Albérleti gondok


Jbea # 2021.11.30. 12:12

matthiasi hozzászólásához
Köszönöm szépen a hozzászólást.

  1. "Nem számít bevételnek az ingatlan használatához kapcsolódó, más személy által nyújtott, e személytől vásárolt szolgáltatásnak a bérbeadó által a bérbevevőre az igénybevétellel arányosan áthárított díja, különösen a közüzemi szolgáltatások díja."Szja tv. 17. § (3a) bekezdés.
  2. Adószámos magánszemély vagyok, innentől kötelezett a számlaadásra.
  3. Az adózás tiszta, negyedévet követő hó 12. napjáig adóelőleg, bevallás a szokásos módon évvégén.

Ha nem tételes a költség elszámolás, akkor hanem bevétel-10% a jövedelem, akkor hogyan könyveled el a lakás rendbetételét a bérlő be-, illetve kiköltözésével kapcsolatos javítási, felújítási költségeket ?

Bea

matthiasi # 2021.11.28. 19:52

Szűk kettő hete Izabella fenn akadt a stílusomon. #Jelentem!2021.11.16. 11:04

Szerinte gond van vele.
Lehet kissé sarkosan fogalmaztam, de hát ha egy érdeklődő fikáz egy 20 -25 millás ingatlant, majd saját bevallása szerint is szerény anyaiakkal rendelkezik, nem a szemébe , de azért csak lehet használni rá, hogy meztelen fenekű.

matthiasi # 2021.11.28. 19:33

Bea csak legyen bérlőd.
Persze lehet hogy egy nivós bérlet egy jó helyen és akkor lehet tervezni ilyen számlázási dolgokat.
Manapság már nem kell számlát adni elég a bevételt egy számozott lapú füzetben dokumentálni.

És kell előleget fizetni az adó v végén pedig bevallani. Az esetleges különbözetet kiegyenlíteni.

Nos ez a tételes költség elszámolás is necces. Bizonyos kiadások nem akkor jelentkeznek amikor a konkrét bérlő éppen használja a lakást. Vagy előtt vagy utána. Előtte azért hogy egy lakás valahogy kinézzen, mert az érdeklődők meglehetősen fínyásak, aztán az elmenetelük után pedig némi rendbetétel is költségekkel jár. Mert egy bérlés hiába szeretné a bérbeadó nem folyamatos. A bérlők jönnek mennek.
Az idő előtti mehetnék csillapítására szolgál az un. visszatartás a kaucióból.
mivel a közüzemi ktg.-k nem minősülnek sem bevételnek, sem kiadásnak ezért nem kell szerepeltetni a számlán,

Az adóhatóság is így gondolja ?

Pl. ezért én eleve nem fogadok el közüzemi költséget. Az igazi az lenne ha a bérlő nevén lennének a mérők. De ez sem megy, nincs kontról. Mindenki hajlamos a számlák fizetésének az elbiccelésére... akár feledékenységből is.
az én megoldásom . maradnak a mérők a bérbeadó nevén, kiküldi a szolgáltató az aktuális befizetendő sárga csekket, ezt elviszi a bérbeadó a bérlőhöz, hogy tessék kifizetni. A csekket megtarthatja.
Az ilyen csekk átadás jó az ellenőrzésre is. ha nem fizet a bérlő, akkor a szolgáltató eleve jelez.
átvett kaució nem minősül bevételnek, nem szerepel a számlán, mert nincs szolgáltatás mögötte. Elegendő egy átvételi elismervény?

Én még azt sem adok. A szerződésben van benne az összege.

Sok sikert !

Jbea # 2021.11.27. 08:25

Tisztelt Fórumozók!

Adószámos magánszemélyként ingatlan bérbeadást tervezek. Az ingatlannak haszonélvezője és nem tulajdonosa vagyok. Számlát fogok kibocsátani magánszemélynek és nem kifizetőnek. Tételes költség elszámolást választottam. A közüzemek mérőórái az én nevemen vannak nem kerülnek a bérlő nevére.A rezsi ktg.-eken túl a közös ktg.-t és a lakásbiztosítást (nem társasházi) terhelem a bérlőre.
Kérdéseim:
a.) mivel a közüzemi ktg.-k nem minősülnek sem bevételnek, sem kiadásnak ezért nem kell szerepeltetni a számlán, elegendő egy átvételi elismervény ?
b.) a közös ktg. bevételnek minősül szerepel a számlán (nyilván a befizetés után költségként elszámolható ), de minek minősül a lakásbiztosítás ? Hangsúlyozom, nem társasházi. A lakásbiztosítás vonatkozik az ingatlanba bejelentkezett bérlő ingóságaira és felelősségére, balesetére, plusz nyilván az én tulajdonomban lévő ingóságokra, felelősségemre, balesetemre, stb.
c.) átvett kaució nem minősül bevételnek, nem szerepel a számlán, mert nincs szolgáltatás mögötte. Elegendő egy átvételi elismervény?

