önálló zálogjog


rayallen # 2007.10.08. 11:17

Sziasztok!
nagyon hálás lennék,ha valaki egy egyszerű példa segítségével elmagyarázná, hogy mi is az az önálló zálogjog!
előre is köszönöm segítségeteket!

monalisa1 # 2007.10.08. 12:09

Csak mint laikus: vélem ha valaki a saját lakására/házára/vállalkozására stb. önszántából jelzálogot rakat, hogy bizonyos cél/ok miatt bankhitelhez jusson.

Ha nem jó, elnézést.

monalisa1 # 2007.10.08. 12:12

Írd be a Google keresődbe a jelzálogjog szót, és egyből széles körű (jogi) magyarázatot olvashatsz.

Én ezt a lehetőséget találtam az imént.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.08. 16:30

Magánjog tudósok is meg szokták jegyezni, hogy nem értik, mit keres a magyar jogban ez a tipikus német jogintézmény. Ugyanis kb. annyira nem értjük, miről van szó, mint az angolszász trust esetében.

ObudaFan # 2007.10.08. 19:39

Egyszerű példát nem tudok mondani, mert ez nem a legmindennapibb jogintézmény, ezért nem is egyszerű.

De itt egy elemzés:

http://jesz.ajk.elte.hu/gellen12.html

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.08. 19:50

Nem tudom... Én nem vettem észre, hogy megváltozott volna a lakáskölcsönünk zálogjogosultja, és az sem igaz, hogy a lakásunkat terhelő zálog ne egy fökövetelés biztosítéka lenne.

Szerintem az ismertebb módozatok közül nem a lakáskölcsönök jelzáloga, hanem a zálogházak tevékenysége áll legközelebb az önálló zálogjoghoz.

monalisa1 # 2007.10.08. 19:55

Ezek szerint zálogba lehet "vágni" akár egy házat is??
Igaz, a zálogháznak is meg kell valamiből élnie...

ObudaFan # 2007.10.08. 20:34

Ez tévedés, a zálogházak nem alapítanak önálló zálogjogot. tudomásom szerint erre gyakorlati példa kizárólag ingatlan jelzáloghitelezési gyakorlatban van Magyarországon.

Ld. pl. http://www.jelzalogbank.hu/index.html?…

monalisa1 # 2007.10.08. 20:53

Csak kérdeztem...
Köszönöm.

Olyan reklámot már olvastam, hogy autóra lehet zaciban némi kp.-hez jutni, ha valaki nagy hírtelen anyagileg megszorul. (Vélem még mindig jobb mint egy uzsorást felkeresni.)

rayallen # 2007.10.09. 07:44

Köszönöm a válaszokat, ez alapján próbálom értelmezni a jogintézményt!

ObudaFan # 2007.10.09. 19:03

Lehet a zaciban készpénzhez jutni, csak az nem önálló zálogjog, hanem egyszerű mezei kézizálog.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.09. 20:27

Én úgy tudom, a kézizálogból a jogosult nem elégítheti ki magát közvetlenül - a zálogház viszont igen. Abban is tévednék, hogy a zálogház kizárólag a zálogtárgyból kereshet kielégítést?

Ycal # 2011.12.22. 15:31

Sziasztok,

Megtudjátok nekem mondani, hogy az önálló zálogjog tárgyában , mi az elfogadott álláspont, mert 2 talulmány 2 különböző módon értelmezi.

"
A zálogtárgyra korlátozott felelősség elve

...Tehát, személyes követelés fennállása esetén, nem az a helyzet, amit Bodzási ír, hogy ahhoz kell külön megállapodás, hogy az adós egyéb vagyonára is lehessen végrehajtást vezetni, hanem ahhoz, hogy ezt elkerüljék..."

http://www.gfmt.hu/…mpontbol.php?…

Önálló zálogjogot alapító hitelszerződésnél felel az adós a vagyonával, ha a zálogtárgy nem fedezi a rá bejegyzett hitel értékét vagy nem?
(PL: 10 milliós lakásra 15 millió értékű önálló zálogjog van bejegyezve)

guba # 2011.12.23. 07:18

Igen, felel.

ObudaFan # 2011.12.23. 08:11

Ha egyéb jogviszony nincs a felek között, nem felel.

"Az önálló zálogjog személyes követelés nélkül alapított, a jogosult nem egy konkrét személyhez fordul követelésével, hanem kizárólag a zálogjoggal terhelt zálogtárgyból kereshet kielégítést. "

http://jesz.ajk.elte.hu/gellen12.html

Más kérdés, hogy konkrét hitelviszonyban létrehozható ennél komplexebb jogviszony is, ahol az önálló zálogjog mellett létezhet személyes követelés is.

