Közalkalmazott, köztisztviselő, közszolgálat


tomas64 # 2007.09.03. 19:41

A felmentési idő fellére köteles csak a munkáltató felmenteni a munkavégzés alól. A másik felébe - amikor munkavégzésre kötelezhető vagy még - kiadja a szabadságod.
Ez jogszerű eljárás.

marinko # 2007.09.03. 19:23

Tistelt Lyonee !

A nyár elején közalkalmazotti felmentésemmel kapcsolatban már
kaptam Öntől információt.
Felmentésem most következett be és az alábbiakat írták
„Felmentési ideje a Kjt 33 §l és 2 bekezdés b pontja alapján figyelemmel
1997.01.01 napján kezdődött közalkalmazotti jogviszonyára, 2007, szeptember
3. napjától kezdődően 6O nap és két hónap, melynek egy részére 2OO7
Október 1. napjától 2OO8. január 2. napjáig mentesítem a munkavégzési kötelezettsége
alól, mely időtartamra átlagkereset illeti meg – (ez eddig o.k lenne de a folytatás)
2OO7. évi 2O nap szabadságát 2OO7 szeptember 3. napjától 2OO7. szeptember 28.
napjáig kiadom.”

Ez véleményem szerint három hónap felmentés és a negyedik a szabadság.
Milyen paragraffusra hivatkozhatok, hogy a felmentési idő alatt szabadság nem
adható ki.

Írásban és szóban probáltam magyarázni, hogy ez csak 3 hónap, de azzal érvelnek, hogy
A 6O nap alatt jogában áll a munkáltatónak dolgoztatni is, csak a második rész (2 hónap)
Alatt kötelező felmenteni a munkavégzés alól.

Köszönöm segitségét, üdvözlettel

tomas64 # 2007.09.03. 19:03

A munkaköri leírás módosításához kell a köztisztviselő hozzájárulása. (Ktv.14. § (1) bek.
Véleményem szerint is jár a pótlék.
Forduljatok a szakszervezethez, és egyeztessetek a munkáltatóval (jegyző)Vonjátok be a szakszervezet jogászát. (Ha van)

anamaya # 2007.09.03. 16:46

Üdvözlet!
Kérem azok segítségét, akik Ktv-ben jártasak
5 éve dolgozom ktviselőként, a törvényben is megjelölt hivatali munkarendben (8-16.30, 8-14.00). Ez a kinevezésemben is így szerepel. A tavalyi év folyamán szervezeti átalakítások miatt egy komplett osztályt megszűntettek, feladataikat a mi osztályunk vette át. Az ő munkájuk olyan jellegű volt, amely miatt 12/24, illetve 24/72 órás munkaidő-beosztásban dolgoztak.
A munkájuk átvétele miatt nekünk tavaly óra rendszeresen készenlétet kell adni munkaidőn túl este 22.00 óráig, hétvégén, munkaszüneti és ünnepnapokon 06-22.00 óráig, amely alatt rendkívüli munkavégzés is történhet. Ezt szabadidővel váltjuk meg.
a munkáltató azt találta ki, hogy a jövőben eltérő munkarendben kíván minket foglalkoztatni, mivel ezt a Ktv. megengedi. (osztály bizonyos tagjai 6-14.00 óráig, másik fele pedig 14-22 óráig dolgozik "eltolt" munkarendben) Ehhez ő csak a munkaköri leírásunkat kívánja módosítani, mivel ahhoz nem kell a beleegyezésünk.
Szerintünk ez jogellenes.

