tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


Belly0707 # 2019.09.16. 09:11

Köszönöm szépen a választ!

lajcsó # 2019.09.16. 07:29

Ez nem szerződés hanem jogerős bírósági ítélet, amit nem lehet csak úgy "megtámadni", főleg olyan személyek részéről akik részt sem vettek az alapperben!
Nem ok esélyt látok a "megtámadásra".

Belly0707 # 2019.09.16. 07:17

Úgy gondolják ők, hogy aki elbirtokolta a telket, ezt jogtalanul tette. Ők is szerették volna ezt a telket, de most szembesültek vele, hogy lecsúsztak róla.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.16. 06:11

Mi közük hozzá?

Belly0707 # 2019.09.16. 04:41

Üdv Mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni, hogy az elbirtoklást, amit bíróság állapított meg, és földhivatalban beiktatásra került, megtámadhatják-e a másik szomszédok?
Adott egy telek, 3 telekszomszéddal. A telek eredeti tulajdonosa több mint 100 éve eltűnt. Az egyik szomszéd -állandó lakos- elbirtokolta, a másik kettő -nyaralótulajdonos- most meg akarja ezt támadni. Milyen lehetőségeik vannak? Köszönöm!

László88 # 2019.07.08. 21:16

ui: számomra az elbirtoklás, nem más mind lopás, amit sajnos a törvény nem büntet!

László88 # 2019.07.08. 21:13

norb 1974

elbirtoklás megszakadhat, amennyiben az elmúlt 15 évben volt tulajdon változás, vagy öröklés és az nem lett bejegyezve a földhivatalba. de van egy nagyon szép jogszabály. idézem.

A törvény alapján az elbirtoklás megszakad, ha

  • a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  • a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja; vagy
  • a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, vagy egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza. Ezzel kapcsolatban fontos kiemelni, hogy amennyiben az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik."

én most vagyok túl egy 3 éves peren. mai nappal nyertes vagyok ebben a perben.

ha van váz rajzod, kérj bírtok védelmet a jegyzőtől, aztán mehetsz polgári perre de hátha erre nem lesz szükség. 3 éve vagy tulajdonos, tehát a megvásároltad az adott területet, a szomszédod ha így viselkedik, nincs kerítés valószínűleg, nem jegyeztetett be a földhivatalba, innentől semmi esélye, elbirtokolni.

felesleges ügyvéd, érvelj, bizonyíts, mindenhol. én vissza gondolva csak annyit mondanék erre, persze várom a negatív hozzá szólásokat, mind eddig...... engem is zavar és a mai napig nem értek egyet a trianoni békeszerződéssel, de ami az enyém ragaszkodok hozzá, és fogok is. hozzá szeretném még tenni 2 ügyvédje is volt a felperesen, nekem egy sem, csak győzött az igazság. ennyi.... de ha a kezedbe van a vázraj, tegyél kerítést, aztán pereskedhet a szomszédod ha van felesleges pár 100eft erre. tudomásodra jutott hogy az a terület a te ingatlanodhoz tartózik, de elkerítetted, azaz birtokba vetted a sajátodat, ő meg ha ennyire ragaszkodik továbbra is hozzá, akkor had indítson polgári pert, és majd győz ismételten az igazság.

https://das.hu/…vetkezik-be/

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.11. 10:17

Nagy ügy. Bemutatja.

Quercus # 2019.06.11. 10:08

Ingatlan részterületének elbirtoklásához elengedhetetlen feltétel, hogy az ingatlanügyi hatóság jogerős határozattal hozzájárul az ingatlan megosztásához. Vagyis az elbirtoklónak egy esetleges per során ezt a határozatot be kell mutatnia a bíróságnak.

drbjozsef # 2019.06.11. 05:01

noorb1974,

Bármire hivatkozhatsz, de esetedben nem érdemes.

Az elbirtoklás egy tény, ha az a múltban (pl. 1995-2010) bekövetkezett, és erre perben hivatkozik a szomszéd, akkor a bíróság csak megállapítja azt.

Olyan mint az elévülés : ott is ha az elmúlt sok évben volt összefüggő, meg nem szakított 5 év, akkor az elévült, akkor is, ha utána akár többször is megszakították azt.

noorb1974 # 2019.06.10. 09:16

Köszönöm a választ. Olvastam az interneten egy jogszabályt BH1979.110 Az elbirtoklás dologi hatályú tulajdonszerzési jogcím, ezért az így megszerzett ingatlanról a tulajdonos érvényesen rendelkezhet anélkül, hogy tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartás feltüntetné, tulajdonosi jogokat csak azzal szemben nem gyakorolhat, aki az ingatlanon az ingatlan nyilvántartásban bízva ellenérték fejében szerzett jogot.
Ez azt jelenti hogy Én mint új tulajdonos bekeríthetem a vitás területet? Ha bíróságra kerül az ügy erre hivatkozhatunk hogy megkapjuk a vitás területet?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.10. 08:10

