özvegyi,haszonélvezeti jog


Baldvin # 2018.04.23. 11:37

Tisztelt Hozzáértők!
Segítségüket szeretném kérni!
Feleségem 5 éve örökölt az édesapja után 1/2 rész lakóingatlan, amiben természetesen továbbra is az édesanyja lakik és haszonélvezeti joga van rajta. Az ingatlan a napokban eladásra kerül, és anyósom a bevételből természetesen másik ingatlant fog vásárolni.
Jogilag milyen formában biztosítható az, hogy a feleségem a következő ingatlanban is részesüljön, valamint, hogy az esetleg maradó pénz is két felé legyen osztva?
Anyósom elzárkózik attól, hogy a vételárból származó bevétel kétfelé menjen, vagy esetleg közös számlára, és nyilván ezt tiszteletben tartjuk. Viszont a jogos öröklésről se mondana le, érthetően. Anyósom szerint a haszonélvezeti joga miatt "gyakorlatilag" ő a teljes tulajdonos, miközben soha nem is volt az, csak a fele ingatlannak volt a tulajdonosa. Hamarosan adásvétel lesz ügyvéd előtt akit az ingatlanos hoz, és kérte, hogy addig beszéljük meg, ő nem akar ebbe belefolyni. Szerintem eladáskor megszűnik a haszonélvezet...de ő ezt nem tudja.
Ügyvédi letétbe kerülhet-e a vételár, vagy közös számlát kell nyitni?

drbjozsef # 2018.04.23. 10:42

De a lényeget, azt azért értetted?

Franci2 # 2018.04.23. 08:07

Kedves Nonolet!

Neked is jelzem, hogy te is félre érthetted a soraimat, itt nincs olyan, hogy mi mondjuk meg a húgomnak!!!! Én ugyanolyan helyzetben vagyok mint a húgom. Érted? Én nem vagyok a apám feleségével aki ki akar baxni a húgommal.

nonolet # 2018.04.23. 07:58

Franci2

"ő az illetéktörvény szerint kéri a haszonélvezeti jog ránk eső részét"

Aztán vagy kap annyit vagy nem.

Mert alku tárgya a megváltási összeg.

- -

Az illeték törvény matekja ugyanis
CSAK az illeték alap kiszámításához kell.

E szerint kell majd illetéket fizetni,
a tényleges megváltási összegtől függetlenül.

nonolet # 2018.04.23. 07:55

Franci2

Nehogy már megmondjátok a húginak, hogy
ő mit csináljon a saját tulajdonával!!!

Meg, hogy kinek miért és mennyit fizessen...

Ennyi.

Fizessétek ki helyette a rá eső haszonélvezetet.
Vagy mondjon el a haszonélvező ingyen/kevessebért az ő javára.
Hisz a haszonélvezet megváltási ára szabad alku tárgya.
stb., stb.

- -

Azért nem hibáztatható a hugi, mert jobb alkut akar kötni!

Egyezzetek meg.

HA nem sikerül, akkor fizessétek ki őt külön, és akkor tiétek a része is.

Ha ez sem megy akkor beperlitek "közös tulajdon megszüntetése" céljából.
Aztán a perben dől el, hogy mennyiért szerezhetitek meg a részét.

Szóval a huginak JÓ ALKU pozíciója van.

HA gyorsan előre kartok lépni, akkor
ALIGHANEM kénytelenek neki többet fizetni a vételárból,
mint mint ahogy azt most gondoljátok.

Igazából ő van nyerésben, ha neki nem sürgős az eladás nektek meg igen.

Az idő pedig pénz!
Mint tudjuk...

Franci2 # 2018.04.23. 07:40

Kedves Drbjozsef!

Köszönöm a válaszát. Talán félre érthette, "mi" nem akarunk behajtani semmit a húgomon, apám feleségét nem ismerem egyszer láttam, ő az illetéktörvény szerint kéri a haszonélvezeti jog ránk eső részét, tőlem is és a húgomtól is, lehet, hogy ehhez neki joga van, egyéb megállapodás itt nem lesz mert nem vagyunk olyan nexusban.... A jelentős anyagi kárt nem igazán jogi értelemben értettem, a nő nem tudja egyedül fenntartani a házat és én sem jutok hozzá olyan pénzhez ami most k..........túl jól jönne... Közben a ház amortizálódik, most jók az ingatlan árak, nem értem a ..... húgomat. Köszönöm szépen! Minden jót kívánok!

drbjozsef # 2018.04.23. 07:19

A saját tulajdonrészével mindenki azt csinál amit akar. Ha el akarja adni, eladja (a tulajdonostársaknak csak elővételi joguk van), ha nem akarja eladni, akkor nem adja el.

Azt felejtsd el, hogy "jelentős anyagi kárt okoz". Azt akkor okoz, ha felgyújtja a lakást.

