Mennyi szabadság jár a gyes után?


magellan28 # 2010.07.13. 11:01

Szia Nandy!

Sajnos nem tudom pontosan, hogy felszámolás e, vagy csőd, mert nem mondanak semmi konkrétumot. Nem tudom ez miért jó nekik?!


magellan

nandy # 2010.07.13. 10:33

Te a bölcsihez kérnél munkáltatói igazolást arról, hogy dolgozol.
Ez nem fog összejönni, mert a jelek szerint a munkáltató nem tud foglalkoztatni. Az más kérdés, hogy így az állásidőre bért kell fizetnie.

Csőd helyett nem felszámolást akartál írni?

magellan28 # 2010.07.13. 10:19

Kedves Nandy!

Tegnap már írtam neked, köszönöm a választ. Most az lenne a kérdésem, hogyha csődöt jelent a cég, és megszüntette a munkakörömet az hogy érint engem? ki fizeti pl a szabijaimat? meddig tart egy ilyen csődeljárás? ha még folyamatban van az eljárás, vissza kell hogy vegyen? Sajnos nem akarnak konkrét választ adni a kérdéseimre, csak kertelnek.


magellan

lulusaca # 2010.07.13. 09:07

Kedves nandy!
Tegnap írtam ide egy kérdést, nagyon fontos lenne, hogy megtudjam, hogy valójában mennyi szabi jár nekem.
Kérlek szépen segíts!

nandy # 2010.07.12. 14:35

azt mondta a főnököm, mivelhogy megszűnt a munkaköröm, így nem köteles visszavenni.

Hát ezt nagyon rosszul tudja!

Titi28 # 2010.07.12. 13:17

Kedves szakértő. 1981ben születtem. Fiam 2007. november 9.én született. November 9től vagyok tgyáson, majd 2008. április 25től gyeden. 2007ben nem vettem ki 4 nap szabadságomat. 2009.09.09.én született második fiam, folyamatosan gyeden voltam 2009.szeptember 30ig, majd tgyáson a 2. fiammal 2010. február 23.-ig, azóta gyeden vagyok. a férjem 2007, 2008, 2009 és 2010 években igénybe vette/veszi a gyerekek után járó pótnapokat, illetve 2011ben is ő fogja igénybe venni. Nekem 2011 szeptemberében kell munkába állnom, pedagógus vagyok. Azaz augusztus 20.a körültől mennem kellene. Előtte szeretném kivenni a szabadságaimat. Idei évtől a kollégáknak jár 25 nap pótszabadság, ebből 15tel rendelkeznek ők, 10zel a munkáltató. Külön munkaszerződés-módosítás nem volt emiatt. Mi a szabadság kivételének menete illetve körülbelül mennyi szabadságom lesz, amit ki kell venni, figyelembe véve a 25 nap pótszabadságot is 2010 és 2011 évben is illetve ilyenkor a megemelt bér alapján kapom e a szabadságpénzt, lehet e egyben kifizetni a szabadságot, illetve ha szabadságomat veszem ki, jár e nekem a havi 9600 ft-os étkezési jegy, amit azóta vezettek be, mióta gyeden vagyok? A szerződésem határozatlan idejű. köszönettel Titi28

magellan28 # 2010.07.12. 10:41

Szia Nandy!

Köszönöm a gyors választ. A munkáltatói a bölcsődei be iratáshoz kellene. Még egy kérdésem lenne, azt mondta a főnököm, mivelhogy megszűnt a munkaköröm, így nem köteles visszavenni. Megteheti ezt?


magellan

nandy # 2010.07.12. 10:30

A munkakör megszűnése önmagában nem jelenti automatikusan a munkaviszony megszűnését is. GYED, GYES alatt pedig nem mondhatja fel a munkaviszonyod, tehát az még fennáll.

Kérdés, hogy mihez szeretnéd a munkáltatói igazolást?

magellan28 # 2010.07.12. 10:28

Tisztelt Válaszadók!

