Mennyi szabadság jár a gyes után?


nandy # 2010.06.15. 17:06

... + a gyermekek után járó pótszabi, 2005, 2006. évre + 2-2 nap, 2007. és 2008. évre + 4-4 nap.

nandy # 2010.06.15. 17:05

Jókat kérdezel :)

A törvény szerint rendes szabadság jár a beteg gyermek ápolása céljából kapott fiz.nélküli szabadság első évére.
Ebbe a kategóriába tartozik a GYED, és a gyermekápolási táppénz is.

A kérdés az, hogy ha pl. a GYED megszakad, mert saját jogon mész táppénzre, aztán pedig gyáp-ra, akkor mi van...

A te esetedben:

Első gyermek: TGYÁS idejére, gyáp idejére.

Aztán jár a köztes időszakra, míg saját jogon táppénzen voltál.

Második gyerek: TGYÁS idejére, és a GYED első évére

...jár szabadság. Azaz nagyjából 2005. ?-tól egészen 2008. végéig.
Akárhogyan is nézem, a 28 napnál mindenképpen több jár, kb. 60 nap + ha maradt bent még 2005. évről (a szülést megelőzően).

Mernszike # 2010.06.15. 16:45

28 jár, bocsi, annak a fele 14, na mindegy ezt má' úgyse mosom le...

Mernszike # 2010.06.15. 16:42

nandy: Köszönöm szépen ismét!

Egy dolog azonban nem áll össze:
A 2. gyerek után a gyed 1. éve 2007. 12. 13-ától gondolom 2008. 12. 13-áig vagy valahogy így tartott.
A 2009-es bérlapjaimon viszont végig 14 nap szabadságot vezet a bérszámfejtés (26 nap jár, tehát pont a felét), és ahogy az előbb is írtam, azt mondja a munkaügyes, hogy tavalyra még pótszabi is járt. Ez hogy lehet? 2009 már mindenképp túl van a gyed 1. évén.

És: a gyermekápolási táppénz fél évére jár-e vajon szabadság? Ez nem szerepel a felsorolásban, akkor gondolom nem, és így pótszabadság sem, vagy?

Köszönöm, ha van még türelmed válaszolni!

nandy # 2010.06.15. 15:29

A gyermek utáni pótszabi a tv. szerint valóban nem jár végig, mert azt írja: rendes szabadság (mely alap- és pótszabadságból áll) jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére.

Jár viszont a saját jogú táppénzes időszakra!

nandy # 2010.06.15. 15:28

Köszi :)

Munka Törvénykönyve
130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;443
  4. a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;
  5. a tartalékos katonai szolgálat idejére; és
  6. minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.
Mernszike # 2010.06.15. 13:29

nandy, Te egy kincs vagy. de ezt biztosan írták már neked egy páran. A törvényhelyet is tudod esetleg, ahol ez le vagyon írva?
Jaj, és még egy, aztán befejezem: a cég munkaügyese szerint erre az évre (már csak gyes most június végéig) már nem jár nekem pótszabadság. Tavaly még járt, az idén már nem. Ez így van-e, és ha igen, szerinted mivel tudja alátámasztani?
Köszönöm előre is a választ
M.

nandy # 2010.06.15. 12:23

A saját jogú táppénzes időszakra jár a szabadság.

Mernszike # 2010.06.15. 12:10

nandy: Köszönöm a segítséget, tanácsokat a másik topikban.
Most még egy dologra ráakadtam, ez a felgyűlt szabadságokkal kapcsolatos, ezért visszagyüttem ide:
Az 1. gyerekem 2005-ben született. Rögtön születése után meg kellett operálni, igényelhettem gyermekápolási táppénzt, meg is kaptam. 24 hétig tgyás-t kaptam, utána pedig gyermekápolási táppént (ami magasabb volt, mint a gyed). Ezt a gyermek 1. éves koráig kaphattam, tehát 2006. szeptember 28-ig. Ekkor azonban már "jelentkezett" a 2. gyerek, szintén veszélyeztetett terhesség, így 2006. szeptember 29-étől saját jogú táppénzen voltam, és nem gyed-en,(vlg. ez magasabb is volt, mint a gyed) egészen a 2. gyerek megszületéséig, 2007. júniusáig.
Kérdésem, hogy erre a 2006. szeptember vége és 2007. júniusa közti saját jogú táppénzes időszakra jár-e szabadság? (2005-ben is az 1. gyermek megszületéséig végig táppénzen voltam, és akkor járt.)
Lehet, hogy valaki erre is tudja a választ?
Előre is köszönöm
Mernszike

gubics1981 # 2010.06.14. 15:14

és 2007.12.01-2008.05.17-ig TGYÁS

gubics1981 # 2010.06.14. 15:12

Nandy!
Köszönöm a választ.Írok pár dátumot.2007.05.01-től táppénz.2007.12.01.született a kislányom .2008.05.17-től 2009.12.01-ig gyed 2010-12-01-ig gyes.köszönöm

efi99 # 2010.06.14. 13:37

Azért az érdekes nem, hogy egyszerre van valakinek szülési/fizetetlen szabadsága meg fizetett is?
A normális módja ennek az lenne, hogy a kérdéses évben ki kellene adni (fizetni) a rendes szabit is és csak a maradék a fizetetlen/szülési.
Szerencsétlen munkáltató 20-50 napokat a semmiért fizet a GYED után.

nandy # 2010.06.14. 13:17

A TGYÁS idejét munkajogilag szülési szabadságnak, a GYED és GYES idejét pedig fizetés nélküli szabadságnak hívják.

