tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


Bobi2014 # 2016.10.26. 14:32

köszönöm a választ! egy lakásról lenne szó. A lényeg, hogy örökléssel közös tulajdon keletkezett, és egy tulajdonos lakik ott, ez a tulajdonos fizet mindent a lakással kapcsolatban, a többi semmilyen ráfordítást soha nem eszközölt és nem is megy az ingatan közelébe. Nem tettek semmi olyat, ami a megszakadást előidézné, de elismerni nem fogják az elbirtoklás tényét.
Plusz információ ,hogy az ott lakónak az egész lakásra haszonélvezeti joga van.
Ha jól olvastam utána ebben az esetben bírósághoz kell fordulni és bizonyítani, hogy fenn állnak az elbirtoklás feltételei, de nem tudom, hogy milyen formában kell kezdeményezni egy ilyen pert illetve, hogy hol? Illetve, hogy ehhez szükséges e jogi képviselet?

Köszönöm

lajcsó # 2016.10.25. 09:48

Ha a tulajdonos - ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre alkalmas okiratban - elismeri az elbirtoklás tényét akkor nem kell bíróságra menni!
A szerzés attól is függ, hogy milyen ingatlanról van szó?
Belterületi ingatlannál - az elbirtoklás tényének megállapításán/elismerésén túl - nincs túl sok probléma.
Ha viszont földről van szó akkor már macerásabb a dolog (szerzési korlát, hatósági jóváhagyás).

Bobi2014 # 2016.10.25. 09:03

Üdv! A segítségüket szeretném kérni, a fórumon és egyéb helyeken (természetesen a tv. szöveget is értelmeztem)utána olvastam, és véleményem szerint fent állnak az elbirtoklás feltételei egy általam és mások által közös tulajdonban lévő ingatlanon.

A kérdésem az lenne, hogy milyen módon kell megindítanom az eljárás, hogy a bíróság megállapítsa? azt tudom, hogy bírósághoz kell fordulni de szükséges e jogi képviselet vagy én sajt magam is megindíthatom? ha én is megtehetem tudnának segíteni, hogy milyen formában kell ezt megtennem?
Előre is köszönöm a segítségüket.

lajcsó # 2016.10.14. 17:06

5:49. § [Az elbirtoklás megszakadása]
(1) Az elbirtoklás megszakad, ha

  1. a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  2. a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy
  3. a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, vagy egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.

(Ptk.)

Sacer # 2016.10.14. 14:39

Tisztelt Fórumozók!

Egy földterület elbiktorlással kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy a tulajdonjog átíratásánál a szakadatlan 15 év mit jelent?
Olvastam olyat, hogyha az eredeti tulaj felszólít akkor már vissza kell adnom, azonban a ptk 2013. évi V. törvény 5:49 paragrafusnál nem ír ilyet, csak bírósági felszólítás esetén.

Jelen esetemben én nem kaptam még semmilyen felszólítást, azonban a földterület alatti házlakó (aki egyenes ági rokonom, de én nem lakom ott) kapott egy levelet (ami nem tértivevényes). 15 év már eltelt, de ezidáig nem írattam át a tulajdonjogot, van még rá lehetőségem? (véleményem szerint mivel csak egy kézzel kitöltött lapot küldtek, azt se nekem, így engem se bírósági, se másféle módon nem szólítottak fel a visszaadásra).

ui.: egy ügyvéddel már beszéltem, ő azt mondta, hogy mivel rokonom kapott levelet, már annak számít hogy szóltak, de a ptk-ban "a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;" szerepel.

Köszönöm előre is a segítséget

lajcsó # 2016.09.16. 05:37

Nem a saját területet kell vizsgálni hanem az elbirtokolt területet!

Ha az elbirtokolt terület egész (1/1) ingatlan: mehet a játék!

Ha az elbirtokolt terület ingatlanrész és az érintett ingatlan megosztható: mehet a játék!

Ha az elbirtokolt terület ingatlanrész és az érintett ingatlant nem lehet megosztani: game over!

Egyébként az ingatlanotok ettől függetlenül eladható, csak éppen az eredeti (320 nm) területtel.

agi76m # 2016.09.15. 20:59

Nem az egész ingatlan, csak a telek egy része. Az eredeti terület ki lett "egészítve" oldalt és az alsó részén. Az eredetileg 320m2 lett kb 700m2.
Első lépésként mit javasol?
Köszönöm válaszát!

lajcsó # 2016.09.15. 20:47

"alapból kell a vázrajz meg a telekalakítás is."
Lehet, hogy ezzel kellene kezdeni! Tisztázni kellene, hogy az elbirtoklás tárgya egész ingatlan, vagy az ingatlan meghatározott része!? Mert nagyon nem mindegy!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.15. 16:45

Mivel nem egy komplett ingatlant, hanem csak egy részét akarja elbirtokolni, alapból kell a vázrajz meg a telekalakítás is.

