Közös költség fizetés megtagadása


drbjozsef # 2018.06.25. 10:48

FI relé utáni hurokban.
Ha a bejövő vezetékre rakod, akkor utána a lakásban az összes fogyasztó ezen a hurkon van. A FI relé rajta bemenő meg kimenő áram különbségét nézi (a különbség nyilván elmegy valamilyen kontakthibán pl. a föld vezetékre). Ha ez túl sok (ált. 30mA), akkor szétkapcsol.
(Ellentétben a kismegszakítóval, ami a túláramnál kapcsol le, 8 vagy 16A-nél (tehát 8000 vagy 16000 mA))

szivas # 2018.06.25. 08:37

@nonolet
hogyérted, hogy a FI relé után? Én úgy tudtam, hogy az áram "körbe" megy, azért hívják áramkörnek.

drbjozsef # 2018.06.25. 06:52

Lehet ki kellene próbálni egy 10mA-essel is. De én nem értek hozzá.

szivas # 2018.06.25. 04:21

@drbjozsef
@nonolet
Igen, van Fi relé, (elnézést, nem tudtam, hogy az különbözik a kismegszakítótól), és igen, 30mA-os. És nem, sose vág le.

nonolet # 2018.06.24. 23:40

Amennyiben a FI relé utáni szakaszon lévő oka van a szivárgásnak...

Mert a FI relé csak a rajta "átvitt" drótok áramát tudja ellenőrizni!!!

Épp ezért volt kérdés, hogy

  • van-e FI relé

és

  • az mit csinál (leold-e időnként)

Ha igen akkor egy a FI relé utáni cucc a hibás.
Ha nem akkor egy a FI relén kívüli részen van a hiba oka.

(vagy olyan kicsi csak szivárgó áram csak csíp, de nem ráz igazán a szokvány háztartási FI relé 30 mA-nál old le...)

Szomorú örökös # 2018.06.24. 17:35

drbjozsef

Ha lenne FI relé, akkor az örökké ilyen esetben levágna.
Az csakis korrekt és hibátlan hálózaton tölti be a szerepét.

Szomorú örökös # 2018.06.24. 17:34

szivas

Akkor az eddig leírtak alapján jöjjön az én történetem is, ami hasonló szitu volt és akár tanulság is lehet benne! Vettünk kb. 30 éve egy házat, ahol a fürdőszoba egy utólagos kialakítású, hozzáépített részben volt. Ebben az egy helyiségben volt védőföldeléses konnektor az automata mosógép miatt, illetve ugyebár muszáj volt, hogy legyen, mert a fal másik oldalán egy villanybojler szolgáltatta a melegvizet. Nos, nekünk is eléggé gyakran előfordult, hogy rázott a mosógép, nem is kicsit. Volt, hogy a fürdőkádban fürdés közben értem hozzá és megrázott (csoda, hogy nem maradtam ott).

Aztán egy év szenvedés után elkezdtem keresni az okát. Kiderült, hogy időnként fázis volt észlelhető a mosógép testén, amit a védőföldelésen keresztül kapott. Szépen szétszedtem szálakra a vezetéket és mindkét végét "kicsengettem", ugyanis egyedül az a konnektor rázott a fürdőszobában, de az se mindig. Nos, ekkor derült ki, hogy aki bekötötte - állítólag a kőműves volt ilyen "mekkmester" - a konyhai villanykapcsolótól a lámpa felé menő ún. kapcsolt fázis szálra kötötte rá a védőföldelését a fürdőszobának. Ez ugyebár azt eredményezte, hogy amikor felkapcsolták a villanyt, akkor védelem helyett fázis volt a védőföldelésen. Sőt amikor nem volt a konyhában villany kapcsolva, az bizony akkor sem védelem volt.

