özvegyi,haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.16. 11:26

az özvegyen maradt férj megörökölte a közös ingatlan 3/6-át,
Nem.

És a további fejtegetésed se helyes.

Addammss # 2018.03.16. 11:22

Sziasztok!

Segítségeteket kérem.

Párom édesanyja elhunyt 2011-ben, és az özvegyen maradt férj megörökölte a közös ingatlan 3/6-át, a 3 gyermek (köztük a párom) pedig az 1/6-1/6 részét azzal, hogy a tulajdonrészükre az apa özvegyi joga bejegyzésre került. Ekkor még a régi Ptk. volt hatályban.

A párom apja idén újból házasságot kötött. Ez a régi Ptk. szerint az özvegyi jog megszűnését vonta maga után a gyermekek tulajdonrészén, az új szerint viszont nem. Kérdésem, hogy a mi esetünkben a párom apjának újbóli házasságkötése mennyiben érinti párom tulajdonrészét az ingatlanban. Én úgy gondolom, hogy ha az új Ptk. szerinti öröklési rend nem visszamenőleges a korábban történt esetekre (hiszen akkor a párom apjának 3/6-os tulajdonrésze az új Ptk. hatályba lépésével lecsökkent volna egy "gyermeknyi" részre), akkor úgy volna igazságos, ha minden a régi Ptk. szerint maradna, így az özvegyi jog megszűnne.

Megtisztelő válaszotokat köszönöm!

ijedos # 2018.02.19. 12:22

Köszönöm!

nonolet # 2018.02.18. 16:20

Igen megköthető úgy.
Neked annyi a fontos, hogy:

Le !!!KELL!!! mondani a jogról az adott egyénnek.
Mégpedig bejegyezhető módon...

De ezt a TE!!! ügyvéded tudni fogja, főleg, ha említed is neki.

Az, hogy kinek mekkora tulajdoni hányada van
teljesen mindegy, HA mindenki eladja neked az övét.

A haszonélvezeti jog meg az eladók belső magánügye.
Csak rájuk tartozik, hogy hogyan oldják meg, miként számolnak el egymással.
Ahogy az is, hogy ingyen vagy pénzért mond le róla a haszonélevő.

Mivel a "per, teher és igénymentes" ingatlan biztosítása az eladó(k) dolga normál esetben.

ijedos # 2018.02.18. 15:47

"„ közös gyermek örökölte a ház felét, másik felét az apa, 1/2 részre holtig tartó haszonélvezeti jog bejegyzéssel.”
Egészen biztosan nem.

A kérdésedet meg nem is értem. Meg szabad-e venni? Persze, ez egy szabad ország.

Biztosan mi nem? Ez látszik a tulajdoni lapon.

A kérdésem pedig lehet, hogy pontatlan volt, arra irányult, hogy biztonsággal megköthető-e az adásvételi szerződés valahogy úgy, hogy a haszonélvezeti jog tuti törlődjön a procedúra végén.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.18. 14:55

közös gyermek örökölte a ház felét, másik felét az apa, 1/2 részre holtig tartó haszonélvezeti jog bejegyzéssel.
Egészen biztosan nem.

A kérdésedet meg nem is értem. Meg szabad-e venni? Persze, ez egy szabad ország.

ijedos # 2018.02.18. 14:47

Sziasztok!

Ingatlan vásárlásával kapcsolatban szeretnék kérdezni.
A szitu:
Adott egy ingatlan, ami egy házaspár tulajdonában volt 1/2-1/2 tulajdonrészben.
A pár nő tagja elhalálozott. A párnak 3 gyermeke volt, 1 közös gyermek, illetve 2 gyermeket a férfi vitt a házasságba.
Az anya halála után az örökösödés úgy zajlott le, hogy a közös gyermek örökölte a ház felét, másik felét az apa, 1/2 részre holtig tartó haszonélvezeti jog bejegyzéssel.
Az apa időközben megöregedett, idősek otthonába került, de cselekvőképes, saját nevében képes eljárni.
A két féltestvér aztán ajándékozás útján megszerezte az apa fele tulajdon részének 1/3-t. Így jelenleg 3/6 tulajdonos a közös gyermek, 1/6 az apa, 1/6-1/6 tulajdonos pedig a két féltestvér. 3/6 tulajdon részen továbbra is ott van a holtig tartó haszonélvezeti jog.

