tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


Irene24 # 2020.11.14. 19:14

Üdvözlet! A következőben kérném a segítségüket: Vennénk egy családi házat, de a térképmásolat szerint az épület egy része átlóg a szomszéd telekre. Régebben az egész egy családé volt, megosztották, két külön telek lett, az épület viszont nem teljesen a "saját" telkén áll jogilag.
Elbirtoklással megszerezhető legalább az épület alatti földrészlet? 1987 körül épült a ház, senki nem is tudta, hogy baj van a térképen.
Egyébként alakítanának a telken szívesen, de nem lehet, mert a másik telek nem éri el már most sem a kívánt legkisebb telek méretet. Akkor viszont az elbirtoklás sem működhet?
Ráadásul a két teleknek van közös résztulajdonosa. Saját magától vszleg nem birtokolhatja el, ha jól sejtem.
Az elbirtoklást lehet egyébként bíróság nélkül rendezni?
Másik lehetőségként társasházat alapítana a két ház tulajdonosa, és úgy adnák el, de fogalmam sincs, hogy úgy működhetne-e a dolog, bevallom, az a megoldás nem tetszene.
Remélem,érthetően és nem túl körülményesen írtam le a problémát.
Köszönöm, ha válaszolnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.11. 12:57

Megbocsáss, az hosszas, és nem is éppen egyszerű jogi okfejtést igényelne.

szj003 # 2020.11.11. 08:01

Kedves Kovács_Béla_Sándor, :)
Ez esetben mégis, milyen jogszabályi összefüggésekre lehet felépíteni ezt az álláspontot?

Köszönettel,

János

szj003 # 2020.11.10. 19:35

Igen, 2019.06.10. 10:10

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.10. 19:29

Az idézőjeles részt én írtam volna?

Konkrét, expressis verbis jogszabályhely erre nincs.

szj003 # 2020.11.10. 18:52

Kovács_Béla_Sándor

Milyen jogszabályhelyre lehet hivatkozni, amire hivatkozva semmissé tehetjük a tulajdonos hivatkozását a jelzálog bejegyzés elbirtoklást megszakító erejére? Abban az esetben, ha az elbirtoklás csak egy kicsi részére vonatkozik az ingatlannak (építmény lett ráépítve).

"Akkor szakította volna meg, ha az egész ingatlant akarná elbirtokolni a szomszéd."

Totyi63 # 2020.07.02. 17:48

Köszönöm.
Persze hogy nincs semmi ilyen.

drbjozsef # 2020.07.02. 15:53

Totyi63,

Meg kellene kérdezni az önkormányzattól, hogy mi alapján került be ez a szöveg a Ti szerződésetekbe. Logikusan az kellene legyen, hogy az önkormányzat kötött egy külön szerződést a szomszéddal, aki aláírta, hogy megcsinálja az áthelyezést.

Ha nincs ilyen, akkor simán átvertek.

Ha van ilyen, akkor annak keltezésétől függően lehet, hogy nem birtokolta el.

Totyi63 # 2020.07.02. 14:04

Értem.
Ezt a megoldást az önkormánzyat jogászai javasolták, ők készitették a szerződést is.

Vagyis: ha már 20 éve használja a szomszéd a területet, akkor az már az övé.

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.02. 13:34

Akkor hadd kérdezzem meg, hogy mondjuk kötsz egy szerződést az önkormányzattal, és abba beleírjátok, hogy én tartozok neked 5 millió forinttal, akkor tényleg tartoznék?

Totyi63 # 2020.07.02. 10:54

A telek adásvételi szerződésének egyik pontja

Totyi63 # 2020.07.02. 10:49

Nem. Csak az Önkormányzat, akitől a telket vettük.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.02. 09:33

És ezt a szerződést, amiben ez van írva, a szomszéd aláírta?

Totyi63 # 2020.07.02. 09:26

Jó napot kívánok,
A szüleim 2000-ben vettek egy telket az önkormányzattól. A szerződésben ez áll:
„Vevők tudomással bírnak arról, hogy a 2 ingatlan közötti kerítés nem a jogi határon helyezkedik el, ennek következtében a (szomszéd) telek tulajdonosai a (mienkből) x m2 területet használnak. A kerítés 10 napon belüli áthelyezésére a (szomszéd) telek tulajdonosa kötelezettséget vállalt.”
Ez az áthelyezés sosem történt meg, most jutott eszükbe, mert a szomszéd árulja a házát. Lehet ezzel mag valamit kezdeni, vagy mostanra már elbirtokolta?
Köszönöm.

