesne a 4 havi átlagfizetéstől, amit a munkavégzés nélküli időre kapna, és mivel nem nyugdíjasként szűnne meg a jogviszonya, a jubileumi jutalomtól is.

Szerencsés anyukád, hogy rögtön nyugdíjba mehet. Azok a munkatársai, akik végkielégítést kapnak, lehet, hogy nagyon hosszú ideig, csak azt lesznek kénytelenek beosztani.

Hajnalka** # 2009.12.01. 19:39

Kedves Lyonee!
A szerencsés én vagyok, mert ő az Édesanyám!
Nagyon köszönöm a választ és a segítséget!
További minden jót!

nagygusztavne # 2009.12.08. 12:19

Kedves Szakértők !

Szives válaszukat kérném akár e-mailben is :

Férjem 1950.09.11.-én született, 40 év szogálati időt 2009.09.hóban megszerezte, jelenleg 12 éve egészségügyben közalkalmazott.
Mi a rá vonatkozó szabály -és lehetőség ha 60 éves kora előtt (2010.09.11) szeretne nyugfijba menni, és hogyan kezdjen hozzá?

Tisztelettel Nagy Gusztávné

Veci # 2009.12.08. 15:30

Kedves Nagy Gusztávné!
A férjed csak a 60. szülinapja után mehet előrehozott nyugdíjba. A felmentést kérje úgy, hogy az utolsó nap a szülinapig teljen le. Javaslom addig legyen jogviszonyba, hogy betöltse a 41 év szolgálati időt, inkább 10 nappal több legyen, mint 1-el kevesebb, ebben az esetben a nyugdíjalap 82 %-át számolnák. Ha nem lesz betöltött 41 év, akkor 80 % lesz, az ő esetében mindenképpen teljes összegű nyugdíja lesz.

MÁS lehetőség a korengedményes nyugdíj, ha a munkáltató megállapodást kötne vele és kifizetné a nyugdíját egy összegben a Nyugdíjbiztosítónak a 60. szülinapig. Szerintem ebbe nem megy bele a munkáltató, mert akkor már felajánlotta volna. Itt van róla a tájékoztatás:
Közlemény a korengedményes nyugdíjazásról
http://www.onyf.hu/?…

LÉPÉSEK előrehozott nyugdíj esetén:

  • felmentési kérelem a munkáltatónak (végkielégítésre ne számoljon, ha nem a munkáltató mond fel)
  • kérelem benyújtásí a Nyugdíjbiztosítónak. Itt találja a nyomtaványt:

https://e-ugyintezes.onyf.hu/…kulframe.asp

  • ha volt már szolgálati idő megállapítása, akkor a K02-es nyomtatványt kell kitölteni (vagy kérjen a Nyugdíjbiztosítótól). Ekkor a nyomtatványra azt a szolgálati időt írja fel (az utoló m.hel) ami azóta van, amogy megállapították a szolg.idejét.
  • ha még nem volt, akkor a K03-as nyomtatvány. Minden jogviszonyról be kell küldeni az igazolásokat (katonakönyvet, szakmunkásbizonyítványt, vagy főiskolai/egyetemi tanulmányok igazolását is)
  • be kell küldeni a jogviszony megszűnését igazoló papírt, amit a munkáltató kiállít.
  • a papírokat max. 1 hónappal korábban be lehet küldeni. Ha valami hiányzik, úgyis küldenek egy hiánypótló levelet. Ha mindent beküld, akkor nulla hiány lesz.
  • szépen nyugisan várja a határozatot, és utána a postást, vagy az átutalást figyeli a nyugdíj folyósításáról :)

A jogviszony megszűnte után s ha minden papír beérkezik, kb. 30 nap az ügyintézés, ha hosszabb lenne, akkor tv. szerint nyugdíjelőleget utalnak.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.03. 20:45

