Mennyi szabadság jár a gyes után?


xaser # 2010.04.22. 10:22

Tisztelt Szakértő, Kedves Fórumozók,

A segítségeteket szeretném kérni. 2009.09.01-től mentem GYED-re egészen 2010.05.20-ig gyerekem 2 éves koráig.
2009.09.01-ig 20 nap szabit vettem ki a lehetséges 26-ból (+ nyilatkoztam, hogy én veszem ki a 2 gyerek után járó 4 napot). 2010-re is jár 26 nap. Kérdésem, hogy jár-e egyáltalán szabi a munkába lépés előtt. A cég TB ügyintézője szerint nem jár a tavalyi 6+4, valamint időarányosan május 20-ig "elvesztek" 8 napot és júniustól december 31-ig marad 18 napom. Tényleg így van-e? Segítségeteket előre is köszönöm. Tisztelettel: Zoltán

kriszti1222 # 2010.04.15. 11:21

Tisztelt Szakértők, Fórumozó Társak!

Kérdésem a szabadság kiszámítással kapcsolatos:
2007.08.30.-2007.09.19. betegszabadság
2007.09.20.-2008.03.06. táppénz
2008.03.07-2008.08.21. TGYÁS
2008.08.22 - 2010.03.06. GYED, ezután GYES

Ami mellet vissza szeretnék menni dolgozni. Meg szeretném tudni, hogy hány nap szabadság jár nekem, mielőtt elkezdek dolgozni?
Határozatlan idejű kinevezésem van, mint pedagógus. 2007-ben még nyári szüneten voltam, majd az után mentem táppénzre, így abban az évben még 5 nap szabadságom maradt.

A fő kérdés, hogy jár-e az összes pótszabadság is?

Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel:Kriszti

winny # 2010.04.14. 18:15

Köszi szépen a válaszodat! :)

nandy # 2010.04.14. 16:52

138. § (1) A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.
(2) A szülési szabadság megszűnik:

  1. a gyermek halva születése esetén az ettől számított hat hét elteltével;
  2. ha a gyermek meghal, a halált követő tizenötödik napon;
  3. ha a gyermeket - a külön jogszabályban foglaltak szerint - ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.468

(3) A (2) bekezdés b)-c) pontjában megjelölt esetben a szülési szabadság időtartama - a szülést követően - hat hétnél rövidebb nem lehet.469
(4) Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
(5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg471

  1. a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából,472
  2. a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza,
  3. a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.
nandy # 2010.04.14. 16:51

Ideteszem a törvény szövegét.

Mt. 130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;445 d) a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;
  4. a tartalékos katonai szolgálat idejére; és
  5. minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.448

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

132. § (2) A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

133. § (2) Ha a rendes szabadság kiszámításánál töredéknap keletkezik, a fél napot elérő töredék egész munkanapnak számít.

nandy # 2010.04.14. 16:48

2007-ből 18 napom maradt.
Ez azt jelenti, hogy az év végéig? Mert ha igen, akkor 2008. évtől kezdve kell számolni a szabadságokat.

2008. évre jár 23 nap
2009. évre januárig (a GYED első évére) 1-2 nap
2009. évre februártól 20-21 nap
és jár még kb. 2010. júliusáig.

Ez összesen 2009-ig kb. 45 nap. Pontos számot akkor lehet mondani, ha tudjuk nem csak a hónapokat, hanem a napokat is.

De nálad van még némi kavarodás, mert a második gyerekkel nem kértél TGYÁS-t. Ettől függetlenül munkajog szempontjából jár a szülési szabadság, nem befolyásolja, hogy TGYÁS helyett maradtál GYED-en (ez TB-jog).

A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy rendes szabadság jár a szülési szabi idejére, és a fizetés nélküli szabadság első évére. Ez általában a TGYÁS-GYED menetrendjének felel meg, ezért is szoktuk az egyszerűség kedvéért így írni a fórumon.
Tehát az első gyermek esetében szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére. A második gyermek esetében jár a 168 nap szülési szabadság idejére, és utána még egy évig.

winny # 2010.04.14. 15:27

Táppénz (veszélyeztetett terhesség miatt) + TGYÁS. :)

nandy # 2010.04.14. 15:07

vAlami nem stimmel, mert nem lehettél májustól januárig TGYÁS-on, kicsit sok lenne :)

winny # 2010.04.14. 13:10

Tisztelt Szerkesztő!

