ügyvédi sikerdíj


ius latratus # 2018.09.07. 14:21

Közös tulajdon megszüntetése. Rendkívül hosszú per, nem is túl bonyolult. A siker szinte (szinte?) garantált volt,
a kényszerű értékesítésből (legrosszabb esetben akár végrehajtási eljárásból) nekem járó összeg 30%-áért elvállalta egy kollégátok.

(közös értékesítés lett a vége, így még jobban járt ő is, én is)

Dr.Attika # 2018.09.07. 12:51

Sikerdíjat az ügyfelek nem is nagyon akarnak megfizetni. Mindig találnak valami kifogást. Emlékezzünk a Kúria által is közzétett jogesetre. Első fokon pernyertesség. A másodfokú ítéletet előtt nem sokkal az ügyfél felbontotta az ügyvédi megbízási szerződést. Az ügyvéd kolléga ennek ellenére pert indított a sikerdíj megfizetésre kötelezés ügyében. Kúria meg is ítélte, hogy az elsőfokon eljárt ügyvéd munkájának köszönhetően lett másodfokon is pernyertes ezért a megbízási szerződés megszüntetése ellenére is jár a sikerdíj. Az más kérdés, hogy ezt mennyire tudta behajtani a kolléga.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.07. 12:28

Erre értettem, hogy hozomra kártyázni. Pusztán becsületbeli adósság, ha nem fizet az adós önként, az állam nem segít.

ObudaFan # 2018.09.07. 12:18

A sikerdijjal a másik problema az, hogy az új szabály szerint bírósági úton nem hajtható be, így siker esetén is elérhet tőle az ügyvéd.

bogika777 # 2018.09.07. 10:23

:) köszönöm a hozzászólásokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.07. 10:03

valszeg az ügyvéd lát benne fantáziát
Van, aki a pókerben, sőt a huszonegyezésben is lát fantáziát. De hozomra ezeket is csak nagyon kevesen játsszák.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.07. 10:02

Az ügyvédek egy részének munkája pedig a semmitől többet ér.

:)

bogika777 # 2018.09.07. 09:43

valszeg az ügyvéd lát benne fantáziát ha a "csak" sikerdíjat kéri. ez nekem is jó jel. mélyen a KBS által írt % alatt.

Sherlock # 2018.09.07. 08:28

A csak sikerdíjnál az a probléma, hogy az ügyfél nem teszi bele a saját pénzét, csak az ügyvéd. Ha nem nyertes a per, akkor az ügyvéd munkája nem ér semmit. Az ügyvédek egy részének munkája pedig a semmitől többet ér.

drbjozsef # 2018.09.07. 04:55

A "lehet nem is megy perre" alatt KBS valszeg egy személyt értett, aki ha nem Te vagy, akkor nem Te vagy a felperes, de ezek szerint Te magát az ügyet értetted alatta.

Előkészítési szakaszban, bizonytalanra, kisebb az esély sikerdíjra. Talán nem mikroszkópikus, hogy egy klasszikust idézzek, de kb. :)

bogika777 # 2018.09.06. 20:19

Valamit biztos nem jól/félreérthetően fogalmaztam. Én vagyok a felperes.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.06. 20:08

?? Alperesként aztán végképp nem szokás sikerdíjas megbízást adni.

bogika777 # 2018.09.06. 19:34

Köszi. Még csak egyezkedési stádiumban van az ügy. Jobb lenne ebben a szakaszban még munkadíj? lehet nem is megy perre. bár tudnám.

drbjozsef # 2018.09.06. 19:07

Szerintem ez így nem igaz. Messze nem a pertárgy érték a döntő a százalék meghatározásánál : sokkal inkább a nyerés esélye, és a belefektetendő munka/idő aránya. Ami sima ügynek tűnik, az értéktől függetlenül olcsóbb, ami macerás, sok munkával jár, sok évig húzódhat, nem evidens a pernyertesség, ott megkérik az árát, érthetően szerintem.

bogika777 # 2018.09.06. 18:47

Köszi. Szóval minél nagyobb az összeg, annál nagyobb a %. Pont fordítva gondoltam. :( nem semmi. következő életemben ügyvéd leszek.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.06. 18:22

Mondanám, hogy 25-30%, de a legtöbben korábban se nagyon vállaltak sikerdíjas megbízást, az új törvény hatálya alatt pedig tisztán sikerdíjas szerződést szerintem senki nem köt.

bogika777 # 2018.09.06. 17:10

Nagy összegű pertárgy értéknél (50 - 100 mill ) kb. milyen mértékű sikerdíjas ügyvédi megállapodás reális kb?

Dr.Attika # 2017.10.26. 08:51

Ezért is nem szabad un. sikerdíjas ügyvédi megbízási szerződést kötni. Az ügyvéd szakszerű ügyellátásra kötelezett. Azt soha nem garantálhatja hogy a megbízó javára sikeres lesz, ugyanis mindig a bíróság dönt arról hogy sikeres vagy sem.
Egyébként ha kialkudott egy összeget peren kívül az már siker. Annak megfelelő % megilleti. Az, hogy azt a megbízó nem fogadja el már a saját kockázata. Erre van már Kúriai döntés, ha a megbízó ilyen esetben felmondja a szerződést, akkor jár neki a kialkudott összeg %-a.
Egyébként a továbbiakban nem vehet igénybe újabb ügyvédi jogi képviseletet, mert az új ügyvéd csak akkor vállalhatja el az ügyet ha az előző igazolja hogy egymással elszámoltak, egymással szemben követelésük nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 08:12

Dolgozott? Igen. Te akadályoztad meg, hogy végigvigye az ügyet? Igen.
Akkor?

