nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


Veci # 2011.05.03. 05:51

edke54
A 40 év jogosultsági idődhöz ennyivel rendelkezel: 37 év és 132 nap, a hiányzó időt kell ledolgoznod (2 év 233 nap, de inkább 5 nappal több legyen, mint 1 nappal kevesebb) és akkor teljesül még egy feltétel a minimum 32 év keresőtevékenységgel töltött adő, ami most neked 31 év 144 nap.


Üdvözlettel Veci

edke54 # 2011.05.03. 05:02

Kedves Veci!
Segítséget szeretnék kérni most kaptam meg a nyugdíj intézet határozatát és nem tudom hogy végül is mennyit kell dolgoznom még a kedvezményes 40 éves nyugdíjhoz.
A határozatban ez áll:
Figyelembe vehető szolgálatai idő:40 év és 108 nap
a nők kedvezményes nyugdíjához jogosultsági idő 37 év és 132 nap Ebből kereső tevékenységgel járó jogviszonyban szerzett jogosultsági idő: 31 év 144 nap
a nyugellátás összegének kiszámításánál 39 év 348 nap vehető igénybe.
Három gyermekem van 1978, 1980, 1984 születésüek.
Kérlek segíts értelmezni a levelet
Előre is köszönöm

Veci # 2011.04.28. 18:33

franzi51
Tekintettel arra, hogy te mondtál fel így vagy a közös megegyezés vagy a felmondási idő ledolgozása jöhetne számításba. A tv. nem kötelezi tudtommal (egyre több munkáltató így jár el) a munkáltatót a felmondási idő/felmentési idő megadását úgy, mintha a munkáltató mondana fel a munkavállalónak. Nyugdíjba vonulás is egy felmondási indok, sajnos pénzhiány miatt egyre kevesebb nyugdíjba vonulónak adják meg a felmentési időt.
Azt nem tudom, hogy a KSZ mit tartalmaz, azt nézd meg és a szakszervezeti vezető segítségét kérjed az értelmezéshez.


Üdvözlettel Veci

franzi51 # 2011.04.27. 18:27

Jó estét kívánok!
1951.szeptember 12-én születtem. 41 év szolgálati idővel rendelkezem,és előrehozott öregségi nyugdíjba megyek(ebből 32 év folyamatos MÁV jogviszony).
Felmondásomat beadtam a felmondási idő igénybevételével.

„A munkáltatóm azt válaszolta, hogy a leszámolásom napja szeptember 12. Nyugdíjba vonulás esetén felmondás és felmondási idő nincsen, a munkaviszony közös megegyezéssel
történik. (MT 89&(3)”

Én a KSZ szerint nem így értelmeztem. Részemről közös megegyezés nem történt, és kértem
a felmondási idő igénybevételét is.
Jogos a munkáltató eljárása?
Köszönöm a válaszukat!

Évi52 # 2011.04.27. 17:13

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. 59 éves pedagógus vagyok, 4 éve a Prémium évek programban veszek részt. Határozott idejű kinevezésem szeptemberig tart, utána előrehozott öregségi nyugdíjba vonulok. Szeretném tudni, hogy valóban nem jár nekem a felmentési idő? 36 évet töltöttem el a pályán és méltánytalannak tartom, hogy nyugdíjba vonulásomig dolgoznom kell.
Válaszukat előre is hálásan köszönöm.

Lyonee # 2011.04.27. 16:47

Ovary
A szabadságot a munkáltató a munkavégzésre nem kötelezett időszak kivételével bármikor kiadhatja. Elsősorban a szünetek alatt, ha ez nem sikerül, akkor a szorgalmi idő alatt. Amennyiben nem tudja kiadni, mert szüksége van a munkavégzésedre, akkor a megmaradt szabadságot a munkaviszony megszűnésekor ki kell fizetni. A szabadságot a munkáltató adja ki, és nem a pedagógus veszi ki, amikor akarja. Ezt te biztosan tudod is.

Veci # 2011.04.26. 12:28

Ovary
A szabadságot a felmentési idő ledolgozásra kötelezett időszakában vedd ki, az utólagos megváltás szerintem nem lehetséges. DE Lyonee ebben a témában járatosabb, biztos válaszol.

