Perbevonás (perbeli kifogás)


lajcsó # 2016.06.04. 19:05

A felperes elállhat a keresetétől, de ettől még marad az ellenfél "ellenkeresete".

Juszti01 # 2016.06.04. 10:21

Polgári perben az alperes ellenkeresetet indított, a felperes beadványban azt írja az alperessel szemben a keresettől eláll. Megteheti?? az ellenkereset alapján a tárgyalás már ki van tűzve.

Sherlock # 2016.05.24. 18:18

Ha nincs pénzed ügyvédre, kérheted pártfogó ügyvéd kirendelését, a leírtak alapján szükséged is lenne rá.

jelszo # 2016.05.24. 16:51

Kedves Kovács Béla!
Köszönöm a segítségedet, ...igen nincs ügyvédem és csak rövidíteni akartam..szakszavak nélkül. Kedves vagy, de sajnos nincs ügyvédre pénzem. Meglepődnél ha tudnád a részleteket amit megéltem és már harcoltam..akkor valószínűleg nem gúnyolnál ki....

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.24. 16:32

fele-fele tulajdonú családi házunk értékének a felét kérném.
Tiéd, nem?

Ugye, nincs ügyvéded?

jelszo # 2016.05.24. 16:15

Tisztelt valaki..
Segítségeteket kérem az alábbiakban:

Felperesként folyamatban van válóperem, amelyben fele-fele tulajdonú családi házunk értékének a felét kérném. A házon még van jelzálog bejegyezve, és más lejárt pl. szoc.pol. sincs még törölve. A bíróság most felszólított hogy " valamennyi jogosultat vonjak perbe." Hogyan működik ez, milyen formában?? ügyvédre nincs pénzem..egyedül próbálok csatát vívni.
Jól gondolom hogy pl. az OTP-től be kell szereznem igazolást hogy jelenleg mennyi tartozás van még a házon, vagy kérem kell a földhivatali bejegyzések törlését is, amely már lejárt korábban csak nem törölték?

Ingóságokkal kapcsolatban beadtam egy kb. 1 millió Ft-os vagyonleltárt, aminek a felét kértem, de pénzben,mivel már majdnem két éve elköltöztem és a férjem lakik a közös házunkban semmit nem hoztam el mert nem hagyta. Jelenleg önkormányzati lakásban lakom . Az alperes nem ért egyet a vagyonleltárban szereplő összeggel bár azt elismerte hogy minden ami abban szerepel a tulajdonában van. A bíró kérte, hogy helyezzek letétbe 50 ezer Ft szakértői díjat, mivel szakértőt kell kirendelni az érték megállapításra. Erre nem lesz pénzem, így bukom az egész ingóságra kért pénzt?? Mit tanácsoltok??? Köszönöm a segítséget előre is!!

ObudaFan # 2014.05.13. 12:33

Automatikusan nem lesz a felperes perbeli jogutódja az örököse, csak perbe léphet. Ha megvan a jogerős hagyatékátadó végzés, másolatban küldd meg a bíróságnak és a bíróságot kérd, mint felperes jogutódja, hogy a perfeljegyzés törléséről intézkedjen.

Cogito # 2014.05.13. 10:44

Ajándékozási szerződés érvénytelensége

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.13. 10:25

Mi a per tárgya?

Cogito # 2014.05.13. 10:17

A következőkben kérnék segítséget.
Nagymama felperes lánya és unokája alperes.
Nagymama elhalálozott, az eljárás félbeszakadt. Hagyatéki eljárásban a lánya, az egyik alperes az örökös.
Megörökli a felperesi perlési jogot?Vegye be a közjegyzőnél a pert, mint hagyatékot? Ilyen esetben A per felperesévé az egyik alperes válik, mit lehet csinálni, hogy megszűnjön a per, mert perfeljegyzés is van az ügyben, és azt törölni kellene.
Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2014.04.02. 20:24

A leghelyesebb tehát ilyen esetben, ha a kérdéses személy önként felperesként perbe lép

Persze, csak előfordul, hogy erre nem hajlandó, így ez esetben mindenképpen alperes lesz.

