Gyerektartás emelése


Majordomus # 2022.04.19. 17:12

Na,akkor csak gazdag nőt szabad feleségül venni!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.19. 15:41

A gyermeket saját háztartásában nevelő szülő számottevő értékű természetbeni tartást teljesít. De a felek által nyújtott tartásnak egyébként sem kell egyenlőnek lenni, hanem igazodik a felek vagyoni, jövedelmi helyzetéhez.

Majordomus # 2022.04.19. 13:56

A nevelő szülőnek ugyanakkora összeggel kell a tartáshoz hozzájárulnia.
Egy 5 éves kislányra mire megy el 60 ezer ft??

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.19. 13:13

https://birosag.hu/…yomtatvanyok

A legalsó.

Az emelést perben kérheted. (30K egyébként nem kirívóan alacsony.)

Fulebogi # 2022.04.19. 11:14

Kérdésem a következő: 5 éves kislányom apukája külön él, 3 évvel ezelőtt bírósági végzés született 30.000ft gyerektartás megállapításáról. Ezt az elmúlt években kisebb nagyobb csúszásokkal de nagy nehezen megfizette. Most azonban megint nem fizet, már több mint 3 hónappal tartozik (98.000ft-tal). Szeretnék végrehajtást kérni hogy be legyen hajtva az elmaradt összeg valamint hogy a jövőben ne kelljen mindig könyörögnöm hogy ugyan fizessen már. Szeretnék segítséget kérni hogy ezt hogy tudom megtenni? Azt olvastam hogy ahoz a bírósághoz kell beadnom egy kérvényt ahol anno a végzést hozták. De hogy néz ez ki a gyakorlatban? Van erre formanyomtatvány? Papír alapon vagy elektronikusan kell beadni? Hova égy min keresztül?
Valamint az is felmerült bennem hogy mivel nagyon alacsony gyerektartás díjban állapodtunk meg annak idején és azóta jelentősen növekedett az apuka bevétele jó lenne megemelni a gyerektartás díj összegét.
Ezt külön kell kérvényezni?

A segítséget előre is köszönöm!

ObudaFan # 2021.01.05. 11:40

És a legolcsóbb is.
Magára a megelőző bírósági eljárásra pedig a legegyszerűbb és legolcsóbb forma az egyezségi kísérletre idézés iránti kérelem.

gerbera317 # 2021.01.05. 08:27

A legegyszerűbb megoldás a közvetlen bírósági letiltás. Nem végrehajtói, hanem bírósági letiltás!

fourbaby # 2021.01.05. 08:17

Tisztelt segítő Fórumozók!
Gyermekeim édesapja szolgálati járadékot kap (BM nyugdíjas) és levonás útján kapom a tartásdíjat. Emellett dolgozik is. Levonás abból a jövedelméből nem történik, a fizetéséből készpénzben küldi az önként vállalt összeget. Szeretné azt a részt is levonatni és megemeltetni a százalékos arányt is. Eddig 3 gyerek után vonták, gyerekenként 16,5%-ot. Az első házasságából született gyermek azóta felnőtt, dolgozik. A 16,5% maradt.
Hogyan tudnánk ezt elintézni a legegyszerűbben? Egyezség benyújtása lehetséges-e, ha igen azt milyen formában kellene megírni?
Köszönettel: Katalin

drbjozsef # 2021.01.05. 05:39

Köszönöm.

ObudaFan # 2021.01.04. 20:32

Ptk. 4:205. § (6) A kötelezettel szemben érvényesíthető összes tartási igény a jövedelme felét nem haladhatja meg.

drbjozsef # 2021.01.04. 15:13

A 15-25%-ra találok passzust, az 50%-ra nem.
Mi miatt nem lehet több? Mondjuk 10 gyerek, átlagfizetés alatti jövedelemmel?

ObudaFan # 2021.01.04. 12:17

A bírónak a 0-100% tartományban van lehetősége dönteni.

Azért nem. Az összes tartás sem mehet túl az 50%-on.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.04. 11:07

Á, dehogy! Látom, hogy semmi haszna nem volt. De ez nem az én hibám, és nem is az én bajom.

B-anya # 2021.01.04. 10:18

Kovács_Béla_Sándor - Igazán köszönöm az érdemi hozzászólást! Nagy haszna volt!

Kedves gerbera317!

Köszönöm a segítséget! Átnézem a számításaimat és felkészülök.