mocilacko # 2020.02.27. 08:47

Köszönöm szépen Zoltán a válaszát.
Amennyiben az építtető megkísérelné "birtoksértő módon"elbontani/áthelyezni a kerítést meg tudom ezt akadályozni valahogy? Rendőr hívásával vagy birtokvédelmi eljárással?
(ráadásul nem csak kerítésről van szó hanem egy 1 méteres magassági különbségről illetve egyéb tereptárgyakról is a kerítésen kívül)

dr_Egyed_Zoltán # 2020.02.26. 20:42

Igen, Önöknek, nem, igen (birtoksértő módon).

mocilacko # 2020.02.26. 14:37

Kedves szakértő fórumozó társaim!
A következő témában szeretnék segítséget kérni:
Adott egy 2004 óta bejegyzett Társasházi közösség amelyet 4 házban élő 24 lakástulajdonos alkot. A terület be van kerítve minden oldalról kerítéssel. Ez év elején építkezés kezdődött a szomszéd telken, a kerítéshez túlságosan közel. Jelezve lett a kivitelezőnek, hogy nincs meg az előírt oldaltávolság az épülő ház mellett. Erre Ő azt válaszolta, hogy megvan, csak a mi területünkön van egy része mert a mi kerítésünk közel 2 méterrel arrébb van.
Kérdésem az lenne, ha ez valóban így van akkor a Társasház által több mint 15 éve sajátként használt területsáv elbirtokolható e? Ha igen akkor kinek kell ezt kezdeményeznie a bíróságon? A társasház nevében eljárhat-e kezelő Lakásszövetkezet a tulajdonosok kérésére?
A szomszéd építtető önkényesen "visszaveheti" az általunk 15 éve használt területet?
Mind a két telekre szabadon álló építési mód engedélyezett.
A segítséget előre is köszönöm,

edel-w # 2019.11.18. 17:48

Tisztelt Szakértők!

A következő lenne a kérdésem:

  1. jogilag létezik-e ingatlan elbirtoklás házastárs részéről, (adott idő eltelte után), aki évek óta egyedül használja a közös ingatlanokat (melyeket együtt szereztek a házastársak házasságuk ideje alatt és fele-fele arányban van a tulajdonukban) Másik fél önként hagyta el a közös ingatlant, a visszatérés szándékának kijelentése nélkül. Vagyonmegosztás, válás nem történt.
  2. Mi a helyzet azon ingatlanokkal, amik 1/1 arányban lettek bejegyezve azon fél nevére, aki évek óta egyedül használja az ingatlanokat? Ezen ingatlanok sem külön vagyonból lettek vásárolva, tehát közös vagyonnak számítanak, gondolom. Ezen ingatlanokhoz van bármi joga (évek eltelte után is) az önként távozó félnek?

Köszönöm válaszaikat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.26. 19:49

Jó, mondjuk, hogy te tudod jobban. Csak akkor miért kérdezel?

Pityuka30 # 2019.10.26. 16:53

Igen tulajdonos. Ő illetve a volt tulaj nem foglalkozott 1 percet sem a foldterulettel. Ami ráadásul el van kerítve az én javamra. Sajátomként tekintet az elbirtokolt területre

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.26. 06:53

Jól értem, akit "szomszédnak" nevezel, az valójában tulajdonostárs? Akkor az elbirtoklás szóba se jön, és alapvetően rosszul értékeled a tényállást. Igaz, a "szomszéd" is.

Pityuka30 # 2019.10.25. 20:49

Tisztelt Ügyvéd úr

1960-as években a nagyszülők megvettek 1 részt a szomszéd földterületeből ami közös osztatlan teruletkén lett a foldhivatalnál bejegyezve.
2018 ban eladták az ingatlant. Az új szomszéd idén kimérette és kiderult hogy több lett bekeritve mint amit akkor megvettek. Élhetek-e az elbirtoklás jogával. Megnyerhetem-e a bírósági ügyet,ha perelek? A szomszéd nem akarja eladni a szóban forgó területet
Válaszát előre is köszönöm

Immaculata # 2019.10.04. 00:24

Mivel egy földrészeltről van szó, csak osztatlan közös birtokjogot szerezhetnék melynek megosztása költséges és valószínűleg a terület kis területe miatt nem is mérhető ki mint önálló földterület

Telekalakítással mindent lehet.

Immaculata # 2019.10.04. 00:21

Megjegyzés: Az ügyvéd szerint egy föld részlete ami arányaiban csak kis százalékát teszi ki az egésznek nem is elbirtokolható.

Ezt nem így kell nézni, azt kell figyelembe venni, hogy a lekerítés után a maradék ingatlan megfelel-e a helyben előírt legkisebb ingatlan méretének.

drbjozsef # 2019.10.03. 13:30

Péter.H,

A figyelmét csak az a részlet kerülte el hogy az új vevő 5 éve megszakította az elbirtoklást. Mivel eddig nem indítottunk eljárást, abban a tudatban hogy az a mi földünk, sajnos nem számít hogy elötte teljesült a szükséges 15 éves feltétel.

Ezt honnan veszed?