  1. kell- e a köztisztviselő beleegyezése a munkaidő-beosztása ilyen mértékű módosításához?
  2. ezt a kinevezésben kell rögzíteni?
  3. a munkaidő ilyen módon történő beosztása szerintünk többműszakos munkaidő-beosztásnak minősül, és így pótlék jár?
  4. mit tehetünk, mert ebbe mi nem kívánunk belemenni! (arról nem is beszélve, hogy vasár- és munkaszüneti napokon csak a rendkívüli mvégzés szabályainak megtartásával lehetne munkát végezni)

Köszönettel!

jamesz # 2007.08.29. 07:45

Polgármesteri hivatalban dolgozó köztisztviselő(k) számára a fenntartó önkormányzat testületi határozattal anyagi okokra hivatkozva meghatározott időre elveheti-e az étkezési hozzájárulást?
Valamint az is érdekelne, hogy a köztisztviselők számára a ruhapénz az "adható", vagy "kötelezően kell adni kategóriába" tartozik??

köztisztvi # 2007.08.16. 17:48

"Egy ingyenes tanácsadó fórumon még ezt is megengedhetem magamnak."

Ez nagyon fájt Ügyvéd Úr! De túlélem.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.16. 16:15

Tisztelt Köztisztvi!

Ha egy témában a kollégák nem szólnak hozzá, az többnyire azért van mert egyetértenek az első válasszal.
OFF
Az meg már az én személyes nyavalyám, hogy valóban sérti a hiúságomat, ha valaki annak ellenére nem hisz nekem, hogy jól érzékelhetően nincs az enyémmel ellentétes vélemény. És ha valami sérti a hiúságomat, akkor nyűgös leszek. Egy ingyenes tanácsadó fórumon még ezt is megengedhetem magamnak.
Az már csak hab a tortán, hogy Ön egy önnek kedvező válaszban kételkedik annyira, minden jogszabályidézet és világos kommentár ellenére.
ON

köztisztvi # 2007.08.16. 14:27

Kedves kbs.Ügyvéd Úr!
Nagyon köszönöm eddigi fáradozását és segítségét.
Természetesen nem jogerős ítéletet akarok,mi több garanciát sem.Természetesen olvastam válaszát és ismételten köszönöm is. De-

mintha olvastam volna ezeket a sorokat itt a fórumon mintegy ajánlásként:
A kérdéses fórum célja az, hogy a téma iránt érdeklődő jogászok szakmai vitát folytathassanak.

Nos volt egy téma,egy tisztázatlan jogi eset,néhány megválaszolatlan kérdés,egy valami miatt sértett jogász,és egy kérdező, aki tényleg nem szeretne már semmit. Csak emberi hangot, csak olyant,mellyel másokat megszólít.Nem vagyok jogász,sem ügyvéd, de még diplomám sincs.Egy témalezáró mondatot azért megfogalmazok T.Ügyvéd Úrnak,ha ezzel nem sértem meg,hisz miért is sérteném.

"

Köztisztvi! A témához a részemről elhangzottakhoz többet hozzátenni nem tudok, talán a kollégáknak van még véleménye,mondanivalója-azt úgyis jelezni fogják."
Nos, a témazárást,valahogy így képzeltem,de lehet,hogy ez csak naívitás részemről.
Szóval, mégegyszer kösz....

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.16. 08:39

De a link még részletesebben fejti ki ugyanazt. Mit szeretnél még? Jogerős ítéletet nem hozhatunk az ügyedben, és garanciát sem adhatunk, hogy ilyen vagy olyan ítélet fog születni.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.16. 08:36

Mintha már válaszoltam volna? Nem olvastad?

köztisztvi # 2007.08.16. 06:49

Kedves Ügyvéd Uraim!
Az alábbi link alatt olvasható a Munkaügyi Értesítő
egyik számának tájékoztatója a témáról.
Pillanatnyilag ez a legerősebb mankóm,de nem vagyok abban biztos,hogy egy peres eljárásban,perdöntő lehet.
Ha veszik a fáradságot és megtekintik,valamint jogász szemmel véleményezik, azt nagyon megköszönném.Valamint azt is,ha kapnék egy tippet, hogy mely szerv, mely intézmény tudna "döntésszerű" állásfoglalást produkálni ez ügyben, ill. tudnak- e precedens értékű példát a bírósági gyakorlatban,hisz a probléma korántsem lehet egyedi az elmult évi tömeges leépítések után.
Itt a link,ill.az elérhetőség:
http://www.munkaugy.hu/…getpage.aspx?…

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.16. 04:55

Pontosítás: A (2) lényegében úgy fogalmaz, hogy "nem akkor részesül, amikor részesül".

