névváltoztatás


kormoska # 2010.04.04. 19:43

Szeretném megkérdezni, hogy mi a módja annak, ha a leánykori vezetéknevemet meg kívánom változtatni.
43-éves vagyok, és most jutottam el erre az elhatározásra.A vér szerinti apám sosem keresett,nem kíváncsi rám. Próbáltam a kapcsolatot felvenni vele, de nem jártam sikerrel, amit nagyon nehezen hevertem ki. Most úgy érzem, hogy a nevelőapám, aki 31-éve él házasságban édesanyámmal, megérdemli, hogy felvegyem a nevét. Mivel már nem vagyok kiskorú,így az is kérdés, hogy kell-e a vér szerinti apa beleegyezése. Nem tudom, hogy ennek mi a jogi és egyéb hivatalos menete. Ha valaki ebben tudna segíteni, nagyon örülnék neki.

monalisa1 # 2010.04.02. 14:08

A lakhely szerinti anyakönyvi hivatalhoz kell fordulni a kérelemmel, minden további információ tőlük.

monalisa1 # 2010.04.02. 14:02

1982. évi 17. törvényerejű rendelet az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névváltoztatásról.

28. § (1) Magyar állampolgár születési családi és utónevének megváltoztatását -kérelemre- az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter engedélyezheti.

zizele # 2010.04.02. 12:14

Utónév megváltoztatásával kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. Gyermekünk két keresztnevet kapott, melyből az eredeti tervekkel ellentétben a másodikat kívánjuk használni a mindennapokban. Kérdésem, hogy ha a keresztnevek sorrendjét szeretném megváltoztatni, az milyen költségekkel jár, és mi a teendőm.

Köszönöm a választ.

zizele # 2010.04.02. 12:13

Utónév megváltoztatásával kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. Gyermekünk két keresztnevet kapott, melyből az eredeti tervekkel ellentétben a másodikat kívánjuk használni a mindennapokban. Kérdésem, hogy ha a keresztnevek sorrendjét szeretném megváltoztatni, az milyen költségekkel jár, és mi a teendőm.

Köszönöm a választ.

monalisa1 # 2010.03.23. 15:15

Szívesen. Ezzel együtt problémamentes szülést és sok boldogságot majd a babához. ÉS keményen harcolni majd a bíróságon a gyermek nevében/érdekében az apaság kérdésében.

Milyen pasas az aki bár "szeret" gyereket csínálni (...) aztán amikor vállalni kellene a gyermeket inkább lelép a szintérről...

Igaz, nem az az "igazi" apa aki csínálta (...) hanem aki majd mintegy sajátjaként felneveli őt.

Ha semmi más a biológiai apa meg fizesse a t.díjat 18-24 éven keresztül majd.

Persze mindeközben kéne láthatás/kapcsolattartás is a gyermekkel.

Hát nem könnyő az Élet, de remélve hosszú.

"Lisa"
laikus hozzászóló

godsend # 2010.03.23. 07:14

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!

monalisa1 # 2010.03.22. 20:01

A keresőbe az apaság vélelme kifejezést írd be.

monalisa1 # 2010.03.22. 19:58

Miután megszületett a baba, nevében 1 éven belül indíts pert a vélelmezett apa ellen., gyámhatósági hozzájárulás szükséges - a gyermek érdekében ügygondnokot rendelnek ki. A bíróság elrendeli a DNS vizsgálatot...

Addig is egy kis olvasnivaló:
http://www.jogiforum.hu/forum/35/12877

Valamint itt balra találod az "adattár" rovatban a keresőt ahová címszót/kifejezést beírva jónéhány találat jelenik meg.

"Lisa"
laikus hozzászóló

godsend # 2010.03.22. 19:43

Tisztelt Fórumozók!
Következő lenne a kérdésem:
Párommal élettársi kapcsolatban voltunk, közben teherbe estem, most 8 hónapos terhes vagyok. Az apa nem akarja a nevére venni a gyermeket, ezzel szeretné elkerülni a gyermektartásdíj fizetését. Érdekelne, hogyan tudnék ez ügyben lépést tenni, kihez tudnék fordulni?
Válaszát előre is köszönöm!

kvarky # 2010.03.20. 11:41

Nagyon köszönöm a segítséget! Most megnyugodtam.
Üdv,
k.

Dr.Attika # 2010.03.20. 09:24

Nincs határidő. A nászutat követően a házassági anyakönyvi kivonat birtokában el kell menni az okmányirodába és ott kezdeményezni kell az "átírást".

kvarky # 2010.03.20. 09:10

Köszönöm a gyors választ, monalisa és Dr Attika!
Valóban arra gondoltam, amit Dr Attika írt.

De akkor még egy kérdés: van valamilyen határidő, amíg minden új okiratnak meg kell lennie?

Köszönettel,
k.