Gyed-en vagyok, a munkáltatómtól kértem munkáltatói igazolást, de ő nem ad arra hivatkozva, hogy megszüntette a munkakörömet. Valóban nem köteles munkáltatóit adni? Nem írtam alá semmilyen papírt, megteheti ezt a beleegyezésem nélkül? Mikor lett volna köteles erről értesíteni? 2011 júniusáig szól a gyedem, utána Gyesre mennék 3 hónapig utána visszamennék dolgozni. Kötelessége vissza venni? A szabadságaimat így kiadja?


magellan

lulusaca # 2010.07.12. 09:22

Kedves szakértő!
A segítségedet szeretném kérni abban az ügyben, hogy mennyi szabi is jár nekem.
1978-ban születtem, első gyermekem 2002. szeptemberében született, a második 2006. október 2-án.
2006. februárjában már el kellett jönnöm táppénzre, mert előzőleg voltak eü problémák a terhességemmel. Tehát 2006.10.02-án megszületett a 2. gyerek. Utána a szokásos tgyás, gyed, majd 2008.10.03-2010.07.03. között gyes, mert tartós beteg volt a kicsi.
Amikor kiszámolta a munkáltatóm a szabimat, akkor 37 napot állapított meg, de tavaly egy bérszámfejtős papíron 50 plusz 6 nap szerepelt, amit reálisabbnak tartanék, mert 2006.jan-ban vettem ki 4 nap szabit.
Válaszodat előre is köszönöm!

manna30 # 2010.07.12. 08:00

Köszönöm a tanácsokat!

Akkor közlöm velük, hogy indítsák el a szabimat és slussz. :)

Ha gondom van, még jövök... :)

nandy # 2010.07.10. 08:48

Nem kell megkérdezni tőlük, hogy fel akarnak-e mondani...

Egyszerűen csak közölni kell velük (írásban), hogy x naptól megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, adják ki az előző évekről benn maradt szabikat, és utána munkába állnál, tehát foglalkoztassanak.

Így alőbb-utóbb kénytelenek lesznek eldönteni, hogy mi legyen a sorsod.

manna30 # 2010.07.09. 17:18

Lyonee!

Köszönöm a reagálásodat. :)

Most az a helyzet, hogy tulajdonképpen valószínű, hogy a munkaköröm megszűnt. Helyzet a következő: három fővel "üzemelt" az iroda (egy nagy cég munkaegysége), mikor eljöttem, mindhárman véglegesített dolgozók voltunk. Én eljöttem, mivel vártam második gyerkőcömet. Időközben az egyik munkatársamat mondvacsinált indokkal, ami szerintem (és mint kiderült jogilag sem volt szabályos)nem volt etikus, 14 évi munkaviszony után simán kiraktak úgy, hogy köpni-nyelni nem tudott. Értsd: orra alá dugták a közös megegyezéses felmondást, hogy még véletlenül se járjon neki semmi...
Ezek után az irodát a közelmúltban teljesen átalakították "egyszemélyesre". Kérdés: mi a logikus? Marad az, aki azóta is viszi (szintén régi dolgozó, bár nem annyira mint én), vagy visszaveszik a gyesről visszaérkező "analfabétát", akit (bizonyos változások miatt) újra be kell tanítani? Szóval ez a dolog most olyan "hegylakós": CSAK EGY MARADHAT.

Te mit javasolsz? Szerinted egyszerűen csak indítsam el a szabimat hamarabb (azt mindenképpen szeretném, bevallom főleg anyagi okai vannak) és a témát jegeljem, hogy fel akarnak-e mondani?
Lehet, hogy igazad van, egyébként, szeptember végéig biztonságban vagyok... Csak nem szeretem a meglepiket. :(

Lyonee # 2010.07.09. 14:27

manna30!
Ne add a szót a munkáltatód szájába!
Ok nélkül nem mondhatnak fel, ha valahogy mégis kisakkoznak, - pl. megszüntetik a munkakörödet- akkor is 2 hónap a felmondási idő. De egy 17 éve ott dolgozó esetében nem biztos, hogy ezt meglépik.
Gondolj arra is, hogy 2-3 éves kisgyerekkel nem lesz könnyű munkát találni. Elkezdődnek a 3 hónapos szerződések, és/vagy a próbaidő alatti elküldések.

manna30 # 2010.07.09. 13:59

Még mindig felmerült egy kérdés...