Meg szabad venni ilyen tulajdon összetételű ingatlant? Miként? Hogyan lehet egy adás-vétel során végérvényesen megszabadulni a holtig tartó haszonélvezeti jogtól? Elvileg minden tulajdonos elszánt, hogy eladnák az ingatlant. A segítséget előre is köszönöm.

nonolet # 2018.02.17. 12:39

Ehhez ésszerűbb szerintem CSAK
egy szívességi lakás HASZNÁLATI
szerződést kötni.
(már csak az illeték miatt is)

Amiben a te felmondási jogod korlátozódik a kívánt esetekre.

...és persze minden mást is tudtok szabályozni amit akartok még.

- -

"amenyiben önhibajabol, vagy tole fuggetlen ok miatt nem kepes, vagy nem tudja az ingatlant lakni, "

Mondjuk az ilyen GUMI szabályokat kerülni kéne!!!
Mert ez pl. csak a vitára jó gyakorlatilag.

Hisz...
Mikor nem képes és vajon szerinted/szerinte/kiszerint nem?!
Ki dönti el vita esetén... ja majd a bíróság!

tatabanyai # 2018.02.17. 09:31

Sziasztok! Haszonelvezeti jogot alapitanank szerzodesben egy szemelyre. Kerdesem az lenne,hogy a szerződesbe belefoglalhato-e es van-e ertelme belefoglalni pld. A következöket, mivel nekünk ìgy lenne a legmefelelőbb:

  • haszonelvezo az ingatlant egyedül hasznalhatja, a lakast mas hasznalataba nem adhatja,
  • amenyiben önhibajabol, vagy tole fuggetlen ok miatt nem kepes, vagy nem tudja az ingatlant lakni, akkor a haszonelvezeti szerződest meg kell szüntetni,és a tualjdonos reszere ingyenesen engedi az at.

Gyakorlatilag azt akarom elerni, hogy csak o hasznalhatja addig, amig az ingatlanban kepes maradni....

ObudaFan # 2017.10.03. 14:54

sussy4176

Az a különbség általában, hogy ilyen esetben a haszonélvezet megváltásának, korlátozásának nincs helye. Mondjuk, a közösen lakott lakás esetén megváltásnak egyébként sincs, tehát a különbség ebben az esetben elég csekély.

sussy4176 # 2017.10.03. 13:37

Nem akartam ismétlésbe bocsátkozni, hát elég sok mindent elolvastam.
Ezt találtam:
Ptk. 615. § (1)Az örökhagyó házastársa, bejegyzett élettársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl (özvegyi jog).
Van-e különbség abban, hogy özvegyi jogon lettem "haszonélvező" vagy a megboldogult férjem, még életében rám iratta a haszonélvezeti jogot, hogy biztosítsa a nyugodt öregségemet?
76 éves vagyok és a férjem két és fél éve halt meg, 55 évi házasság után, a házat a gyerekeink örökölték.


A mester nem nevel tanítványokat, hanem csak mestereket.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.25. 10:12

Persze. (Ha csak nincs rajta elidegenítési és terhelési tilalom.)

aranymazsola # 2017.07.25. 09:14

T. Ügyvédi közösség!

Szeretném megtudni, hogy tudunk utólagosan haszonélvezeti jogot bejegyeztetni egymás javára 2005-ben vettük 2 névre a házat, de a szerződés nem tartalmazta, a holtig tartó haszonélvezeti jogot.Köszönöm a választ. Mária.

drbjozsef # 2017.07.23. 15:56

Lesz bónusz is, ha nem veszitek elő az édesapát, mert elrakja a pénzt (mert őszerinte ebben állapodtatok meg az özvegyi jogának megváltásáért cserébe, ami persze nonszensz, de hát leírtátok valahova az őt illető összeget?), és még utána nektek kell majd adót is fizetni az eladás után.