Előre is köszönöm a segítségeteket.
Bea

H_Balazs # 2021.11.26. 21:53

Tiszteletem,

Olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy kivettem egy albérletet, ahol az egekig dicsérték az alacsony rezsit.
Majd az első hónapban jött a hideg zuhany, a lakás nem lakossági tarifán van, és ezáltal az áram majd kétszer olyan drága mint bárhol máshol.
Lakossági:36 Ft/kWh
nem lakossági:62 Ft/kWh

A kérdésem az lenne, hogy ez elegendő e egy azonnali hatállyal történő szerződésbontáshoz?
Természetesen csak azért nem megyek el, mert nem szeretném bukni a kauciót, különben már itt se lennék.

Köszönöm,
Balázs

Zöldövezeti11 # 2021.11.22. 16:13

A szereplők : albérlő, főbérlő és a főbérlő nagydarab fia
Talán a tulaj igazságot tehetne.

Írtam hogy az albérlő gondatlanul veszélyezteti a környezete egészségét sőt az életét. Ezért egy nagyon erős figyelmeztetés kapott, mást nem.
Kérdése csak annyi volt mi a teendő. Józsi mondta : fel kell venni az oltást és nem érzékenykedni.

Sombokor # 2021.11.22. 16:09

gerbera317

Attól függ melyik város. Nemrég voltam ügyet intézni egy vidéki kisvárosban a városházán, a kutyát nem érdekelte a védettségi igazolványom. Tekintve az oltottsági arányokat, nem hinném, hogy tipikusan kérnék. Csak a cirkusz lenne belőle.

Amúgy eltekintve attól, hogy szerintem is be kellene oltatnia magát, ez jogilag abszurd. A bérbeadónak nincs köze ahhoz, hogy a bérlője beoltatta e magát.
(Ha gyakran találkoznak, akkor emberileg lehet köze, de jogilag igazából akkor sem.)

gerbera317 # 2021.11.22. 09:18

@Zöldövezeti
Cseppet sem tévesek az elképzelései Csegernek. Önbíráskodásnak nincs helye senkivel szemben sem. Egyébként még csak szerződést sem szegett, tehát rendkívüli felmondásnak sincs helye. Ha valaki erősködik, akkor Cseger igenis kérhet birtokvédelmet. Az, hogy szinte mindenhol páriaként fognak rá tekinteni, egy másik dolog.

Zöldövezeti11 # 2021.11.22. 07:25

gerbera317 !
Ugye nem gondolhatja senki komolyan, hogy a városházán most az a legnagyobb gond, hogy egy csupasz seggű, téves elképzelésekkel rendelkező albérlő panaszára reagáljanak.

Zöldövezeti11 # 2021.11.22. 07:18

Cseger Cseger !
Tehát egy albérlő vagyol. Ott van még a főbérlő meg mások is, pl. a nagydarab fiú .
Mások egészségét és életét gondatlanul veszélyezteted, akkor milyen reakciót vársz a lakótársaidtól ?
Elmégy és beoltatod magad vagy elhúzod a csíkot és valami szemétdombon kibekkeled ezt a vészhelyzetet.

gerbera317 # 2021.11.21. 20:49

Vagy birtokvédelmet kérni a jegyzőtől. Csakhogy a városháza ügyfélszolgálatán védettségi igazolványt kérnek. Tehát lásd drbj tanácsát.

drbjozsef # 2021.11.21. 16:48

Cseger,

Elmenni az oltásra.

Cseger # 2021.11.21. 16:16

Tisztelt Jogi fórum!

Vélemény útjára bocsájtanám mi a helyes lépés az alábbi ügy esetében:

Mi a teendő amennyiben a főbérlőm megfenyegetett, hogy a nagy darab fia kirak az általam fizetett albérletből amennyiben 2021.11.22. hétfői napon nem igazolom, hogy elmentem beoltatni magam.

Tisztelettel:
Cseh Gergő
+36301364589

Nagy Izabella # 2021.11.16. 11:04

nekem 8, szívessen!
A stílusoddal azért van némi gond.

matthiasi # 2021.11.16. 08:48

Ez vajon mi lenne :

Pl. 4 bútordarab pótlása / kettő pult, egy falipolc és egy szekrény /,
egy gáztűzhely pótlása,
a falfelület előkészítése a festésre, / volt vagy 50 - 60 luk a falban, képek polcok, faliszekrények függesztésére,
Na meg pl. a számlák befizetésére a közműveknél 3 alkalommal kb. 9 órát töltöttünk.

