Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Gyed melletti munkavégzés

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.07.31. 07:16

Mt. 113. § (1) [...]

1. a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig,

[...]
(2) [...]

1. egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható,
  2. a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,
  3. rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.

(3) [...] éjszakai munka nem rendelhető el.
(4) [...]
(5) A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára - gyermeke hároméves korától négyéves koráig - rendkívüli munkaidő vagy készenlét - a 108. § (2) bekezdésében foglaltakat kivéve - csak hozzájárulásával rendelhető el.

www.kbs-ugyved.hu

Mary82 # e-mail 2018.07.31. 00:59

Tisztelt Szakértő!
Hamarosan visszatérek dolgozni(2018.08.06.)
Kisfiam 07.27.-én töltötte be a második életévet.
Egyedülálló anyaként nevelem 3 kiskorú gyermekemet.
A kérdésem az volna,hogy jereskedelemben dolgozok teljes 8 órás munkaidőben.
Az első heti beosztásom úgy néz ki hogy hétfőtől péntekig napi 8 óra után szombaton beosztottak 12 órába. Azt szeretném kérdezni hogy ez így megfelel a jogszabályoknak vagy reklamálhatok a túlóra miatt?
Számomra elég lenne a heti 40 órás munkaidő beosztás.
Válaszát előre is köszönöm szépen.

epaska # e-mail 2018.07.20. 13:02

„epaska 2018.07.19. 18:58

Tisztelt Szakértő!
Sok kérdés volt már ezzel kapcsolatban, de számomra sajnos még nem tiszta a GYED EXTRA.

Feleségemmel közösen nevelt kislányom 2018.01.08-án született. Anyuka GYES-en volt 2018.06.24-ig. 2018.06.25-től én igényeltem a GYED-et a munkálltatómnál, ami egy kórház, ahol közalkalmazottként dolgozom. A kérdésem az lenne, miért nem vállalhatok túlórát és éjszakás műszakot, amikor nem én vagyok otthon a gyermekkel? Az unokatestvérem ugyan ebben a helyzetben van, csak ő gyárban dolgozik, ő "korlátlanul" túlórázik GYED EXTRÁN 3 műszakban.

Tényleg, miért nem? A munkáltató melyik jogszabály melyik szakaszára hivatkozik akkor, amikor a fentieket nem engedélyezi.

Kjt.-ben nem vagyok otthon, de az Mt. 113. § valóban nem tiltja csak a gyermekét egyedül nevelő munkavállalónak és a szülő nőnek...

Tényleg nem...először jogi dolgokra hivatkoztak, aztán most beleástam magam a jogokba, elmondtam, hogyan értelmezem és most kórházon belüli dolgokról beszélnek. Már odáig eljutottam, hogy ügyvéd véleményét kikérik, bár szerintem arról van szó, hogy ilyen esettel még nem találkoztak...

monoszkop #   2018.07.20. 08:36

epaska 2018.07.19. 18:58

Tisztelt Szakértő!
Sok kérdés volt már ezzel kapcsolatban, de számomra sajnos még nem tiszta a GYED EXTRA.

Feleségemmel közösen nevelt kislányom 2018.01.08-án született. Anyuka GYES-en volt 2018.06.24-ig. 2018.06.25-től én igényeltem a GYED-et a munkálltatómnál, ami egy kórház, ahol közalkalmazottként dolgozom. A kérdésem az lenne, miért nem vállalhatok túlórát és éjszakás műszakot, amikor nem én vagyok otthon a gyermekkel? Az unokatestvérem ugyan ebben a helyzetben van, csak ő gyárban dolgozik, ő "korlátlanul" túlórázik GYED EXTRÁN 3 műszakban.

Tényleg, miért nem? A munkáltató melyik jogszabály melyik szakaszára hivatkozik akkor, amikor a fentieket nem engedélyezi.

Kjt.-ben nem vagyok otthon, de az Mt. 113. § valóban nem tiltja csak a gyermekét egyedül nevelő munkavállalónak és a szülő nőnek...

epaska # e-mail 2018.07.19. 18:58

Tisztelt Szakértő!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.07.18. 11:54

Megoldható, sőt, ha ragaszkodik hozzá, akkor lehet, hogy kötelező is megoldanotok. De mi az értelme?

www.kbs-ugyved.hu

Nagy Zita # e-mail 2018.07.18. 11:01

Tisztelt Szakértő!

Kolléganőm jelenleg csecsemőgondozási díjban részesül, ammi hamarosan lejár, majd utána GYED-et fog igényelni.
A GYED mellett lehet dolgozni, de a kolléganő nem jelezte, hogy szeretne visszatérni a munkába, de olyan igénnyel állt elő, hogy szeretne 5 nap szabadságot kivenni, miután a GYED-et megigényeltük számára (mivel nem vagyunk kifizetőhely).
Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben adható e neki szabadság?
Válaszát előre is köszönöm.