Érdekes beszélgetés lesz, de ezt nem lehet megúszni.

nonolet # 2017.07.23. 12:15

A párod és a tesoja a TULAJDONOSOK!!
Tehát a vételár nekik jár...

Az özvegyi jogost viszont ki kell "VÁSÁROLNI"-uk az ingatlanból.

Az özvegyi jog ár alku tárgya.
Az ingyenestől(lemond róla) az amennyit nem szégyell elkérniig.

"mivel nincs semmilyen papír arról, hogy ő valóban ki kell fizesse"

Ki volt az marha, aki így szerződött?!
Annak a számláját ésszerű beírni akinek a pénz jár.

Ez esetben 2 vagy 3 számlaszám.
(párod, tesó, apa akkor ha neki is jár az özvegyi jogért)

Persze lehet bizalmi alapon is lejárni csak kockázatos...

Lehet csak egy számlaszámot megadni és a szerződésben (vagy más módon) rendelkezni a tovább fizetésről, de ez is kockázatos.

Kicsiszolo # 2017.07.23. 10:58

Üdvözlök mindenkit!
Nálunk olyan probléma áll fenn, hogy párom és testvére örököltek az édesanyjuktok fele-fele arányba egy házat, ahol az édesapjuknak özvegyi joga van.
Most ott tartanak, hogy van vevő a házra,és megvolt az adásvételi aláírása, ahol csak az édesapa bankszámlaszáma volt feltüntetve. Mondván úgyis kifizeti a páromat, felesleges az ő számlaszámát is beleírni..Na most a helyzet, hogy mivel nincs semmilyen papír arról, hogy ő valóban ki kell fizesse, így is köteles? Vagy mert ő neki van eza joga, az összegről is ő dönt? Vagy jár alapból a férjemnek valamennyi?
Köszönöm a válaszokat.

nonolet # 2017.07.18. 12:22

"Az özvegyi jogot meg kívánjuk vásárolni, "

Aligha, legfeljebb megváltással megszüntetni.

"azonban a bácsi lánya (jogilag semmi köze az ügylethez) "

Akkor ne állj szóba vele... amíg nem mutat fel valamit,
ami szerint vele kell tárgyalni a tulajdonos helyett.

Tárgyalj a tulajdonossal !!!! és ne mással.

ObudaFan # 2017.07.18. 09:49

ágika777

Ha a bácsi beszámítható, meg kell állapodni vele. HA nem, akkor meg kell várni, hogy gondnokság alá helyezzék, majd megállapodni a gondnokával és a gyámhatósággal.
Más út nem lesz. Vagy megveszitek így az ingatlant, némi kockázattal.

ágika777 # 2017.07.18. 08:14

Tisztelt ObudaFan és Kovács Béla Sándor,
Tisztelt Fórumozók!

A következő probléma megoldására keresek választ, amennyiben bárkinek lenne ötlete, kérem segítsen.

Adott egy ingatlan, amelyet meg kívánunk vásárolni, azonban az ingatlan 1/2 részén özvegyi jog van bejegyezve.
Az özvegyi jog jogosultja egy 75 éves idős bácsi, aki Alzheimer kórban szenved, jelenleg idősek otthonában tartózkodik.

A bácsi egészségi állapotára figyelemmel az ingatlanon fennálló jogát nem gyakorolja, így az ingatlan jelenleg lakhatatlan állapotú. Az özvegyi jogot meg kívánjuk vásárolni, azonban a bácsi lánya (jogilag semmi köze az ügylethez) csak akkor hajlandó aláíratni az eladásról a szerződést, amennyiben az ingatlan felett lévő telkét megvásároljuk. Azonban ezért a szántóért irreális árat kér.

Valakinek ötlete esetleg az özvegyi jog törlésére vagy bármi érdemi, hogy mit kezdjünk?