Mihelyst a helyére került minden, onnan kezdve semmi probléma nem volt.

drbjozsef # 2018.06.24. 17:09

(A FI-relé az nem a kismegszakító. Nincs FI-relé a lakásban?)

szivas # 2018.06.24. 15:44

A többi készülékek pedig kivétel nélkül a hiba föllépése után kerültek a lakásba, miután az eredeti lakó hanyatt-homlok elmenekült.

szivas # 2018.06.24. 15:42

@nonolet
sajnos az én tudományom itt megáll, és sajnos a sok-sok szakié is, akiket kihívtam (nem, papot eddig még nem hívtam, meg pálcás embert se, holott szemlátomást kellene).
A fürdöszobában egyetlen készülék van, egy villanybojler, amit ezalkalomból vagy ötször szedtek szét és raktak össze, anélkül, hogy bármi rendellenességet észleltek volna. Nem a kismegszakító nem ver le soha, a hiba ellenben a lakás teljes áramtalanítása után, sötétben is fönnáll.
Szerintem ebbe egy jogi forumon lehet, hogy nem érdemes belemenni; az Index illetékes forumán egy egész hadseregnyi szaki foglalkozott már az üggyel.
Van aki szerint az egyetlen megoldás a lakás eladása.

nonolet # 2018.06.24. 15:23

"elvileg egyáltalán nem szabadna már föllépnie"

Dehogynem... lásd előbbiek.

Az egyenpotenciál mellett VAN egy MÁSIK földpotenciál is!!!
(ami le van "szakadva" az egyenpotenciáról)

A kettő közti feszültség miatt ráz.

Ha csak időszakosan ráz, akkor azt egy szakaszosan működő készülék okozza.

Aminek hibás a földelése/szigetelése.
(máshová testel, mit az egyenpotenciál)

nonolet # 2018.06.24. 15:18

Pedig hiba a leírtak alapján szinte biztosan a lakáson belül van...

Mégpedig hibás szigetelés vagy leszakadt földelés van valahol a lakáson belüli vezetékezésnél vagy egy készülékben (zavarszűrők!!! kondija pl.)

Ráadásul a fürdőszoba vezetékei/készülékei között.
Ha máshol nem ráz.

A FI relé mit csinál, lever néha?

Vezetékek érintésvédelmi mérése megvolt?
Készülékekre rámérés megvolt?

szivas # 2018.06.24. 13:47

@nonolet
Nem lehet tudni pontosan; ha folyik, akkor nagyobb valószínüséggel ráz, de fordult már állítólag elö, hogy fölmosásnál a vizes kövön állva is rázott, ha valaki közben hozzáért a csaphoz. A jelenség jön-megy, nem lehet tudni, hogy pontosan mivel összefüggésben lép föl, és azt sem, hogy az eddig megtett intézkedések biztosan változtattak-e valamin.
A lakáson belül megtörtént (a kismegszekító létesítésén kívül) az egyenpotenciálra-hozás is, azaz a víz, gáz, és elektromos hálózat összekötése, így elvileg egyáltalán nem szabadna már föllépnie, mégis föllép. A lakáson belülröl nem lehet már többet tenni a megszüntetésére.

gerbera317 # 2018.06.24. 11:11

Megdöglik így is, úgy is. De ha jól értem, te még tetéznéd a bajt egy végrehajtással is. Úgy-e?

osmi # 2018.06.24. 08:52

"Te pedig ne legyél hülye, fizesd a közös költséget!" és
hagyd, hogy rázzon...hátha beledöglesz, de a közös ks. fizetésed napra kész lesz.

nonolet # 2018.06.24. 08:45

" a zuhanyzóban ráz a víz"

CSAK ha folyik a víz?

Vagy a fém részek is?!!!
Akkor is amikor nem folyik a víz, de hozzáérsz a szerelvényekhez.

gerbera317 # 2018.06.24. 07:22

Nem létezik, hogy csak egyetlen lakásban legyen ez a probléma. Ha a csőhálózatra áramot kötöttek, annak mindenhol ráznia kell.
Te pedig ne legyél hülye, fizesd a közös költséget!

osmi # 2018.06.23. 17:46

Végrehajtási jog kerül bejegyzésre a tulajdoni lapon a követelt összeg biztosítására.

