Egyesület megszűntetése


Trinity22 # 2013.04.20. 16:06

Kedves ObudaFan!

Értem, köszönöm!

Lassan már tényleg finisbe érek az egésszel, de most elakadtam az Egyesület változásbejegyzés iránti kérelem kitöltésénél:

  • A változásbejegyzési kérelemmel érintett adat megjelölése: 18 (jogi személy szervezeti egység törlése)
  • A változásbejegyzési kérelemmel érintett (törölni vagy kiegészíteni kért) adat : Ide mit kellene beírni? Itt nem a kódtárból kell választani, hanem konkrétan meg kell adni azt az adatot, amit törölni akarunk. De mi az egész egyesületet akarjuk töröltetni...
  • A kérelem célja: 2 (meglévő adat törlése)

Valamint még egy fontos kérdés: a végelszámolás elindítása kérelmet ill. a változásbejegyzés iránti kérelmet kinek kell kérelmezni? Az egyesület elnökének vagy már a végelszámolónak? (A mi esetünkben a kettő nem ugyanaz a személy.)

dp55 # 2013.04.17. 19:05

Bocsánat, egyesületről van szó. Még azt szeretném megtudni, hogy a végelszámolónak van-e anyagi felelőssége az egyesület működési hibáiért. Gondolok itt arra, hogy ha az egyesületnek pl. van egy fennálló büntetése és annak kifizetésére nincs az egyesületnek fedezete, akkor kinek kell azt megfizetnie?

dp55 # 2013.04.17. 18:25

Köszönöm szépen a választ!

ObudaFan # 2013.04.17. 13:19

Most akkor ez alapítvány vagy egyesület?
Szerintem végelszámoló az lehet bárki, szerintem erre nem vonatkozik az a szabály, hogy csak tag lehet tisztségviselő.

dp55 # 2013.04.15. 18:02

Kedves Jogi Fórum!
Van egy egyesület, aminek ügyintézője vagyok, de tagja nem. Most szeretnénk megszüntetni, mert az elnök néhány éve meghalt és azóta nem működik az egyesület, a bankszámlánkhoz nem férünk hozzá (kettős aláírás). Már senki nem csinál semmit az egyesületben csak én kínlódok a bevallásokkal és a mérleggel a semmiről. Most a végelszámolást is rám akarják sózni. Kérdésem az lenne, hogy ki lehet a végelszámoló? És mi van, ha a számlánkról szépen lassan elfogy a pénz? Olyat is olvastam, hogy a végelszámolás költségeit el kell különíteni. De hogyan ha nincs hozzáférése az alapítványnak a számlájához? Köszönöm a segítséget előre is.

ObudaFan # 2013.04.13. 12:50

Az akkor indul, ha az ügyész által indított perben szűnt meg az egyesület és az egyesület képviselője nem elérhető.

Trinity22 # 2013.04.12. 02:17

Köszönöm!

Egy ismerősöm mondta, hogy egyszerűsített törlési eljárás során is meg lehetne szüntetni az egyesületet. Ezt az eljárást csak ügyvéd kérelmezheti a bíróságtól? Ilyenkor is van végelszámolás?

Az egyesületnek semmilyen kiadása, bevétele, tevékenységet nem végez. Gyakorlatilag nem működik. Könyvelőnk van, aki benyújtja a szükséges bevallásokat.

ObudaFan # 2013.04.11. 13:06

Mind a kettő.

Trinity22 # 2013.04.10. 19:50

Kedves ObudaFan, köszönöm a gyors választ!

Ha hivatkozni akarok az elfogadó nyilatkozatban jogszabályokra, paragrafusokra, melyik törvény érvényes az egyesület végelszámolására: a 2011. évi CLXXV. vagy a 2006. évi V. törvény? Mert ez nem igazán tiszta.

ObudaFan # 2013.04.10. 18:30

A törlési csak később jön, most a változásbejegyzési kérelem kell.
Meg az elfogadó nyilatkozatok, az összeférhetetlenségre is kiterjedően.

Trinity22 # 2013.04.09. 00:09

Üdvözlet Mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni... töröltetni/megszüntetni szeretném az egyesületünket, mert nem tudjuk fenntartani tovább. Megírtam a jegyzőkönyvet, amelyben elhatározza a közgyűlés, hogy az egyesület megszűnik, ill. elindítjuk a végelszámolást...stb.
Az lenne a kérdésem, hogy mit kell csatolni ezek közül még hozzá?

  • Végelszámolás elrendelési iránti kérelem
  • Egyesület változásbejelentés iránti papír alapú kérelme
  • A végelszámoló elfogadó nyilatkozata
  • Összeférhetetlenségi nyilatkozata
  • Elnök/alelnök jogviszonyának megszűnése (erről kell valami külön nyilatkozat, vagy elég a jegyzőkönyv?)

Kihagytam valamit?
A törlési kérelem csak később jön, ugye?

Egyelőre az kellene, hogy a bíróság lehetőleg elfogadja, és ne dobja vissza, szóval induljon el végre a végelszámolás...

Előre is köszönöm!

