könyvelő felelőssége


Larissza # 2012.10.09. 09:07

Évekkel ezelőtt alapítottam egy kft-t.
A könyveléssel régi ismerősömet bíztam meg.
Írásbeli szerződést nem kötöttünk.
Rendben,flottul ment minden,de megromlott a viszonyunk.
Nem adott be bevallásokat,amiért a hatóság engem büntetett meg.
Sajnos az elektronikus bevallások az én ügyfélkapumon
keresztül lettek elküldve, ahogy az éves beszámolók is.
Elhoztam tőle könyvelésemet - átadás-átvételi jegyzőkönyv
nem készült az elhozott iratanyagról - újra kellett
könyveltetnem. Aminek természetesen anyagi vonzata van.
Ha perre viszem az ügyet kártérítést követelve, van-e
esélyem a pert megnyerni ?
Előre is köszönök minden segítséget !

Sherlock # 2012.10.09. 09:09

Nem túl sok, ha nincs semmi leírva, nincs ott a keze nyoma.

wers # 2012.10.09. 11:15

Ha perre viszem az ügyet kártérítést követelve, van-e
esélyem a pert megnyerni ?

Azt neked kell tudni, mit tudsz bizonyítani. Mert azért a "keze nyoma" ott kell legyen sokmindenen.
De ha szerződés sem volt, amiben bent kellene legyen, milyen mértékig kell megtéríteni az okozott kárt (pl. három havi díj) akkor nem sok az esély.

Azért remélem most már kötöttél szerződést. A mi könyvelőnknek van felelősség biztosítása.

Larissza # 2012.12.03. 13:49

Kedves fórumozók !
Egyszer már írtam, hogy kft-m könyvelésére írásbeli szerződést nem kötöttünk a könyvelővel, ezért kártérítési felelősségi perre viszem az ügyet,mert a hatóságok meg-
büntettek engem.Újra is kellett könyveltetnem.
Sherlock-nak és wersnek köszönöm a válaszát.
A könyvelő ott hagyta keze nyomát minden bizonylaton,
aláírta. Viszont az elektronikus beszámolót és bevallásokat az én ügyfélkapumon küldte el.
Ezek alapján van reményem, hogy megnyerem a pert ?
Mindenkinek köszönöm szépen előre is a válaszát !

Dr.Attika # 2012.12.03. 15:35

Kedves Larissza!
Ilyet regisztrált könyvelő nem tehet. Ön is az olcsó, de felelősség mellőző könyvelő mellett döntött? Ha igen, akkor vállalja annak következményeit. Legközelebb böngéssze át a regisztrált könyvelők jegyzékét.

opfer # 2013.05.02. 14:36

Tisztelt Fórumozók!

A következő esetben szeretnék tanácsot kérni a jogi lehetőségek tekintetében.
A Kft-m lecserélte a könyvelőt január 1-jével, mert sok gond volt a munkavégzéssel. A váltás után az új bekérte a régi adatokat (13 havi anyag; ennyi idős a cég). Ekkor derültek ki a nagyobb bajok. Nem vagyok szakértő, de az új könyvelőm azt mondta, eskü alatt is hajlandó vállalni, hogy az előző könyvelőm dilettáns munkát végzett. Most ott tartunk, hogy önrevízió lesz az eddig beadott ÖSSZES bevallás vonatkozásában, új mérleget kell leadnom, és a félrekönyvelt és le nem könyvelt (!) tételek miatt plusz adót is fogok fizetni. Az újrakönyvelés tetemes költséggel is jár.
A kérdésem, hogy tudom ezt felé jogi úton érvényesíteni. Mindennek a tetejébe kiderült, hogy a PM honlapján közzétett regisztrált könyvelők névsorában nincs is benne. (Az egész előzménye, hogy nekem 11 évig könyvelte egyéni vállalkozói dolgaimat, gond nélkül, ezért bíztam meg benne, és ezért nem írtunk szerződést sem a szolgáltatásról.)

Köszönöm a válaszokat.

Üdv.

Dr.Attika # 2013.05.02. 14:49

Tisztelt "opfer"!
Mivel ennek büntetőjogi vonatkozásai is lesznek, így a büntetőeljárásban célszerű érvényesíteni polgári jogi igényként. Polgári perben nehezebb, mert túl sok a károsult (Ön) közrehatása.

opfer # 2013.05.02. 14:51

Tisztelt Dr. Attika!

Köszönöm a választ! Megvallom, sokkolt a büntetőjogi vonatkozás. Mi alapján kellene feljelentést tennem? Vagy hogyan indul meg az eljárás?

Hálás köszönetem a válaszért!

Üdv.

Dr.Attika # 2013.05.02. 15:14

Tisztelt "opfer"
Nem kell Önnek feljelentést tenni. Megindítja a büntetőeljárást maga a NAV.

opfer # 2013.05.02. 15:26

Tisztelt Dr. Attika,

köszönöm a tájékoztatást! Még egy laikus kérdést engedjen meg: az önrevizók nyomán fog a NAV eljárást indítani?

Üdv.

Dr.Attika # 2013.05.02. 16:02

Tisztelt "ofner"!
Vélhetőleg igen. Van a Legfelsőbb Bíróságnak (ma Kúria) egy elvi élű határozata miszerint az önrevízió nem mentesít a büntetőjogi felelősség alól.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.02. 17:41

Na ne vicceljünk!
Btk. 310. § (8) Korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki az(1)-(6) bekezdésben meghatározott bűncselekménnyel okozott vagyoni hátrányt a vádirat benyújtásáig megtéríti.

