nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


Lyonee # 2007.08.10. 10:13

linastux
Igen, nem mehet 57 éves kora előtt nyugdíjba!
Gittus válasza a helyes.

linastux # 2007.08.10. 10:20

Köszönöm szépen! Csak tudod megtévesztő, mikor valaki a-t mond, egy másik pedig b-t, és nincsenek mellette az érvek, akkor nem tudom kinek a szava helyes. De te leírtad az előbb, úgyhogy köszi még egyszer.

zsebibaba # 2007.08.10. 13:37

T. Szakértők!!!

Alábbiakban kérem segítségüket (korkedvezményes nyugdíj) 2008. február 2.-án 57 éves leszek.
Intézményemtől kértem a felmentési időt, kaptam egy olyan választ, hogy amíg nem vagyok nyugdíjas nem áll fenn a felmentési idő kérelme. Nem értem, ha egyszer 2008. február 2-án nyugdíjas leszek, akkor a nyugdíjasnak adja a felmentési időt?
( össz: 42 éves munkaviszonyom van, ebből 24 év közalkalmazotti munkaviszony) Több helyről már érdeklődtem, hogy az úgynevezett sétáló idő (esetemben 6 hónapot) a nyugdíjba vonulás előtt vagyis 2007. aug. 1-től vagy 2008.február 2.-től kell számolni. Úgytudom, hogy a munkavállalónak fel kell mondani. Esetemben mikor kell beadni a munkaviszony lemondást?
Van-e módja annak, hogy 2007. dec.31.- vel eltudnék menni nyugdíjba?

favágók # 2007.08.10. 14:53

Milyen tipusú nyugdíjba mehet az el, aki még nem töltötte be az 57. évét? Hogyan mehetnék nyugdíjba az idén,- amikor még kedvezőbb-, amikor nincs meg az évem hozzá? Mi az a sétáló idő? Lehet, hogy értetlen vagyok, de ezeket nem igazán értem! Én pl. munkanélküli segélyre gondoltam a hiányzó időben, de még nem érdeklődtem utána. Vagy hallottam a passzív táppénzről is, de ezzel sem vagyok tisztában, Segítséget kérek, újra!

plajos # 2007.08.10. 18:49

Van-e módja annak, hogy 2007. dec.31.- vel eltudnék menni nyugdíjba?
Igen, amennyiben a munkáltatód előre egyösszegben kifizeti jan 01 és febr. 02 közöttí nyugdíjadat, és az arra eső nyugdíjemelést.


####
Lajos

gittus # 2007.08.10. 19:48

Kesves plajos.
Ezt mi alapján javaslod?

gittus # 2007.08.10. 19:51

Kedves favágók.
Rokkant nyugdíjba mehet el. A passzív táppénz a munkaviszony megszűnését követő 45 napig jár amennyiben a munkavállaló a munkaviszony megszűnését követő három napon belül keresőképtelenné válik.

plajos # 2007.08.11. 10:47

Ezt mi alapján javaslod?
A cégünknél ezt többször is alkalmazták, és alkalmazzák. Pár éve amikor átalakultunk azoknál a "feleslegessé" vált dolgozóknál alkalmazták ezt akiknek párt év hiányzott a nyugdíjkorhatárhoz. Volt akinek 2 évet is előre kifizettek (jól menő cég voltunk - vagyunk- ezek az emberek 35-40 évig dolgoztak a cégnél)
Most pedig egy kollégánk január 2-án menne nyugdíjba, és hogy a két nap miatt ne érje hátrány elküldik 2 nappal előtte nyugdíjba, és előre kifizetik a "horribilis" 2 napra eső nyugdíját is. Ha a cég előre egyösszegben átvállalja a nyugdíjat akkor megoldható.
Már beszéltek a nyugdíjfolyósítóval is. Ezt hívják azt hiszem korengedményes nyugdíjnak. Azt hiszem a szolgálati időnek meg kell lenni és max 5 évet (62-5) lehet kifizetni.


####
Lajos

Lyonee # 2007.08.11. 10:55

"Nem állapítható meg korengedményes nyugdíj annak, aki elõrehozott, csökkentett összegû elõrehozott öregségi nyugdíjra jogosultságot szerzett.

A korengedményes nyugdíjat mely életkor betöltésétõl lehet igénybe venni?
Fõ szabályként a társadalombiztosítási nyugdíjtörvényben elõírt öregségi nyugdíjkorhatárhoz – ideértve a korkedvezményre jogot szerzett személyek nyugdíjkorhatárát is – képest legfeljebb 5 évvel korábban állapítható meg a korengedményes nyugdíj.

Nõk esetében igen, de férfiak esetében nem fordulhat elõ a korhatárok egybeesése, mivel az utóbbiak esetében a korengedményes nyugdíjra jogosító korhatár az 57., míg az elõrehozott öregségi nyugdíjra jogosító korhatár a 60. betöltött életév. "

Ebből következik, hogy jelenleg gyakorlatilag csak az 57-60 év közötti férfiak vehetik igénybe!

plajos # 2007.08.11. 10:58

Találtam egy linket ehhez:
http://www.korhatar.hu/…6/2_cikk.htm
További infót találsz, ha a google-be beírod a keresőbe a "korengedményes nyugdíj" kifejezést.


####
Lajos

plajos # 2007.08.11. 11:00

Ebből következik, hogy jelenleg gyakorlatilag csak az 57-60 év közötti férfiak vehetik igénybe!
Így igaz. Kollégám (férfi) 60 év - 2 naposan megy az idén nyugdíjba.