Nem küldött a munkáltató, hanem te magad kérted azzal, hogy igényelted az ellátásokat (TGYÁS és GYED).

Rendes szabadság jár a TGYÁS idejére és a GYED első évére. Mivel pontos dátumokat nem írtál, ezért csak sacc-per-kábé 30 nap + plusz ha esetleg 2007. évről maradt bent, mert a táppénz idejére is jár.

5-6 év munkaviszony után kéthavi végkielégítés jár. De ha a cég végelszámolás alatt áll, akkor jó lenne minél előbb bejelenteni a követelésedet, nehogy elfelejtkezzenek róla...

gubics1981 # 2010.06.14. 12:08

Segítséget szeretnék kérni!
2007.12.01én született a kislányom,szülés előtt táppénzen voltam majdnem a terhességem elejétől.Fizetés nélküli szabadságra küldtek szülés után.Ez lenne az egyik kérdésem hogy ez volt-e a megfelelő eljárás?
A másik hogy mennyi szabadság jár nekem a munkahelyről.1981.06.07-én születtem.Még valami:a cég most végelszámolás alatt van,amennyiben megszűnik,vagy nem vesznek vissza dolgozni, jár nekem végkielégítés,ha igen mennyi?2004.januártól dolgoztam ott.

aelőre is köszönöm a választ!

Gréta35 # 2010.06.13. 19:47

Köszönöm mindenkinek a segítséget

nandy # 2010.06.13. 10:41

2009-re 20 nap szabadság (időarányosan 2009.11.11-ig)

Szerintem inkább 21 nap.

Gréta35 # 2010.06.12. 21:12

Köszönöm a gyors választ
azt felejtettem el még írni de nem befolyásolja a napokat , hogy gyermekek utáni pótszabikat a férjem vette igénybe... és azt hogy a GYES-t én vettem igénybe 2010.05.28-tól...

anne01 # 2010.06.12. 17:51

Gréta35

2008-ra 1 nap szabadság (bennmaradt szabi)
2009-re 20 nap szabadság (időarányosan 2009.11.11-ig)
A munkáltatónak ki kell adnia a munkába állástól számított 30 napon belül.

Gréta35 # 2010.06.12. 15:20

Tisztelt szakértők!
Kérlek segítsetek nekem egy másik fórumon is jártam ők 21 napot számoltak nekem amit kevésnek találok - a jogban én is elveszek.
1975.ápr.ban születtem
2008.05.27-én született a 2.gyermekem (előtte dolgoztam)
2008.ápr.2-május 7-ig szabin voltam (kivettem az éves szabikat)amiből úgy emlékszem 1nap maradt
2008.máj.8-26-ig táppénzen voltam
2008.05.27-2008.11,10-ig TGYás-on voltam
2008.11.11-210.05.27-ig Gyeden voltam
Várható munkába állásom időpontja 2010.október ha a szabijaimat kiadnák
Ugyanis a másik fórumon azt mondták hogy a munkaadó rendelkezik a szabik 3/4-vel és nem biztos hogy kiadják... nos nem tudom hogy itt lehet hogy csak a visszamenésemtől számított szabijaimra utaltak vagy megszűnt az hogy 30napon belül ki kell adni a felgyülemlett szabikat?
Kérdésem tehát hány szabim van tényleg csak 21(a beszoktatás miatt kérdezném) hogy számoljak azt kivehetem e - csendben megjegyezném hogy nem várnak vissza és mindent muszáj lesz leegyeztetnem másokkal is mert sokszor voltak unkorrektek...tudom hogy egy szülő nő teher de szerintem azért nem ennyire...Segítségeteket előre is köszönöm

nandy # 2010.06.09. 08:28

Megint ideteszem a törvény szövegét (szabadság számításáról)... Légyszi olvassátok el, mert mi sem tudjuk másképp számolni, csak a törvény szerint.

Mt. 130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

a.a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
b.a szülési szabadság tartamára;
c.a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;
445

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

a.huszonötödik életévétől huszonegy;
b.huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
c.harmincegyedik életévétől huszonhárom;
d.harmincharmadik életévétől huszonnégy;
e.harmincötödik életévétől huszonöt;
f.harminchetedik életévétől huszonhat;
g.harminckilencedik életévétől huszonhét;
h.negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
i.negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
j.negyvenötödik életévétől harminc
munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

132. § (2) A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évnél fiatalabb

a.egy gyermeke után kettő,
b.két gyermeke után négy,
c.kettőnél több gyermeke után összesen hét
munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

133. § (2) Ha a rendes szabadság kiszámításánál töredéknap keletkezik, a fél napot elérő töredék egész munkanapnak számít.

orsh # 2010.06.09. 08:14

Hivatalos forrásból:
A Munka Törvénykönyve jelenleg hatályos szabályai alapján a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő időtartam alatt.