Kacsa1111 # 2011.12.23. 09:22

Kedves ObudaFan,

nem kell annak nagyon komplexnek lennie...önálló zálogjogot is hitelszerződésekhez szokták alapítani. Gyakorlatban az önálló zálogjog majdnem úgy működik, mint a keretbiztosítéki jelzálog: keretösszegig (vagy a dolog értékéig) dologi igényed van, azon felül meg kötelmi a kölcsön(hitel)szerződés alapján.


Kacsa11

guba # 2011.12.23. 10:27


Ha egyéb jogviszony nincs a felek között, nem felel.

A kölcsönszerződés alapján felel a teljes követelés erejéig, a zálogszerződésben vállalt biztosíték mértékén felül is. Életszerűtlen, hogy az önálló zálogszerződésen kívül "egyéb jogviszony ne lenne a felek között", tekintve, hogy bankkölcsön szerződés is nyilván hatályos.

ObudaFan # 2011.12.23. 19:51

Ha életszerűtlen, ha nem, az önálló zálogjog eredeti konstrukciója pont arról szól, hogy nincs más jogviszony. Ez messzemenően nem terjedt el a törvényi lehetőség ellenére, de attól még az a helyes válasz, hogy önmagában az önálló zálogjog nem teszi lehetővé a követelés érvényesítését a zálogtárgyon kívül semmilyen más vagyontárgyból.

Kacsa1111 # 2011.12.23. 20:39

Kedves ObudaFan,

ne haragudj, de ellent kell mondanom...bár tisztán a Ptk. szövege alapján igazad van, azt azonban tisztán kell látni, hogy akik készítették a szövegezést, közük nem volt a jogintézményhez, és halvány lila segédfogalmuk sem volt, hogy ez miképpen működhetne (érdemes az új Ptk. vonatkozó részeit áttekinteni, mert az már sokkal közelebb van egy normális szabályozáshoz), és ennek megfelelő szakmai színvonalú a jelenlegi szöveg.

A lényeg, hogy bár a szöveg azt sugallja, az eredeti konstrukció sem arról szól, hogy nincs más jogviszony...


Kacsa11

Sherlock # 2011.12.23. 21:03

Kedves Obudafan,

itt kellett hagynom a gépet, de Kacsa közben válaszolt. Amúgy csak az első novella szólt arról amiről te beszélsz, a második már visszatért valamennyire a Grundschuldhoz(ott nem szakadhat el az eredeti jogviszonytól).

Kedves Kacsa,

elküldtem a ptk-t, mert nem tudom hogy a mostani javaslatra gondolsz-e vagy a hatályba nem lépettre.

ObudaFan # 2011.12.23. 21:09

Ha valaha lesz új Ptk. az természetesen rendezheti máshogy ezt a kérdést, de a jelenlegi szerint önálló zálogjog úgy alapítható, "hogy az a zálogtárgyat személyes követelés nélkül terhelje." Az könnyen elképzelhető, hogy az eredeti elképzelés életképtelen volt (a gyakorlatban legalábbis annak bizonyult), de a törvényszöveg (és egyébként a jogirodalom, lsd. az idézettet) abból indul ki, amit írtam szerintem.

a második már visszatért valamennyire a Grundschuldhoz

Szerinted mennyiben?

Sherlock # 2011.12.23. 21:16

Kedves Obudafan,

nem úgy, hanem úgy is. Azt a 10 éves cikket nem nevezném jogirodalomnak, akkor már inkább Bodzási vagy Gárdos - de inkább nem beszélnék jogirodalomról az önálló zálogjog kapcsán.

Az első novella szerint automatikusan megszűnt a másik jogviszony, a mostani állapot szerint nem. Ez van közelebb a Grundschuldhoz, mert annál teljesen nem szakadhat el - ott viszont nincs is szükség, mert ismeri a német jog a bizalmi vagyonkezelőt.

Kacsa1111 # 2011.12.23. 21:22

Kedves ObudaFan,

Ezért mondom, hogy szöveg szerint igazad van. Ott tévedsz, hogy azt gondolod, hogy a szöveg tükrözi akár csak az eredeti elképzelést.

Az önálló zálogjog jogirodalmát meg hagyjuk, mert olyan ember még nem nagyon írt erről a jogintézményről, aki látott volna már ilyet működés közben...


Kacsa11

ObudaFan # 2011.12.23. 21:26

Telekadósság esetén is csak annyiban érdekes az alapjogviszony, hogy a kötelezett önkéntes teljesítése esetén nem lehet az ingatlanból végrehajtani. Egyébként a mostani Ptk. szöveg egyáltalán nem említi az alapjogviszonyt, így szerintem továbbra is az a helyzet, hogy a puszta önálló zálogjoghoz kapcsolódhat személyes követelés, de ez nem elvi feltétele az önálló zálogjog alapításának.

Sherlock # 2011.12.23. 21:29

A gyakorlati oldaláról volt szó szerintem, nem az elméletről. Passzióból szerintem senki nem jegyez be önálló zálogjogot.