Atir
Ha igénybe vennéd a 40 év jogosultsági időval a nyugdíjat, akkor a legutolsó munkanapod a dec. 30. legyen, és dec. 31-től kérjed a nyugdíj megállapítását. Ekkor a januártól esedékes nyugdíjemelés téged is érint. Ne menj át 2012-re a nyugdíj kezdő napjával.


Üdvözlettel Veci

Atir # 2011.04.26. 09:51

Érdeklődni szeretnék 2010. december 31.-ig 39 év 90 nap szolgálati időm van szeretnén igénybevenni a nők 40 éves munkaviszonya után járó öregségi nyugdijat.

Elismert időm 41 év 39 nap

Köszönöm válaszát

Ovary # 2011.04.24. 18:39

Kedves Veci!
Pedagógusként, igazgatóhelyettesi munkakörben dolgozom és szeretném igénybe venni a nőket illető 40 éves munkaviszony után járó nyugállományt.
Munkáltatóm 2011. április 29-től december 29-ig jelölte ki az úgynevezett felmentési vagy sétálóidőmet.
a munkáltatóm az utolsó 4 hónap alól felmentett a munkavégzés alól, az első négyre viszont nem. a pedagógusok speciális munkarendje szerint egybe eshet-e a felmentési időszak az éves rendes nyári szabadsággal, ami az én esetemben a felmentési időm 3.-4. hónapja, illetve lehetséges-e a szabadság utólagos pénzbeli megváltása.
Válaszát előre is köszönöm :
Angel

Veci # 2011.04.20. 07:56

Klára53
ITT a Kjt. a 33.§-nál találod a felmentési időt, azt tudnod kell, hogy adható, de nem kötelezi a tv. rá a munkáltatót, ha a munkavállaló kéri a felmentését.

Ha nem adnák meg a felmentési időt, akkor vagy a közös megegyezés marad, vagy a lemondás, ami 2 hónap és le kell dolgozni (de ettől akár el is tekinthetnek).
Ha nem a jogosultsági időd van meg, akkor csak az 59. szülinapod utáni naptól tudsz elmenni előrehozott nyugdíjba, az utolsó jogviszonyban töltött nap a szülinapod legyen (ez a közalkalmazottaknál így van).
A K02-es nyomtatványt elég beküldeni 1-2 héttel a szülinap előtt, mert az utolsó papírok beérkezésétől számítják az előírt ügyintézési határidőt.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.04.20. 07:51

Klára53
Ha meglesz a jogosultsági időd, ami nem mindenkinél azonos a szolgálati idővel, akkor menj el az idén nyugdíjba.
Ha a szolgálati időd 40 év, és a munkáltató kötne veled megállapodást a korengedményes nyugdíjra (amire nem kötelezhető), akkor azt az idén még megteheti, ez esetben, ha kifizeti a fizetni valókat, akkor ez év dec. 31-től korengedményes nyugdíja lehetsz a ma még hatályos tv. szerint.


Üdvözlettel Veci

Klára53 # 2011.04.18. 17:26

Kedves Veci!

Affelől szeretnék érdeklődni, hogyha én 2011. október 5-én kérném a korengedményes nyugdíjaztatásomat (mert ekkor lesz meg a 40 év szolgálati időm, valamint a 32 év közalkalmazotti munkaviszonyban eltöltött szolg. időm), akkor a fent említett korengedményes nyugdíjaztatást kérhetem vagy már esetleg az öregségit? Az 59. év betöltése feltétele a nyugdíjba vonulásomnak, mivel azt csak 2012. január 17-én töltöm be.
Valamint azt is szeretném megtudni, hogy a közalkalmazottak esetében mennyi a felmondási idő? Mire számíthatok? Mikor kell a K02-es nyomtatványt benyújtani a nyugdíjfolyósí­tóhoz?

Válaszát előre is köszönöm:
Klára

Veci # 2011.04.17. 06:32

csanett
Jogilag szerintem nem akadályozhatja meg, hogy te nyugdíjba vonulj, ha rendelkezel a nyugdíjba vonulás feltételeivel, előrehozott nyugdíjnál az életkori és szolgálati idő feltétellel (az idén az 1952-ben született nőket érinti az 59. szülinaptól). Ha rendelkezel a 40 év jogosultsági idővel (ami inkább 5 nappal több. mint 1 nappal kevesebb legyen), akkor szintén nem akadályozható.
A munkáltató azért nem akar elengedni, mert nem akar felmentési időt fizetni, amelyre egyébként a törvény nem is kötelezi (ha megadják, akkor jó). Vagy közös megegyezéssel (erre sem kötelezi a tv. a munkáltatót), vagy te mondasz fel, akkor a felmondási időt le kell dolgozni (ettől a munkáltató akár el is tekinthet), vagy te azonnali hatállyal mondasz fel. A Nyugdíjbiztosítónál a nyugdíj megállapításakor nem számít, hogy milyen módon szűnt meg a munkaviszony.
A nyugdíj megállapítását akkor kérheted, ha már nem állsz munkaviszonyban, így másnaptól kérheted.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.04.17. 06:04