Osztatlan közös tulajdon megszüntetését viszont bármelyik tulajdonostárs kérheti a bíróságon. Ekkor a bíró dönt, hogy ki, mennyiért veheti meg a másik részét, esetleg árverezteti az egészet.

A haszonélvezeti jog megváltásának nincsen konkrét ára. Az teljes egészében megállapodás kérdése. Ha arra gondoltok, ami az illetéktörvényben van, ami meghatározza az értékét, akkor az csak és kizárólag illetékfizetési szempontból számít, a törvényen kívüli hatálya nincs.

A húgod semmilyen jogszabálynak nem mond ellent, nem kell elfogadnia semmilyen értéket a haszonélvezetnél. Ha szerinte egy kifújt tojást ér, akkor annyit. Egyezzetek meg. Ha nem, nincs üzlet, mehettek bíróságra, az viszont legalább annyiba, vagy többe fog fájni, mint amit most akartok behajtani rajta.

Franci2 # 2018.04.23. 06:56

Üdvözlet Jogászok!

Édesapámtól örököltem egy negyed rész családi házat. A ház
haszonélvezője és fele rész tulajdonosa Édesapám felesége,
negyed-negyed rész tulajdonosok lettünk a húgommal. Apám felesége szeretné eladni a házat amiben mi a húgommal is benne vagyunk és vevő jelölt is van.

A haszonélvező apám felesége igényt tart arra, hogy a húgommal megváltsuk a haszonélvezeti jogának ránk eső részét, mind ezt a vételárból, a várható vételárnál ez kb 2,5 millió lenne a részem és ugyanennyi a húgomnak is. Magam részéről ezt tudomásul vettem és részemről mehetne az adásvétel. Sajnos a húgom ezt nem tudja feldolgozni és nem hajlandó belemenni az adásvételbe, így az apám feleségének és nekem is jelentős anyagi károkat okoz, nem hajlandó tudomásul venni a jogszabályokat, én sem örülök ennek, de, ha nem mond le a haszonélvezeti jogáról az apám felesége akkor nincs mese ki kell fizetni.

Milyen jogi lehetőség lehet, a húgom károkozásának megszüntetésére? Mit lehet ilyenkor tenni?

Kedves Emberek, kérem szépen segítsetek!

Antula # 2018.04.23. 06:43

Válaszokat nagyon köszönöm.

Üdv. Antula (ha lezárul az ügy majd megírom.)

Lyonee # 2018.04.22. 13:31

Antula
A hagyatéki tárgyalásra ügyvéddel menjetek. A külön vagyon helyére lépett lakás is különvagyon lett. Jól gondolod, nem közös szerzemény, ezért nem lesz bejegyzés nélküli tulajdonos az özvegy. Viszont haszonélvezete lesz az egész lakáson. Egy jó ügyvéd sokat segíthet.

nonolet # 2018.04.21. 16:54

Nos...

Abból kell kiindulni, hogy

  • vagyonjogi szerződés hiányában
  • alapban minden közös, mégpedig felesben.
  • amit az együttélés alatt szereztek

Mégpedig FÜGGETLENÜL attól,
hogy

  • az együttélés ideje alatt
  • ki mennyit rakott be a közösbe

Kivéve a különvagyoni részeket!!!

Különvagyonnak minősül:

ami valakinek MÁR ez együttélés ELŐTT is megvolt
amit valaki örökölt
amit valaki nem közösen kapott ajándékba,
hanem kifejezetten csak ő egyedül kapta

a saját "személyes tárgyak"
Külön vagyon a külön vagyon értékén szerzett mássá átalakult vagyon is.

  • -

Tehát a teendőd...

1.
Teljes vagyoni leltár.
A MÉG futó hitelek is, ha vannak.

2.
A külön vagyonok kivonása belőle.
(azaz mindkét félé külön-külön listázandó)

3.
Ami marad az mind felesben közös.
Annak ki-ki viheti a felét.
Akár közös vagyon akár közös hitel/tartozás.

Plusz ki-ki viszi mellé a saját külön vagyonát is.

Ezzel kialakul a 2 egyenleg, a férjé és a feleségé is.

  • -

Ennek a listának a tudatában lehet tovább tűnődni...

nonolet # 2018.04.21. 16:49

Nem az indulat és a megérdemlés dönt...

Hanem a törvény.

Ez van.

Antula # 2018.04.21. 13:51

Tisztelt fórumozók!

