egyesület alapítása


tükörkép* # 2008.10.21. 15:49

Üdvözletem!
Szeretném megkérdezni, hogy egy egyesület bejegyzéséhez valóban szükséges-e csatolni tulajdoni lapot? Ráadásul 30 napnál nem régebbit? Én úgy tudom, hogy kell ugyan ingatlan használatát biztosító megállapodás (telephely, székhely miatt), de a tulajdoni lap számomra nem egyértelmű.
Köszönöm előre is.

Láma # 2008.10.21. 18:00

Kell.
Ezzel igazolod, hogy kinek a tulajdonában van az az ingatlan, ahová az egyesület székhelyét bejegyzik.
(Tőlem is kérték alapításkor.)


Nem végeztem még el a jogi egyetemet.

ObudaFan # 2008.10.21. 20:34

A bírói gyakorlat nem egyértelmű. Van olyan bíró, amelyik csak a megállapodást kéri, van, amelyik a tul. lapot is. A Fővárosi Bíróságon pl. vagy 4 alapítvány (amely ebből a szempontból hasonlóan van szabályozva) alapításakor csak a használatra vonatkozó ulajdonosi engedélyt csatoltam, és egy hiánypótlásom sem volt.

tükörkép* # 2008.10.22. 05:27

Köszönöm:-)

fkorei # 2009.05.05. 07:56

Sziasztok!

Egy kis segitséget szeretnék kérni.
Egy nonprofit egyesület, - konkrétan vadásztársaság - alapításhoz kérnék segítséget.
Rám bízták a "nehezét", csak sajnos én nem igazán értek hozzá. Sok dolgot olvastam már a neten ezzel kapcsolatban, de igazábol nem tudom 100%-osan mi az ami szükséges hozzá, mi az ami nem.
Az alakuló közgy. megvolt, van jegyzőkönyv, alapszabály.
Ezek mellé még mire van szükségem, hogy a bíróság bejegyezze az egyesületet? (székhely van. Kell papir hogy használhatjuk is az ingatlant?, tisztség elfogadó nyilatkozatok?...)

Igazábol az is érdekelne, mi a pontos menete a dolognak. (Bp-i egyesületről van szó, esetleg meg tudnátok mondani Bp-en hová kell mennem pontosan?)

3 vezető tisztségviselő van: Elnök, titkár, gazdasági felelős. Kinek kell beadnia a kérvényt?
Alapító okirat is szükséges? (ha igen, azt ki állítja ki?, milyen papirok szükségesek a közjegyzőtől, kiknek az aláírásaikkal?)

Elnézést a sok kérdését, illetve ha kicsit hosszúra sikeredett. De elég sok minden homályos számomra, és ugy szeretnék neki futni, hogy már mindet tudok az üggyel kapcsolatban.

Köszönöm előre is a segítséget.

Üdv!

Sz.Márton # 2009.05.05. 08:27
fkorei # 2009.05.05. 08:35

Elnézést kimaradt, hogy terület néluli társaságról van szó. Tehát a terület bérléssel kapcsolatos paparok nem kellenek.

Köszönöm a linket. De gondolom fizetős a szolgáltatásuk, ezért inkább magam oldanám meg. (másrészt nem nagypénzű társaságról lenne szó, a megállapított tagdíj is csak a minimális müködésre lesz elég)

Sz.Márton # 2009.05.05. 09:10

Akkor egy hasonló, de remélhetően a hivataloson túl nem fizetős:
http://www.egyesuletalapitas.info/

fkorei # 2009.05.05. 09:15

Köszönöm!
Ezt már átolvastam. Csak jobb szeretek rá is kérdezni a dolgokra, hogy minden úgy működik e mondjuk, mint ahogy ott irják.

  • elnök és alelnökök tisztség-elfogadó nyilatkozata
  • ingatlan használatát biztosító megállapodás

Ezt a két dokumentumot honnan tudom beszerezni?
Vagy találok egy mintát letöltöm a netről és kész, esetleg közjegyzővel kell hitelesíttetnem?

fkorei # 2009.05.05. 09:17

Illetve pontosan nem tudom, hogy az Elnöknek, vagy a Titkárnak kell e beadnia a papirokat, és ehhez szükséges e még valami plusz papír, hogy ő a képviselője a társaságnak.

Sz.Márton # 2009.05.05. 09:23

Vadásztársaság alapításakor mindenféleképpen úgy is fel kell venni a kapcsolatot az illetékes kamarával, ott minden bizonnyal segíteni fognak ebben is,
http://www.omvk.hu/ gondolom ez is ismerős kell legyen. egyéb kérdésekben a területileg illetékes bíróság szakmai irodája is biztosít egyes alapnyomtatványokat és a munkatársa ad felviágosítást.

fkorei # 2009.05.05. 09:43

Köszönöm!