also
A felmentési kérelmet úgy add be, hogy számoljátok vissza a szülinapodtó (utolsó munkanap a szülinap legyen), vagy a jogosultsági idő betöltésétől (ez legalább 5 nappal több legyen, mint 1 nappal kevesebb). Vagyis a felmentés teljes időtartama 2011-ben lesz, ha az idén akarsz nyugdíjba menni, a felmentési idő is a munkaviszony, jogviszony része.


Üdvözlettel Veci

csanett # 2011.04.16. 20:19

Jó estét!

A kérdésem az lenne, hogy megteheti a munkáltató, hogy nem enged nyugdíjba? A nyugdíjfolyósítóban voltam, a feltételeim meglesznek pár hónapon belül, szóltam a főnökömnek, aki közölte, hogy őrá nem vonatkozik a törvény, nem érdekli a nyugdíjfolyósító határozata sem, nem mehetek el. Ilyenkor mit lehet tenni?

also # 2011.04.13. 15:57

Tisztelt Válaszadó!
2012.dec.1-én leszek 59 éves ,és meglesz a 40 éves közalkalmazotti munkaviszonyom.
Van-e arra lehetőség, hogy a felmentési idő egy részét
már 2011-ben megkaphassam ?

Köszönettel: also


felmentesiido

Klára53 # 2011.04.12. 15:02

Kedves Veci!

Affelől szeretnék érdeklődni, hogyha én 2011. október 5-én kérném a korengedményes nyugdíjaztatásomat (mert ekkor lesz meg a 40 év szolgálati időm, valamint a 32 év közalkalmazotti munkaviszonyban eltöltött szolg. időm), akkor a fent említett korengedményes nyugdíjaztatást kérhetem vagy már esetleg az öregségit? Az 59. év betöltése feltétele a nyugdíjba vonulásomnak, mivel azt csak 2012. január 17-én töltöm be.
Valamint azt is szeretném megtudni, hogy a közalkalmazottak esetében mennyi a felmondási idő? Mire számíthatok? Mikor kell a K02-es nyomtatványt benyújtani a nyugdíjfolyósítóhoz?

Válaszát előre is köszönöm:
Klára

"Marika" # 2011.04.10. 09:21

Sziasztok!
Én azt szeretném megtudni.Felmentéssel nyugdíjba mehetnek e azok is, akik a nők kedvezményes
nyugdíját választják.
Munkatörvényköny vonatkozik,/40-év,kortól független/.
Mert állítólag,ezt koregálták.

borkaborus # 2011.04.09. 00:22

T. Lyonee

1992. évi XXXIII. törvényi szabályozás alapján: a "Felmentés esetén a közalkalmazottnak a felmentés közlésekor, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak kell minősülnie."

  • Nyugdíjasnak abban az esetben minősülhetek, ha azt a számomra már megállapították. Ezt azonban csak akkor tehetik meg, ha a biztosítási jogviszonyom megszűnik, azaz már a munkaviszonyom megszűnt.
  • Ezt hogyan kell értelmezni? Mikor adhatom be a felmentésre való kérelmemet, ha akkor már nyugdíjasnak kell lennem?
  • Ha a rám irányadó kötelező szolgálati idő ez év szeptember 1-n meglesz a nyugdíjjogosultsághoz, de erről még igazolást a nyugdíjfolyósító intézetből nem kaptam és mondjuk jár nekem a 8 hónap felmentési idő, akkor ez azt jelentené, hogy a felmentési idő felét nem tudom igénybe venni, ha szept, elsejétől nyugdíjba akarok vonulni? Ill. nem is tudnék felmentéssel elmenni?
  • Mikortól számolható a felmentési idő?

A nyugdíj jogosultság , vagy a felmenési kérelem időpontjától?

