Mennyi szabadság jár a gyes után?


T.Gyula # 2009.10.02. 21:53

Tisztelt Olvasók!
2006.10.21 én született ikergyermekeimmel feleségem volt GYES -en 2007.11.09-ig. Ezután cseréltünk és hivatalosan én maradtam otthon a kicsikkel.2010.01.01-től mennék vissza munkahelyemre Gyes mellett dolgozni. Kértem a cégemnél hogy számolják ki a nekem járó szabadságokat. A 2007. évre járó összes szabadságaimat kivettem mielőtt eljöttem (23+4 nap pótszabi). A feleségem egyéni vállalkozó , semmilyen szabadságot nem használt szülés előtt vagy után.
A munkaügyis hölgy azt mondta a munkahelyemen hogy részemre kiadható JOGI SZABADSÁG 6 NAP ami 2008.04.07. ig jár nekem. Tényleg csak ennyi szabadság jár vagy valamit elnéztek? Esetemben nem számít a gyesen töltött első 365 nap? Köszönöm a megtisztelő válaszokat.

krisztocs # 2009.07.31. 18:13

Szia nandy,

köszönöm szépen a válaszod, nagyon hasznos a számomra!!!

Kellemes hétvégét!

K

nandy # 2009.07.31. 13:01

Szabadság mértéke:
28-30 évesnek 22 nap
31-32 évesnek 23 nap
33-34 évesnek 24 nap

Rendes szabadság jár a táppénz és a TGYÁS idejére, valamint a GYED első évére.

2006-ra jár 22 nap (ebből maradt 12?)
2007-re jár 23 nap
2008-ra jár 1 nap

Plusz járhat még a gyermek utáni évi 2 nap pótszabi, de ezt utólag nem mindenhol adják meg. Mindenesetre nyilatkozz az igénybevételről.

krisztocs # 2009.07.31. 10:54

Kedves Mindenki!

Már sokan kérdezték sok fórumon, de mivel minden eset más kicsit, még mindig nem tudom magamnak kiszámítani, mennyi szabi jár a gyed-gyes után. Tudna valaki nekem ebben segíteni? Előre is nagyon köszönöm!!!
2006.08.06-án szültem, előtte veszélyeztetettként táppénzen voltam és erről az évről van 12 nap szabadságom.
Szülés után TGYÁS, majd GYED, és GYES. Gyermekem után én igényelném a +2 nap szabikat.
Szeptemberben töltöm a 33-at.
Köszönettel:
Krisztina
(ide is lehet:krisztocs@freemai.hu)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.31. 08:14

Egy hónap elég lesz, lehetőleg írásban. Utóbbit a saját érdekedben, másképp nehezen lesz vita esetén bizonyítható.

dévé # 2009.07.31. 06:05

Jó napot kívánok, sziasztok!

Valaki meg tudja nekem mondani, hogy ha december 2009. 12-én lejár a Gyesen, akkor mennyivel előtte illik jelezni a munkába állási szándékomat a munkáltatóm felé?
Írásban vagy személyesen tegyem meg?
Lehet, hogy butának tűnnek a kérdéseim, de valahogy az-az érzésem, hogy nem fognak majd visszavenni.
Szeretném ha minden hivatalos lenne, mivel az új főnöket nem ismerem, így nem is tudom, hogy mire számítsak....

Köszönöm a választ...

Dévé

lucababa # 2009.05.28. 15:59

Efi99!

De te rólunk írtad, hogy táppénzcsaló! Engem nem érdekel más mit csinál. Kérdés volt, válaszoltam!
Ha érdekel, a munkáltató se örül, hogy kb. 6 hónapra visszamész terhesen, aztán ismét csáó. Ezt személyesen az én munkáltatóm mondta! Téma lezárva. Azt gondolsz, amit akarsz a kismamákról, de tuti férfi vagy! Azt se tudod én vagy más kismama milyen munkakörben dolgozik, dolgozhat-e nagy pocakkal, honnan és hogyan jár be. Ne írogass ilyeneket, ha semmit se tudsz. Biztos, hogy van táppénzcsaló is az országban én ezt nem vitatom, de most nem erről van, volt szó!

efi99 # 2009.05.28. 14:39

Attól még a gyakorlat ez.
A kismamák saját maguk mesélik. Sajnálom, ami történt veled, de nem egytől hallottam nagy büszkén, hogy ő a terhesség megállapításának másnapján már iszkolt is táppénzre, mert ő "nagyon odavan". Holott 12 órával előtte még azt se tudta, hogy terhes.
Az 1000 nap otthonlét után, meg még a 100 nap szabi mégegyszer, hát ez azért nagy luxus lenne akármelyik országban.

lucababa # 2009.05.28. 14:33

Efi99 Drága!

