Szabadság pénzbeli megváltásának elévülése


Balazs83 # 2018.01.05. 10:10

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban.

A volt munkáltatómnál 4 és fél évet dolgoztam, a munkaviszonyom 2017.08.04-én szűnt meg. A munkaviszonyban töltött idő alatt a munkáltatóm részemre szabadságot soha nem adott ki. A munkaviszonyom megszűnésekor a 2017. évre járó alapszabadságokat (alap és életkor alapján járó) felszólításra pénzben megváltotta, de az előző 4 évben ki nem adott szabadságokat azt nem. A bérjegyzékeimben egyértelműen fel vannak tüntetve minden évben a ki nem adott szabadságok, azokat végig nyomon lehet követni. A gyermekek után járó pótszabadságok megváltása viszont sem a teljes munkaviszonyra vonatkozóan, sem pedig a 2017. évre vonatkozóan nem történt meg. A volt munkáltatóm sosem nyilatkoztatott efelől (hiszen fizetett szabadság sem létezett nála).

Próbáltam utána járni annak, hogy a fennmaradó rész pénzbeli megváltása hogyan lenne lehetséges, de a 3 éves elévülési határidő értelmezése nem világos számomra, ebben szeretnék segítséget kérni.

Első sorban arra lennék kíváncsi, hogy honnantól számít a határidő és visszamenőleg mennyi időre lehetne kérni a pénzbeli megváltást.

  1. A munkaviszony megszűnésétől (2017.08.04.) számított 3 évig, azaz 2014.08.04 -ig
  2. A kérelmem beadásától számított 3 évre visszamenően (2018.01.xx. - 3 év, azaz 2015.01.xx)
  3. A munkaviszony megszűnését (2017.08.04.) követő három éven belül az egész 4 és fél éves munkaviszony ki nem fizetett részét

A munkáltató vélhetően nem fog majd a felszólításra fizetni. Ebben az esetben a fizetési meghagyás járható út e vele szemben? Amennyiben igen akkor a távolléti díjakból kiszámolt összeg nettó vagy bruttó értékét kellene a fizetési meghagyáson feltüntetni (mivel munkabérből származó követelés, ezért gondolom, hogy járulékfizetés terheli, amit szintén nem tudom, hogy kinek kellene ilyen esetben megfizetni)?

A segítő jellegű hozzászólásokat előre is köszönöm.

Rexor # 2018.01.05. 11:19

Én első körben elbeszélgetnék a munkáltatóddal arról, hogy elég komolyan megsértette az Mt. előírásait azzal, hogy nem adta ki a szabadságokat a tárgyévben (az mondjuk megint egy kérdés, hogy ezt miért hagyatad a 4 év alatt...), és hogy akarja e hogy a munkaügyi felügyelethez fordulj. Szerintem nem fogja akarni, mert valószinűleg komolyabb bírságra számíthat mint amit neked ki kellene fizetnie.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.05. 12:24

2017. augusztus 4-e óta nem telt el három év.

Balazs83 # 2018.01.06. 10:58

A munkaviszony alatt természetesen azért nem tettem ezt szóvá, mert a munkahelyemet és a fizetésemet szerettem volna megtartani. Nyilvánvalóan elsődlegesen hozzájuk fordulok a dologgal, de ismerve a hozzáállásukat nem lesz semmilyen válasz a részükről. Több tértivevényes levélre sem válaszoltak már, annak ellenére sem, hogy volt már munkaügyi ellenőrzés is hasonló munkaügyi szabálytalanságok miatt náluk. Ezért szeretném tudni továbbra is, hogy milyen időszakra lehet jogos követelésem az irányukba, mivel vélelmezem, hogy önszántukból nem szeretnék rendezni ezt a dolgot.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.06. 11:36

Nem válaszoltam?