Köszönöm a választ. Apósomé volt a rózsadombi lakás az ő nevén is maradt, amikor elvette feleségül.. Azt később eladta 37 millióért, majd vett 27 millióért egy házat a saját nevére. Abba költöztek be..A többit felélték, közben örökölt apósom 9 milliót az előző feleségétől, azt berakta saját nevére bankba, szerintem a 10 milliót is. Csak nem tudjuk hová. Abból is látni lehetne ki fizetett mindent.. ( Az utalásokból) Ebből éldegéltek. Most csak adósságot mutogat. 99 ezret és nem sokat egy Bioptron lámpát vettek.. de szerintem még valahol van bankszámlája az apósomnak, csak ha tud is róla elhallgatja nehogy a fia és az unokája kapjon valamit is. A feleség a saját lakását megtartotta és kiadta.De ez nem is érdekes..De erkölcsileg mégis mutatja, mérhetetlen kapzsiságát. Amikor beteg volt az apósom állandóan minket hívogatott, látogassuk, mert ő nem ér rá, meg borotváljam mert ő nem tudja.. És vegyünk neki elektromos borotvát. Havi 500 ezret rakott el a lakása és a jövedelme, közben mindent felélt az apósommal, ami azé volt és most még a a fél ház tulajdona és a holtig tartó haszonélvezet is kell.. szerintem a tulajdonrész nem jár neki. Csak ha eladjuk közösen, vagyis ha ki akar belőle szállni. üdv. Antula

nonolet # 2018.04.19. 14:14

Antula

Az alapállás, hogy...

  • házasság estén

DE!!!

  • vagyonjogi szerződés nélkül

Minden közös (felesben!),

  • akár szerzés
  • akár adósság

Akkor a szerzés/adósság létrejötet
a házassági vagyonközösség ideje alatt történik.

Illetve, HA volt olyan időszak,
akkor
már a házasságot! megelőző együtt élés alatt is.

KIVÉVE!!! azt, ami külön vagyonnak minősül.

Külön vagyon az adott fél oldalán...

  • ami MÁR az együttlét előtt IS megvolt neki
  • ami az öröksége
  • amit KIFEJEZETTEN CSAK ő kapott ajándékba

- -

Szóval,

  • teljes vagyon leltár
  • különvagyon kiszedése a leltárból

Ami marad a leltárban az feles tulajdon a házasság okán.

drbjozsef # 2018.04.19. 12:06

Ebből alaphangon kinéz egy 3-4 éves bírósági huzavona. Ha bele akartok menni ebbe, akkor keressetek egy jó ügyvédet, itt minden apróságnak is jelentősége lehet, és lesz ilyenből ezer.

ObudaFan # 2018.04.19. 11:34

Antula

A haszonélvezet jár neki. Hogy a ház fele jár-e, az ebből a leírásból nem derül ki, mert tudni kellene, hogy miből vásárolta apósod a házat.
A nő fiának adott juttatás közös vagyonból történt. Ha apósod arról tudott és jóváhagyta, akkor csak a ráeső rész utáni kötelesrészben lehet gondolkodni, de mivel ingatlant örököltetek, alighanem kötelesrésze a párodnak ki van elégítve. Ha nem tudott róla, vagy nem hagyta jóvá, akkor elképzelhető, hogy a felét követelni lehetne.
Ingó leltárt nem ártana minél hamarabb felvetetni.

egyötvenes68 (törölt felhasználó) # 2018.04.19. 11:32

Keress ügyvédet

Antula # 2018.04.19. 11:25

Sziasztok!

