végrehajó jogai lakáson belül


horvathpetra # 2007.08.25. 19:02

Ha egy adóst felkeres a végrehajtó akkor van-e joga pl. az ágynemü tartóba belenézni? vagy csak a szekrényekbe? ehhez kell-e külön engedélyneki?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.25. 19:18

Dolog elleni erőszakot is alkalamzhat. Vagyis nem csak belenézhet abba a szekrénybe, hanem, ha az adós ki nem nyitja, akár a zárját is feltörheti.

monalisa1 # 2007.08.25. 19:21

Miért, szerinted az ágynemű tartóba nem lehet eldugni valamit., éppen a párna alatt tartják a népek a pénzt...

Rá kell bízni a végrehajtóra hogy hol keres - tudja a lehetőségeit és korlátait -, legfeljebb ha valami értékes cuccot akar vinni: pardon az nem az enyém hanem a tesóé - ennek valódíságának bizonyításával.

horvathpetra # 2007.08.25. 19:23

köszönöm még annyit, hogy mi van akkor ha az adós nem tartozkodik otthon éppen amikor a végrehajtó kimegy? vagy előtte ezt beszokta jelenteni? hogy müködik ez?

monalisa1 # 2007.08.25. 19:30

Éppen a meglepetésszerű látogatása kecsegtet érdemleges lefoglalni valókkal.

Ha történetesen nincsenek otthon, tudtommal két hatósági tanú - pl. szomszéd - jelenlétében a zárat felnyíthatja, erről a helyszínen jegyzőkönyv készül. Dolga végeztével visszazár, bent az asztalon értesítést hagy.

horvathpetra # 2007.08.25. 20:14

és ha az adós csak családtag és nem az Õ tulajdona a lakás (nem is az Õ nevén van) akkor is felnyithatja?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.26. 07:20

Igen.

horvathpetra # 2007.08.26. 07:34

előtte egyszer sem értesit irásban?

horvathpetra # 2007.08.26. 07:35

Előtte egyszer sem értesit irásban?

Az első alkalmommal feltöri a lakást ha nem trtozkodik otthon senki sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.26. 07:59

Nem föltétlenül értesít, de nem is szoktak első alkalommal erőszakhoz folyamodni. Az ingóságfoglalás amúgy sem tartozik az elsődleges behajtási módok közé.

ObudaFan # 2007.08.26. 09:19

A végrehajtás során a végrehajtó megtekintheti és átvizsgálhatja az adós

  • lakását és egyéb helyiségét,
  • bármely vagyontárgyát,
  • gazdasági tevékenységével kapcsolatos iratait.

A végrehajtás során személymotozásnak nincs helye.

A végrehajtó szükség esetén az adós lezárt lakását, a tartózkodási helyéül szolgáló vagy egyéb helyiségét, a hozzájuk vezető bejáratot, továbbá az adós bútorát vagy más ingóságát felnyithatja. Ha ilyenkor az adós vagy nagykorú családtagja nincs jelen, tanút kell alkalmazni. A végrehajtó bármely más eljárási cselekmény lefolytatásánál is alkalmazhat tanút.
Ha az ingatlan vagy a helyiség felnyitása csak a zár vagy lakat eltávolításával lehetséges, a végrehajtó az új zár, lakat kulcsát az ingatlan fekvése szerinti rendőrkapitányságon helyezi el, ahol azt az adós vagy a vele együtt lakó nagykorú családtagja átveheti.
Az adós hatóság által lezárt lakásában vagy helyiségében a végrehajtó a lezárást elrendelő hatósággal egyeztetett időpontban foganatosítja az eljárási cselekményeket.
Ellenszegülés esetén a végrehajtó közvetlenül a legközelebbi helyi rendőri szervhez fordul, amely köteles a végrehajtási eljárásban haladéktalanul közreműködni az ellenszegülés megszüntetése végett.
A végrehajtó a rendőrség közreműködését feltünteti a végrehajtási cselekményről készült jegyzőkönyvben.