Jusztasz #   2018.06.18. 10:18

bboglarkaa 2018.03.20. 18:06
Tisztelt Szakértő!
Lenne pár kérdésem, amelyben érintett a GYES valamint a GYED extra is, kicsit hosszú is lesz:
Mostani helyzet szerint 1. gyermekem 18 hós. Ha a 2. Gyermekem utan csak a GYESt tudom igenybe venni alanyi jogon (1. Gyermekemmel voltam CSEDen amikor lejart a szerzodesem a munkahelyen).
1.Akkor a 2. Gyermek 6 hos koratol dolgozhatom es veheti at apuka a GYED extrát, miutan en mindket gyermeknek a GYESerol lemondtam.
2.Valamint en aki semmit nem veszek igenybe a gyermekek utan. Az elso pontban leirt ido lejarta utan dolgozhatom heti 60 oraban egy munkáltatónál?
3. Az apuka aki igenyli az 1. Gyermek utan a GYESt valamit a 2. Gyermek utan a GYEDet o is korlatozas nelkul dolgozhat 60 orat egy heten egy munáltatónál?
Termeszetesen mind a ketto kotetlen munkaidorol szol.
4. Az apuka részére is ugyanúgy számítják a GYED-et, vagyis a szülés várható idejétől (junius körül) visszaszámolnak 3 hónapot (majus aprilis marcius) és onnan 180 nap átlagkeresétből számítják az összeget, (vagyis februar januar december november oktober szeptember honapok)? Ha hamarabb szuletik akkor tolodnak a honapok...
Mivel a GYED szamitasanak alapjakor csak 40 oras munkaviszonya van. A gyermek varhato szuletese utan lesz 60 ora. Ez befolyasol akarmit is, mivel ugye hamarabb igenyeljuk a GYEDet, miutan ez a valtozas megtortenne?
Mindenhol ezt olvasni, hogy "korlatozas nelkul lehet dolgozni" GYES es GYED mellett ha eltelt a megfelelo ido. Akkor gondolom ez a munkaidore vonatkozik, vagyis 20, 40, 60 ora is lehet.
Válaszukat előre is köszönöm.

T. Kérdező!

Igen, a gyermek féléves kora után az apa igénybe veheti a gyed-et.

Igen, ahhoz Önnek le kell mondania a GYES-ről.
Gyermeke 3 éves koráig Önt, mint anyát a jogszabály védi akár Ön, akár az apa veszi igénybe a TB ellátásokat. Lásd a Munka Törvénykönyvének 113. szakaszában (§) leírtakat.

A kötetlen munkaidő szabályait az Mt. 96. szakaszában (§) találja.

Nem, az apuka részére az ellátást alapját a GYED első napját figyelembe véve állapítják meg, azaz ettől az időponttól kezdik a 3 hónapos „visszaszámlálást”.

A mindenhol ezt olvasni, hogy "korlatozas nelkul lehet dolgozni" GYES es GYED mellett úgy kell érteni, hogy korábban vagy nem lehetett, vagy korlátozva volt 20 órában. Ehhez képest valóban „korlátozás nélküli” a mostani szabály, de az Mt. előírásait továbbra is be kell tartani. (rendkívüli munkavégzés, készenlét, ügyelet, hétvégi pihenőnap, két munkavégzés –munkanap- közötti legkisebb pihenőidő stb. + az Mt. 113. § speciális szabályai.)

Jusztasz #   2018.06.18. 09:49

Verocska83 # e-mail Jelentem! 2018.06.17. 14:06

Tisztelt Szakértő!
Hármas ikrekkel vagyok terhes.Nincs bejelentett munkám, akkor csak a 3XGyesre vagyok jogosult, 6hónap után apuka(rendelkezik munkával) tudja igènybe venni a Gyedet? Meddig és mennyire jogosult 230000ezres bruttó jövedelem után? Ha vissza menőleg bejelentenének ninimál bérre akkor se járnánk jobban? Mert hármas ikrek után nem jár se a csed se a gyed 3Xan? Igazából az érdekel hogy járunk a legjobban anyagilag???
Elöre is köszönöm válaszát! Egy aggoddó kismama

T.Kérdező!

Ezen kérdésére már választ kapott a másik topicban.

Verocska83 # e-mail 2018.06.17. 14:06

Tisztelt Szakértő!
Hármas ikrekkel vagyok terhes.Nincs bejelentett munkám, akkor csak a 3XGyesre vagyok jogosult, 6hónap után apuka(rendelkezik munkával) tudja igènybe venni a Gyedet? Meddig és mennyire jogosult 230000ezres bruttó jövedelem után? Ha vissza menőleg bejelentenének ninimál bérre akkor se járnánk jobban? Mert hármas ikrek után nem jár se a csed se a gyed 3Xan? Igazából az érdekel hogy járunk a legjobban anyagilag???
Elöre is köszönöm válaszát! Egy aggoddó kismama

bboglarkaa # e-mail 2018.03.20. 18:06

Tisztelt Szakértő!

Lenne pár kérdésem, amelyben érintett a a GYES valamint a GYED extra is, kicsit hosszú is lesz:

Mostani helyzet szerint 1. gyermekem 18 hós. Ha a 2. Gyermekem utan csak a GYESt tudom igenybe venni alanyi jogon (1. Gyermekemmel voltam CSEDen amikor lejart a szerzodesem a munkahelyen).