Tudna valaki segíteni? :)

1977-ben születtem.
2007. augusztusában született a kislányom. Májustól januárig TGYÁS-on voltam. Utána GYED-en. 2009. februárjában született a kisfiam. Vele nem kértem TGYÁS-t, mert GYED-en voltam. 2009 augusztusában lemondtam a kislányom utáni GYED-ről és a kisfiam után kértem a GYED-et.
2007-ből 18 napom maradt. Most augusztusban szeretnék visszamenni dolgozni. Meg tudná mondani valaki, hogy hány nap szabi jár nekem és miért? Már több változatot is hallottam, de nem igazán értem. Informatikus vagyok. :(

Előre is köszi, ha valaki ki tud okosítani! :)

kisjo # 2010.03.08. 12:44

Tisztelt Szakértő, kedves fórumozótársak!

Kérem, adjanak tanácsot, hogy mit lenne érdemes tenni a következő esetben.
Feleségem tanár, közalkalmazott határozatlan idejű munkaviszonnyal rendelkezik. Kislányom 2007 októberében született. Feleségem azóta van gyáson, gyeden, gyesen. 2009 szeptemberében részmunkaidőben óraadóként visszament dolgozni (részben önszántából, de az igazgató megjegyezte, hogy ha nem jön vissza akkor nem biztos, hogy lesz helye ha jövőre vissza akar jönni). A szerződése természetesen csak októbertől szól, mert nem akart elesni a gyed-től, így egy hónapot ingyen dolgozott, de sebaj az osztályáért mindent. Most viszont abba a problémába fogunk ütközni, hogy mikor és hogyan menjen vissza dolgozni.
Kérdések: - mennyi szabadság illeti meg? (a gyermek után járó szabadságot én vettem ki eddig az évig, idén nem)

  • ezt hogyan tudja kivenni?

Alap esetben ugye októberben járna le a gyes, majd a kötelezően ki kellene vennie a felgyülemlett szabadságokat. Ha ez letelik nyilván félév közben, akkor visszaveszik-e alkalmazásba? Nyilván az órarendek és órák már ki lettek osztva? Keresnek neki valami kényszeredett munkát vagy fizetett ill. fizetés nélküli szabadságra küldik, esetleg elbocsájtják.

Érdemes-e ill. visszamehet-e dolgozni most a tavaszi félév közben, és ekkor kiveszi az eddig járó szabadságokat, majd szeptembertől immár teljes állásban dolgozhat. Hátrány, hogy ekkor ugye elesik a gyes-től, de szeretné leérettségiztetni az osztályát. Felmerülhet-e hogy ha most visszamegy, akkor elbocsájtják?

Harmadik ötletem, köthet-e szeptembertől teljes állású munkaidőre vonatkozó határozott idejű szerződést addig amig le nem jár a gyes illetve a szabadságok kiadása, majd ezt követően visszatér rendes alkalmazásba, így taníthat szeptembertől, és az iskolának is könnyebb a beosztást megoldania. A hátránya, hogy a nyáron nincs fizetés csak a gyes.
Segítségeket és válaszokat előre is köszönöm
Tisztelettel

LEEAgnes # 2010.03.07. 14:03

Tisztelt Szakértő!

Kisebbik gyermekem után 2010. jan.11-én lejárt a Gyed folyósítása.Ezután, 2010.január 12-től kérvényeztem a GYES folyósítását. Jelenleg GYES-en vagyok.Munkahelyemen, ahol közalkalmazotti jogviszonyban határozatlan idejű kinevezésem van ezalatt fizetés nélküli szabadságon vagyok. Létesítettem viszont egy másik félállású határozott időre szóló közalkalmazotti jogviszonyt 2010. jan. 14-től-2010. jún. 30-ig.Jelenlegi munkámat nagyon megszerettem, és ezért úgy gondoltam hosszú távon is itt szeretnék maradni.Kérdésem az volna, hogy a GYED ideje alatt felhalmozódott szabadságaimat kivehetem- e a GYES ideje alatt és ha az lejár megszűntethetem-e a munkaviszonyomat még szintén a GYES ideje alatt? Ha ezt így megtehetem, akkor a szabadság ideje alatt a félállású jogviszonyomban folytathatom-e a munkát? Mit kell ilyenkor tennem? Lemondanom, vagy közös megegyezést kezdeményeznem? Mivel tanári munkáról van szó, létezik-e még olyan, hogy egyik munkáltató átkéri a másiktól a munkavállalót?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:LEEAgnes

