kárként jelentkező értékcsökkenés összege


Vladislav # 2018.07.23. 18:02

Akinek a szomszédjában építkeztek.

SaireyVMK # 2018.07.23. 15:30

Na ácsi. Most akkor te az vagy akinek a szomszédjában építkeztek? Vagy az akinek építkeztek? Az elsőre tippelek és akkor már megint egy új variáció áll fent, vagyis visszatértünk az első esethez, a szomszédjogokhoz.(Nekem ez kezdi meghaladni az amúgy is gyengusz képességeimet :D)

Vladislav # 2018.07.23. 12:33

Attól függetlenül, hogy az építkező OTÉK-ban foglaltakat betartja, még kárt okozhat a szomszédnak. A bíróság nem közigazgatási szempontból (az OTÉK szabályait az építkezés során betartották-e) fogja vizsgálni az ügyet.

Kérdésem pusztán arra irányult, hogy a kár mértékét, hogy határozzam meg a keresetlevélben. Ugyanis találkoztam olyan ügyvéddel, aki azt tanácsolta, hogy ne konkrét összeget írjak, hanem ,,forgalmi érték %-ot".

nonolet # 2018.07.23. 12:16

Hát akkor aligha nyer pert...

OTÉK

Benapozás

86. §
(1)
A lakás legalább egy!!!! lakószobája napfény által benapozott legyen,

kivéve!!!,
ha ezt a település kialakult beépítése nem teszi lehetővé.

Benapozottnak tekinthető az a helyiség,
ahol a benapozás lehetősége

  • február 15-én
  • legalább 60 percen át

biztosított.

SaireyVMK # 2018.07.23. 11:57

Legalábbis én erre következtettem.

SaireyVMK # 2018.07.23. 11:56

Ha jól értelmeztem a cikket ott szomszédjogokról van szó.Tehát már a meglévő "benapozás" elvesztéséről. A leírtak alapján a kérdezőnek pedig egy új építésű ingatlannal van problémája. Tehát nem azzal,hogy a szomszédja beárnyékolta,hanem azzal,hogy az építés során az épület úgy került felépítésre,hogy ez a bizonyos benapozási szint nincs meg az ingatlant (át)vevő szerint.

Ugyanaz a helyzet ebben a témában is a bírósági gyakorlat szerint? Lényegében a kivitelezőt akarja perelni az esetleg helytelen megvalósításért.Nyilván a bíróság dönti el,hogy az adott körülményekben mi számít helytelennek.

Vladislav # 2018.07.23. 07:46

Köszönöm szépen az észrevételeket és a segítséget!

alfateam # 2018.07.23. 07:42
Dr.Attika # 2018.07.23. 07:10

A keresetlevélben meg kell jelölni a konkrét marasztalási összeget. Ez lesz a pertárgy értéke. Az illetéket ez alapján kell leróni. Később lehet a kereseti kérelemben meghatározottakon túl a felemelést kérni.

Vladislav # 2018.07.23. 06:55

Köszönöm a választ Attika!

Igen, azt én is tudom, hogy nincs tételes illeték ezekben az ügyekben. Ellenben az illetéket csak abban az esetben tudom meghatározni, ha a konkrét 10 %-ban elszenvedett értékcsökkenést forintosítom is pl: 5,5 M Ft. Magyarul nem elég, ha a keresetlevélben azt írom, hogy az ingatlannak az építkezés megkezdésének időpontjában fennálló forgalmi értéke 10%-ának vagy az építkezés megkezdésekor és befejezésekor fennálló forgalmi érték közötti különbség megfizetésére kötelezze a bíróság az alperest?

Dr.Attika # 2018.07.23. 02:48

Itt nem általános illeték van (pénzben nem meghatározható) hanem a követelt összeg az illeték alap.
A bírói gyakorlat szerint a panoráma, a kilátás, így belátás a forgalmi érték 10%-a. Ennyivel ér többet- ha elveszik kevesebbet- a lakás, ha a természetre kilátás biztosított és nem a szomszéd lakását, házfalát kell nézni.

Vladislav # 2018.07.22. 21:54

Majd kitalálom kedves Béla. Ezt a rendkívüli ellenszenvet, és pökhendi magatartást viszont nem értem az irányomban.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.22. 21:38

Tehát ki. Sok szerencsét hozzá!

Vladislav # 2018.07.22. 18:19

Dr.Attika köszönöm az infót, tehát %-ban is meg lehet határozni! És ebben az esetben az eljárás illetékének mi lesz az alapja? 350.000 Ft?

Dr.Attika # 2018.07.22. 18:12
Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.22. 16:54

Ha begyullad a vakbeled, kiveszed magadnak otthon konyhakéssel, borotválkozó-tükörrel?

Vladislav # 2018.07.22. 16:52

Tisztelt Fórumozók!

Benapozás elvesztése miatt keresetet kívánok indítani. A keresetlevélben konkrét meg kell jelölnöm a kár összegét vagy elégséges, ha a kár mértéke közvetetten a ingatlan piaci értékének %-ában kerül megjelölésre.

Üdv:

L.