1.Akkor a 2. Gyermek 6 hos koratol dolgozhatom es veheti at apuka a GYED extrát, miutan en mindket gyermeknek a GYESerol lemondtam.

2.Valamint en aki semmit nem veszek igenybe a gyermekek utan. Az elso pontban leirt ido lejarta utan dolgozhatom heti 60 oraban egy munkáltatónál?

3. Az apuka aki igenyli az 1. Gyermek utan a GYESt valamit a 2. Gyermek utan a GYEDet o is korlatozas nelkul dolgozhat 60 orat egy heten egy munáltatónál?

Termeszetesen mind a ketto kotetlen munkaidorol szol.

4. Az apuka részére is ugyanúgy számítják a GYED-et, vagyis a szülés várható idejétől (junius körül) visszaszámolnak 3 hónapot (majus aprilis marcius) és onnan 180 nap átlagkeresétből számítják az összeget, (vagyis februar januar december november oktober szeptember honapok)? Ha hamarabb szuletik akkor tolodnak a honapok...
Mivel a GYED szamitasanak alapjakor csak 40 oras munkaviszonya van. A gyermek varhato szuletese utan lesz 60 ora. Ez befolyasol akarmit is, mivel ugye hamarabb igenyeljuk a GYEDet, miutan ez a valtozas megtortenne?

Mindenhol ezt olvasni, hogy "korlatozas nelkul lehet dolgozni" GYES es GYED mellett ha eltelt a megfelelo ido. Akkor gondolom ez a munkaidore vonatkozik, vagyis 20, 40, 60 ora is lehet.

Válaszukat előre is köszönöm.

cincinnatus #   2018.03.12. 12:48

Kisfogel 2018.03.08. 20:22

Üdvözlöm,

Azt szeretném megkérdezni, hogy gyed, gyes melletti munkavégzésnek van-e valami idöbeni korlátja? Úgy tudom, hogy időkorlátozás nélkül lehet. Párom folyamatosan azzal utasítják el, hogy gyeden csak 6-18ig lehet dolgozni, se éjszaka, se hétvége. Számomra az időkorlát nélkül az azt jelenti, hogy reggel,délután, éjszaka akár 8 vagy több óra. Különben nem látom értelmét annak,hogy a gyerek fél éves kora után dolgozhat, ha mindig elutasítják.

Szeretnék kérni egy erre vonatkozó jogszabályt.

Köszönettel

T. Kérdező!

Egy jó ideig a GYES mellett csak napi 4 órában, heti 20 órában lehetett dolgozni, a GYEd mellett pedig egyáltalán nem lehetett díjazás ellenében kereső tevékenységet folytatni.

A TB jogszabályokból (Ebtv. Csttv.) ezeket a rendelkezéseket törölték, azaz ezen korlátok megszűntek.

Olyan szabály viszont leírva, kimondva hogy korlátlanul lehet a GYES és a GYED mellett dolgozni nincs.

(Mivel eddig a munkavégzés korlátozva volt, most viszont ez megszűnt ezért használja a köznyelv a korlátlanul lehet dolgozni fordulatot, ami viszont nem precíz, jogilag helytelen...)

A Munka Törvénykönyve védi a gyermekét egyedül nevelő szülőt, a fiatalkorú munkavállalót és az anyát a várandósság megállapításától a gyermek 3 éves koráig.

Utóbbi esetben részére rendkívüli munka, ill. készenlét nem rendelhető el, a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem adhatóak ki, éjszakai munka nem rendelhető el stb.

Lásd: 2012. évi I. törvény 113. §

58. Az egyes munkavállalói csoportokra vonatkozó különös rendelkezések

113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)–(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni

1. a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig,
  1. a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig,
  2. a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben

1. egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható,
  2. a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,
  3. rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.

(3) Az (1) bekezdés a)–b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.

(4) Az (1) bekezdés c) pontban meghatározott esetben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje éjszakai munkavégzés során a nyolc órát nem haladhatja meg.

(5) A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára – gyermeke hároméves korától négyéves koráig – rendkívüli munkaidő vagy készenlét – a 108. § (2) bekezdésében foglaltakat kivéve – csak hozzájárulásával rendelhető el.

Kisfogel # e-mail 2018.03.08. 20:22

Üdvözlöm,

Azt szeretném megkérdezni, hogy gyed, gyes melletti munkavégzésnek van-e valami idöbeni korlátja? Úgy tudom, hogy időkorlátozás nélkül lehet. Párom folyamatosan azzal utasítják el, hogy gyeden csak 6-18ig lehet dolgozni, se éjszaka, se hétvége. Számomra az időkorlát nélkül az azt jelenti, hogy reggel,délután, éjszaka akár 8 vagy több óra. Különben nem látom értelmét annak,hogy a gyerek fél éves kora után dolgozhat, ha mindig elutasítják.

Szeretnék kérni egy erre vonatkozó jogszabályt.

Köszönettel