Bukriné # 2010.03.04. 10:37

Jó napot!
Azt szeretném kérdezni hogy mennyi szabi jár és hogy milyen jogok illetnek meg ha gyes alatt vissza megyek dolgozni és hogy kirúghatnak-e?
Ha 2005-ben kivettem az első gyermek után a szabimat és 2006 jan.-ra vártam a 2. fiamat és ott is kiadták az évi szabimat 2005-ben kértem ki. És 2008-ban megszületett a 3. lány gyermekem és most az a kérdés ha vissza akarok menni dolgozni április2-án tölti a 2 a lányom és intenzíven szeptember vége felé szeretnék vissza menni dolgozni mert akkor kezd a bölcsibe és még nyáron ki szeretném venni a szabimat mennyi szabi jár így nekem mire számíthatok mert nem szeretnék csalódni a munka helyemben . És hogy kirúghat-e vagy ha nem tud munkát biztosítani a volt helyemen mit lehet tenni???

Köszö9nöm Bukriné Márti

aadam # 2010.03.01. 11:45

Tisztelt Szakértő!

Szabadságom kiszámolásában szeretnék segítséget kérni. 1975.születtem. 1997 óta van munkajogviszonyom. 2007.05.04 születet gyermekem. 2006-ról maradt 5 nap szabim, így 2007-ben 28 nap szabim volt, amiből kivettem szülés előtt 13 napot. 2007,2008-ban a párom vette igénybe a gyerek után járó pótszabit. Mennyi szabadságra számíthatok a gyes lejárta után. Köszönöm.

moncsa100 # 2010.02.10. 12:55

Sziasztok!

Nekem is kellene egy kis segitség a tgyás és gyed után járó szabadság kiszámitásában.

1975-ben születtem, 1995-től dolgozom a cégnél.
2005 okt.04.-től 2006.márc.20.-ig tgyás.
2006 márc.21.-től 2007.okt.04.-ig gyed.
A 2005-ös évre járó szabadságaimat kivettem.
2007.okt.08.-tól visszamentem dolgozni.18 nap szabadság járt nekem a munkáltatóm szerint.
2008 Okt.30-án megszületett a második gyermekem.
2008.okt.30.-tól 2009.ápr.15.-ig tgyás
2009.ápr.16.-tól 2010.okt.30.-ig gyed.
2010.április elsejétől megszünik a cég igy ki fogják fizetni a szabadságaimat.
Mennyi szabadság fog járni nekem?
Az első gyermekem után jól számolták ki, mert én kevesnek tartom a 18 napot.
Köszönöm a segitséget.
Üdv.Moncsa

bee.b # 2010.01.31. 09:02

Sziasztok!

Nekem is kellene egy kis segítség a gyed utáni szabi kiszámításához.
2006.11.23-2007.01.31-ig Táppénz
2007.02.01-2007.07.18-ig Tgys
2007.07.19-2009.02.01-ig Gyed
2009.02.02-2010.02.01-ig Gyes
1977-ben születtem, a gyerek 2007.02.01-én
Az én számításom szerint a pótszabadsággal együtt 38 nap jár. Szerintetek is? 2006-ban kivettem az összes szabimat. 2010.02.01-el megszűnik a munkaviszonyom, a munkáltatóm ki akarja fizetni. Lehetséges ez?
Segítségeteket előre is köszönöm.