Szeretnék tanácsot kérni. 3. házassága apósomnak, egy nőt elvett valaha pillanatok alatt. Rózsadombi berendezett lakásában éltek egy pár évig, majd apósom eladta és vett egy házat a többit felélték, vitte az ingóságokat festményeket stb. Mai napig azzal volt berendezve az új ház is..Megvette a házat saját nevére és ugyanúgy a feleségének mindent anyagilag biztosított, még főznie sem kellett. A nő a saját lakását és fizetést megtartotta és kiadta, annak javait eltette mindig. Az apósom öccsétől tudjuk egy tojást nem vett a saját pénzéből a holgy a háztartásba, mindent a fiának adott.. Végig dolgozott a feleség a nyugdij után is, ne kelljen otthon lenni a már betegeskedő 14 évvel idősebb emberrel. Apósomnak volt pénze mindent megoldott fizetett nővérek stb. Tavaly eléggé leesett a lábáról, de még mindig otthon is m lehetett volna, de az asszony hallani sem akart róla hogy otthon legyen. Apósom panaszkodott nekünk mennyi pénzébe van már hogy kórházban tartsák.. A nő velem borotváltatta, hogy ő nem ért hozzá, a fáslikat én cserélgettem a lábáról stb. Sajnos apósommal nem volt bensőséges kapcsolat, a férjemmel sem törődött soha kiskorában elhagyta őket. A pénz és a nőknek való megfelelés és a haveri körnek élt ott népszerű volt. Ennek ellenére mi szerettük, elfogadtuk ő ilyen. A felesége hívogatta az apósom öccsét, ha kiadja a kórház ő már nem viszi haza, magánkórház kell amit egy hónapig ő kifizet utána mi fizessük az öccse és a fia..Amúgy apósom örökölt is előző feleségétől kb 10 milliót és rengeteg aranyat amit hazavitt.. Apósomtól kicsaltak kölcsönkértek a felesége ismerősei amit soha azután nem kapott vissza. A magánkórházra nem került sor elhunyt januárban. Azóta velünk szóba sem áll az özvegy, illetve még a temetésen mézes mázas volt a többiek előtt. A férjem nem tud bemenni sem a házba telefonon annyit közölt vele kéri e az apja ruháit aki 140 kg volt.. A hagyatéki eljárásra betekintést kértünk akkor láttam az ingóságról semmi a ház apósom nevén van. (mindig mondogatta az Évát ne rögtön tegyétek ki.. és a testvérének panaszkodott el kéne válni..) A feleség ügyvéddel érkezett a hagyatéki tárgyalásra ridegen közölte neki jár a ház 1/2 részének a bejegyzett tulajdonjoga, mert közös szerzemény.. és jár neki élete végéig a haszonélvezet és kéri a temetési költségek felét is. Bankszámlákról néma csend csak egy hiteltartozás volt feltüntetve cofidisk amit a kb 99 ezer Ft, ami az özvegy "nagylelkúen" elenged.. ami neki lett felvéve. Szeretném tudni mik a jogaink, én úgy gondolom vagy haszonélvezet vagy a fél ház, de akkor ha benne akar még lakni fizetnie kell a feléért bérleti díjat. És azt sem értem a ingóságokhoz semmi köze a leszármazóknak? Voltak ott értékek, amivel ő és az aposomnak idegen fia birtokol rendelkezik. Válaszukat köszönöm és még egy nincs olyan hogy özvegyi jog korlátozása, mert méltánytalan..hiszen az apósom öccse is belelátott a házasságba ő sokat mesélt mennyire az érdek vezérelte a feleséget mindenben. Például addig nem volt egy napig otthon, munka címmel,nyugdíj után is.. amint meghalt a férje otthagyta az állását és vígan él.Láttuk mennyire nem akar a férjével törődni igazából. És ha voltak bankszámlák és elhallgatja előlünk mit lehet tenni. Vagy utánanézni. Válaszukat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.16. 20:16

Ez sem egészen igaz. A tulajdonostársak mindegyike jogosult az ingatlant birtokolni, használni, egymás jogainak és jogos érdekeinek sérelme nélkül. A törvény nem tartalmazza a "tulajdoni hányada erejéig" megszorítást.

Addammss # 2018.03.16. 20:12

Köszönöm szépen, erre voltam kíváncsi :)

Ezek szerint az özvegyi jog megszűnésével a tulajdonos korlátozás nélkül gyakorolhatja jogait (birtoklás, használat, hasznok szedése stb.) a tulajdoni hányada erejéig?

És még egy kérdés: az özvegyi jog "hivatalból" törlődik a hatósági nyilvántartásokból új házasság megkötésével, vagy ennek törlését valamilyen módon kérelmezni kell? Erre vonatkozóan nem találtam infót a neten...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.16. 15:53

Az új Ptk. öröklési jogi szabályait csak a 2014. március 15. után megnyílt hagyatékban kell alkalmazni. Ezért az az özvegyi haszonélvezet, amelyet még a régi Ptk. hatálya alatt szerzett valaki, az új házasságkötéssel megszűnik.

SaireyVMK # 2018.03.16. 15:42

És egy új ptk. törvény bevezetése nincs hatással utólagosan az öröklésre szóval értelmetlen az első kérdés. Az új ptk a hatálybalépést követően jogerős,visszamenőleg nem. A 3/6-od rész(fele vagyon) házastársak között pedig alapból jár.(Mint ahogy arra KBS felhívta a figyelmem egy másik topicban)

SaireyVMK # 2018.03.16. 15:36

Ha meg is szűnik, akkor nem azért mert újból házasságot kötött. Mivel ahogy írni tetszett az új ptk szerint már nem kizáró ok az újbóli házasság. És mivel az új ptk a hatályos ezért ez nem jelenthet gondot.

Viszont amennyire én tudom a Még újabb ptk (:D) eltörölte az özvegyi jogot, helyette haszonélvezeti jogot gyakorol. (Ami majdnem ugyanaz,csak a neve más)

Legalábbis én így tudom.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.16. 14:42

:) Ezt kellett volna kérdezni elsőre is.
Megszűnik.

Addammss # 2018.03.16. 12:18

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Nem tudom, szoktál-e vizsgáztatni egyetemen vagy bárhol, de tisztelettel, ez most nem az a helyzet. Kezdjük újra: párom apjának újbóli házasságkötésével megszűnt-e az özvegyi joga párom tulajdonrészén vagy nem?