Mikor már érezte hogy biztos az elmenetel... egyszerűen nem fizette bé a számlákat..

Sőt felmerült egy elvi kérdés is.
Kinek kell elszámolnia ?

Egy 20 millió ft-os lakás tulajdonosának vagy egy kb. 100 - 150 eft letévő volt bérlőnek ?

Fogós kérdés !!
Az is egy érdekes jelenség, hogy egy ... nevezzük... na minek ? nincstelen ? meztelen fenekű vagy még sok jelzőt lehet rá akasztani az olyanokra, akik egy mustrán fikázzák, néha becsmérlik, de ha nem is, csak magas orral kijelentik, hogy ők bizony tökéletes hibátlan lakásra vágynak.
Ok. tessék megvalósítani !

Aztán akadnak olyanok is akik ismerve a helyzetüket bérelnek egy igényüknek és lehetőségeiknek megfelelő bérleményt.

Nagy Izabella # 2021.11.16. 06:41

Matthasi..

Mivel nem fejtetted ki az utánuk maradt hibákat a kisujjából senki nem tudja kitalálni. Ezért lett írva két általános halmaz, lásd lejjebb. Legközelebb tedd bele a lényeget, mert nem gondolatolvasó az ember. Szívesen segítettem, a válasz ott van lejjebb .

matthiasi # 2021.10.29. 06:18

Iza !
Ki beszélt festésről ?
Csak a kaució visszatartásáról a helyre állítás miatt.

Nos ez a helyreállítás sok mindent tartalmazott.

Pl. 4 bútordarab pótlása / kettő pult, egy falipolc és egy szekrény /, egy gáztűzhely pótlása, a falfelület előkészítése a festésre, / volt vagy 50 - 60 luk a falban, képek polcok, faliszekrények függesztésére, na meg pl. a számlák befizetésére a közműveknél 3 alkalommal kb. 9 órát töltöttünk. Mikor már érezte hogy biztos az elmenetel... egyszerűen nem fizette bé a számlákat..
Nagyjából olyan 30 eft aminek a megítélése szubjektív. Ezenkívül a kaucióból lett fedezve a ki nem fizetett bérleti díj is.

Nagy Izabella # 2021.10.28. 21:39

Matthiasi!

Én nem vagyok ügyvéd, de úgy tudom, hogy a kaució visszajár, ha a normál használatból eredő lelakás történt, és nem, ha ezen felüli károk vannak. Ha valaki 7-8 évig ott lakik és festeni kell utána, az a normál használódás témaköre, ha lebontotta a fél falat- kis túlzással, az nem.-
Tehát a kauciót nem tarthatod meg, hacsak nem okozott méltánytalanul nagy kárt. Az normális, hogy a lakás lakva "koszolódik"
Ezt neked a bevételedből kell fedezni, ha nem vettetek bele a szerződésbe külön olyan tételt, ami ezt felülírja.

Üdv: Iza

shade3 # 2021.10.28. 16:55

A társasház elszámolásban külön van közös költség, fűtés és egyedi oszlop. A "Gázhálózat felülvizsgálat" díj az egyedi oszlopban szerepelt.
A gázhálózat felülvizsgálat a lakásban történt. 5 évente egyszer szokott lenni, 13466Ft volt.
Én végzem az elszámolást a bérlőnek és a tulajdonosnak és tudnom kellene ezt most hova könyveljem, mert nem egyértelmű.

Zöldövezeti11 # 2021.10.27. 16:57

shade3 !
Nálam kb. 3 hete volt ez a felülvizsgálat.

Gyakorlatilag egy szemle + egy jegyzőkönyv írása, mely szerint minden rendben. Tartott 10 percig... a társasház rendelte és beépítették a közös költségbe.
Így lényegesen olcsóbb mintha egyénileg rendelné meg a fogyasztó.

matthiasi # 2021.10.27. 16:50

Nekünk is lenne egy kérdésünk a T. tagokhoz !
Az egyik cs.tag kiadta a lakását és én mint intéző foglalkoztam az ügyeivel.
Jó pár év után - kb. 7 - elment a bérlő és a kaució visszatartásával volt némi gond.