noemi1207 # 2010.01.28. 08:58

Kedves Nandy!
Munkáltatóm már most jelezte,hogy nem tud tovább foglalkoztatni.Sajnos az előző fiamnál sem fizette ki a szabijaimat rendesen,ezért szeretném a segítségedet kérni. 1965-ben születtem,2 kiskorú gyerekem van.2006-ban bentmaradt 18 nap szabim.2007 május 11-én született a fiam,kaptam tgyást,gyedet,gyesen vagyok jelenleg.Nagyjából azt tudom,hogy ez időre mennyi nap jár,csak azt nem,hogy 2010 május 12-től hogy alakul a szabim és a felmondási időm.1998 július 1-től van itt munkaviszonyom.Gondolom a végkielégítés is 2 havi bér.
Előre is köszönöm a válaszodat! Noémi

saciheni # 2010.01.19. 15:02

Kedves fórumozók!
Szabadsággal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni.1979.11.30-án születtem és 2007.jún.23-án született kisfiam.Voltam Tgyás-on, aztán Gyed-en,most Gyesen vagyok.Júni.-ban letelik a gyes,és az érdekelne mennyi szabadság járna nekem.Munkahelyemen azt mondták 21nap.
2006.dec-ben már táppénzen voltam,de ebben az évben szabadságot is vettem ki,még mielőtt kismama lettem volna.Egészen szülésig táppénzen voltam.
Szeretném tudni mennyi szabadság járna nekem,mert attól félek,hogy átvágnak és nem is kapok annyit amennyi járna.
Azt olvastam,hogy szabadság jár még táppénz idejére is.Arra az időre is jár szabi amíg itthon voltam nagy pocakkal?
Ha tudnának nekem mielőbbi választ adni,akkor felkészülve tudnék menni a munkahelyemre ennek megbeszélésével kapcsolatban.
Válaszukat előre is köszönöm!saciheni

rencsi78 # 2010.01.19. 12:40

Tisztelt Szerkesztő! Kedves fórumozók!

Látom, hogy nagyon otthon vagytok a témában, ezért kérném én is a segítségeteket a szabadságom kiszámításában.

1978-ban születtem. Pedagógusként dolgoztam. 2008. szeptember 1-től táppénzen voltam (eddig kivettem a szabadságokat, amiket a munkáltató adott ki). Kisfiam 2008. november 27-én született meg. Ettől a naptól kezdve voltam TGYÁS-on. Ezt követően 2009. május 13-tól kapom a GYED-et. A gyermek után járó pótszabadságot én veszem igénybe. A 2010/2011-es tanévben szeretnék visszamenni dolgozni (tehát 2010. szeptemberben) és addig ki kell vennem a szabit, csak azt nem tudom mennyi jár.

Segítségüket előre is köszönöm.

kiszacsek # 2010.01.16. 19:35

KÉREM SEGITSENEK KISZÁMOLNI MENNYI SZABADSÁG JÁR A GYES UTÁN.2003.JUNIUS 23.TOL ÁLLOK MUNKAVISZONYBAN.2003 DECEMBERBEN SZÜLETETT A FIAM.ELÖSZÖR THGYS-EN VOLTAM,UTÁNA GYEDEN,UTÁNA GYESEN.MIELÖTT LEJÁRT VOLNA A GYES,MEGSZÜLTEM A KISLÁNYT 2006 ÁPRILIS 10-ÉN.MEGINT THGYS,UTÁNA GYED, UTÁNA MEGINT SZÜLTEM 2007.AUGUSZTUS 17-ÉN.THGYS, UTÁNA GYED,UTÁNA GYES,AMI MOST FOG LEJÁRNI JUNIUS 23-ÁN.UGY SZERETNÉM CSINÁLNI,HOGY A GYEST ÁTIRATOM A FÉRJEM NEVÉRE,ÉN PEDIG LESZÁMOLOK,HOGY KIFIZESSÉK A SZABADSÁGAIMAT.HA ESETLEG GYESEN MARADNÉK JUNIUS 23-IG,AKKOR IS LETUDOK SZÁMOLNI?4 GYEREKRE IS JÁR A POTSZABADSÁG 2003-TOL FOLYAMATOSSAN.SOHA NEM NYILATKOZTAM,HOGY KÉREM-E,MERT NEM KÜLDTEK ILYEN PAPIRT.MOST 27 ÉVES VAGYOK.MENNYI SZABADSÁG JÁR NEKEM 2003-TOL IDÁIG?HA ESETLEG VISSZAMENNÉK DOLGOZNI,ÉS NEM TUDNAK VISSZAVENNI,MERT NINCS MUNKA,AKKOR JÁR NEKEM VÉGKIELÉGITÉS?MEGKELL VÁRNOM A GYES LEJÁRTÁT HOGY VISSZAVEGYENEK?NEMIGAZÁN TUDOK VISSZAMENNI 4 GYEREKTÖL,DE UGY HALLOTTAM,HA ÖK NEMTUDNAK VISSZAVENNI VÉGKIELÉGITÉST KELL FIZETNIÜK.VÁROM VÁLASZUKAT.KÖSZÖNÖM

Lyonee # 2010.01.05. 21:30

Nem igaz. A szabadság alap és pótszabadságból áll. A jogszabály egyértelmű.