Sz.Márton # 2009.05.05. 10:24

nincs mit, de érdemes gyakorlott jogásszal elkészítettni bizonyos ennyire egyedi, a vadászati tevékenységekhez kapcsolódó okmányokat, mert érdemes megelőzni a problémákat és vannak árban korrekt akár fővárosi ügyvédek is.

Üdv: Sz. Márton

ObudaFan # 2009.05.05. 15:53

székhely van. Kell papir hogy használhatjuk is az ingatlant?,

Kell.

tisztség elfogadó nyilatkozatok?…)

Minden tisztségviselőtől. Ebben nyilatkozni kell arról is, hogy a tisztség betöltésének nincs akadálya, és fővárosi gyakorlat szerint a magyar állampolgárságról is.

Igazábol az is érdekelne, mi a pontos menete a dolognak. (Bp-i egyesületről van szó, esetleg meg tudnátok mondani Bp-en hová kell mennem pontosan?)

Markó u. 27.

3 vezető tisztségviselő van: Elnök, titkár, gazdasági felelős. Kinek kell beadnia a kérvényt?

Bárkinek, aki az alapító okirat szerint a képviseletre jogosult.

Alapító okirat is szükséges? (ha igen, azt ki állítja ki?,

Azt kellett volna elfogadni az alakuló közgyűlésen.

milyen papirok szükségesek a közjegyzőtől, kiknek az aláírásaikkal?)

A bíróságnak semmilyenek, nektek fog kelleni a működéshez.

fkorei # 2009.05.06. 06:38

Köszönöm! Ez nagy segítség.
Visszatrve az alapító okiratra...az nem egyenlő az alapszabállyal? Illetve azt nem fogadják el?
Mert az az egyesület jellegének, céljának, adatainak elírásával kezdődik.
Csak kérdezem...

fkorei # 2009.05.06. 07:07

Még egy kérdésem lenne ha lehet, hogy a jelenlét ív mellé csatolni kell a tagok címlístáját is?

fkorei # 2009.05.06. 07:31

Még eszembe jutott egy dolog, mégpedig, hogy a székhelynek és annak az ingatlannak ahóvá szól a megállapodás a használatról, egyeznie kell?

Elnézést a sok kérdésért.

ObudaFan # 2009.05.06. 18:59

Még eszembe jutott egy dolog, mégpedig, hogy a székhelynek és annak az ingatlannak ahóvá szól a megállapodás a használatról, egyeznie kell?

Igen.

Még egy kérdésem lenne ha lehet, hogy a jelenlét ív mellé csatolni kell a tagok címlístáját is?

Nem.

Visszatrve az alapító okiratra…az nem egyenlő az alapszabállyal? Illetve azt nem fogadják el?
Mert az az egyesület jellegének, céljának, adatainak elírásával kezdődik.

De.

fkorei # 2009.05.07. 06:51

Nagyon szépen köszönöm!!

ObudaFan # 2009.05.07. 19:02

Nincs mit.

Ltamas # 2009.06.28. 11:21

Szép napot!

Először is szeretném leszögezni totálisan új vagyok egyesület alapítás terén, bár már elég sokat utána olvastam. Azonban!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy sima nonprofit egyesületnek lehet e a kezdetektől utalni 1%-ot, vagy van ennek valami határideje?
Valamint ez egy csocsóegyesület lenne, azaz ha mint sportegyesületet alapítjuk meg akkor ez milyen más feltételekkel jár mint egy mezei egyesületnél?
Harmadrészt még azt szeretném megkérdezni, hogy az egyesület inaktivitása esetén mennyi az elévülési idő, azaz mennyi idő után szűnik meg.

Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2009.06.28. 14:56

Sima egyesületnél 2 év, közhasznúnál 1 év után.
A sportegyesület bejegyezhető kifejezetten sportegyesületként a 2004. évi I. tv. szerint. Ha szakszövetség bajnokságában szeretnétek indulni, akkor ez elvileg kötelező is lenne, de ezt senki nem tartja be. (Nem is tudom, van-e országos csocsószövetségünk.)
Ha legalább egy éve nem működik, vagy a tagok száma 10 fő alá csökken, akkor meg kell szüntetni.

Ltamas # 2009.06.28. 21:28

Köszönöm a segítséget, még a későbbiekben lehet, hogy ide fogok fordulni. :)

Én is válaszolhatok legalább egy kérdésre: igen, van országos csocsószövetségünk aka. macsosz. :)

Még egyszer köszi.

LT

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 06:48

Talán annyit hozzátennék, hogy a sportegyesületre kiterjed a csődtörvény hatálya. Magyarul indulhat ellene felszámolás. (Egy pezsgőt buktam rajta, azóta tudom. :))

ObudaFan # 2009.06.29. 09:16

Az rendben van, hogy van egy csocsószövetség, csak kérdés, hogy hivatalosan is sportszövetség-e. :)