Kedves digiteye!
Ha beküldted a papírjaidat arról az időszakról, akkor nyugodjál meg, hogy benne van a nyugdíjalapban az a jövedelem is. Évente szerzett jövedelem összesítve szerepel az alapban, nekem is volt olyan tevékenység, amit felsoroltam a kérelem benyújtásakor (felnőttképzés, vizsgaelnöki megbízás). Ugye nem felejtetted ki a munkaviszony felsorolásnál? Ha beírtad, akkor nincs min izgulni. Esetleg hívd fel azt az ügyintézőt, aki a te ügyeddel foglalkozott, hivatkozzál az ügyszámra.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.03. 22:05

Sürgősen keresd meg az ügyintézőt, hogy mit tegyél. Az a helyzet, hogy én a kérelembe felsoroltam az egyéb jogviszonyt és csatoltam hozzá a megbízási szerződést. Lehet, hogy az is elfogadható, ha felsorolod a helyeket, de gyorsan kersd meg a papírjaodat, közben azon is agyalj, hogyan tudod azt a foglalkoztatót elérni és kérni az igazolást. Nem jut eszembe más. Szerintem a Nyugdíjbiztosítónál is kellene valami nyilvántartásnak lenni arról, hogy ki fizetett nyugdíjjárulékot. Az is lehet, hogy amire nincs meg a papírod, hiteles tanúkkal igazoltathatod.

http://www.onyf.hu/index.php?…
Szolgálati idő
Az az időszak, amely alatt a biztosított nyugdíjjárulék fizetésére kötelezett volt, illetve megállapodás alapján nyugdíjjárulékot fizetett.

Törvény külön meghatározza azokat az időszakokat, amelyek nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettség nélkül is szolgálati időnek minősülnek.

A biztosítással járó jogviszony 1998. január 1. napját megelőző időtartamát az 1997. december 31-én hatályos jogszabályok alapján kell szolgálati időként figyelembe venni. A biztosítottnak minősülő személy biztosítással járó jogviszonyának 1997. december 31-ét követő időtartama akkor minősül szolgálati időnek, amennyiben erre az időszakra az előírt nyugdíjjárulékot megfizették.

http://www.onyf.hu/index.php?…

Szolgálati idő igazolása

A szolgálati időt naptári naponként kell számításba venni és 365 naptári napot kell egy évnek tekinteni. Ugyanazt az időtartamot csak egyszer lehet számításba venni. A szolgálati időt a társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartása alapján kell számításba venni. A társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartásai alapján nem igazolt szolgálati időket - ha jogszabály másként nem rendelkezik - abban az esetben kell figyelembe venni, ha azokat az igénylő

  • a foglalkoztató által kiállított egykorú eredeti okirattal (igazolással), vagy
  • a foglalkoztató eredeti nyilvántartásai alapján kiállított igazolással, vagy
  • egyéb hitelt érdemlő módon

bizonyítja.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.04. 07:22

Kedves digiteye!
Most mielőtt leállíttatnál valamit is, előbb a Nyugdíjbiztosítót keresd meg. Gondolod, hogy sokkal több lehetne a nyugdíjalapod, Azt is megemlíteném, hogy legyen szíves az ügyintéző egy próbaszámítást végezni, mennyivel lehetne több a nyugdíjad azoknak az összegeknek a beszámításával.

Ne szólj még a munkáltatónak, mert még könnyen visszaléphet a korengedményes nyugdíjtól, és azt tudnod kell, hogy akkor lesz érvényes, ha a számlára befolyik a pénz. Nehogy két szék közül a földre ülj.

Az viszont, hogy a munkáltató mit intézett mit nem ez lelkiismeretesség kérdése. Ő azt az anyagot küldte el, amit te leadtál. Gondolom kérte tőled az összes igazolást a jogviszonyaidra. Amit beadtál, azt továbbította. Node ne ezen rágódj, indulj az ügyedet intézni és utána jöhet a következő lépés.
Légyszíves értesítsél, mit tudtál intézni. Nagyon szurkolok neked.
Köszönöm és üdvözöllek Veci.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.01.04. 15:19

