gyerektartás - rokontartás


bvikoca # 2017.11.17. 20:36

Értem, köszönöm a választ. Csak kicsit farakuci nekem, hiszen ha a nagynéninek is megállapítják a tartásdíjat, akkor elvileg 2 felé is megfizeti a tartást (egyszer az anyának, egyszer pedig a nagnéninek). Vagy ekkor az anya felé megszüntetik?
És mi a következménye ha a nagynéni már beadta erre a keresetet? Elutasítják vagy hiánypótlás keretében módosíthatja gyt megállapítására?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.17. 20:29

Felemelést az kérhet, akinek a javára a bírósági határozat szól. De a gyereket ténylegesen tartó személy kérhet tartásdíjat - csak akkor mindkét szülő alperes lesz.

bvikoca # 2017.11.17. 18:48

Sziasztok!
Sürgős kérdés: a családbafogadó szülő (apai nagynéni) kérelmezheti-e a gyermektartás felemelését? Jelenleg is neki fizeti a gyt-t az apa.
Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2017.11.09. 23:37

Ha a jogosult adja be, azt gyorsan elintézik.

kpeti # 2017.11.09. 09:56

Köszönöm a korábbi választ.

Sikerült megegyeznem a nagykorú, iskolát befejezett és már dolgozó gyermekemmel, hogy Ő adja be a gyerektartás megszüntetési kérelmet.
Erre kb. mennyi idő múlva reagál a bíróság? Gondolom küldenek nekem egy megszüntető határozatot.

ObudaFan # 2017.10.31. 16:56

Ha nem szorul tartásra, kérhető, aztán vagy megszüntetés, vagy mérséklés lesz belole.

Marci97 # 2017.10.31. 12:09

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alábbi kérdésben szeretném a tanácsát kérni:
20 éves fiam Angliában végzi a főiskolai tanulmányait. Minden bizonnyal a tanulmányai mellett dolgozik is. A főiskola évi 5 hónap összesen, heti 21 óraszámmal, amely mellett bőven belefér az idejébe a munka, valamint tapasztaltam, hogy nem szűkölködik anyagilag, magyarországi látogatásait során több hétig panzióban lakik, szórakozni jár, rendszeresen legújabb számítástechnikai és telefon modellekre cseréli az előzőt, stb.
Kérdésem az lenne, hogy mivel dolgozik, erre való hivatkozással kérelmezhető-e a Bíróságnál a rokontartás megszüntetése, annak ellenére, hogy ez a nem túl megterhelő főiskola nappali tagozatnak számít?
Előre is köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.14. 18:50

Az, akinek a javára a hatályos határozat szól.

kpeti # 2017.09.14. 11:16

Üdvözletem!
Kérdésem az lenne, hogy gyt megszüntetésének perében ki lesz az alperes?
Felperes - az apa (ez lennék én)
Alperes - gyerek vagy az anyja?

3 éve volt az utolsó tárgyalás, akkor az anya volt az alperes, a gyerek nagykorú volt már és egyetemen tanult.
A bírósági végzésben az lett meghatározva, hogy felperes (apa) a gyereknek utalja közvetlenül a tartásdíjat.
Gyerek elvégezte az egyetemet, dolgozik már, így megszüntetném a gyt-t.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.14. 05:02

Ha jól értettem, már nem él az anya háztartásában (legalábbis nem állandóan), és a tartást ezért az anya is nagyrészt pénzben nyújtja. Ez lehet megváltozott körülmény - más kérdés, hogy alighanem előrelátható volt a változás.

ObudaFan # 2017.09.14. 04:37

Az albérlet jelenti a megváltozott élethelyzetet? Mert akkor nem árt alátámasztani azt, hogy szükséges volt albérletbe költözni.

goombooc # 2017.09.13. 08:27

Tisztelt kbs-ugyved.hu!
Köszönöm a válaszát!
Saját jogon azért gondoltam mert nem az anyánál lakom már.
De az se lenne gond, ha ő adná be a pert. Ebben az esetben maga felé kérje az emelést, vagy én felém. Ez lehet buta kérdés, elnézést érte.
Van annak határideje, hogy az előző tárgyalás után mennyivel lehet kérni az emelést, mert az előző pont 1 éve volt. Vagy mivel élethelyzetem megváltozott így annak nincs?
Válaszokért köszönet!
Zoltán

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.11. 09:10

Én inkább az anyának javasolnám a gyerektartás felemelése iránti perlést.

goombooc # 2017.09.11. 08:42

Tisztelt szakértők, fórumozók!
22 éves, nappali, önköltséges, egyetemi hallgató vagyok.
2016. szeptemberében bírósági úton édesapám 20ezer forintnyi összegű gyerektartást vállalt utánam, amit édesanyámnak utal.
Ez év (2017) februárja óta albérletbe költöztem. Édesanyám az apai támogatás mellé 30ezer forinttal támogat. Fentartási költségeimet munkával szerzett jövedelemmel tudom kiegészíteni.
Kérdésem: érdemes-e bíróságra benyújtani apa ellen nagyobb összegű ígénylést a saját jogomon? Jó anyagi körülmények közt él. Megbeszélni vele nem tudom, érdeklődő üzeneteimre nem válaszol- pedig azok csak hogylétére írányultak....
Válaszukat köszönöm!
Zoltán

auchat # 2017.07.24. 14:57

Bocsi!
Mit tarthattam volna meg magamnak?
Sokat köszönhetek Önnek, és egy másik fórumózónak, bár tíz éve volt!
Köszönom!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 14:49