Boldog, sikeres és örömteli új évet kívánok! :)

Üdvözlettel: a reménykedő és harcra kész Szilvia


B-anya

drbjozsef # 2020.12.22. 11:53

a 15-20 % között van lehetősége a bírónak

Nem. A bírónak a 0-100% tartományban van lehetősége dönteni. Általában a 15-20% között döntenek, tekintettel a Ptk. vonatkozó rendelkezésére, de ezt sok körülmény befolyásolja, indokolt esetben el lehet térni tőle.

gerbera317 # 2020.12.22. 11:46

Gondókozzámánlokikussan! Annak a gyereknek az első önálló fizetése nem lesz ennyi.

laikus60 # 2020.12.22. 11:21

Pontosítok! Ha a fiamnak mondjuk /sajnos csak a pl. kedvéért/ 1.000.000.-Ft a havi összes jövedelme, akkor ennek az összegnek a 15-20 % között van lehetősége a bírónak gyermektartásdíj-fizetési kötelezettséget megállapítani?

gerbera317 # 2020.12.22. 10:22

Egy kérdezővel visszább láthatod, hogyan kell statisztikai kimutatást készíteni a gyermek szükségleteiről. Igaz, ott a jogosult szorgoskodik ezen. Na, nálatok meg a kötelezett szorgoskodjon.
Az elemi szükségletek adottak. A lusus-szükségletek azok, amiket annak illik állnia, aki ragaszkodik hozzájuk. A bíróság meg majd eldönti, hogy abba köteles-e a másik beszállni, illetve milyen mértékben.

laikus60 # 2020.12.22. 09:34

gerbera317! Köszönöm, hogy javította a gépelési hibát, /nem helyesírási tudatlanság volt/!
A szükségletek mennyisége érdekelt volna. Így pl. a lovaglás, a balett, a külön angol, amely magánórák kifizetése természetesen igencsak megterhelő. A volt feleségnek remek fizetése van, az volna az ideális, ha mind a ketten azonos összeggel járulnának hozzá a gyermekük neveléséhez, eltartásához. Ha mindezeket a kiadásokat egyedül a fiamnak kell fedezni, akkor soha nem lesz kiegyensúlyozott családi élete, és a volt asszony kényelmes életet élhet.

gerbera317 # 2020.12.22. 07:52

újabb gyerek is, akit támogatni kell
eltartani...
hány %-os levonással súlythatják
sújthatják...
A gyermektartás megítélése nem büntetés, úgyhogy nem fogják sújtani semennyivel. A gyermektartás összegét az eltartandó gyermek szükségleteihez igazítva állapítják meg, figyelembe véve azt is, hány gyermeket kell az eltartónak eltartania.

laikus60 # 2020.12.22. 07:19

drbjózsef!
Igen, önként teljesített! A baj az, hogy most már nem fogja tudni ezt az összeget fizetni, hiszen már van egy újabb gyerek is, akit támogatni kell. Ilyen esetben hány %-os levonással súlythatják a fiamat?

gerbera317 # 2020.12.21. 15:03

lehet valami olyan dolog aminek feltétlenül utána kellene járnom, amire oda kell figyelnem?
Neked kell meggyőznöd a bírót arról, hogy két iskolásnak az eltartása nem annyiba kerül, hogy abba 12+12 ezerrel beszállva, az ne csak aprópénznek tűnjön. Az igényedet elsősorban statisztikai tényekre alapítod, amivel a másik fél ügyvédje sem sokat fog tudni kezdeni. Fontos viszont, hogy ne a bírónak kelljen eldöntenie, hogy mennyit akarsz; hanem te döntsd el, és a bírónak csak arról kelljen döntenie, hogy az reális vagy sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.21. 15:01

Nem a kiborulásra vagyok hajlamos
De azért csak sikerült...

B-anya # 2020.12.21. 14:43

Kedves gerbera317! Azért felháborító, hogy ügyvédhez fordul, mert neki erre van pénze, nekem viszont már a számlákra sincs pénzem. Nem a kiborulásra vagyok hajlamos, nem szoktam hisztizni sem. Csak piszkosul elegem van, ami szerintem érthető. Ennek a gazembernek a haja szála sem görbül, biztos vagyok benne, hogy olyannyira leviszik a tartásdíjat, hogy megemlíteni sem érdemes.
és ez az ami kiborító, és ebből van piszkosul elegem.
A végén még majd nekem kell őt támogatni, hogy megéljen.
Amikor ezt a 12-12eFt megállapították a gyerekek 1 és 2 évesek voltak, ez már akkor is viccesen kevés volt.
Most ugyan mit fognak csinálni, ugyanúgy SEMMIT!
A kérdésem ismét, lehet valami olyan dolog aminek feltétlenül utána kellene járnom, amire oda kell figyelnem?
Köszönettel: 1 anya akinek elege van


B-anya

drbjozsef # 2020.12.21. 14:19

Szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben a jövedelmének hány százalékát vonathatja le a volt feleség

A feleség semennyit sem vonathat le a fizetéséből.

Jól értem, hogy egészen eddig teljesen önként teljesített, nincs semmilyen határozat az összegről?