nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


Roni52 # 2011.08.04. 19:51

Mindenkinek szép napot kívánok!
Most először vagyok itt és két kérdésem van:
1.
2011.szept.3-án betöltöm az 59. évemet. Ezen a napon közalkalmazottként hivatalosan is nyugdíjba mehetek. Minden papírom rendben van már, csak ott vagyok tanácstalan, hogy milyen módon és mikor szüntessem meg a munkaviszonyomat? Van-e ennek jelentősége?
2.
Pedagógusként, óraadóként tovább szeretnék dolgozni. Úgy tudom a nyugdíjba vonulásom alkalmából nekem felmentési idő (jár?) adható. Ha tovább dolgozom akkor ez hogyan működik?

Lyonee # 2011.08.03. 20:07

Titiána!
Már 4-én nyugdíjas lehet. Az utolsó napnak a közalkalmazottaknál van jelentősége, ha a közalkalmazottat kérésére felmenti a munkáltató, mert legalább az utolsó napon meg kell lenni a nyugdíjazás feltételeinek és csak utána mehet nyugdíjba. MT- alá tartozóknál akár a születésnapján is nyugdíjba mehet.

Veci # 2011.08.03. 19:57

Titiána
Bocsi elírtam egy szót!
Ha közalkalmazott, akkor a szülinap utáni naptól, ha versenyszférában dolgozik, akkor a szülinapon.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.08.03. 19:56

Titiána
Ha közalkalmazott, akkor a szülinap utáni naptól, ha versenyszférában dolgozik, a szor a szülinapon.


Üdvözlettel Veci

Titiána # 2011.08.03. 09:14

Nyugdíjba vonulás időpontját szeretném megkérdezni. Férfi esetén mi számít a nyugdíjba vonulási napnak, a születése napja vagy a következő nap? Azt nem tudom, hogy öregségi, előrehozott-e vagy stb., csak az a kérdés, hogy ha aug. 4-én született, akkor 4. vagy 5. az utolsó munkanapja?

Veci # 2011.08.01. 15:23

szikecske
Annyival egészítem ki, hogy a törvény nem kötelezi a munkáltatót a hosszú felmentési idő megadására, ha a munkavállaló kéri a felmentést bármilyen indokkal. Ekkor - vagy a lemondás lehetséges, ami 2 hónap és le kell dolgozni (ez munkavállalói felmondás), de el is tekinthetnek tőle.

  • Vagy a közös megegyezés, ebben az esetben azt kaphat, amiben megállapodnak.

Üdvözlettel Veci

hars52 # 2011.08.01. 14:59

szikecske!
Az ismerősödnek nem célszerű a bíróságot fontolgatnia, mert ebben az esetben valóban nem jár a 8 hónap felmentés, és mai gazdasági helyzetben ritka az olyan munkahely, aki ezt megtudja és akarja adni nyugdíjba készülő közalkalmazottainak.
üdv: Zsuzsa

szikecske # 2011.08.01. 13:38

Sziasztok!

40 éves munkaviszony után akar az ismerősöm nyugdíjba menni. Közalkalmazott és a munkahelyén azt mondták, nem kötelező a felmentés ebben az esetben, a közös megegyezést ajánlják helyette. A neki járó 8 hónap felmentést nem akarják megadni. A bírósági utat fontolgatja.

kmcili # 2011.08.01. 11:40

Kedves Veci!

Köszönöm a választ!

Veci # 2011.07.29. 15:19

vörös
A minimális szolgálati idő 20 év a teljes nyugdíjhoz. A főiskolai 2 év is beleszámít a ma még hatályos törvény szerint.

kmcili
A munkáltató akár a teljes felmondási időre felmentheti a munkavégzés alól. Mivel az ismerősöd mondott fel, szerintem a bérezés nem kötelező megadni, bár gondolom a munkáltatója megadja. Ha eltekint a felmondási időtől, az azt jelentheti, hogy elengedi azon a napon, amikorra kéri a munkaviszony megszüntetését.
Hátha válaszol munkajogban járatosabb fórumozó is.


Üdvözlettel Veci

kmcili # 2011.07.29. 10:53

Segítséget szeretnék kérni.
Előrehozott nyugdíjról van szó, október 1-jén tölti be ismerősöm a 60. életévét. 19 nap időarányos szabadság jár még neki, és 35 nap a felmondási ideje. Rendes felmondással mondana fel a munkáltatójánál, aki rugalmasan kijelentette, hogy az egész felmondási idő alól felmenti (a szavát tartja!). Lehetséges-e,a törvény megengedi-e, hogy nem muszáj letölteni a felmondási idő felét? Nem lesz-e ennek valamiféle következménye? És ha lehet, akkor arra az időtartamra felmentési átlagbér jár majd neki?
A választ előre is köszönöm!

vörös # 2011.07.29. 08:47

Segítséget szeretnék kérni.
52-ben születtem. Két évig, nappalin főiskolás voltam. Időközben szültem két gyermeket és itthon maradtam. Kérdésem: Ha betöltöm a 62 évemet, mennyi szolgálati időmnek kell lenni, hogy kapjak nyugdíjat? Beszámít-e a főiskola? Jelenleg állástalan vagyok, járadékot sem kapok, mert a megbízási szerződés után nem jár, és így dolgoztam ezelőtt.
Köszönöm a segítséget.