Határozatlan idejű bérlet. A bérlő mondott fel a hó 18.napján.
A szerződésben az állt, hogy 30 nap. Később kiderült, hogy ez a szabály úgy néz ki, hogy 15 .ig lehet felmondani a következő hónap végéig. tehát min. 15 + 30 = 45 nap . Vagy több ,

Nos a lényeg, hogy sohasem 30 nap hanem annál több. A bérlő elment, leadta a kulcsot.... átadta a lakást a hiányosságok felülvizsgálatát nem várta meg. Majd 4 hónap után jelentkezett, hogy kéri a pénzét. Mi pedig jeleztük, hogy nem jár semmi, mert a helyreállítási költség lényegesen több mint a vélt fennmaradó összeg..
Kérdések :

1. A felmondás ha nem szerepel a szerződésben konkrétan a jogszabály , akkor alkalmazható e rosszul leírt / a 30 napos / ?

2. az elszámolást kinek kell kezdeményezni ?

Bérlő - bérbeadó ?

3. kb. 30 eft -on menne a vita, kell e ezt papírokkal igazolni , Azért kérdezzük. mert a volt bérlő flegmán kijelentette, hogy ő is megcsinálta volna, de végül nem csinálta.
Irreális e egy több mint 7 éves lakáshasználat után 7 -8 munkanap helyreállítás és annak a költségeinek az elszámolása.
Vagy elég egy sima kistakarítás, olyan immel - ámmal elvégzett sepregetés ?

Sombokor # 2021.10.27. 16:12

shade3

Mármint a társasház kér extra pénzt tőled a felülvizsgálatért? Nem egészen értem. Az ilyen rutinszerű dolgokat, mint a gázhálózat felülvizsgálata, simán a közös költségből szokták tudtommal fedezni a társasházak, hiszen ez a ház normál üzemeltetése.

Egyébként mit vizsgáltak felül? Ha az egész társasház gázhálózatát (az elnevezés alapján), akkor ez a tulajdonos érdekkörében felmerülő költség. Ha úgy érzed túl sok ilyen van, akkor újra gondolhatod a bérleti díjat.
(De élek a gyanúval, hogy valami 5000 Ft-on akarsz épp veszekedni a bérlőddel.)

shade3 # 2021.10.27. 14:36

Tisztelt Fórumozók

Megérkezett a társasház elszámolás, amiben szerepel egy egyedi "Gázhálózat felülvizsgálat" díj is.
Ez az összeg az albérlőt, vagy a tulajdonost terheli?
Az alábbi helyen ezt olvastam:
https://www.lakaskultura.hu/…alberletben/
"A fűtés és meleg víz ellátást biztosító cirkó éves felülvizsgálatának díját és a kihívott szakember költségét a bérlő, a berendezés alkatrészének hibája miatt felmerült alkatrész csere, vagy berendezés csere költséget a bérbeadó köteles megfizetni."
Ezek alapján úgy gondolom az albérlő lenne az illetékes.
Kérhetnék egy állásfoglalást?

Botanicus # 2021.08.15. 04:09

Zoltanuss enged el, zárcsere és tedd pucba a lakást, a következő bérlővel határozott idejű szerződést írj. Szánj rá egy kis időt a neten találhatóak jó szerződés tervezetek.A szolgáltatóknál van feltöltős fogyasztásmérő ez mehet a nevedre, a bérlő pedig akkor világít vagy főz ha van limitje így nem tudnak otthagyni rezsivel.
Ha van lehetőséged a lépcsőházba szereltess fel egy WIFI-s kamerát ami csak az ajtódat nézi, a szerződésbe pedig vedd bele, hogy vendég max 1 éjszakára jöhet, ha nem akkor bérlő társnak számítod és ameddig marad a bérleti díjat fosztod a napok számával és a bérlőtől a következi esedékességkor követeled, ha nem fizet az szerződés szegés és repül. A felszólításokat írasd alá vele, vagy tértivevényesen add fel. ha már lejárt követeléseddel tartozik és nem akar fizetni várd meg ameddig elmegy dolgozni és cseréld le a zárat. Az értékeire visszatartási jogod van, ha betöri az ajtót rendőrsági feljelentést kell tegyél ismeretlen tettes ellen akkor hivatalból indul eljárás.
Ha nem töri be az ajtót akkor egyezkedjetek ha nem akar fizetni forduljon bírósághoz te pedig a szerződés alapján menj el egy közjegyzőhöz és kérj Fizetési Meghagyást, a közjegyzőnél van lehetőséged előzetes bizonyítási eljárást kérni amit később a polgári bíróság kétség nélkül elfogad. Mivel a visszatartott dolgaira felelős őrzéssel tartozol ezért azt két tanú jelenlétében dobozold be.
Az ezzel járó költségeket is követelheted ha kéri a cuccait.

drbjozsef # 2021.07.21. 13:15

Jó régóta nem teszem, ez a része már rendben.
De én másokra is tekintettel vagyok...