  1. felszólít a k.k.
  2. fizetési meghagyást kapsz, ha ellentmondasz 15 napon belül, akkor per.
  3. ha nem, akkor a végrehajtó bejegyezteti a végrehajtási jogot és közben behajtja a pénzt.Aztán töröltetheted.
szivas # 2018.06.23. 17:02

Az érdekelne még, hogy mit jelent az, hogy "végrehajtás az ingatlanra"? Ilyet ki és milyen körülmények között rendelhet el?

szivas # 2018.06.23. 16:34

Köszönöm a válaszokat, és elnézést kérek mindenkitöl, hogy ilyen sokáig nem reagáltam.

@szomorú örökös + Burn Out:
sajnos a dolog nem ilyen egyszerü; az illetö már annak idején is azért adta föl, mert nem tudtuk kieszközölni, hogy a közös képviselötöl megbízást kapjon. Enélkül pedig se a ház közös dolgaihoz nem nyúlhat, sem arra nincs fölhatalmazása, hogy más lakásokban vizsgálódjék.

@Atis77: sajnos pont ez a probléma: a direkt e célból frissen létesített kismegszakító nem csattan; a hibának nincs köze a lakás elktromos hálózatához.

@osmi: azt hiszem ott a pont és a helyes megoldás.

@drbjozsef: nem rossz ötlet, de a fökapcsoló egy olyan szekrényben van elrejtve, amhez csak speciális jogosultságú, az elektromos müvek által regisztrált szaki fér hozzá. Aki a szakvéleményt adta, olyan volt, de ehhez a beavatkozáshoz még neki se volt bátorsága; nem vállalta tovább az ügyet.

drbjozsef # 2018.06.20. 08:30

Szerintem nem, vagy csak egy akkora lehelletnyivel jobb, mint lepkefing a magasnyomású kamrában.

A közös költség fizetése a közös kiadásokra van, és független a problémáitól. Kiadások akkor is vannak, ha a ház karbantartása ezek szerint kívánni valót hagy maga után.

Én fizetnék. De szólnék, hogy van 2 napja megkerestetni a hibát, ha nem, akkor a következő rázás után lekapcsolom életvédelmi okokból az egész ház áramellátását. Na az lesz az, amitől majd a többi kedves, per pillanatnyilag közömbös lakótárs is majd szorgalmazni fogja a javítást. Mondjuk ha ötödszörre megy el az áram a héten, majd megunják.

Mondjuk ez is inkább blöffnek jó, nemigen hinném, hogy egyszerűen kivitelezhető...

osmi # 2018.06.20. 07:26

A letétbe helyezed - jobban hangzik.

osmi # 2018.06.20. 07:18

Szívás!
Írd meg neki, hogy külön számlán gyűjtöd a k. költséget, mert..., a hibából adódó mindenfajta káért ( dologi, testi,stb )felelősséggel tartozik.
Esetleg a lakhatás máshol megoldásának költségeinek ráterhelését is belengetheted.Hátha...

Atis77 # 2018.06.20. 06:28

0 át a földre, a fázissal kicsit szikrázna, majd csattanna a kismegszakító :)

drbjozsef # 2018.06.20. 06:12

Saját költségre se biztos, hogy ki tudja javíttatni, ha a hárommal lejjebbi emeleten, öttel odébb lévő lakásban kötötte valaki rá a fázist a nullára, vagy hogy mondják ezt, nem értek az elektromossághoz. Szóval másik lakáson belül is lehet ez (sőt, valószínű). Bár akkor feltehetőleg máshol is rázna....

Lehet, hogy kimérni, a problémát meghatározni se lehet mások lakásába bemászkálás nélkül.