tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


László88 # 2019.01.04. 10:10

uram, nekem 4 gyerekem van, fő állás mellett még 2 helyen dolgozom. a szomszédomék nem laknak itt már vagy 20-30 éve, 67 meg vagy 70 év körül vannak, nyugdíjasok és feltételezem nagyon sok a szabad idejük és pénzük. én csak próbálok vmiféle tanácsot kapni, hogy meg tudjam védeni ami a miénk. Csak azt nem értem mikor eladó volt a mi házunk hosszú évekig, miért nem vették meg. :) további szép napot. Üdv.

drbjozsef # 2019.01.04. 06:05

Igen, minden törvény vonatkozik rád.
Ahogy mindenki másra is.

László88 # 2019.01.04. 05:27

értem, hogy nem pontosan erre vonatkozik, csak egy bizonyos részre.

de én erre vagyok kíváncsi, ez vonatkozik e rám?

A törvény alapján az elbirtoklás megszakad, ha

  • a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti;
  • a tulajdonos a dologgal kapcsolatban tulajdonosi jogát gyakorolja;

előbbit csak kérni kell a bíróságtól, pl igényt tartok rá stb.. vagy külön per útján érvényesíthetem?

a 2. jelenleg én birtokolom, kerítéssel van elkerítve.

drbjozsef # 2019.01.03. 20:05

László,

nem tudom ez honnan van, de nézz még szét ott, ahonnan másoltad. A te esetedre nem vonatkozik. Feltételezem, ez olyasmi eset lehet, ahol egy EGÉSZ ingatlant (telket, házat, lakást) használ valaki a sajátjaként, és próbál meg elbirtokolni. Ott "egyes esetekben" bele lehet futni ilyesmibe.

A te eseted nem ez.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.03. 19:03

Uram, ne hagyj el...

László88 # 2019.01.03. 18:47

"De nehogy birtokháborítás legyen belőle!

Ugyanakkor azt is érdemes észben tartani azoknak, akik elbirtoklással kívánnak valamilyen ingatlant megszerezni, hogy egyes esetekben nagyon megüthetik a bokájukat. Például mert a használat révén belefuthatnak egy birtokháborítási ügybe. Akkor ugyanis, ha valaki más ingatlanját használjuk, úgy hogy arra annak tulajdonosa nem adott engedélyt, akkor birtokháborítást követünk el. A birtokháborító ellen pedig birtokvédelmi vagy tulajdonvédelmi eljárás indítható. " én erre értettem.

drbjozsef # 2019.01.03. 15:58

Birtokvédelem nem erre van. Felejtsd el.

Persze, fellebbezni lehet. Külön pert már nem indíthatsz, mert ez már ítélt dolog lesz. Talán menj el egy ügyvédhez az iratokkal, hátha tud tanácsot adni ha az egészet látja. Pár tízezer forintot talán megér...

László88 # 2019.01.03. 15:45

megértem, mert ez egy elég zavaros polgári per.

amennyiben elbirtokol, nem tehet ellene semmit? felebezés, vagy polgári per? a btk. szerint amennyiben elbirtokolt, akkor 1 éven belül indítható birtokvédelmi per. ?

drbjozsef # 2019.01.03. 15:06

Még mindig nem értem, mit akarsz a birtokvédelemtől. Tudod mi az?
A jegyző eltilthatja a birtokháborítástól, vagy kötelezheti az eredeti állapot helyreállítására. Mindezt 15 napon belül.
Folyik valami a telkeden most? Huzigálja ki a kerítésoszlopokat, építi a házát a telkedre, járkál be hozzád? Erre való a birtokvédelem. Arra nem kérhetsz birtokvédelmet, hogy tiltsa el a jegyző a pereskedéstől.

Kérj birtokvédelmet, aztán meglátod mi lesz. De nem tudom, milyen indokkal kérnéd, ha nincs aktuális háborítás.

A perhez meg nem tudok hozzászólni, ha naponta változik az amúgy is zavaros tényállás.

László88 # 2019.01.03. 13:14

azért kérdezem a bírtok védelmi pert, mivel a kerítés már nem ott van ahol azelőtt volt, földmérés, váz rajt, felperesek szóbeli megengedése után más másnap át lett helyezve. 15 év alatt volt öröklés a felperesek ingatlanában, és a mi ingatlanunkba is, már csak én vagyok 1/1 tulajdonos.

László88 # 2019.01.03. 12:57

elsőnek 160 m2 akartak elbirtokolni, ami földmérő vázrajz szerint nem tartózik a felperesek ingatlanához. A földmérés után, per előtt, készítettünk a jó szomszédság érdekében mind két oldalon, 500-500 méter kerítést. A földmérőjük szerint végig azaz 500 méteren jár nekik ott 1 méter átlagosan, holott mi azelőtt ismételten kitűzettük, akkor rendben volt a vitatott 1 méter, az is kiderült e közben, van 90 cm tűrés határ és 30 cm térképezési hiba, valószínűleg ezt írta jóvá a felpereseknek. Mivel a földmérő falubeli, és messziről rokoni kapcsoltban is áll, ezt a felperesek rokona meg is erősítette. A földmérés, váz rajz után készült egy garázs, terv raj alapján stb... Per indítása előtt fel is épült, és ha vissza nyerik azt a területet akkor a garázs sarka krb. 10 % az ő ingatlanukon lesz. Pedig próbáltuk azt a területet elhagyni épp az ilyen per miatt. A bíróság felfüggesztette a per, per indításának tényét levették a házunkról. Mivel haszonállatokkal foglalkozunk, ezért a régi olt, le bontottuk, mert az alkalmatlan volt a célnak, építettünk egy 100 m3 alatti olt. Ott is elhagytuk a érintett területet de a földmérőjük szerint krb. 90-100 cm lesz benne ismét a területükbe, amennyiben megnyerik. Hiába kértük a bíróságot, a lenti részt különítse el, nem tette, pedig ott a kerítés nincs 15 éve lent. Van értelme bírtok védelmi pert indítani? a polgári per előtt próbálkoztak még 3 perrel is de azt a bíróság elutasította.

drbjozsef # 2019.01.03. 12:33

Eddig 160 nm volt. Mitől duzzadt meg a föld felétek?