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.16. 04:54

Mondtam, hogy nyakatekert :) Nem követelheti vissza.

A 19. § szerint nem jogosult, aki nyugdíjasnak minősül, és utal a 19/A. §-ra, hogy az majd megmondja, ki minősül nyugdíjasnak. A 19/A. § (1) felsorolja, hogy milyen juttatásokban részesülők minősülnek nyugdíjasnak. Majd a (2) azt mondja, hogy ácsi, nem az számít ám, hogy részesül-e valamelyikben az illető adott időpontban, hanem az, hogy megállapították-e neki.

Megfigyeltétek már, hogy ezek a kodifikációs torzszülöttek a munkavégzéshez kapcsolódó jogszabályokban fordulnak elő tömegesen?

Lyonee # 2007.08.15. 20:54

És ezt most hogy értsük? Visszakövetelheti a munkáltató vagy nem a végkielégítést?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.15. 20:39

De a végkielégítést a munkáltató.

A 19. § (8) b) szerint nem jogosult végkielégítésre a köztisztviselő, ha legkésőbb a jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül.

19/A. (2) (2) A köztisztviselő akkor részesül az (1) bekezdés b)-h) pontokban felsorolt nyugellátásban, amikor a nyugellátást kérelmére megállapították.

Ami elég nyakatekert, de lege feranda nem is értek vele egyet - de ez van.

köztisztvi # 2007.08.15. 18:50

Köszönöm Lyonee a gyors reagálást és a segítő szándékot.Valóban jogásznak gondoltam hozzászólásai alapján.
Remélem a "jogász fiúk"nem sértődnek meg, hogy kérdésemmel nem hozzájuk fordultam, és lesznek oly szívesek némileg szakszerűbb válasszal kiegészíteni az Ön válaszát.
Mentségemre legyen mondva eléggé ritkán fordulok elő ezen a fórumon,ezért ismeretségem meglehetősen hiányos.
Ezért magam is kérem,Kedves Jogászfiúk segítsetek nekem és öntsetek tiszta vizet a pohárba mert az általam felvetett problémát meglehetősen önkényesen kezelik a volt munkáltatók, holott anyagilag még csak nem is érintettek, hisz a 6 hónap költsége a NYUFI számláját terheli.

Lyonee # 2007.08.15. 17:52

Kedves köztisztvi!
Köszönöm a bizalmat, de én csak egy közalkalmazott vagyok, és inkább a kjt-t ismerem jobban, de az Ön problémája akár egy, az MT alá tartozó dolgozóé is lehetne. A „nyugdíjasként dolgozni” topicban ezt a kérdést én is felvetettem (2007.07.08. 23:02:05) és Gittus a következőket írta, amivel én is egyetértek.
„A végkielégítésről az én álláspontom biztos nem egyezik a munkáltatóval.
A munkavállaló a végkielégítést nem nyugdíjasként kapta, mivel akkor még nem csak nem is igényelte annak megállapítását ezért azt vissza sem kell fizetnie. Ha mégis akkor szeretném látni a visszafizetésre vonatkozó szabályt. A munkáltató helyzetét nehezíti hogy a visszafizetéskor már nem áll jogviszonyba a volt munkavállalóval. A munkáltató természetesen fenyegetőzik.
A járulék és adó vonatkozásában önrevízióra van lehetőség.”