ObudaFan # 2016.09.15. 13:45

Az illeték a követelt ingatlan értékének 6%-a, de azért lehetnek egyéb költségek is.

lajcsó # 2016.09.15. 13:16

"Azt lehet tudni, hogy mennyi idő, amíg rendeződik a tulajdoni lapon is? Hónapok alatt, vagy évek?"
Ezt megjósolni lehetetlen!
"És azt tudja esetleg valaki, hogy mennyibe kerül egy ilyen eljárás?"
Ez a perértéktől függ! Lásd: Illetéktörvény!

agi76m # 2016.09.15. 08:20

Köszönöm a hozzászólásokat!
Semmi baj, Attila111111, én sem tudtam, azért kérdeztem :)!

Természetesen ragaszkodnék a területhez.
Azt lehet tudni, hogy mennyi idő, amíg rendeződik a tulajdoni lapon is? Hónapok alatt, vagy évek?
És azt tudja esetleg valaki, hogy mennyibe kerül egy ilyen eljárás?

Köszönöm!

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.14. 13:42

T.Lajcsó!

Lecsúsztam a térképről, én még abban a hitben voltam, hogy állami, illetve önkormányzati földeket nem lehet elbirtokolni. Elnézést kérek agi76m-től a félretájékoztatásért. Tévedtem, nem vagyok jogász.

lajcsó # 2016.09.14. 10:53

"Kérdésem az lenne, hogy esetemben érdemes Bírósághoz fordulni,"
Ha ragaszkodsz a területhez, akkor nincs más választásod.

"Állami tulajdont nem lehet elbirtokolni!"
Le vagy maradva kb. 25 évvel! Állami/önkormányzati tulajdont 1991-óta el lehet birtokolni!

"Nem az a lényeg, hogy állami / ami nem, mert önkormányzati / hanem hogy forgalom képes vagy sem."
Ez sem lényeg, mert ez a forgalomképtelenné minősítés a származékos tulajdonszerzésre vonatkozik. Ezzel szemben az elbirtoklás eredeti tulajdonszerzés!

matthiasi # 2016.09.14. 06:50

Attila111111 !

Nem az a lényeg, hogy állami / ami nem, mert önkormányzati / hanem hogy forgalom képes vagy sem.

pl. közutat nem lehet eladni, mert nem forgalom képes.
Na de majd a bíróság.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.14. 04:53

Miért ne lehetne? Még abban sem egyértelmű a gyakorlat, hogy a forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképtelen ingatlant nem lehet.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.13. 22:06

T.Agi76m
Állami tulajdont nem lehet elbirtokolni!

agi76m # 2016.09.13. 21:18

Tisztelt Szakértők!

Elbirtoklással kapcsolatban kérném ki a véleményüket.

Megpróbálom röviden és átláthatóan vázolni az esetemet.
Jelenleg tulajdonomban van egy családi ház, mely 2001. októberében (tartási szerződéssel, a Nagymamám akarata szerint) került a nevéről az én nevemre. Akkor még én is ott éltem, később a munkám miatt másik városban éltem. Ő továbbra is ott lakott, és én is segítettem rendszeresen neki (és ezt a mai napig teszem).
Megromlott egészségi állapota miatt a közelünkben él az év eleje óta, és a házat közös megegyezéssel el szeretnénk adni. És itt kezdődik a problémánk.

A tulajdoni lapon a telek mérete 320 m2, de valóságban a kerítésen belüli terület ennél jóval nagyobb. Kiderült, hogy még a Nagypapám (aki 2000-ben halt meg) a telket körülvevő gondozatlan bozótost rendbe téve, a területet megművelte, a kerítést átépítette, azt a sajátjukként használták.

Jelen állapotában nem tudjuk eladni a házat, mert a tulajdoni lapon más méretű telek "tartozik" a házhoz.

A terület valószínűleg a városé. Egy ismerősöm javaslatára megkerestem az Önkormányzat jogi osztályát, ahol ténylegesen kiderült, hogy a város tulajdona az elbirtokolt terület. Ott azt tanácsolták, hogy írjak egy levelet a Polgármesternek vázolva a tényeket azt tanúkkal igazolva. Megtörtént. Válaszában az Önkormányzat nem ismeri el az elbirtoklás tényét tekintettel arra, hogy az ingatlan közterület - forgalomképtelen.

Kérdésem az lenne, hogy esetemben érdemes Bírósághoz fordulni, tarthatok e igényt a kb 30 év alatt megművelt területre, amit a város nem "hiányolt"? Tudnak valamilyen megoldást javasolni?