####
Lajos

plajos # 2007.08.11. 11:27

Elnézést kérek zsebibabától hogy téves információt adtam, mivel még csak 57 éves LESZ ezért nála a korendegményes nyugdíj nem alkalmazható.


####
Lajos

gittus # 2007.08.11. 11:30

Ezért kérdeztem vissza.

Lyonee # 2007.08.11. 14:22

zsebibaba!
Most vagy közalkalmazott? Dolgoztál-e egészségre ártalmas munkakörben valaha?

zsebibaba # 2007.08.13. 05:42

Lyonee!
Igen most vagyok közalkalmazott, külön veszélyeztetett munkakörben nem dolgoztam.

Lyonee # 2007.08.13. 09:37

Zsebibaba!
Előrehozott és korengedményes nyugdíjba nem tudsz menni, most már kiderült, hogy korkedvezményes nyugdíjba sem!
A munkáltató csak indokolt esetben mondhat fel: pl. leépítések, megszűnik a munkakör. A már nyugdíjas dolgozónál nem kell indokolni felmondás esetén. A nyugdíjtörvény 2008-ban életbelépő változása, hogy előrehozott nyugdíj esetén előbb meg kell szüntetni a jogviszonyt. Ezt a munkáltató nem teheti meg indoklás nélkül. Kérésedre sem fogja, mert anyagilag nem éri meg neki. Ezért a dolgozónak kell megszüntetni a jogviszonyát. Mivel közalkalmazott vagy, akkor a lemondási idő (a közalkalmazottaknál a munkavállaló felmondását értjük alatta) 2 hónap. A lemondási idő alatt a munkavégzés alól részben, vagy teljesen felmenthetnek, de a kjt nem írja elő a felmentést, vagyis le kell dolgozni. Járhat még a 13. időarányos része, legalább 3 hónap esetén. Ha legalább ¼ havi juttatást szeretnél, akkor febr. 1-től mondj le a közalkalmazotti jogviszonyodról, a 2 hónap márc. végén lejár, és ápr. 1-től kérheted a nyugdíjazásodat. Ha pontosan tudod, hogy mikor lesz kerek éves a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időd, akkor úgy kalkulálj!

zsebibaba # 2007.08.13. 10:10

Lyonee!

Nagyon köszönöm a gyors és érthető válaszod. A leírtak alapján fogok cselekedni. További szép napot kívánok.

pintyő1 # 2007.08.24. 08:09

Tisztelt fórumozók. Azt szeretném megkérdezni,hogy a nyugdijidő kiszámitásánál a napokat csak a munkanapokra értik-e vagy esetleg a hétvége is benne van.Én jan .14.én töltöm az 57 évet. 2006-ban kértem az idő kiszámítását. 2006 máj. 31.ig volt 38 év 232napom. ugy szeretném valahogy elérni. hogy meglegyen a 40 évem. Ezért szeretném tudni hogy a hétvége, ünnep és a táppénz beleszámít e a napokba.Válaszukat előre is köszönöm. pintyő.

Lyonee # 2007.08.24. 15:05

Igen minden kérdésedre. Számításaim szerint 2007.10.11-re jön ki a 40 éved, november 1-én akár nyugdíjba is mehetsz.

pintyő1 # 2007.08.24. 17:56

Lyonee.

Köszönöm a válaszod.Csak az a baj hogy az 57 évemet csak január 14-én töltöm. Így ha meg is van nov.11-re a 40 évem tudomásom szerint akkor sem mehetek csak az 57 év betöltése után. Tehát csak 2008 jan 14-e után. Igaz?

Lyonee # 2007.08.24. 18:42

Igen, 57 éves korod előtt nem mehetsz nyugdíjba, én a 40 évedre koncentráltam, kiszámoltam, nem is vettem észre hogy még nem vagy 57 éves. "ugy szeretném valahogy elérni. hogy meglegyen a 40 évem", akkor meg mi a probléma, hisz előbb meglesz a 40 éved, mint nyugdíjba mehetsz? Esetleg felmondástól félsz?

Lyonee # 2007.08.24. 19:01

Visszakerestelek. Korábban írtad, hogy 93(?) nap a felmondási időt kaptál, ráadásul felét nem is kell ledolgoznod, pedig neked kell a jan.1-én életbe lépő változás miatt felmondanod. Miért aggódsz?

busz # 2007.08.24. 21:19

2008. jan. 13-án lesz 57 éves egy ismerősöm. Több mint 40 éves munkaviszonya van. Munkáltatója szeretné, ha nem menne nyugdíjba a jövő év elején, hanem csak június-júliusban. Van-e lehetősége erre akkor, ha nyugdíjazását kérné, és nyugddíj mellett dolgozna tovább ugyanazon a munkahelyen;

Lyonee # 2007.08.25. 08:43

2008. jan.1-től, csak akkor kérheti valaki a nyugdíjazását, ha megszünt a jogviszonya. Úgy tehet eleget munkáltatója kérésének, hogy jan.-ban nem szünteti meg a jogviszonyát, júliusban 6 hönapra visszamenőleg kéri a nyugdíjazását, akár jan. 14 -től.

Lyonee # 2007.08.25. 08:46

Addig nem kérheti nyugdíjazását, amíg jogviszonyban van, csak a felmentési idő lejárta után kérheti azt.