De azt hozzáteszem, hogy én nem vagyok jogász, (szerintem Gittus sem) ezért, hogy egy ilyen utólag kialakult helyzetben melyik félnek van esélye egy perben, erre nézve nincs jogi tapasztalatom.
A jogász fiúk, KBS, Attika, ObudaFan, Big Cat és a többiek remélem, megadják a megfelelő jogi segítséget.

köztisztvi # 2007.08.15. 16:03

Bocsi! A KIV az KTV akart lenni!

köztisztvi # 2007.08.15. 16:02

T.Lyonee!
A következő kérdéssel fordulok Önhöz,aki járatos a KIV-ben.
Munkáltatóm febr 19-én felmondott,a felmentési idő tehát most,aug 19-én jár le.Ezen év febr 25-én töltöttem be 60.évemet,tehát már akkortól jogosult lennék előrehozott nyugdíjra.Természetesen a végkielégítés miatt a felmentési idő alatt nem kértem a nyugdíj megállapítását,de most eljött ennek az ideje.Munkáltatóm kifizette a végkielégítést,de azzal fenyeget, hogy ha nyugdíjkérelmemet a visszamenőleges 6 hónapos igénnyel adom be,akkor visszavonja(gondolom perli) a végkielégítést,mondván,hogy akkor visszamenőlegesen a kifizetés időpontjában nyugdíjassá válok,tehát jogtalan a végkielégítés igénybevétele.Tudomásom szerint munkajogi szempontból a kérelem elbírálását jelentő határozat időpontja a mérvadó a nyugdíjas státusz szempontjából, tehát a végkielégítés visszakövetelése nem lenne jogos. Kérem sziveskedjék állást foglalni,hogy egy esetleges peres eljárásban,milyen eséllyel tudnám megvédeni álláspontomat.
Köszönettel:H.A.

kriza # 2007.08.13. 10:50

Érdeklődnék hogy ki lehet közalkalmazott egy intézménynél? Én most kilenc hónapig ösztöndíjas foglalkoztatott voltam, de az most lejár. Januárban diplomázom, de az abszolutóriumom már megvan. Átvehetnek így közalkalmazottnak? És ha start kártyás is vagyok akkor kötelesek még foglalkoztatni vagy akár el is küldhetnek?
köszönöm a választ nagy segítség lenne nekem
kriza

Lyonee # 2007.08.07. 10:19

Ebből következik, hogy átviszed a szabadságot! Viszont, ha előtte jubileumi jutalomra voltál jogosult, azt ki kell fizetniük, nem tolhatják át az új helyre!

Lyonee # 2007.08.07. 10:16

1992. évi XXIII. törvény
a köztisztviselők jogállásáról
14.§ (3) Végleges áthelyezés esetén a közszolgálati igazolás, valamint a köztisztviselő illetményének és - a szabadság kivételével - egyéb járandóságainak kiadása szempontjából úgy kell eljárni, mintha a közszolgálati jogviszony megszűnt volna.

Kommentár a tv.-hez:
Ez azért is indokolt, mivel áthelyezés esetén nem lehet érdektelen, hogy év közben hogyan alakult a köztisztviselő járandóságainak kifizetése, mivel az esetleges terhek alapvetően befolyásolhatják az áthelyezéshez szükséges konszenzust. Emiatt a közszolgálati igazoláson ezentúl fel kell tüntetni a jubileumi jutalom kifizetését és a tárgyévben - akár szabadság címén is - igénybevett betegszabadságot.

Csilla007 # 2007.08.07. 08:58

Még csak most készül a 3 oldalú megállapodás, de mindkét munkáltató beleegyezett, sőt a mostani szorgalmazat leginkább. Az új munkáltató szerint átvihetem az időarányosan még ki nem vett szabadádaimat közös megegyezéssel is, viszont a régi szerint nem.

kismókus # 2007.08.06. 20:08

Csilla007:
Az áthelyezés és a közös megegyezés nagyon hasonlítanak egymásra: az áthelyezés tkp. a közös megegyezés spec. válfaja a közszolgálatban, azzal a megszorítással, hogy a mostani munkáltató bele nem egyezése esetén nem jön létre az áthelyezés.

Nem tudom, a Te esetedben már túl vagy-e ezen a "háromoldalú megállapodáson"?

Csilla007 # 2007.08.06. 15:42

Köszönöm szépen a gyors választ!