  • Összegezve tehát a fent ismertetett információim alapján, fogalmam sincs, hogy mikor kell beadnom a munka alóli felmentésemet, ha szept. 1- vel el szeretnék menni nyugdíjba? Köszönettel!
Veci # 2011.03.24. 07:38

mimi52
ITT a Kjt, ami nem azt írja elő, hogy kötelező a felmentést megadni (fele időtartamra a munka alóli felmentést) akkor is, ha azt a munkavállaló közalkalmazott kéri írásban: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
30. § (1) A „munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha

  1. a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül (37/B. §); illetve
  2. az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel legkésőbb a felmentési idő utolsó napján rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi.

37/B. § (1) E törvény alkalmazása szempontjából a közalkalmazott akkor minősül nyugdíjasnak, ha

  1. előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjban, vagy

részesül.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően, e törvény alkalmazásában nyugdíjasnak minősül az a közalkalmazott, aki az előrehozott nyugdíj feltételeivel rendelkezik, és felmentésére a 30. § (1) bekezdése e) pontja alapján kerül sor.

Vannak olyan fenntartók, akik már évek óta egyáltalán nem adnak felmentést nyugdíjba vonuláskor (anyagi okok miatt, és ez egyre általánosabb), mivel ez egy dolgozói "felmondás". Ebben az esetben vagy a közös megegyezés, vagy a lemondás marad (ez 2 hónap, amit le kell dolgozni, de ettől a munkáltató/fenntartó el is tekinthet).
Aki a versenyszférában dolgozik, azoknál sem kötelezi a MT., hogy megadja a felmentést a dolgozói felmondás esetén, mégha az nyugdíjba vonulás miatt következik be.

Javasolom, hogy olvass bele a Közalkalmazott, köztisztviselő, közszolgálat topic-ba, ott sokszor le lett írva:
http://www.jogiforum.hu/forum/16/9317#…
Figyelmedbe ajánlom Lyonee válaszait.


Üdvözlettel Veci

mimi52 # 2011.03.23. 18:24

Sziasztok!
Szeretném tudni, hogy előrehozott nyugdíjba vonuláskor is köteles-e a munkáltató a felmentési idő felére mentesíteni a munkavégzés alól a közalkalmazottat.
Köszönet.

Lula52 # 2011.03.16. 09:17

Nem tudod, hogy a 40+1 év munkaviszony után 0,5% vagy 1 % emelés jár-e? Azt tudom, hogy 40+2 év után 2 %. Azt mondják, hogy csak 0,5 %. Ugyanis júliusban meglesz a 41 évem és szeretnék nyugdíjba menni.Aki tudja válaszoljon! Köszike.

------------------------------------------------------------------------------

41 éves közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezem.Szeretnék a nyáron nyugdíjba menni. A munkáltatóm azt kéri, hogy mondjak fel, nem jár sétáló id?.

Lula52 # 2011.03.16. 09:16

Nem tudod, hogy a 40+1 év munkaviszony után 0,5% vagy 1 % emelés jár-e? Azt tudom, hogy 40+2 év után 2 %. Azt mondják, hogy csak 0,5 %. Ugyanis júliusban meglesz a 41 évem és szeretnék nyugdíjba menni.Aki tudja válaszoljon! Köszike.

------------------------------------------------------------------------------

41 éves közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezem.Szeretnék a nyáron nyugdíjba menni. A munkáltatóm azt kéri, hogy mondjak fel, nem jár sétáló id?.

tapka # 2011.03.11. 17:13

Sziasztok!

Édesapám ügyében szeretnék segítséget kérni. 1953-ban született, összesen 38, ebből közalkalmazottként 18 év munkaviszonya van. A munkáltatója most 6 órás munkaidőre akarja a munkaidejét lecsökkenteni. A kérdéseim a következők:

  1. Köteles-e elfogadni, és ha nem fogadja el, önkényesen visszavehetik-e a munkaidejét?
  2. Ha felmondanak neki, fogadja-e el a közös megegyezést?
  3. Mennyi felmentési idő, végkielégítés, stb. jár neki felmondás esetén?

Köszönettel: tapka

Veci # 2011.03.09. 16:40

makkosovo
Egyenlőre igaz. Hátha módosítanák a Kjt-t is, mint a Ktv-t, ezt inkább Lyonee tudja.


Üdvözlettel Veci