Amennyiben kérem a fizetés nélküli szabadságom megszüntetését, arra van valamilyen törvény, vagy bármi, hogy hány nappal előtte kell jeleznem (pl.: 15 nap)???
Vagy kérhetem akár egyik napról másikra?

Előre is köszi!

manna30 # 2010.07.09. 12:44

Köszönöm szépen a válaszokat!

Hm... valószínűleg írásban keresem meg a munkáltatómat, mert jobb az esetleges felmondásra előbb, mint utóbb felkészülni. Amúgy is híve vagyok a "szó elszáll, az írás megmarad" elvnek. :) Szülni már nem akarok, táppénzre sem szeretnék menni, akkor bizony új melót kell keresnem. :)

Ha még kérdésem lesz, akkor jövök! :)

nandy # 2010.07.09. 12:29

A munkáltató szándékáről akár kérhetsz írásos tájékoztatást is, de ha fel akar mondani neked, előbb-utóbb úgyis értesítenie kell.
A felmondási idő csak a gyes lejárta + 30 nap után kezdődhet el, de a felmondás tényét akár ma is közölheti veled. Ennek azért van jelentősége, mert a közlés után időszakban bekövetkezett táppénz, terhesség már nem hosszabbítja meg a felmondási védelmet.

Ha a munkáltató mond fel rendes felmondással, akkor jár a felmondási időre járó bér, végkielégítés + KSZ-ben meghatározott plusz juttatások. Ezeket a gyes utáni rendezett bérből számolják.

nandy # 2010.07.09. 12:26

hanem előbb, mondjuk augusztus 1-jétől (még gyes mellett) szeretném megkezdeni, akkor azt a munkáltatóm megtagadhatja-e.

Ez azt jelenti, hogy előbb szünteted meg a fizetés nélküli szabit. Minden további nélkül lehet, csak írásban kell kérni, hogy későbbi vita esetén nyoma legyen.

A pótszabadság igénybevételéhez olyan nyilatkozat kell, mely szerint a másik szülő nem vette igénybe a saját munkahelyén (még jobb, ha az apuka munkahelye ad ki ilyen igazolást, bár nem kötelező).

A munkaviszonyból eredő követelések - és így a szabadság is - 3 év alatt évülnek el, így a 2007. évit még nyugodtan kérheted.

manna30 # 2010.07.09. 11:23

Még egy dolog felvetődött időközben. Hallottam, hogy munkahelyemen több gyesről visszatérő anyukát már nem vettek vissza dolgozni.

Erre az eshetőségre is felkészülve eszembe jutott még egy-két dolog:

1. Mivel még van másfél hónapom a gyesből, érdeklődhetek-e munkahelyemen, hogy milyen terveik vannak velem a gyes lejárta után? Célszerű írásban tájékoztatást kérni? Köteles-e a munkáltatóm határozott és egyenes választ adni hivatalos megkeresésemre (akár már most is), az engem érintő várható dolgokról (alkalmaznak-e a továbbiakban vagy sem...)?

2. Ha mégsem vennének vissza, akkor mi az a járandóság, amit ki kell, hogy fizessenek számomra? (Amennyiben van kollektív szerződés, akkor pl. a végkielégítésnél az abban foglaltakat is figyelembe kell venniük?)
17 éve lenne októberben (1993-tól), hogy ott dolgozom.
Mikortól mondhatnak fel nekem? A gyes lejártáig biztosan nem, ezt tudom, de azután? Él még a 30 napos védettség a gyes után? Vagy onnan számít, ahonnan újra "állományban" (szabadság megkezdése) vagyok?
Ja, és még egy: a végkielégítést mi alapján számolják általában - a gyes után rendezett bérből, vagy mit vesznek figyelembe?