DoktorFarkas001 # 2014.04.02. 07:48

Pp. 64. § (3)bek. : A más által indított perbe az, aki a per megindítására... ...az 51.§ a), b) pontjai alapján maga is jogosult lett volna, a felperes pertársaként az első fokú ítélet meghozatalát megelőző tárgyalás berekesztéséig perbe léphet.
Pp. 51. § a) pont : több felperes együtt indíthat pert, ha a per tárgya olyan közös jog, kötelezettség, amely csak egységesen dönthető el, vagy ha a perben hozott döntés a pertársakra a perben való részvétel nélkül is kiterjedne.
Esetünkben az adóstársi vagy kezesi minőség a Pp. 51. § a) alkalmazását megalapozza.
A bírósági végzésben írt perbevonás ezen önkéntes perbelépés elérésére szóló felhívás, nem a Pp. 61-62. § szerinti perbevonásról szól, ami speciális esetekre, pl. jogutódlásra vonatkozik.
A leghelyesebb tehát ilyen esetben, ha a kérdéses személy önként felperesként perbe lép, de kezes esetén működhet az alperesként tűrésre kötelezés is.


Dr. Farkas Flórián ügyvéd
ingatlanjog, kártérítés, követelés érvényesítés

ObudaFan # 2014.02.07. 11:52

A saját társadat a kereset teljesítésének tűrésére kérheted kötelezni. (Bár egyébként az én véleményem szerint ha 30 napon belül együtt felperesekként beadjátok a keresetet, annak is meg kellene felelnie.)

enn§ # 2014.02.06. 21:32

Köszönöm a hozzászólásokat, így egy kicsit tisztul a kép.
Bár érthetőbb lett volna, ha a bíróság arra hív fel, hogy nyújtsam be a keresetlevelet újból a kezes adóstárssal együtt (felperesként), ill. ha ő nem hajlandó velem perelni, akkor nyújtsam be ellene is, alperesként, mert muszáj perben állnia.
Mivel csak a második opciót hagyta meg nekem a végzésben (be kell vonnom alperesként 3O napon belül), azért fejtörést okoz, hogy mit is követeljek a saját társamon ebben a perben... avagy hogy is szövegezzem meg ennek fényében a keresetlevelet...

Köszönetek:
Enn

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 20:10

Hogy minden kötelezettnek és jogosultnak perben kell állnia.
De ez semmit nem mondd arról, melyik oldalon.

Dr.Attika # 2014.02.06. 20:05

Rendben. Akkor szerintetek mit takar a kényszerű pertársaság?

ObudaFan # 2014.02.06. 11:31

Éppen azért, mert perben kell állnia és mert nem lehet arra senkit kötelezni, hogy felperes legyen. Ha ebben a kérdezővel megállapodnak, persze lehetnek pertársak felperesi oldalon, de ha nem, akkor alperesnek kell lennie.

Dr.Attika # 2014.02.06. 11:25

Hogy lehetne a társkötelezett egy ilyen perben alperes?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 10:58

Bizonyosan alperesként kérte. Felperesként perbe vonni valakit csak egy nagyon szűk körben lehet. A felperes fogalmával ellentétes, hogy perbe lehessen vonni.

Dr.Attika # 2014.02.06. 10:55

Kedves "enn§"!
Tessék már átolvasni azt a bírósági végzést. Bizonyosan nem alperesként kéri a perbevonását az "adóstársnak" hanem felperesként. Ebben igaza van a bíróságnak, mert amennyiben adóstárs ( jogi terminológiával: társ kötelezett) van egy kötelemben, akkor kényszerű pertársaság (Polgári perrendtartás 51.§)jön létre és a jogvita eldöntéséhez a társ kötelezett perben állása is szükséges.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 10:43

Mert felperesként nem tudod.

enn§ # 2014.02.05. 21:47

Kedves fórumózók!

Az alábbi kérdésben szeretnék felvilágosítást kérni:
Felperesként indítottunk pert a bannkal szemben egy hitelszerződés részleges érvénytelensége miatt. A bíróság érdemi tárgyalás nélkül megszüntette a pert, mert a bank perbeli kifogása után - felhívás ellenére - nem terjesztettük ki a keresetet a kezesre (adóstársra) is alperesként.
Van lehetőségünk, hogy újból benyújtsuk a keresetlevelet,
csak azt nem értem, hogy miért kell ALPERESként bevonnom a kezest?!
A logikának ellentmond, hiszen én felperes vagyok, a semmisség iránt a pert a bankkal szemben indítom…
(A tárgyalást kérésünkre a távollétünkben tartották, és az előzetesen küldött felhívást sajnos én nem kaptam kézhez, az ítéletből erre vonatkozóan semmi nem derül ki…)

Köszönettel:
Enn