Szabolcs78 # 2013.04.08. 03:50

Na, végre elfogadták a kérelmünket! :-)

Kifüggesztették 30 napra a megszűnésünkről szóló hírt a Bíróság honlapjára a hitelezők jelentkezésére várva (sose volt).

Utána elméletileg már csak pár nap, és vége ...

ObudaFan # 2013.03.11. 13:58

Ha a tagok elérhetők, akkor elég közgyűlésen határozni a megszűnésről. Ha nem, akkor ügyészséghez kell fordulni.
Végelszámolás az mindenképpen lesz.

dancus92 # 2013.03.09. 18:00

Üdvözlet!
Jelenleg nem tudom, mihez kezdjek az egyesületünkkel. 2 éve lett beadva a kérelem, sokszor visszadobták, már a végén azt sem értettük, mi van vele. Aztán már nem is nagyon foglalkoztunk vele, nem volt aktuális a dolog és nem rég derült ki, a bíróság mégis bejegyezte. Kivonatot kértem ki, de változott a személyi igazolványomnak a száma, a lakcímem. Nem lett adószáma az egyesületnek, nincs bankszámlaszáma, nem végzett sem pénzügyi, sem más tevékenységet, csak volt. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehetne ilyenkor megszüntetni? Elég csak az ügyészségen kérvényezni, vagy ilyenkor is kellene a szokásos procedúra a végelszámolással stb? A válaszokat előre is köszönöm!

Szabolcs78 # 2013.02.16. 10:37

Köszönöm!

Az "Egyesület változásbejelentés iránti papír alapú kérelme" megvan.

A "Végelszámolás elrendelése iránti kérelem" nincs se kitölthető, se nyomtatható formában (legalábbis én nem találom) ...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.16. 08:54
Szabolcs78 # 2013.02.16. 07:57

A http://www.birosag.hu/ -ról kellene letölteni a Törvényszék levele szerint, de semmit se tudtam letölteni, de még csak meg se találtam őket.

Szabolcs78 # 2013.02.16. 07:06

Segítsetek!

"Végelszámolás elrendelése iránti kérelem"
"Egyesület változásbejelentés iránti papír alapú kérelme"

Honnan tudom ezeket letölteni?

Nem elérhető a megyei Bíróság régi honlapja, nem találom őket, pedig nagyon kell...

Szabolcs78 # 2013.01.31. 16:21

Ma kaptam egy levelet a bíróságtól.

45 napon belüli hiánypótlásra szólítanak fel:
végelszámolási eljárást kell lefolytatni.

3 oldalas levél, borzasztó nehéz kimazsolázni belőle a lényeget.

Szabolcs78 # 2012.11.30. 15:06

Még semmi reakció nem történt a Bíróság részéről ...

Szabolcs78 # 2012.09.08. 07:07

Megkérdeztem, hogy is töltsem ki a papírt.
A kérelmező képviselője (végelszámolója) lehetek én is, mint elnök.

A képviselő típusa esetemben (kódtár szerint): 4.

Hivatkozási szám: az Egyesület bejegyzési végzésének száma, de csak az évszámig kell írni.
Pl: Ha a bejegyzési végzés száma 55.555/2000/63 lenne, akkor a hivatkozási számom az 55.555/2000.

2 tanúval kell csak aláíratni.

Ezt ma megoldom, elnyargalok a Postára, ajánlott levélként elküldöm, hogy igazság malmai őrölhessenek.

(Mármint nem engem, hanem az ügyet.) :-)

Szabolcs78 # 2012.09.06. 17:22

Igen!

Nézd meg:
http://www.birosag.hu/engine.aspx?…, aztán katt:

  • Vas Megyei Bíróság
  • Nyomtatható változatok
  • Civil eljárások űrlapjai 11.2012. (II. 29.) KIM rend

végül az oldal közepe táján:

  • egyesület_törlési_kérelem_űrlap.pdf
Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 15:44

Kettővel. Miért van hely négynek?

Szabolcs78 # 2012.09.06. 14:27

"Egyesület nyilvántartásból való törlése iránti papír alapú kérelem" nevű nyomtatvány kemény dió nekem.

"A kérelmezı képviselıjének (végelszámolónak) adatai"-nál önmagam akarom beírni.
"A képviselı típusa" 4-es, azaz "egyéb" lesz.
DE: A Pp. 67§ szerint melyik típus vagyok én, mint az Egyesület elnöke?

Hivatkozási szám: na, ide mit írjak, ha írok egyáltalán?

"Egyesület nyilvántartásból való törlése iránti papír alapú kérelem" alján 4 tanúnak van hely, hogy aláírja.
Mennyivel írassam alá?

Szabolcs78 # 2012.09.02. 15:58

Ma a Közgyűlés megszavazta a feloszlást. Jegyzőkönyv megvan, jelenléti ív megvan, APEH igazolás megvan, hamarosan jön az utolsó havi bankszámlakivonat.
(Utóbbi kettőt az ügyintéző kérte.)
Még a "Egyesület nyilvántartásból való törlése iránti papír alapú kérelem" nevű nyomtatvány kitöltése van hátra, aztán küldhetem a Megyei Bíróságra a paksamétát.

Biztos, ami biztos, mielőtt elküldöm, telefonon egyeztetek a Bíróság ügyintézőjével, hogy minden meglegyen.