Várom szíves válaszát!

manna30 # 2010.07.08. 15:27

Köszönöm szépen a gyors választ!

Lenne még egy kérdésem:

ha esetleg úgy döntenék, hogy a felhalmozódott szabadságom letöltését nem a gyes lejárta után (2010. 09. 05-től), hanem előbb, mondjuk augusztus 1-jétől (még gyes mellett) szeretném megkezdeni, akkor azt a munkáltatóm megtagadhatja-e.
Írásban kell-e kérnem, ha ilyen jellegű igényem van?

Illetve valahol olvastam a gyermekek után járó pótszabadságról, hogy a munkáltató nem akarta kiadni, valamilyen nyilatkozat hiányában.

Ha a családi pótlékot én kaptam végig (nyilatkozatra nem emlékszem ugyan), akkor jár minden további nélkül? Esetleg ha nálam is erre hivatkoznak, akkor utalhatok arra, hogy három éven belül igényelhetem törvény szerint, vagyis visszamenőleg 2007-2008 évre is akár?

Köszönöm a további segítséget!

nandy # 2010.07.08. 14:48

A teljes 2007. és 2008. évre, valamint 2009.01.01-2009.02.18. időszakra jár szabadság, 24+25+3 nap az alap, és ehhez jön még 4+4 nap pótszabi, összesen 60 nap, ebből 4 napot vettél ki 2007-ben.

manna30 # 2010.07.08. 14:40

Kedves szakértő!

Kérdésem a következő:

1974-ben születtem, 2007. 09. 04-én született második kisfiam. Alapszabadságomból (24 nap) 2007-ben 4 napot vettem igénybe (ebben a pótszabik nincsenek benne, mert nem tudom, hogy kettő vagy négy nap jár-e erre az évre).

2007. márciusától fiam születéséig táppénzen voltam, majd tgyás, gyed, gyes következett.

Nagyobbik fiam 2000-ben született, ezt a pótszabik miatt tartom fontosnak megemlíteni.

Tehát: 2007. 03. 04-től táppénzen voltam
2007. 09. 04-től 2008. február (19?) tgyás
2008. 02. 19?-2009. 09. 04-ig gyed
2009. 09. 05- jelenleg is gyes

Szeretném, ha segítene kiszámolni, hogy vajon hány nap szabadságom halmozódott fel...

Segítségét köszönöm!

bettina76 # 2010.07.05. 12:29

nandy,
röviden: köszönöm:)

nandy # 2010.07.05. 08:13

bettina:

Azt azért tudomásul kellene venni, hogy a könyvelő az nem jogász, főleg nem munkaügyi jogász!!
(Bár tudom, hogy inkább a könyvelőt kérdezi mindenki, mert az kényelmesebb és ingyen van...)

tehát nem tiltja, hogy előre le legyen töltve.

Így van, amit nem tilt kifejezetten a Munka Törvénykönyve, azt lehet :))

egy napon nem akarok vitatkozni, csak úgy érdekelne, ilyenkor melyik számít?

A szabinál mindig a jogosultság évében betöltött életkor számít, nem az, hogy mikor veszed ki valójában.

A többiről, hogy neked elég-e egy szóbeli ígéret arról, hogy feketén megkapod... hát te tudod, neked kell eldöntened, hogy mennyire bízol meg benne.

igaz, hogy gyes után rögtön nem lehet elmenni táppénzre?

Ha lesz még munkaviszonyod, akkor igen.

A végére egy jótanács: máskor próbálj meg rövidebben írni, mert így elég nehéz kihámozni a lényeget...

bettina76 # 2010.07.03. 10:22

ancsa06,
igen, közben az éjjel megpróbáltam még átrágni magam az idevonatkozó törvényeken, erről a 134.§-ban olvastam talán valahol: "(3) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni". tehát nem tiltja, hogy előre le legyen töltve. de köszi a hozzászólásodat.