Köszönettel: Ági

vktr # 2017.06.23. 08:13

Koszonom valaszat!
Akkor ha jol ertem, bemegyunk edesanyammal a foldhivatalhoz, visszuk a hazassagi anyakonyvi kivonatot es bejelentjuk a valtozast, a foldhivatal pedig tudni fogja, hogy meg kell e szuntetniuk az ozvegyi jog bejegyzeset a tulajdoni lapon.
Igy minden egyeb ugyvedi kozbenjaras nelkul kiderithetjuk, hogy mi a hivatalos allaspont?

(elnezest kerek az ekezetek hianyaert)

Udvozlettel:
Viktor

Grave7 # 2017.06.23. 07:45

@vktr: A földhivatal ezt nem vizsgálja automatikusan; ha jelzitek a változást (optimális esetben házassági anyakönyvi kivonattal), akkor intézkedni fog.

vktr # 2017.06.23. 07:32

Tisztelt ObudaFan és Kovács_Béla_Sándor,
Tisztelt fórumozók,

Aranaka44 kérdésével teljesen azonos kérdéssel fordultam volna önökhöz,
de úgy látom, hogy nincs egyértelmű álláspont .

Nálunk is hasonló a helyzet, viszont édesanyám már újra házasodott 2015-ben.
Édesapám 1992-ben hunyt el, 50% - 50% tulajdonrészünk van a lakáson valamint édesanyámnak özvegyi haszonélvezete az én tulajdonrészemen.

A kérdésem az lenne, hogy amennyiben az újraházasodás esetében az örökhagyó halálakor érvényes törvények szerint kellene eljárni, azaz meg kellene szűnnie édesanyám özvegyi haszonélvezeti jogának, akkor az a házasságkötéssel automatikusan bejegyzésre kerülne a tulajdoni lapon vagy nekünk kell jelezni a földhivatalnak a változást?
Esetleg valami más eljárás szükséges?

(Úgy tudom, ha módosítás történik a tulajdoni lapon akkor arról automatikusan küldenek levelet a földhivataltól, ilyen a házasságkötés óta nem kaptam.)

Válaszukat előre is köszönöm!

vktr # 2017.06.23. 07:32

Tisztelt ObudaFan és Kovács_Béla_Sándor,
Tisztelt fórumozók,

Aranaka44 kérdésével teljesen azonos kérdéssel fordultam volna önökhöz,
de úgy látom, hogy nincs egyértelmű álláspont .

Nálunk is hasonló a helyzet, viszont édesanyám már újra házasodott 2015-ben.
Édesapám 1992-ben hunyt el, 50% - 50% tulajdonrészünk van a lakáson valamint édesanyámnak özvegyi haszonélvezete az én tulajdonrészemen.

A kérdésem az lenne, hogy amennyiben az újraházasodás esetében az örökhagyó halálakor érvényes törvények szerint kellene eljárni, azaz meg kellene szűnnie édesanyám özvegyi haszonélvezeti jogának, akkor az a házasságkötéssel automatikusan bejegyzésre kerülne a tulajdoni lapon vagy nekünk kell jelezni a földhivatalnak a változást?
Esetleg valami más eljárás szükséges?

(Úgy tudom, ha módosítás történik a tulajdoni lapon akkor arról automatikusan küldenek levelet a földhivataltól, ilyen a házasságkötés óta nem kaptam.)

Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2017.05.13. 13:05

Nem, mert még a régi törvényi szabályozás szerint kell eljárni az örökhagyó halálának időpontja szerint.

Kisgolyo # 2017.05.13. 09:05

Tisztelt Cím!

Édesanyám 2007-ben hunyt el akkor a hagyatéki meg is lett tartva. Nagymamám (édesanyám édesanyja) tavaly oktoberban halt meg és akkor derült ki,hogy édesanyám nevén még vannak mezőgazdasági földek aminek a haszonélvezője az édesanyja volt. Elinditottam egy póthagyatékit és a közjegyző azt mondta,hogy a 2007-es törvény szerint járnak el. Édesapám 2014.augusztusában új házasságot kötött. Szeretném tudni,hogy megilleti-e az özvegyi jog őtet.

Köszönettel: Kisgolyó