Ezt inkább megtarthattad volna magadnak.

auchat # 2017.07.24. 12:09

Tisztelt Urak!
Lehet, hogy a jog változott, de megosztanék egy tapasztalatot!
2009-ben nyertem egy pert,gyermektartás megszüntetése, és rokontartássá átváltoztatása ügyben.
A lényeg: a nagykorú gyermeknek nem jár a letiltott gyermektartás, csak a rokontartás, ami fix összeg. Nem tudom azóta mennyit változott a jog, de a lényeg az, hogy a bíróság minden tartást eltörölt.
A gyerektartás megváltoztatásához sajnos bíróság kell, hiába mennek a bérkifizetőhöz!
Senkinek nem javaslom, hogy a gyermekét kelljen perelni, de ez volt!

ObudaFan # 2017.07.06. 15:07

A Ptk. szerint a szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
Tehát ha betölti a 25-öt, akkor neki kell igazolnia ezt a rendkívüli indokot.
HA nem egyeztek meg a megszüntetésről, pert kell indítanod.

NagyEdgár # 2017.07.06. 13:27

Tisztelt szakértők!

A gyerekem 24 éves. Utána fizetem rendszeresen a gyerektartást, mivel még mindig tanul. Azonban most iskolát váltott és előreláthatólag 28 éves lesz mire azt befejezi. (ha addig nem kezd bele egy másik iskolába)5 éve jár főiskolára, de még diplomát eddig nem szerzett.Egészséges, életerős gyermek.
Azt szeretném kérdezni, hogy ha eléri a 25. életévét kérhetem-e a tartás megszüntetését függetlenül attól, hogy még tanul?
Tisztelettel: Nagy Edgár

vézozo # 2017.03.09. 15:05

Azt az emailt én csináltam anno,az h nem változtatott jelszót arról nem tehetek ,vagy igen...? De ami benne van az ellenem irányul mint gyerektiltás a részükről...

batka75 # 2017.03.07. 08:02

Azért jó lenne nem hangoztatni a másik emailjében való kutakodás és kinyomtatás tekintetében.....

ObudaFan # 2017.03.06. 13:53

A másik szülőnek biztosítania kell a kapcsolattartást, de nem korlátlanul és nem rendszertelenül. Egyébként a gyermek 18. életévének betöltéséig itt már sok minden amúgy sem történne, ha eljárást indítanál.
A bíróság a rokontartás szabályai szerint fog eljárni majd szeptembertől, de hogy az a mostaninál kevesebb lesz-e, az kérdés. Főszabály szerint kell fizetned, amíg befejezi a tanulmányait, de lehetnek kivételek, például amit írtam is.

vézozo # 2017.03.05. 19:39

Azt értem mivel már nagykorú lesz,de az exem szabájozta be a láthatást januártól,és ehhez gondolom nincs joga,amugy sem találkozik velem a lány,csak ha szüksége van tőlem valamire,ezt van leírva az emailba amit olvastam és kinyomtattam...de birósági uton rokontartásra le lehet csökkentetni a gyerektartást? még 1 év van neki suliból,de ha tovább tanul akkor még utána is fizetni kell?

ObudaFan # 2017.03.05. 14:55

Önhatalmúlag lecsökkenteni nem lehet. Ha nem tanul tovább, akkor a bíróság a kérésedre megszünteti.
Ha tovább tanul, de nem hajlandó veled tartani a kapcsolatot a 18. életéve betöltése után egyáltalán, akkor megintcsak a bíróság megszünteti a kérésedre.
De akármikor a te kedved szerint nem köteles mindig akkor találkozni veled, amikor te szeretnéd.

vézozo # 2017.03.05. 13:29

Tisztelt szakértők!
Érdeklődni szeretnék,hogy 4 éve váltam el,a biróság nem szabott meg láthatást,és az exem sem,akkor megyek és jön a lányom mikor akar,most van párja és novemberbe kitettek 1 táblát a kapura hogy kamerával megfigyelt terület "szomszédok és szerintem azért hogy ne menjek oda" januárba irt az exem 1 papírt miszerint megszabja h a lányom csak páratlan héten hétvégén láthatom,hol ott eddig mentem hozzá hetente többször,bár a lányom nem jön hozzám,januártól azonban 4-5 x volt a lányom nálam 2-3 órára,de én oda már nem mehetek mert találtam a e-mailt h ha nem akkor megyek mikor le van irva mehetek a p...csába,így van irva szó szerint,"a mail az exemé de jelszó van mert én csináltam anno nem változtatott jelszót" és ha nem irom alá megy a biróságra,a lányom júliusba tölti a 18ik életévét,a gyerektartást rendszeresen fizetem,és most meg van a részéről szabva,a lányom pedig csak akkor jön ha én elhozom,magától 4év alatt 1x sem volt nálam,kérdésem az volna hogy 18 évet ha betölti a gyerektartást le lehet e csökkenteni vagy mit lehet tenni ilyenkor,válaszukat köszönöm!