Te nem tudod én miért voltam táppénzen a 2. illetve 3. terhességemmel és nem tudod miért menne táppénzre Dévé, úgyhogy nem kellene ilyeneket írni!
Kikérem magamnak, hogy táppénzcsaló lennék.
Az első babámat 34. hétre szültem halva te drága. Ezek után nekem azt mondta az orvos, hogy az összes terhességem veszélyeztetett lesz és képzeld! Hetente kellett mennem orvoshoz és kéthetente uh-ra! Na mit szólsz? Nem akarok dolgozni? Tudod dolgoztam én volna, csak ne kelljen azt az érzést átélnem, hogy egyik nap még a munkahelyen vagyok és másnap egy halott babát szülök 1 napi vajúdás után. Aki, ha az orvos nem nézi el, lehet, hogy élne. ÉN az első babával az utolsó napig dolgoztam.
És lehet GYesről táppénzre menni, nyilatkozni kell, hogy melyiket választja a kismama, és azt választhatja, amelyik számára kedvezőbb! Puszi te drága!!!

efi99 # 2009.05.28. 13:39

lucababa, dévé
Táppénzre akkor lehet menni, ha az ember nem tud dolgozni, nem pedig akkor, ha nem akar. Nem kell össze-vissza előre (!) kombinálni, hogy meddig GYES, mikor szabi, meg mikor táppénz, csak menni ne kelljen dolgozni.
Ez szimpla táppénzcsalás, de ez ebben az országban senkit nem zavar...

Nem elég, hogy ugyanarra a napra GYES-t is folyósítanak, később meg még szabi is lesz belőle (utólag egybe, vagy 60-70 nap, unikum az egész világon) mindenki azon ügyeskedik, hogy hogyan fejje az államot meg munkáltatót még ezen felül is.

lucababa # 2009.05.28. 09:06

Kedves Fórumozók!

Van valaki, aki esetleg munkaügyekkel foglalkozik és ki tudná nekem pontosan számolni, hogy két gyerek után, GYed, GYes, ha visszamegyek hány nap szabi jár. Ha igen, akkor leírnám a pontos dátumokat és pontról pontra levezetné nekem számokkal hogyan kell számolni? Azt tudom, hogy a tgys-re, a GYed első évére is jár szabi, csak nagyon érdekelne a pontos számítási mód. Nem fontos a falra, email is jó lesz. Köszi

lucababa # 2009.05.28. 09:01

Dévé!

Én is így voltam. Egy napot se voltam szabin. Gyesről mentem táppénzre. De a szabit is kiveheted és mehetsz utána is táppénzre.

felhoke # 2009.05.25. 08:47

Sziasztok,

ki tud segíteni? ikerszülés esetén a gyermekápolás után járó szabadság duplán jár? amely a szülési szabadság és az azt követő egy évre számolódik.

köszönöm előre is

dévé # 2009.05.25. 06:21

Sziasztok!

Jelenleg GYES-en vagyok dec. közepéig. Megérdeklődtem , hogy van 36 nap szabadságom a GYES utánra.
Kérdésem pedig az lenne:

Ha újra várandós lennék és a 2. gyerek nem születik meg a GyES végéig, akkor a szabadság kivétele után jogosult leszek táppánzre?
Az első terheségem alatt is veszélyeztetett terhes voltam. Mindenképpen vegyem ki a szabikat, vagy Gyesről is lehet táppénzre menni?

köszönöm a választ.

Veci # 2009.05.07. 14:13

Ha nem vesznek vissza, akkor ne írj alá semmit, ami a közös megegyezést jelenti. A rendes felmondáshoz ragaszkodj, hiszen nem te nem akarsz dolgozni. Ami jár azt fizessék ki. Szerintem, ha azt mondták, hogy kifizetik a szabadságot, akkor ők ezzel akarják letudni (ez pedig valamennyire közös megegyezés, csak még /szerencsére/ nem írtál alá semmit).


Üdvözlettel Veci

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.07. 14:13

Nem, a szabadságra való igény nem évül el, amig a munkaviszony fennáll. A pénzbeni megváltásra való igény valóban elévül, de csak a munkaviszony megszűnése után három évvel.

sziliko # 2009.05.07. 13:50

veci!
Mostmár tudom, hogy nem vesznek vissza ma voltam bent különben sejtetem.
Annyiban maradtunk, hogy kifizeti a szabatságot, menjek a könyvelésre de nem értek rá velem foglalkozni, azt mondták majd kiszámolják és értesitenek.

sziliko # 2009.05.07. 13:37

Kedves Kbs!

