szolgalmi jog


nonolet # 2018.07.21. 16:19

Jómagam nem lenni ügyvéd...

Scipioo # 2018.07.21. 13:52

Egyelőre nem teszek semmit, mivel most nem állnak ott. lehet, csak időleges bosszantásról van szó. Még várok, és ha sűrűsödnek a beállások, akkor megcsináltatom a szerződést. Köszi! Egyébként te foglalkozol ilyesmivel - a válaszolót kérdem!?

nonolet # 2018.07.20. 19:14

" nincsen beleírva a szolgalmi jog"

Azonban fennáll a MÁR RÉGÓTA kialakult gyakorlat szerint!
Plusz perben meg is kapnád, a leírtak alapján.

- -

Tehát,
Menj el egy ügyvédhez és írasd meg vele a te igényeid szerint a szolgalmi szerződést!

Amikor kész látogasd meg és vidd magaddal a szerződést.

A látogatáson nyugisan meséld el neki, hogy:

Akkor mint látja, te bejegyezteted, csak a "rend kedvéért", hogy nem lehessen ebből többé vita köztetek.

Mondd el neki azt is, hogy: MINDENKÉPPEN be lesz jegyezve.

Ezért döntse el, hogy mit akar.

1.
Neki INGYENESEN legyen megoldva, mert te fizetsz minden költséget HA aláírja a szerződés minta alapján a szerződést a szolgalomhoz, amit már az ügyvéded meg is írt.

(persze, ha akar módosítást és az neked is oké, akkor azt fogadd el)

2.
Perre viszed az ügyet és akkor az pénzbe kerül...
De te persze nem szeretnéd, ha ebből harag is lenne.
Ezért is hoztad a szerződés mintát.

- -

Egyébként az ilyen ügyek mögött legtöbbször a pénz lapul!

Lehet, hogy csak szeretne némi pénzt kapni a zavartalan szolgalomért cserébe, puhatolózz...

Ha így van akkor megér egy kis zsebpénzt, ha cserébe szó nélkül aláír egy neked mindben OKÉ-s szolgalmat.

Sőt az is lehet, hogy megvennék a házad! a "fiataloknak".
Ezért puhítanak már most a szívatással.
Tájékozódj...

nonolet # 2018.07.20. 18:56

Akkor fáraszd ki őket... mosolyogva, türelmesen, csendesen.

Szánj rá időt és energiát, hogy amint odaálltak,
neked akkor mindig nem sokkal utána fontos ki-be állásaid legyenek....
Akár többször is, ha hosszan állnak ott.

Pár perc után a dudát se szégyelld használni.

-

HA van nekik is autójuk és rendszeresen használják,
akkor szokj rá, hogy te meg elállod az ő kapujukat.
Aztán hívjanak fel, ha épp ők akarnak ki-be állni.

Scipioo # 2018.07.20. 18:51

Tulképpen a közös megegyezés működött idáig, míg be nem álltak az útba. Állandóan azt vágja a fejemhez, hogy nincsen beleírva a szolgalmi jog. Azért ezt még leírtam! Köszi a választ még egyszer, de nem biztos, hogy utoljára!

Scipioo # 2018.07.20. 18:36

Közös megegyezés lenne a jó, de állandóan hajtja, hogy hívjam fel. Amikor meg hívom az a baja, hogy öt órakor akarok kimenni a telekre locsolni és permetezni. Ráadásul várnom kell, amíg kiállnak. Volt hogy negyedórát, volt hogy egy órát, amit már előzőekben leírtam. Sz'val nekem nem jó ez a telefonálós megoldás, mert nem akkor megyek ki amikor szeretnék, hanem másvalakire vagyok utalva. Aki éppen lehet zuhanyzik vagy a dolgát végzi és várnom kell. A várnom kell hangsúlyos. Tulajdonképpen el van kerítve maga az út, kb 3 méter széles, ahogyan azt régen előírták. Nem tudom mi ütött beléjük, soha nem volt ilyen probléma. A telekről csak repülővel tudnék kimenni, más út nincsen. Tulképpen a házunk sokkal előbb épült, aztán ketté lett osztva a telek, és ők is odaépítettek, úgyhogy a csatorna a víz is rajtuk keresztül jön. Azért a pereskedést jól meg kell gondolni. Ha többé nem állnak az útamba akkor én nem fogok pereskedni. Jó lett volna nekem ha a kocsiban hagyják a kulcsot megoldás is. Nem tudom mi lesz...Köszi a választ!

nonolet # 2018.07.20. 17:21

Két útja van.