Giglio # 2007.08.26. 13:19

Nálunk már volt végrehajtó, sőt ismerősnél is. Én voltam az adós, a lakás nem az enyém volt. Először értesítés nélkül jött, senki nem volt otthon, hagyott egy értesítést, hogy legközelebb mikor jön, ha akkor sem tud bemenni, felnyittatja a lakást.
Sem nálunk, sem ismerősnél a végrehajtó nem erőszakoskodott, hogy azokat az ingóságokat, amelyekről a lakás tulajdonosa azt állította az övé, azt le akarta volna foglalni vagy vita lett volna az ingóságok tulajdonosát illetően. Meg kell jegyezni, hogy a lakás tulajdonosa egyik esetben sem az adós házastársa vagy élettársa volt (egyik esetben szülő, másik esetben kiskorú gyermek).

monalisa1 # 2007.08.26. 13:38

Persze...
Mit is csínáljon a végrehajtó egy használt akármivel is - bizományos értéke vélelmezhetően szinte semmi.

Ellenben az adósnak van - vagy előbb utóbb lesz - legális jövedelme, netán saját lakása stb., amire már eredményes végrehajtás eszközölhető. Addig meg gyűlik a tartozás utáni késedelmi kamat és + az x számú eredménytelen végrehajtás esetenként sem kis összegű többletköltsége.

A végösszegű tartozás szép summa lesz majd.

horvathpetra # 2007.08.26. 16:23

és mi van akkor ha egy adósnak több felé van tarozása akkor minden esetben kijön többször a végrehajtó? vagy csak egyszer?

monalisa1 # 2007.08.26. 19:48

Nem biztos hogy mindegyik esetben ugyanazon végrehajtó jár el.

Próbáljon személyi kölcsönt felvenni és abból rendezni a tartozásokat. És a kölcsön jelzálagoként a kiskorú tulajadonában lévő lakást ajánlja fel.

Valamit valamiért...

monalisa1 # 2007.08.26. 19:50

Persze ahhoz hogy azt a lakást a banknak zálogként fel lehessen ajánlani, ahhoz a gyámhatós engedélye fog kelleni...

amatőr # 2007.08.26. 19:54

A végrehajtást az adós lakóhelye szerint illetékes végrehajtó foganatosítja, így - ha csak az adós nem lakik egyszerre több helyen - minden tartozása ügyében ugyanaz a végrehajtó jár el.

A végrehajtó - feltéve, hogy tudomása van az adós valamennyi tartozásáról, lévén azok végrehajtási szakban -, ha kimegy, nem minden tartozás ügyében külön-külön megy ki, hanem ha már kinn, a tartozások együttes összege erejéig kísérli meg a foglalást.

monalisa1 # 2007.08.26. 20:01

Akkor én tévedtem a végrehajtást illetően, elnézést.

horvathpetra # 2007.08.27. 18:00

és ha a lakás be van riasztózva akkor is felnyittathatja?

amatőr # 2007.08.27. 18:18

Az adós lezárt lakását felnyithatja. Akár be van riasztózva, akár nem.

ObudaFan # 2007.08.27. 18:22

A kiskorú lakásának elzálogosításával azért lehet gond még a gyámhatóságon. Személyi kölcsönt viszont ma már rendszeres jövedelemmel rendelkezőnek adnak ingatlanfedezet nélkül is.

Giglio # 2007.08.27. 18:36

Kizárt, hogy gyámhatóság engedélyt adna kiskorú lakásának elzálogosítására.

ObudaFan # 2007.08.27. 18:38

Ennél a tényállásnál kizárt.

zolcsy # 2007.08.29. 11:22

Tisztelt Jogi fórum!

Tanácsra lenne szükségem.
Kb két éve adtam kölcsön egy ismerősömnek valamennyi készpénzt. Amiről dokumentum is született. Elindítottam a pert, meg is nyertem.Az ismerősöm sem az ügyvédi felszólításra,sem a bírósági papirokra nem reagál.A végrehajtónak is át lett adva az ügy.Kb két hete hívott az ügyvéd, hogy a megadott lakcímeken senki sem akarja átvenni az ügyiratot.Tanácstalan vagyok én is, meg az ügyvéd is.
Nem értem az egészet,hisz van egy kft-je, amiben Õ az ügyvezetö,gondolom fizetése is van.
A következő kérdésem vannak:
Hogyan tovább?
Ha elköltözik más városba?Mi történik?
Valamilyen rendszerben nyilvántartják ezt,mint pl a BAR?
Segítségüket előre is köszönöm.

monalisa1 # 2007.08.29. 12:45

A cégbíróságon a kft.-je címe vélem megtudható, bizonyos adatokba nyílvános a betekintés. A kft. is az ő tulajdona - részben vagy egészben -, tehát az is vagyoni érték.