Dr.Attika # 2010.03.19. 21:56

Jaj Mona!
Nem ez a lényeg. A kérdező úgy gondolta, hogy a házassági névvel a korábbi születési név szerinti okiratok érvényességüket veszítik. Nem jól tudta, nem veszítik érvényességüket. Nyugodtan utazhat leánykori néven a leánykori névre kiállított útlevéllel.

monalisa1 # 2010.03.19. 21:27

kvarky

Bár nem írtad hová-merre vezet a nászút, de ha EU-n belül akkor nem szükséges "az" útlevelet vinni mert a "személyazonosító igazolvány" úti okmánynak is megfelelő.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Dr.Attika # 2010.03.19. 21:06

Tisztelt "kvarky"!

A születési névre kiállított okiratok nem veszítik el érvényességüket azáltal, hogy házassági nevet szerzett. A házassági nevet csak az érvényes házasságkötés után jegyzik be a személyes okmányokba, úgyhogy kénytelen leánykori néven nászútra menni.

kvarky # 2010.03.19. 20:41

Tisztelt Fórumozók!

Nyáron házasodom, és a nászutunkra szükségem van útlevélre. Szeretném a leendő férjem nevét felvenni majd, viszont így, ha most csináltatok útlevelet, akkor az már elvileg nem lesz érvényes. Hiszen, ha jól tudom, a polgári esküvő után már nem érvényesek az irataim a mostani nevemmel...
A kérdésem az, hogy ha megváltoztatom a nevem nyáron, de még a mostani nevemmel készült útlevéllel utazom, történhet-e probléma a határon, v. bárhol? A polgári és a nászút közt kb 2 hét lesz, az alatt nem tudom megcsináltatni az iratokat, és közben még egy egyházi esküvő is lesz, arra is készülni kell...

Nem ismertek olyan jogszabályt, ami erre vonatkozik? (pl. Hány nap alatt kell megcsináltatni az összes iratot stb...)

Előre is köszönöm a választ!
k.

valakik # 2010.02.23. 15:25

Tisztelt Fórumozók!!

Kisfiam -15 éves- szeretné a születéskor kapott 2. utónevének megszüntetését. Sohasem használja, nem is tetszik neki. Tud valaki segíteni, hogy milyen elfogadható indokot írjak be a hivatalos kérelem kitöltésekor??

monalisa1 # 2010.02.11. 14:37

Az egyeüdülállóságnak megvan a maga szociális előnye...

monalisa1 # 2010.02.11. 14:36

Ha Kis Pista életében ötször nősült és mindannyiszor el is vált, akkor mindenik volt felesége használhatja a Kis Pistáné nevet - ebbe a volt férj nem szólhat bele.

Próbáld rábírni a volt nejedet hogy menjen férjhez ismét...

"Mona"
laikus hozzászóló

Hannababa # 2010.02.10. 18:39

Kedves fórum Olvasók!

14 éve elváltam a feleségemtől. Azóta ő élettársi kapcsolatban van mással (de papíron mindenütt egyedül állónak vallja magát), az élettársának szült gyereket, de még mindig az én nevemet viseli. Szeretnék újra nősülni, és azt szeretném, hogy a volt feleségem ne használja a nevemet.
Miként lehet, ezt megoldani ? Ő nem hajlandó saját magától levetetni, én kérhetem-e ezt?

Nagyon fontos lenne, előre is köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2010.02.09. 15:38

Kérdezd a lakhely szerinti Anyakönyvi Hivatalt, az ügy érdemben hozzájuk tartozik.

http://www.magyarorszag.hu
Addig is a honlap bal felső sarkában lévő ablakba írd be a névváltoztatás kifejezést.

"Mona"
laikus hozzászóló

Carl Z # 2010.02.08. 14:29

Sziasztok!

Megszeretném változatni a vezetéknevemet,hogy már az új nevem kerüljön be a diplomámba. Viszont jogi egyetemen harmadéves vagyok, így diplomaosztó után a dr. miatt is újra nevet kellene változtatnom és az lenne a kérdésem hogy ez másodszori névváltoztatásnak minősül-e? Szóval ez már 20 ezer ft?

monalisa1 # 2010.01.25. 16:05

Amikor majd itthon lesz az apa a gyámhatóságnál elismerű nyílatkozatot kell tennie, onnantól vélhetően nem lesz akadálya hogy a gyermek születéskori nevét az anyakönyvi hivatalban "megtoldják" az apai vezetéknévvel. (Főleg hogy te is beleegyezel a dologba.)

Azt követően ki kell majd cserélni a gyermek addigra már meglévő egynémely igazolványát.

Minderről előzetes is érdeklődhetsz a fenti két illetékes helyen.

"Mona"
laikus hozzászóló

mici2006 # 2010.01.25. 10:53

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni.
Márciusban születik a babánk, de nem vagyunk összeházasodva a párommal, viszont szeretnénk ha mindkettőnk vezetéknevét viselné a baba.
Az első gyermeknél apaságit tett így az Ő nevére került a pici. Utána az Ő beleegyezésével kérvényeztük, hogy az én nevemet is viselhesse a gyermek.
Most külföldön van nem megoldható az apasági.
Kérdésem az lenne, hogy kerülhet-e először az én nevemre és utána kérvényeznénk, hogy az apa nevét is viselhesse.
Müködik ez vajon?
Köszönöm előre is a segítségeket.