Tina22 # 2010.01.05. 11:00

A munkahelyemen azt mondják, hogy csak akkor jár a pótszabi, ha dolgozom. Tehát a gyed idejére nem.

Tina22 # 2010.01.05. 10:57

Köszönöm a gyors választ, egyébként ezt én is így értelmeztem, de van aki azt mondta, hogy ez csak adható (ami a jóindulaton múlik, vagy a pénzen), de nem tudom ezt miből olvasta ki.
Tehát a TGYÁS és GYED idejére (másfél év) még 37 nap járna. Ez azért nem mindegy. Csak hogy tudom ezt érvényesíteni a munkáltatómmal??? Ez a nagy kérdés?
Krisztina

Lyonee # 2010.01.04. 21:17

kjt. 57.§
"(3) A bölcsődékben, a csecsemőotthonokban, az óvodákban, továbbá az alsó-, közép- és felsőfokú oktatás keretében, valamint az egészségügyi ágazatban az oktató, nevelő munkát végző közalkalmazottakat évi huszonöt munkanap pótszabadság illeti meg, amelyből legfeljebb tizenöt munkanapot a munkáltató oktató, nevelő, illetőleg az oktatással, neveléssel összefüggő munkára igénybe vehet. Az oktatással és neveléssel kapcsolatos munkák körét végrehajtási rendelet állapítja meg."

138/1992 végrehajtási rendelet
"10. § (1) Közoktatási intézményekben a rendelet mellékletében felsorolt pedagógus-munkakörökben foglalkoztatottak jogosultak az oktató és nevelő munkát végzőket megillető pótszabadságra.
(2) A pedagógust a tárgyévi pótszabadsága idejéből kötelező munkavégzésre - legfeljebb tizenöt munkanapra - a következő esetekben lehet igénybe venni:

  1. továbbképzés, foglalkoztatást elősegítő képzés;
  2. a nevelési-oktatási intézmény működési körébe tartozó nevelés, oktatás;
  3. ha a pedagógus szabadságát részben vagy egészben a szorgalmi időben, óvónő esetében - a június 1-jétől augusztus 31-ig tartó időszak kivételével - a nevelési évben adják ki."

Szerintem jár a 25 nap pótszabadság teljes egészében, hisz nem tudtak 15 napra igénybe venni a fenti feladatokra!

Tina22 # 2010.01.04. 11:20

Tisztelt Válaszadók!

Látom nagyon sokan tanácstalanok a gyes utáni szabadság kiszámolásában, én csak azt nem tudom, hogy pedagógusként, a 25 nap pótszabadság jár-e a TGyÁs, és a GYED idejére? Vagy csak adható, vagy még az sem? A jövő hónapban kezdenék, de nekem ezt nem adták meg, más ismerősöknek pedig igen. Nagyon hamar szükségem lenne a válaszra.
Köszönöm: Krisztina

Majola # 2010.01.04. 10:43

Kedves Válaszadó!
Tanácsot szeretnék kérni a felgyűlt szabadságom kiszámitásában. A munkahelyemen 45 napot számolnak, érzésem szerint jóval több.
2005 szeptember 9-én született az első lányom. Ekkor 35 éves voltam. Előtte táppénzen voltam május 18-tól , és arra az évre 6 napot nem vettem ki a szabadságomból. 2005. augusztus 3-től Tgyást kaptam. Második lányom 2006. december 31-én született, vele Tgyást, Gyedet, majd Gyest kaptam 2009 december 31-ig.
A gyermekek utáni szabadságot is én kapom meg.
Valójában azt nem értem, miért számolja a munkáltató csak a Gyedet, illeteve összesen egy évnyi szabadságot számol Tgyás és Gyed idejére. Ez igy jogos lenne?
Jövő hétfőn kell bemennem megbeszélni, nagyon jó lenne, ha addig kaphatnék választ!
Köszönettel,
Zsuzsa