Kedves digiteye!
Nagyon örülök, hogy sikerül rendezned a dolgot, én csak azt írtam neked, amit magam is tettem volna.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

iskolás # 2010.01.04. 21:13

Kedves Fórumozók!
Kérlek erősítsetek meg abban, hogy jól gondolkodom-e.
A helyzet: 1952. augusztus 8-án születtem, tanítok. Nő vagyok. A szolgálati időt tavasszal kikértem, 2009 március 30-ig 38 év 302 nap.
A munkáltatóm azt tervezi, hogy március elsejével felmond, s minden járandóságomat fizeti.
Úgy tudom, 8 hónap felmentési idő, a felét ledolgozom, a feléről köteles felmenteni. (A felmentésnél nincs további 4 hónap?) November 1-től mit tudok tenni, hiszen még 9 hónap és 8 napom van addig, hogy nyugdíjba mehessek.
Végkielégítés, mely 8+4 hónap. 40 éves jubileumi jutalom 5 hónap. Szabadságmegváltás.
Mire vigyázzak? A 9 hónapot hogyan vészelhetem át? Vállalkozóként szakértői munkát végzek. Ezt a tevékenységet mely időszak alatt végezhetem tovább?
Köszönöm válaszotokat: iskolás

Veci # 2010.01.05. 10:21

Kedves iskolás!
Ha a munkáltató mond fel és nem te kéred az előrehozott nyugdíjba vonulás miatt 30.§ e) pont szerint, akkor ő rendes felmondást alkalmaz. Abban az esetben neked jár a felmentési idő (annak fele munka alóli felmentés), jár a végkielégítés, sőt + 4 hónap, mert a rád irányadó nyugdíjkorhatáron 5 éven belül leszel mire a felmentések letelnek. Ebben az esetben a jubileumi jutalom szerintem nem jár, mert nem nyugdíjbavonulás miatt szűnik meg a jogviszonyod (akkor a 35 év után jár a 40 éves jubileumi jutalom) Hidd el te ezzel jársz jobban szerintem. Amíg a felmentést töltöd, az is jogviszony.

A munkáltató igérete szerinti mindent kifizet arra vonatkozhat, hogy legkésőbb a jogviszony utolsó napján ki kell mindet fizetnie.

Te ne add be a nyugdíjazási kérelmedet, mert akkor a végkielégítés biztosan nem jár.

Szerintem a munkáltató nem kiszúrni akar veled, de így te is eljuthatsz a nyugdíjogosultságig, és ő pedig a létszámleépítést így oldja meg. Ha mindent kifizet (felmentési/felmondási idő, végkielégítés a + 4 hónappal), akkor azzal a nyugdíjalapod jól megugrik. Hasonló feltételekkel jöttem el én is előrehozott nyugdíjba.

A 9 hónapot és 8 napot úgy vészeled át, hogy a jogviszony megszűnése után, ha a háziorvos "indokoltnak" tartja 3 napon belül felvesz passzív táppénzre. Utána regisztrálsz a Munkaügyi Központba és álláskeresési járadékot kapsz 179 napig. Ha még addig sem töltöd be az 59. évet, akkor álláskeresési segélyt kaphatsz. Ezek mind szolgálati időnek számítanak. Szerintem a munkáltatód ezt is bekalkulálta.

Figyelmedbe ajánlom, hogy legyen meg a 40 éved, addig vedd igénybe az álláskeresési támogatásokat, mert akkor nem csökkentett nyugdíjat állapítanak meg.

MÁS megoldás is lehetne, mégpedig ha szolgálati idő szerzésre megállapodást kötsz a Nyugdíjbiztosítóval, befizeted az adott időre a járlékokat.
Tájékoztató a szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából köthető megállapodásról
http://www.onyf.hu/index.php?…

Ezt nem venném igénybe, mert a munkanélküli ellátással növekszik a szolgálati időd, és a nyugdíjadat viszont nem rontja le, mert a számításnál csak a járulékköteles jövedelmet veszik figyelembe.

De ha vállalkozásod megmarad a jogviszony megszűnte után, akkor úgy tudom munkanélküli ellátás nem jár, mert az addig mellékállásben lévő vállalkozás fő állású vállalkozássá megy át.