Épületekről sem esett szó eddig itt.

Nem vagytok kötelesek elfogadni semmit, kivéve a bíróság döntését. Majd az eldönti, jó-e a földmérés, kirendel-e másikat, megtörtént-e az elbirtoklás.

Ha a helyi szabályoknak megfelelnek az elbirtoklási méretek az új telkek esetén, és a bíróság úgy dönt, akkor tűrni lesztek kötelesek a bejegyzést és a föld elvesztését.

László88 # 2019.01.03. 10:21

értem. De a felperes, a saját 6200m2 ből, szeretne elbirtokolni majd nem 800 m2. Maradna 5200m2, de ez lehetséges, mikor minden hivatalos papíron, adás vételin, 6200 m2 van? Kötelesek vagyunk elfogadni a földmérő mérését? Nekem nem kéne az a terület, de a per előtt épültek fel épületek, természetesen engedéllyel.

ObudaFan # 2019.01.02. 07:45

Ha nem járultok hozzá, akkor a földhivatal egyelőre nem jegyzi be a tulajdonváltozást. De a pernek természetesen nem akadálya a hozzájárulásotok hiánya és ha a bíróság azt állapítja meg, hogy az elbirtoklás megvalósult, akkor a bíróság megkeresésére már bejegyzi a változást a földhivatal.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.02. 07:44

Szerinted mire való a per?

László88 # 2019.01.01. 20:19

Üdv. azt szeretném kérdezni.

Telekalakítási eljáráshoz hozzá járulását adta a földhivatal, de mi nem adjuk a hozzá járulásunkat, sem az engedélyünket a változási vázrajhoz, és nem vagyunk hajlandóak aláríni, elfogadni semmit sem. Ebben az esetben, a felperesek zsákutcába mentek? Azaz nem kapják meg az engedélyt?

lajcsó # 2018.12.19. 17:34

"Jelenleg telekigazítási eljárást indítottak. Kérdésem az lenne megkaphatják e ezt az engedélyt?"
Ezt innen nem lehet tudni, mert ez sok tényezőtől függ. Viszont a telekmegosztási engedély előfeltétele az elbirtoklás bírósági megállapításának.

László88 # 2018.12.19. 15:15

Üdv, a szomszédom egy 160m2 területet szeretne elbirtokolni a családi ház ingatlan területéből. A földmérővel kimérette, kiderült ami évekig magáénak hitt, az a földhivatal és a földmérő álláspontja szerint a mi ingatlanunkhoz tartozik.

Erről váz rajz is készült, szóban megegyezés után a felperesek megengedték hogy a kerítést a kimért pontra áthelyezzük. Ezt a mérés után másnap meg is tettük. Eltelt fél éve, és a felperesek elkinyitottak egy polgári pert, tulajdon jog megállapítás elbirtoklás jogcímen. Közben már fogattak még egy földmérőt, kértek már térkép igazítást, térkép javítást, szóval mindent megmozgattak, de eddig zsák utcába futottak. Jelenleg telekigazítási eljárást indítottak. Kérdésem az lenne megkaphatják e ezt az engedélyt?

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.09. 20:50

„Közös tulajdon esetén a bírói gyakorlat elfogadja azt a helyzetet, hogy a tulajdonostársak akár ráutaló magatartással is átengedhetik a birtoklás és használat jogát valamelyik tulajdonostársnak. Ez ilyenkor ingyenes átengedés. Ebben az esetben azonban nem beszélhetünk elbirtoklásról, hiszen ilyenkor származtatott jogosultsága van a tényleges használónak, azaz jogcíme a használatra. Fokozott szigorúsággal kell tehát vizsgálni a bizonyítási eljárás során, hogy fennállt-e a tulajdonostársak között ilyen ráutaló magatartással létrejött használati megállapodás vagy sem.”

Erre gondolsz? ;)

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.09. 20:42

Mi lenne a jogcím a tulajdonostárs tulajdoni illetősége vonatkozásában, amely kizárja a sajátjakenti birtoklast?

wers # 2018.11.09. 12:43

Nagyon szívesen megnyugtatlak máskor is ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.09. 12:10

Megnyugodtam. :)

wers # 2018.11.09. 11:17

Kovács_Béla_Sándor 2018.11.06. 17:43
Jogcímes birtoklás nem vezet elbirtokláshoz, és ez alighanem az.

Erre gondolsz? Én látom.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.09. 10:09

Csak Kocsmáros nem látja a válaszomat, vagy más se?

Kocsmáros # 2018.11.09. 09:56

@Blackjack21

Utána néztem a részleteknek. Ez egy 2 lakásos társasház (földszint és emelet), amiben található egy szuterén helység. Ez szintén lakásként van nyilvántartva, önálló hrsz-el, amit az államtól 25 éve megvett a 2 lakás (földszint és emelet) egy-egy tulajdonosa 50-50%ban.
De a helységet csak az egyik tulaj használja és fizeti annak költségeit 25 éve. Az adásvételi szerződés meg van.
A kérdés hogy ez ad e jogalapot arra hogy a másiktól az 50%részt elbirtokolja.

előre is köszönöm.