Az 1992. évi XXII. törvény (Munka Törvénykönyve) rendelkezése értelmében a gyermekgondozási segélyben részesülő édesanya munkáltatója jogszerűen nem teheti meg azt, hogy ne vegye őt vissza korábbi munkahelyére, ha az édesanya meg kívánja szakítani a fizetés nélküli szabadságát, és vissza kíván menni dolgozni.

Ha a kismama lemond a fizetés nélküli szabadságról (s ezt bármikor megteheti, hiszen a fizetés nélküli szabadság igénybevétele csupán egy lehetőség a dolgozó számára, mellyel nem köteles élni) az effektív munkavégzés kedvéért, az addig szünetelő munkaviszonya mintegy „feléled”, s ugyanazok a jogok és kötelezettségek terheli mind a két felet, mint a gyermek születése előtt. Azaz a munkáltató köteles foglalkoztatni a munkavállalót, a munkavállaló pedig köteles eleget tenni munkavégzési kötelezettségének.

Ha a GYES-ben részesülő kismama jelzi munkáltatója számára, hogy vissza akar menni dolgozni, akkor a munkáltatónak kötelessége, hogy mielőbb megteremtse azokat a körülményeket, hogy a kismama ténylegesen dolgozni tudjon. A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kieső munkaidőre személyi alapbér (állásidő) illeti meg.

A munkába visszatérő dolgozó bérét pedig, a – fizetés nélküli szabadságának ideje alatt – végrehajtott béremeléseknek megfelelően szükséges megemelni.

A gyermekgondozás címén igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő dolgozót az alábbi szabadság illeti meg:

  • a szülés évére járó ki nem vett éves szabadság időarányos része,
  • a szülési szabadság (24 hét) tartamára járó időarányos szabadság, valamint
  • a gyermek gondozása céljából igénybevett fizetés nélküli szabadság első évére járó szabadság.

Továbbá megilleti az anyát a munkába állás napjától még a tárgyévi szabadság időarányos része is.

A szabadságot a munkába történő állás időpontjától számított 30 napon belül ki kell adni.

A gyermekgondozás címén igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő munkavállaló természetesen mindkét gyermeke után jogosult a szabadság érvényesítésére, ha a fizetés nélküli szabadságot a második gyermek születése előtt nem szakította meg, azaz a szabadságot még nem vette ki.

Ha a munkaviszony megszűnik, akkor a ki nem vett szabadság időtartamát pénzben kell megváltania, azaz kifizetnie a munkáltatónak.

A gyakorlat szerint, ha a munkáltató nem tudja tovább foglalkoztatni a fizetés nélküli szabadságról visszatérő munkavállalóját, akkor először kiadja a szabadságot, mivel erre egyébként köteles is, majd közösen döntenek a továbbiakról.

Katus989 # 2010.06.02. 09:44

Kedves Szakértő!

1970-ben születtem. 3 gyermek édesanyja vagyok. A 3. gyermekemet 2008. február 18-án szültem. 2007. augusztus 29-től TGYÁS-on voltam. 2008. február 18-tól GYÁS-on, majd GYEDEN. 2010. február 18-tól GYES-en. Bérpapíromon 87 nap szerepel. Szeretnék újra munkába állni GYES mellett 8 órában, de a munkáltató szerint nem jár 87 nap szabadság. Ebben szeretném a segítségét kérni!

Előre is köszönöm!

kormoscica # 2010.05.06. 09:52

Már megint én vagyok. Azt nem írtam az előbb,hogy 2010. június 18-án jár le a GYED-em. Vissza szeretnék menni dolgozni, de előtte ha van, ki szeretném venni a szabimat. Akkor már a 2010-es évre is jár időarányos szabadság? Illetve ha csak 2011-ben megyek vissza a GYES lejárta után /2011 szeptemberben kezdődik az óvodai tanév./akkor mennyi szabadság jár? Arra az évre jár-e már teljes szabadság? Hú de bonyolult, már a kérdés is! Előre is köszi!

kormoscica # 2010.05.06. 08:31

Tisztelt szakértők!
2008. 06. 18-án született a lányom. Szülés előtt téppánzen voltam. Óvőnő vagyok és szeretném tudni,hogy mennyi szabadság jár mielőtt visszamegyek dolgozni. Jár-e a pótszabadság/3 gyermekem van az utánuk járó és a pedagógusoknak járó is/ a táppénz és a gyed idejére?

nandy # 2010.04.22. 16:27

Hát ez jó kérdés.
A törvény szerint rendes szabadság jár a gyermek ápolása céljából kapott fiz. nélküli szabadság első évére.
De ha jól sejtem, 2009.09.01. előtt az anyuka volt GYED-en, tehát rá vonatkozik az első év.

Nem tudom, ha nagyon szigorúan vesszük, akkor az anyukának jár a szabi a GYED első évére, de ha te már az első év lejárta után vetted igénybe a GYED-et, akkor neked valóban nem jár arra az időszakra szabadság.