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Balogh Ágnes

ObudaFan # 2016.09.06. 04:26

Majd 15 év használat után bíróságtól kerheted a tulajdonjogod megallapitasat. A jelenlegi szabalyozas szerint a peeinditashoz még a megyei földhivatal engedélye is kell, de ki tudja, hogy lesz ez szabályozva majd akkor.

Kelist # 2016.09.06. 03:21

Jó napot kívánok!

A nevem Kelemen István és elbirtoklással kapcsolatban lenne kérdésem. Van egy közel 2 hektáros erdőterület, melynek 2 tulajdonosa van, egy házaspár. A pár férfi tagja 1905-ban a hölgy 1907-ben született. A tulajdoni lap szerint mindketten Kanadába költöztek. Figyelembe véve a magyar és kanadai átlagéletkort, sajnos kicsi rá az esély, hogy még mindketten az élők sorában lennének. Örökös vagy más tulaj, haszon élvező vagy bármilyen más jogcím nincs bejegyezve. Ezt a területet már két éve tartom karban, de sajnos ezt semmilyen hivatalos dokumentummal nem tudom igazolni. A kérdésem az lenne, hogy ezen terület elbirtoklását milyen módon lehetne érvényesíteni? Elég, ha bejelentem a területileg illetékes önkormányzatnál vagy erdészetnél?
Válaszokat előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2016.09.04. 04:06

Kedves István!
Nem következett be az elbirtoklás. A másik testvér is részesedik a bérből, a kezességgel maga is hasznosító.
Ügyintéző testvér sajátjaként birtokosnak nem tekinthető.

Istvan_031 # 2016.09.03. 20:38

Kedves Szakértők!

Elbirtoklás fogalomkörben kérném ki véleményüket!

20 éve két testvérpár 1/2-1/2 arányban tulajdonosa lett egy termőföldnek szülők halála miatti öröklés során.

Az egyik testvérpár (legyen továbbiakban "ügyintéző") az öröklés óta bérbe adja a teljes termőföldet. (A másik testvérpár ebbe szóban beleegyezett.)
A bérbeadásból folyó bevétel után az ügyintéző adót fizet, a föld után Ő adózik, Ő tartja karban, de a bérlő gondozza és gazdálkodik vele. (A bérlő bérleti díjából származó bevétel felét az ügyintéző testvér a másik testvér között megosztja.)

Lehetséges e, hogy az ügyintéző testvér 15 év után elbirtokolja a másik testvér 1/2 részét azzal a címszóval, hogy a teljes földterület ügyeit Ő intézi, Ő adja bérbe, Ő gondozza és Ő fizeti az adót, stb-stb?

(Annyit kell még tudni, hogy az ügyintéző testvér a tárgyalt 20 év alatt több alkalommal jelzálogot vett fel a teljes termőföldre, amire kezességet minden esetben a másik testvér vállalt.)

ObudaFan # 2016.07.19. 14:53

A távollevő részére a gyámhatóság gondnokot rendelhet ki és a gondnok majd a távollevő költségére megteheti a szükséges lépéseket.

szigsany # 2016.07.19. 14:02

Kérdés!

Adott egy társasház, 4db. lakással. 2db. lakás önkormányzati tulajdon, 2db. magánszemély tulajdona.
Ebből az egyik személy feltehetően külföldön van, évek óta nem használja az ingatlant. Utolérni nem lehet! Lakása üres, elhagyott, rendezetlen. Hajléktalanok költöztek be, szemetes és erősen felújításra szorul. A szomszédok panaszkodnak joggal a gaz, szemét, és fertőzés veszély miatt.
Mit tehet az önkormányzat?
Kitakarítja rendbe szedi, felújítja a saját költségén. Utána van valami joga hozzá, elbirtokolhatja, kiadhatja, eladhatja ha nem éri el a tulajt évek óta?
Az áldatlan állapotot muszáj megszüntetni.
Vagy ÁNTSZ, Rendőrség bevonásával kiüríteni, lezárni és üresen hagyni míg megint be nem törnek és jönnek a panaszok!
Az ilyen üres, elhagyott lakásokra vonatkozik valami törvény?

spielman3 # 2016.07.02. 12:18

Most ekkor nincs Európai Únió?

Igaz ez még viccnek sem jó kérdés, pl. egy ismerősöm, aki egy rakat ingatlant vett Spanyolországban, vidéki környezetben, ha mondjuk nem lesz EU, akkor nemcsak eleve harmadát érik majd a házak, de kérdéses lesz, hogy ő mint német állampolgár legálisan tulajdonosa e a házaknak stb....

És ez esetemben is egy kérdés, potenciális elbirtokló éppúgy nem rendelkezik spanyol állampolgársággal.

Biztosan tudjátok, mennyire régről gyökereznek illetve mennyire általánosak vagy harmonizáltak a magyar rendelkezések.....csodákra azért talán nem kell számítani?