Julianna1980 # 2017.10.26. 08:08

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi üggyel kapcsolatban:

Amennyiben sikerdíjas megbízással képviselt engem egy ügyvéd, de tárgyalásra nem került sor, (a szerződést, jogi képviseletem további ellátását felmondtam, mert nem voltam megelégedve vele), ebben az esetben jár-e bármilyen összeg az ügyvédnek?
Az ügyvéd "kialkudott" számomra peren kívül egy összeget, melyet nem fogadtunk el, így számomra kifizetés egyáltalán nem történt de az ügyvéd a felmondás után ennek az összegnek a köztünk korábban létrejött (de felmondott) szerződés szerinti százalékát mégis el akarja kérni.

Köteles vagyok-e fizetni az ügyvédnek, ha igen mi alapján és milyen összeget?

qwass # 2015.01.21. 14:08

Tisztelt Fórumozók!
Egy két és fél éve tartó per után megnyertem egy lakás kiürítési pert. A követelt összeg 780.000 ft + 93.000 ft eljárási díj és 542.000 ft ügyvédi munkadíj. Ügyvédem a tényekre hivatkozva a megbízáskor legfeljebb 2 tárgyalást jósolt. Ezzel ellentétben 7 tárgyalás volt és ebből 6-on vett részt . A bíróság a követelt összegből 733.000 ft-ot és a 93.000 ft eljárási díjat ítélt meg reálisan. Az ügyvédi munkadíjból viszont részletes indoklással csak 100.000 ft-ot. Ügyvédem munkadíja ellen az eljárás során, alperes több ízben is kifogással élt. Ügyvédem azon kívül, hogy utólag beadta a megbízási szerződést, semmit nem tett a munkadíjának magyarázatára. Kérdésemre személyesen és későbbi levelében is, amikor már megszületett az ítélet azt a választ kaptam, hogy a munkadíj arányos az elvégzett munkával. Azt javasolta, hogy fellebbezzek ha nem értek egyet az ítélettel. Úgy gondolom, hogy a bíróság megközelítőleg jól ítélte meg az elvégzett munka mennyisége alapján a munkadíjat és a fellebbezés után, ami további költségbe kerülne, sem ítélné meg a teljes összeget. Kértem ügyvédemet, hogy a továbblépés végett részletesen tájékoztasson arról, hogy az 542.000 ft mennyi munkát és egyéb költségeket takart. A válasz az volt, hogy a munkadíj az két fél közötti megállapodás tárgya. Úgy gondolom és azt az ítélet is alátámasztja, hogy a követelt összeg és az ügyvédi munkadíj nincs arányba, ezért kértem, hogy a nagy különbözet miatt találjunk valamilyen kompromisszumos megoldást, hogy egy per ne csak arról szóljon, hogy az ügyvéd gazdagodik. Az ügyvéd erre nem hajlandó. Eddig ez a per, az ügyvédnek a javaslatára indítottam 635.000 ft-ba került. Alperes eddig nem fizetett, a behajtás meg kétséges. Kérdezem, hogy van e valamilyen törvényes lehetőség arra, hogy az aránytalan ügyvédi munkadíj és megítélt díj közötti különbség teljes, vagy egy részét visszakapjam.
Köszönettel:

Prunus P. # 2015.01.04. 10:25

Rendben, értem.
Köszönöm!

ObudaFan # 2015.01.04. 09:55

A pertárgyérték alapján számítják leginkább, annak az 5%-a (tehát nem a megállapodás szerinti ügyvédi munkadíj 5%-a, hanem a pertárgyérték 5%-a) valóban a főszabály, megállapodás esetén esetleg elmozdul a bíróság az 5-10%-os sávba.
Az illetéket teljes egészében meg kell térítenie a pervesztesnek, ha nem ő fizette.

Prunus P. # 2015.01.04. 09:27

Igen, erre irányult a kérdésem, hogy a nyertes fél ügyvédi munkadíjának mekkora részét lehet a vesztesre hárítani, mi a szokás.
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.04. 08:55

Pedig ez van a miniszteri rendeletben. Elvileg a megállapodás szerinti díj, ami szabad megegyezés tárgya. De hogy ezt hajlandó-e a bíróság teljes egészében a vesztes félre terhelni, az erősen bíróság- és bírófüggő. Praxisomban megesett, hogy a 30 ezer forintos pertárgyérték mellett a 150 ezer forintos ügyvédi munkadíjat csak azért mérsékelte a bíróság, hogy nehogy a pernyertesnek kelljen fizetnie, és megesett az is, hogy a 4 millió forintos pertárgyérték után számított 200 ezer forintos (5%) munkadíjból 20 ezret ítélt meg a bíróság. (A másodfok felemelte 50 ezerre.)