De ilyen tényállás mellett fel sem merül a költségvetési csalás gyanúja.

wers # 2013.05.03. 05:39

a keletkezett pluszt, meg nem fizetett adókat + kamatait mindenképpen be kell fizetni, mivel nem ellenőrzéskor, hanem önrevizióval derült ki a hiány, lehet nem fognak büntit kiszabni

Dr.Attika # 2013.05.03. 05:45
wers # 2013.05.03. 05:57

nem azt mondom, hogy tuti nem, de eltekinthet a hatósag (mi megusztunk egy 2008-as félrekönyvelést bünti nélkül)

H. Csaba # 2017.04.21. 18:17

Üdvözlet!
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz, hogy nekem kft-m van aminek az utolsó 2 év beszámolóját nem csinálta meg. Felszólítást kaptam h pótoljam ezt küldtem a könyvelőmnek és mondta h intézi. Nos ebből nem lett semmi. A cég kényszertörlés alá került. Erre sem reagált mit ismételten kiderült. Én didakta módon jártam a navhoz h segítsenek mindenben mert a könyvelőm semmit nem csinál. Jogerőre emelkedést és ügyintézés követően megcsinálta a könyvelő a bevallást. Nav ok és értesítettük a cégbíróságot h törölje a kényszertörlést. Méltányossági levelet is írtam. Mai napon megkaptam a választ h nem törlik az eljárást mert nem a megadott időben történt a pótlás. Így elbuktam az eddigi elért nívómat embereim elmentek tőlem tönkrement a cégem.
Kérdésem az lenne miként tudok eljárni a könyvelővel szemben mert nem fogom annyiban hagyni h tönkretett. Egyáltalán tudok e valamit is tenni? Válaszukat kérném a gmailos címemre horiteto.kft@ küldeni mert nem kizárt hogy az illető is megfordul itt.
Nagyon köszönöm előre is segítségüket. Ha jogi személy és abban jártas válaszol annak különösen.
Köszönöm.

Rexor # 2017.04.21. 19:26

"Gondolj bele: ki is ír alá?!"

Sok mindenki sok mindent aláírhat, de hogy ez alapesetben egy Kft. esetében nem a tulajdonos az biztos.

H. Csaba # 2017.04.21. 22:33

Azt gondoltam ennél segítőkészebb ez az oldal.
Kérdem én a beszámolómulasztása miért is a cégvezető kötelessége?
Megkérném, hogy ne ilyen bejegyzésekkel segítsenek!

Még egyszer....
A könyvelő a beszámolót mulasztotta és még a levél felszólítására és az én felszólításomra sem tett eleget.
Akkor hogy is van ez?
Itt milyen aláírásról beszélünk?
olvassunk már.....
A cég tiszta tartozásmentes...
Egyértelmű, hogy a könyvelő az idióta aki szarik a vállalt feladatára.

Rexor # 2017.11.22. 15:33

Hogy mi a könyvelő felelőssége azt neked kell tudnod, gondolom benne van a szerződésben. Az biztos, hogy a NAV a Kft-t fogja megbírságolni, ha nem nyújtottatok be adóbevallást. Hogy ezt kártérítésként tudod e érvényesíteni a könyvelővel szemben megint jó kérdés - szintén a szerződést kellene ismerni ehhez.

lajcsó # 2017.11.22. 15:36

"Mi a könyvelő felelőssége?"
Alapvetően annak teljesítése amivel megbíztátok.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.22. 15:43

Mit jelentene? Negyedéves áfa-bevallást jelent. Az egyik 16-ra, a másik 17-re vonatkozik.

Rexor # 2017.11.22. 16:32

Egészen pontosan ez az áfa bevallás nyomtatványa, amit havonta/negyedévente vagy évente kell benyújtani, de ez most a legkevésbé érdekes szerintem. Nem teljesen értem mit jelent az, hogy egységesen felel valamiért a könyvelő. A könyvelő azért felel, amivel megbízzátok, ez lehet a könyvelés, bevallások elkészítése, stb. Az egy cégvezető részéről pedig szerintem erőteljesen ajánlott hogy legyenek legalább alapvető fogalmai az általa vezetett társasággal kapcsolatos adminisztrációs teendőkről.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.22. 20:37

Ne vicceljünk már! Tudod te, mennyi az áfamentesség bevételhatára? Ha egy nyugdíjas bácsi azt meghaladja, az aligha a kiskertben kapálgatja a húsz tő paradicsomot.

mucimici # 2018.04.16. 14:55

Üdvözlet!
Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy egyik ismerősöm könyvelő irodában dolgozik alkalmazottként. Van egy problémás ügyfelük, aki nem fizet járulékokat, áfát, társasági adót, iparűzési adót. Jelenlegi cégében sem. 4-5 éve felszámolták három cégét. Most bírósági ügy lett belőle. Mivel nem hozta időben a könyvelési anyagot, nullás áfa bevallások lettek leadva és később önellenőrizve. Az egyik cégben viszont volt, hogy időben behozta az anyagot, de nullás bevallás lett leadva és a felszámolás előtt önellenőrizve. Ilyen esetben a könyvelőt megvádolhatják valamivel?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.16. 16:11

Nem valószínű. De a jövőre nézve én azt javasolnám, hogy ha az ügyfél nem adja le a bizonylatokat a könyveléshez, akkor nem nullás bevallást kell benyújtani, hanem semilyet.