Akkor szakította volna meg, ha az egész ingatlant akarná elbirtokolni a szomszéd.

aprilismajus # 2019.06.10. 06:25

Kedves noorb1974, az elbirtoklást megszakítja, ha a tulajdonos a dologgal kapcsolatos jogait gyakorolja, a jelzálogjogot a földhivatalban jegyeztették be, ahol a valós tulajdoni viszonyt tartják nyilván, nem azt, ami alapján a szomszéd elbirtokolt, tehát szerintem az elbirtoklás megszakadt a jelzálogjog bejegyzésével.

noorb1974 # 2019.06.09. 19:00

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2016-ban vásároltunk egy családi házas ingatlant, ahol a hátsó telek nincs bekerítve. Idén hívtunk földmérőt aki felmért a hátsó telket. A telek szomszéd nem egyezett bele a felmérésbe, ezért a földmérő egy vázlatrajzot készített ahol bejelölte a szomszéd földhasználatát. A szomszéd hivatkozik a 15 éves elbirtoklásra. Az elbirtoklást 1995-ben kezdték azóta folyamatosan használják a területet, mivel az ő térkép másolatukon az a terület hozzájuk tartozik. A földhivatalban az 1986-os és a jelenlegi térkép másolat is megegyezik.
A vitatott területen szőlőt ültetett évekkel ezelőtt amit gondoz.
A kérdésem az lenne, hogy az előző tulajdonos akitől vettük az ingatlanra 2005-ben jelzálogjogot jegyeztetett be, ez megszakítja-e az elbirtoklást?

Köszönettel:

drbjozsef # 2019.05.26. 17:33

Bár ha jobban meggondolom, mégis érteni vélem. Nem lehetséges, hogy véletlenül, Te vagy a szomszédja? Ez sok mindent megmagyarázna.

drbjozsef # 2019.05.26. 16:47

Ezt én sem értem.

Jutka70 # 2019.05.25. 19:52

én megértem, amiket eddig írtak. de jelenleg itt sem laki, 1,5 m a gaz, és nem értem miért épp tőlem, akarja ezt az egészet? holott én a per elején fel ajánlottam a vitatott terület felét. természetesen nem kellett neki.

drbjozsef # 2019.05.25. 17:48

Milyen elbirtoklás? A szomszédodé? Honnan tudhatnánk mi azt?
Csak azt mondjuk itt újra meg újra, hogy HA (h.a.) már megtörtént a múltban az elbirtoklás, akkor az megtörtént. Az, hogy ez tényleg megtörtént-e, nem tudhatjuk, nem láttuk mi a papírokat. A tulajdonról történő rendelkezés, mint az adásvétel, rendszerint megszakítja az elbirtoklást. Úgyhogy megszakadhatott. Nem is mondott itt senki mást. De HA (h.a.) talál a bíróság 15 összefüggő meg nem szakadt évet a múltban, akkor elbirtoklódhatott a dolog. (mondjuk, csak a példa kedvéért, ha 1997-ben volt egy értékesítés, de a szomszéd már 1981 óta birtokolja azt a részt, és a kettő között nem volt más megszakítást okozó cselekmény, akkor elbirtokolta már, akkor is, ha 2006-ban, 2012-ben, és 2018-ban is volt adásvétel).

Jutka70 # 2019.05.25. 17:17

ebben az esetben megállja a helyét az elbirtoklás? "a szakadatlan 15 év? "

drbjozsef # 2019.05.23. 15:45

Mondta volna valaki, hogy nem lényeges?

Jutka70 # 2019.05.23. 14:27

az a tény nem lényeges hogy, a 15 év alatt a saját ingatlanomban 3 tulajdonos változás volt? míg ők, hiába birtokoltak 15 évig, szakadatlanul?

drbjozsef # 2019.05.23. 11:07

Ja. Hogy ezért volt idézőjelben a hivatalosan. Leesett.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.23. 10:06

No, hát ezt nem akarja sehogy se megérteni.

drbjozsef # 2019.05.23. 08:24

(Szerintem nem, mert az új kerítéssel és a birtokbavétellel nincs "mit" hivatalossá tennie. A valóság és a térkép most egyezik. De a szomszéd mégis perel : ez csak azért lehet, mert közben rájött, hogy bár megengedte a kerítés áthelyezését, ő már az előtt elbirtokolt. És ezt próbálja meg a szomszéd perben érvényesíteni, ami ellen fogódzókat keres.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.23. 07:32

(Nem ez a baja. Azt kérdezi, hogy ha időben megszakította az elbirtoklást - maga vette birtokba az ingatlant -, akkor ezt a megszakítást hogyan érvényesítheti "hivatalosan".)