1.
A békés >> közös megegyezéssel

2.
Az egyoldalú, perben kéred.

Akkor kapod meg, ha valóban nem lehet másként kijutni a telkedről.
HA valahogyan kilehet/kilehetne pl. egy új kapu és belső út kialakításával akkor nem feltétlenül kapod meg.
Mivel a szolgalom egy kényszer megoldás csak, jobb híján.

Ha az lehetséges akkor én törekednék a már említett külön önálló helyrajzi számos magánút kialakítására, még ha az többe kerül is. Mert az az atombiztos és független jogi megoldás. (földmérő megmondja vagy az építés hatóság)

-

Bár a jól kitalált tartalmú és bejegyzett szolgalmi út is elég jó megoldás.
HA pl. belekerül a szerződésbe, hogy "kizárólagosan használható" és pláne ha az is, hogy "elkeríthető" az már királyság, akkor több igazából nem is kell.
Mert ez gyakorlatilag a magánút már...

Scipioo # 2018.07.20. 16:00

Édesapám és lánytestvére kapta meg nagyapámtól a telkeket, és akkoriban nem is volt ilyen vita. Soha senki nem állt oda kocsival a ki és bejárás szabad volt. Én 9 éve örököltem meg apámtól a házat, ergo nem tudtam a szolgalmi jogot ráíratni a szomszédos telekre. Valahogyan csak ki kell mennem valahogy?
Mi a menete a szolgalmi jog bejegyzésének?

nonolet # 2018.07.20. 15:35

Scipioo

Egyébként szigorúan négyszemközt ...

Említsd meg annak a barátnak, hogy: komoly károk is érhetik ám "véletlenül" az útban álló autóját, ezért jobban jár, ha nem áll oda az útba.

nonolet # 2018.07.20. 15:32

"Mi van ha a kisfiamat kell orvoshoz vinnem, mert fáj a hasa, vagy a füle?"

Hívsz taxit pl.

nonolet # 2018.07.20. 15:30

Semmilyen jogi út
nem oldja meg igazából
az út elállásának a gondját!!!!

Ez emberi kérdés elsősorban.

-

A saját telkén alapvetően ő az úr.

A szolgalmat pedig ugyebár nem tagadja meg tőled!
Csak éppen néha nehézkesen tudod igénybe venni.

Elvben a magatartása lehetne birtokháborítás, talán.

- -

HA valóban NEM lehet másként megoldani a ki-be járást, akkor talán ideje volna az út sorsát hivatalosan is rendezni!

Szolgalmi szerződésbe foglalni a jogaidat...
Mondjuk ezt már rég kellett volna!

-

Vagy még inkább! ha lehetséges, akkor
Megvenni tőle (vagy elcserélni vele) egy 3 méteres sávot
és
azt önálló "magánút"-ként bejegyeztetni és lekeríteni.

(ez lett volna az ésszerű már a telekmegosztáskor eleve)

Scipioo # 2018.07.20. 14:15

Kedves Fórumozók!
A telkemről, családi házam garázsából csak úgy tudok kiállni az utcára, ha a szomszédos telken átmegyek. Régen egy volt a telek, csak két testvér között megosztották. A szolgalmi jog nem lett bejegyezve. Nem volt probléma sok évig, hiszen testvérek között nem szokás az ilyesmi. Most a szomszéd lányának barátja vett egy kocsit és állandóan az útban áll. Mindig szólnom kell, ha kiakarok állni. Először 15 percbe telt, mire kiértem az utcára, másodszorra egy órát kellett várnom. Mondtam neki, hogy elkerüljük a veszekedést, hogy hagyják a kocsiban a kulcsot. Ez nem volt jó nekik, mert félnek, hogy ellopják a kocsit.(Biztonságos Bp-i családi ház)Felajánlottam, hogy dugjuk el a kulcsot, valami közös helyen - ez sem tetszett neki. Odaadta a telefonszámát, hogy hívjam amikor ki akarok állni. Hiába mondtam neki, hogy nekem nem jó, ha állandóan fel vagyok tartóztatva, múltkor negyed órát, másodszorra egy órát kellett várnom, mire ki tudtam állni. Kérdésem! Mi van ha a kisfiamat kell orvoshoz vinnem, mert fáj a hasa, vagy a füle? Másik kérdésem, Mit tudok tenni? Mégiscsak az unokatesómról van szó! Szép szóból nem ért! :(
Scipióó