"A ki nem adott szabadságot a munkaviszony megszűnésekor ki kell fizetni."
Akkor nincs 3 év elévülési idő?
Egy másik válaszként ezt kaptam:
"Az elévülési idő ált 3 év, de az ön esetében a táppénz és gyeremekszületés ezt megszakították., jogos igényét nem tudta érvényesíteni."

Sz.Márton # 2009.05.07. 08:46

Veci, bár a jogszabály még tartalmazza, de nincs már sorkatonai és polgári szolgálat..de van az e pontba tartozóan hasonlóan értelmezendő önkéntes tartalékos.

Veci # 2009.05.07. 07:51

Mt. „136. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, illetőleg sorkatonai vagy polgári szolgálatra történő behívásakor, ha a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságot nem kapta meg, azt pénzben kell megváltani. Egyéb esetben a szabadságot pénzben megváltani nem lehet; ettől érvényesen eltérni nem lehet.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.05.07. 07:48

sziliko

A szabadság kiszámítása a te életkorodtól is függ. Alapszabadság 20 nap, úgy tudom 3 évenként van + 1 nap, a gyerekek utáni pótszabadság is van, de nem tudom, hogy ez a gyed ideje alatt miként van figyelembe véve. Honnan gondolod, hogy nem vesznek vissza? Mondták? Ha megszűnne a munkaviszonyod közös megegyezésbe ne menj bele, mert a munkáltató nem a te érdekeet figyeli. Rendes felmondás esetén felmondási idő, végkielégítés illet meg.

A szabadságról ezeket olvasd el:
http://apps.boon.hu/…zabadsag.pdf

Munka tv. 130-140. §. Szabadságra vonatkozó szabályokat itt találod: http://www.jogiforum.hu/torvenytar/113

Ha valamit még nem tudsz a szabadságról, akkor itt is érdeklődhetsz a Szociális és Munkaügyi Minisztérium:
Ügyfélszolgálat.
Személyesen:
Bp, V. Akadémia u. 3.
H-Cs: 9-15, P: 9-13
Telefonon:
Szociális ügyek: 428-9944
Munkajog: 428-9941
Kapcsolatfelvétel:
online. http://www.szmm.gov.hu/main.php?…


Üdvözlettel Veci

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.07. 07:24

A ki nem adott szabadságot a munkaviszony megszűnésekor ki kell fizetni.

(Azt a 2005. január-április közötti fizetés nélküli szabadságot nemigen értem.)

sziliko # 2009.05.07. 06:57

Üdvözlöm!

Hozzá értök segitségét szeretném kérni. Megyek a munkahelyemre megszüntetni a munka viszonyomat és lenne egy kérdésem.

1 gyermek:2001 szeptembertöl 2002 január-ig tápénzen voltam, utána 2004 januárig gyeden, 2005 januárig gyesen, utána viszamentem dolgozni FÉL évet, áprilisban kezdtem dolgozni, a szabadságomat nem fizete ki januártól áprilisig fizetés nélküli szabin voltam.

2 gyermek:2005 oktobertől 2006 májusig tápénzen voltam, 2 év gyed, 1 év gyes(ami holnap után jár le).

A kérdésem, mivel nem fog vissza venni dolgozni így kérhetem -e az első gyermek után is a szabadságaimat??????

A válaszokat előre is köszönöm.

FMaca # 2009.04.08. 09:43

Szép jó napot kívánok!
2006.január közepétől táppénzen voltam a születendő gyermekünkkel,aki 2006.06.29.-én született meg.2006 évben nem vettem ki szabadságot.2008.06.29.ig voltam GYEDen.Ezután GYESre jöttem.Most 2009.május 1-től szabadságon leszek.
Az alap szabadságom:25 nap,ami 2009-ben 26-ra ugrott.A gyerekek után a férjem vette és veszi igénybe a pótszabadságot.
Tehát a kérdésem:
Hány nap szabadság jár nekem?
Köszönettel:FM

Ticus # 2009.02.07. 07:05

Jelenleg 4 hónapos várandós, véglegesített pedagógus vagyok. Van végleges munkahelyem, csak az a problémám, hogy az elmúlt évben (amiből számítják a GYED-et) fele annyi volt a fizetésem, mint az idén. Van-e arra mód, hogy az idei fizetésemet vegyék alapul a GYED összegének megállapításakor?
Hogy járok jobban? Ha táppénzre megyek, vagy ha végig dolgozom a tanévet?
Szülésem várható időpontja: július 30.