Veci # 2011.07.28. 15:47

ili1502
Nagyon sajnálom, hogy ennyire átvertek, a munkáltató biztos tudta, hogy lemondással nem jár, ezért nem ajánlotta fel neked a felmentést.


Üdvözlettel Veci

ili1502 # 2011.07.28. 14:59

Kedves Veci és Lyonee!
KÖszönöm a válaszotokat.Sajnos a kórházban rossz információt kaptam,nevezetesen,hogy a munkaviszonyomat lemondással kell megszüntetnem.A 40 éves jubileumi jutalmat pedig meg fogom kapni.Igy persze nem jártam jobban körül a témát,és mikor a távozásomat intéztem,akkor szembesültem avval,hogy mégsem kapok semmit.Rosszul esik,hogy 37 év után ezt tették velem,így keserű szájízzel távozom.
ili1502

Lyonee # 2011.07.28. 12:28

Itt vagyok.
Sajnos nem jár lemondás esetén 37 évnyi közalkalmazotti jogviszony után a 40 éves jubileumi jutalom. Akkor járt volna, ha kérésedre felmentenek, vagy ha pontosan megvan a 40 év a közalkalmazotti jogviszonyod alatt.

Veci # 2011.07.28. 12:20

ili1502
Írd meg a kérdésed az előrehozott nyugdíj topic-ba is, hátha ide nem néz be Lyonee. Ő mindig mindenkinek válaszol, amiben jártas.


Üdvözlettel Veci

ili1502 # 2011.07.28. 06:32

Kedves Lyonee!
Légyszíves a Vecinek címzett kérdésemre válaszolni.ili1502 Előre is köszönöm

Veci # 2011.07.27. 17:16

ili1502
Valószínűleg nem kaphatod meg, mert lemondással szűnne meg a jogviszonyod, ebben azért nem vagyok biztos. Lyonee jártasabb ebben a témában, biztos válaszolni fog.
ITT a Kjt. a jubileumi jutalom a 78.§
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

ili1502 # 2011.07.27. 13:21

Kedves Veci!
Közalkalmazottként dolgoztam,és 59évesen elmegyek előnyugdíjba.Lemondással szüntettem meg a munkaviszonyomat.A két hónap lemondási idő ledolgozásától felmentést kaptam.Közalkalmazottként 37 év munkaviszonyom van,de(összesen43 évem lesz).Azt mondták a munkahelyemen,hogy nem jár a 40 éves jubileumi jutalom.Kérdésem az lenne,hogy így van e.
De sajnos attól tartok,hogy igazuk van.
.Köszönöm a válaszodat ili1502

edus14 # 2011.05.06. 07:08

Kedves Fórumozók!

Szeretném a segítségeteket kérni a következő esetben:

nyugdíjas munkavállalót felment a munkáltató( munkáltató gazdálkodásával összefüggő ok). Jár számára a felmentési idő, a munkáltatónál eltöltött idő arányában, annak ellenére, hogy nyugdíjas?

Köszönettel
edus

szafika # 2011.05.06. 06:44

Vecinek: köszi, én már nyugdíjas vagyok jan. 6 -ával, tegnap kaptam meg a határozatot, már túl vagyok azon , amit sokaknak még ezután kell intézni, sok mindent innen az internetről tudtam meg én is.Köszönet érte mindenkinek, aki beírta a tapasztalatait !

Veci # 2011.05.06. 04:05

szafika és Bambi76
A másik topicban bővebben is választoltam május 4-én. ITT:http://www.jogiforum.hu/forum/16/25795#…


Üdvözlettel Veci

szafika # 2011.05.06. 02:28

Bambi76-nak: szerencséje van a nagynénédnek, ha meglesz jövőre a 40 év jogosultsági ideje , akkor nek kell 63,5 , se 60,5 éves koráig dolgoznia, elmehet nyd-ba 2012-be. / Az 54-ben született nőknek kellene addig dolgozniuk, ha nem tudnak elmenni a 40 évessel./

Bambi76 # 2011.05.04. 06:15

Kedves Hozzáértő Válaszadók! Sajnos eltévedtem a jogszabályok sűrűjében és egy konkrét esetben szeretném kérni a hozzászólást, melyet előre is köszönök! Nagynéném 1954-ben született és 2012-ben lesz meg a 40. év szolgáltai ideje. Kérdésünk az lenne, hogy elmehet-e jövőre nyugdíjba vagy pedig dolgoznia kell 60 éves koráig. Olvastam, hogy ez a korosztály elvileg 63 éves korában mehetne nyugdíjba, illetve előtte 3 évvel. Aztán olvastam máshol, hogy 40 év szolgálati idő után elmehet. A 40 év tiszta szolgáltai idő, sem képzési idő sem pedig Gyes nincs benne, mivel nincs gyermeke. Segítségüket előre is köszönjük szépen!

edke54 # 2011.05.03. 07:14

Kedves Veci !
Köszönöm a válaszod sajnos nekem még van időm nem unokázhatom vár a munka