Te tudod hogy van-e annyi jövedelem a szakértői díjból, hogy megéri megtartani utána a vállalkozást és kifizetni minden hónapban arra a 9 hónapra az egyéni vállalkozók általi (nem tudom mit és mennyit) fizetni valót. Egyébként is, ha kéred majd a nyugdíjad megállapítását úgyis meg kell szüntetned a vállalkozást, mert az is feltétel, hogy jogviszony ne legyen.
A helyedben a munkanélküli ellátással mennék előrébb. Ha én ezt tudtam volna, hogy így is lehet, akkor nem 42 év, hanem 43 év szolgálati idővel tudtam volna eljönni előrehozottba.
A Közalkalmazotti tv. dolgában Lyonee sokkal jobban látja a dolgokat, szerintem ő is fog neked válaszolni.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

iskolás # 2010.01.06. 05:57

Kedves Veci!
Köszönöm a választ, ha "alakul" a dolog és kérdésem van, jelentkezem.
iskolás

gyuri50 # 2010.01.06. 08:23

2010.julius 10-én töltöm be a 60. évemet.42 év munkaviszonnyal rendelkezem. A jelenlegi munkahelyemen 7 éve közalkalmazottként dolgozom. Kérdésem: 2010.jul.11-vel előrehozott öregségi nyugdijba szeretnék menni. Mikor kell felmondanom ? Hány hónap a felmentési idő és abból mennyit vagyok kötelező ledolgozni. A választ előre is köszönöm.
Gyuri50

Veci # 2010.01.06. 09:46

A felmentési időd a 7 évre 2+1= 3 hónap, ennek fele időtartama alatt a munka alóli felmentés.
Itt a kjt. és a 33. §-nál találod
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Számolj vissza ennyivel, lényeg hogy inkább pár nappal később teljen le a felmentés a szülinapodtól, mint hamarabb. De a jogviszonyod utolsó napja július 10 legyen és 11-től kérheted a megállapítást. Minden nap számít a szolgálati időnél, a nyugdíj megállapítását pedig csak a szülinapod utáni naptól kérheted.
Ugye meglesz a betöltött 42 éved? Ha igen akkor a nyugdíjalap 84 %-át számítják ki. Ha nincs meg teljesen, akkor csak 82 %. Ha van még kérdésed, akkor írj.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

mlne # 2010.01.08. 14:21

Ha II.fokon sem adják vissza a rokkant nyugdíjamat,33év munkaviszony + 3év rokkant nyugdíjjal -mire számíthatok?, mi jár nekem? Azt tudom, hogy kaphatok rendszeres szociális járadékot, na de az a gyógyszereimre meg a segédeszközeimre sem elég.Nagyon méltánytalan ez az állapot!

Ildikokusz # 2010.01.11. 10:42

Kedves Fórumozók!

Végzős főiskolai hallgató vagyok és nyugdíjpénztári témakörben írom a szakdolgozatom, amelyhez kitöltött kérdőívekre van szükségem.
Kérem, ha Ön vagy ismeretségi körében bárki változtatott már nyugdíjpénztárt (kötelező, önkéntes), akkor a következő linken elérhető kérdőívemet (18 egyszerű kérdés) legyen szíves kitölteni.

http://www.kerdoivem.hu/…v/269263064/

Kutatásomhoz nyújtott segítségét előre köszönöm!

Ildikókusz

Veci # 2010.01.11. 22:21

digiteye
Nem tudom. De ha korrekciókra gondolunk, akkor így lehetséges is. Ha a másodállásban foglalkoztatót / foglalkoztatottat nem kötelezte törvény a nyugdíjjárulék fizetésre, akkor azt nem is fizették, nem is vonták le (úgy gondolom). Nem tudom melyik törvény foglalkozhat vele. ITT találod a WEB JOGTÁR anyagát, nem tudom melyikben lehet rátalálni:
http://www.complex.hu/…kzl90_96.htm
Esetleg keresd meg az akkori foglalkoztatót, és ő vagy igazolja, vagy cáfolja a nyugdíjjárulék fizetését, illetve a törvényt is meg tudja mondani.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci