Önkormányzati ingatlan elbirtoklása...


drbjozsef # 2019.06.05. 20:04

p33n4,

Egy biztos : csak peres úton birtokolhattok el.

Azt felejtsd el, hogy az önkormányzat magától csak úgy odaadja. Esetleg, ha a két szóban forgó terület hasonló értékű, akkor egy cseréről lehetne szó, de ahhoz is a közgyűléstől kell határozat, feltehetőleg nem sima ügy.

p33n4 # 2019.06.05. 19:35

Udv, az alabbi ugyben szeretnek segitseget kerni.
A szuleim vasaroltak egy 800 m2 es foldteruletet 30 evvel ezelott, a hrsz 10810. Az elado altal megmutatott, es azota is hasznalt foldterulet a hrsz10812-es. Ez csak most delut ki 30 ev utan. Ugy tudjuk az eladoknak tobb foldterulete is volt, valoszinu egy masikrol keszult az adas-vetel, mint amit a szuleimnek megmutattak. Az adas-vetel utan 5 evvel, a hrsz10812-es az onkormanyzat tulajdonaba kerult, mert nem volt jogutodja a tulajdonosoknak. A szuleim abban a hiszemben hasznaltak 25 evig, hogy a sajatjukat hasznaljak. A hrsz10810-es jelenleg a tulajdonukban van, de a kerdes az lenne hogy lehetne e elbirtoklassal elni a hrsz10812 ugyeben. Ezek a zartkertek kb 200.000 ft erteku pici foldteruletek, nem nagy ertekrol van szo. Az meg hozza tartozik az ugyhoz, hogy az onkormanyzat 2017 ben kivonatta a muveles alol a hrsz10812-es teruletet.
Arra gondoltunk, hogy talan birosagi uton nem vagyunk jogosultak erre, de talan az onkormanyzatot erdemes lenne megkeresni egy kerelemmel.

Koszonom a segitseguket!

lajcsó # 2018.07.12. 19:29

"Ebben az esetben kérhető-e "elbirtoklás"?"
Egy próbát megér, de nem feltétlenül a bíróságon kell kezdeni!
Írásban kell kérni az önkormányzattól, hogy a körülményekre tekintettel ismerje el a elbirtoklás tényét és járuljon hozzá a tulajdonjog bejegyzéséhez!

alfateam # 2018.07.12. 13:30
Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.12. 12:44

A forgalomképtelen ingatlan egy része is elbirtokolható éppen, csakhogy a vázolt magatartás nem sajátként birtoklás.

nonolet # 2018.07.12. 10:51

levusvikusz

KÖZ terület nem birtokolható el...

alfateam # 2018.07.12. 09:13

Ebben az esetben kérhető-e "elbirtoklás"?
Igen kérhető de nem egyszerű...

http://www.kuria-birosag.hu/…-elvi-dontes

Rexor # 2018.07.12. 09:12

Nem.

levusvikusz # 2018.07.12. 08:54

Üdvözletem!

Az alábbi ügyben szeretnék segítséget kérni. Édesapám háza előtti terület egy részét (500m2), amely a város önkormányzati tulajdonában van 33 éve gondozza, tartja rendben. Mikor odaköltöztek ez egy elvadult terület és önkényes szemétlerakó volt. Ő ezt nem kis munkával rendbe tette. A szemetet, építési törmelékeket elszállíttatta, ezután földet hozatott, majd gyümölcsfákat, díszcserjéket, füvet telepített.
Ebben az esetben kérhető-e "elbirtoklás"?

A válaszokat előre is köszönöm!

Belatata # 2018.03.01. 13:55

Tulajdoni lapon ez a terület: kivett beépítetlen terület

Ez közterületnek minősül? Vagy a kivett beépítetlen terület más nyilvántartásban közterületté nyilvánítva?

Helyszínrajzon kizárólag hrsz van feltüntetve és a tulajdoni lapon is.

nonolet # 2018.03.01. 12:57

Önkormányzattól csak a "forgalomképes terület"-et lehet elbirtokolni.

A közterületek viszont tipikusan "nem forgalom képes"-ek.

- -

A részleges elbirtoklásnak,

  • ha lehetséges is v
  • annak további feltételei.

(a telekalakítás kapcsán)

Szóval: ne nagyon reménykedj.

Bővebben: PTK

http://ptk2013.hu/…logi-jog/713

Belatata # 2018.03.01. 10:27

Kedves Fórumozók,

2015.-ben vásároltunk egy 4 lakásos társasházi sorházat. A lakások 1986-ban épültek. A lakások előtt kb. 4 méter szélességben a lakásoknak megfelelő hosszúságú telekrészeken előkert létesült, valakinek bekerítve, valakinek pedig beton elemekkel kirakva, előtte betonozott járda, kocsibeálló.

Szeretnénk eladni az ingatlant, és nézegettük a helyszínrajzot, melyből kiderült, hogy előttünk önkormányzati tulajdonban lévő telek van (amely funkcióját tekintve egy park, illetve betonozott utak, az utak elkészítéséhez annó a Tanács még építőanyagot is biztosított a lakóknak) amelyen az előkertek vannak, illetve a mi házunk sarkán lévő emeleti terasz bele is lóg az önkormányzati telekbe, amely kivett beépítetlen terület.

Kérdésem az lenne, hogy szóba jöhet e ilyenkor az elbirtoklás a ház sarka miatti emeleti terasz miatt, illetve az épített járdák, aszfaltozott autóutak, parkolóhelyek, előkertek miatt. Ezek 1986-ban készültek. Köszönettel várom építő jellegű hozzászólásokat. Üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.09. 16:49

Talán. De szerintem nem is ezt akartad kérdezni.

O.Levente # 2014.07.08. 17:17

Tisztelt Illetékes!

Némi útmutatásra lenne szükségem az elbirtoklást, még pontosabban az önkormányzati tulajdon elbirtoklását illetően.
A történet, röviden: Baranyai nagyszülői birtokunk családi okokból eladó sorba kerül. A földhivatali ügyintézés kapcsán napvilágot látott,hogy a terület egy része,habár a kerítésünkön belül helyezkedik el ( egy udvarrész és egy pinceház, a hozzá tartozó pincével), önkormányzati/állami tulajdonban van. Mint utóbb kiderült erről nagyszüleim már évekkel ezelőtt tudtak, de nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget, sőt, az önkormányzat még fel is ajánlotta megvételre a területet x-éve, de ez vissza lett utasítva, ugyanis amikor közel 40 éve ez az ingatlan megvételre került általunk az előző tulajdonostól, akkor a fent említett területet is magában foglalta!A lényeg, hogy most az eladásnál az önkormányzat cirkuszol, hogy csak úgy adhatjuk el a birtokot, ha megvesszük tőlük azt a területet, amit egyébként a fent írtaknak megfelelően közel 40 éve használunk, gondozunk, tartunk karban!
Ami információnak én a birtokában vagyok az elbirtoklást illetően, az az, hogy min. 15 év ( 1991-től lehetséges ez )használat elteltével az ingatlan elbirtokolható. Annyi lehet még érdekes, hogy annak idején a nagyszüleim vették a birtokot, az ő nevükön volt, de kb 15 éve az édesapám, és testvérei nevére került. Elviekben így is megvan a 15 év, én úgy értelmeztem az általam olvasottakat, hogy családon belüli átírás esetén ugyan úgy marad az első vételtől számított idő.
Viszont úgy értesültem, hogy valamikor idén ( 2014-ben) a ptk. ezen része változott. Azt nem tudom, hogy maga az önkormányzati tulajdont illetően, vagy az évek tekintetében.
Így tehát az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint elbirtokolható-e a terület a törvénykezés jelen állása szerint?

Tisztelettel és Köszönettel: Oláh Levente

Species8472 # 2003.08.17. 08:34

Ok, mégegyszer köszi a segítséget és a hozzászólásokat mindenkinek!


[b:a270f9bb4b]Resistance is futile![/b:a270f9bb4b]

Leiterjakab # 2003.08.17. 04:59

Azt hiszem már sok mindent megírtunk a témával kapcsolatban, meg kell várni, hogy az önkormányzat mit lép.


Leiterjakab

Species8472 # 2003.08.16. 14:51

Írtam már kb. 4000 négyzetméter,és ha építési telekeknek fel lenne osztva mondjuk 3-ba, szerintem érne mondjuk darabja 2 millát, hárman használjuk!


[b:a270f9bb4b]Resistance is futile![/b:a270f9bb4b]

Leiterjakab # 2003.08.16. 14:29

Mindenképen jó volna kipuhatolni, hogy mi az önkormányzat álláspontja a telekkel kapcsolatban, nem hiszem, hogy veszni hagynák. Hány négyzetméter az ingatlan és szerinted kb. mennyit érhet. Mennyien vagytok 'elbirtoklótársak' (hányan használjátok')?


Leiterjakab

Species8472 # 2003.08.16. 14:19

Ha jól emlékszem a területre vonatkozó ingatlannyilvántartási lapon az van hogy tulajdodnos a Magyar állam, és a terület használója xy sportkör ami már kb 92-ben jogutód nélkül megszünt, de addig se használta a területet. Ezt csak úgy megjegyzésként írtam ide. Az meg hogy a bérleti szerződés megszünt -e vagy sem 93-ban azt nem tudom, de díjjat nem szednek rá az biztos!


[b:a270f9bb4b]Resistance is futile![/b:a270f9bb4b]

Leiterjakab # 2003.08.16. 12:43

Ez használható ötelet, de:

az építési engedélyt nem tulajdonos zsámára csak akkor adják meg, ha a kérelmezö megállapodik a tulajjal , jelenestben ez az önkormányzat azaz ua. szerv mint akitöl az építési engedéyt kérni akarod.(az építési hatóság 1. fokon a helyi önk. jegyzöje.), emellett a kérelemben  igazolni kell a tulajdonos tulajdonjogát, és azt is, hogy a jogosult hozzájárult ehhez, azaz az önkormányzattal erre szerzödést ekl kell kötni.

Ha tényleg akérni akarsz egy építési engedélyt akkor a az önkormányzat jegyzöjéhez min t1. fokú építésügyi hatósághoz kell azt címezni és beadni.  


Leiterjakab

Béres-Deák Attila # 2003.08.16. 11:24

Követkző a javaslatom. Kérjetek rá építési engedélyt. ha megadják gyorsan építsetek valamit. Ezt követően az önkormányzatnak kell kapaszkodni. Egyébként az engedélyezési eljárás alatt kiderül az önk. szándéka vagy rejtett szándéka.


attika

Leiterjakab # 2003.08.16. 08:55

Most kaptam egy jó 'fülest', hogy  az is lehet, hogy a 'sunyi' önkormányzat direkt kivár: hadd gondozzátok 14 évig a földet, majd ök amikor lejárna a 15 éves határidö küldenek egy levelet, amiben közlik, hogy hagyjátok el a területet mert azaz övék...Az írásbeli felszólítással ugyanis megszakad az elbirtoklás így nekik nem kell semmit csinálni azzal a területtel. .


Leiterjakab

Leiterjakab # 2003.08.16. 07:55

Jól értem tehát, hogy az önkormányzat csak a bérleti díj megfizetéséröl mondott le és nem a bérleti szerzödés meghosszabításáról?


Leiterjakab

Species8472 # 2003.08.16. 07:25

Ez a terület egy belterületi ingatlan, elvileg bármit lehetne rá építeni, söt elvileg akár 3 vagy 4 teljesértékű építési telek kialakítható lenne rajta ha meg lenne osztatva! Egyébbként most, három szomszéddal közösen műveljük, van rajta részemről konyhakert és gyümölcsös! Természetesen az elbirtoklást is közösen a szomszédokkal gondoltuk! Ja egyébbként nem értem hogy lehetek jogcím nélküli birtokos mikor a bérleti díj fizetésésről (1989-93) maga az önkormányzat mondott le, de nem tiltotta a terület használatát! A bérleti díjat míndíg határozott ídőre 1 évre fizettük, ezért kellett míndíg megújítani, de mondom 93 után egyszerűen nem akarták elfogadni és kész!


[b:a270f9bb4b]Resistance is futile![/b:a270f9bb4b]

Leiterjakab # 2003.08.16. 05:39

Lehet, hogy mégis Attilának van igaza és a bérleti jogviszony megszüntével megkezdödhet az elbirtoklás, de az is megfontolandó, hogy a bérleti jogviszony megszüntével a volt bérlö jogalap nélküli birtokossá válik hiszen megszünik az a jogcím, ami alapján addig birtokolhatott. Mivel a jogalap nélküli birtokosnak nincs jogcíme a birtokláshoz ezért  a dolgot ki kell adnia. Saját birtoklását nem is tekintheti véglegesnek , hiszen a feltételezheti, hogy a bérbeadó visszafogjakövetelni a dolgot. Azt nem mondja ki viszont a tv. hogy, a birtoklásra jogosult köteles is a dolog birtokát átvenni. Ezért ha a birtoklásra jogosult, jelenesetben a bérbeadó nem veszi át a dolgot, az elbirtoklás megkezdödhet. Ezzel kapcsolatban 2 jó kérdésem van nekem is:
 1. Mennyi idöt kell adni az önkormányzatnak, hogy átvegye az ingatlan birtokát?
 2. Ha az önkormányzat nem veszi át a dolog birtokát - és így ezáltal megkezdödhet az elbirtoklás - akkor mikortól leht számítani az elbirtoklást: a bérleti jogcím megszüntétöl vagy akkortól kezdve, amikor bizonyossá válik, hogy a dolgot az önkormányzat a dolgot nem fogja visszakövetelni.?

[i:f4a37620be]Attila[/i:f4a37620be], Te mit gondolsz ezekröl?

Lenne még egy kérdésem [i:f4a37620be]Specieshez[/i:f4a37620be] is:

Milyen az az ingatlan (azt írtad, hogy egy üres placc, ez mit jelent közelebbröl, belteleki, külteleki) mi van rajta és mit értesz az alatt, hogy birtokolsz pl. körbe kerítetted kerítéssel vagy elhelyeztél ott valamit?
Ez nem lényegetlen, abból a szempontból, hogy valóban birtoklásról van szó. Az ugyanis, hogy hébe-hóba kimész és napozol rajta egy órát (bocs a példáért csak vmi kézzel foghatót akartam írni) még nem tekinthetö elbirtoklásnak.


Leiterjakab