GYED - re jogosult vagyok - e??


Vici92 # 2018.10.30. 10:57

Tisztelt Szakértő a kérdésem az alábbi lenne:2014.03.03tól dolgozom közalkalmazottként folyamatos hosszabbítással. Jelenleg várandós vagyok és május 19.re vagyok kíírva de sajnos 2018.dec.31ig vagyok állományban. Jelenleg táppénzen vagyok(OKT. NOVEMBER. DECEMBER.) . Az lenne a kérdésem hogy ha decemberben megszűnne a munkaviszonyom jogosult leszek e a CSEDRE VAGY Gyedre? ÚGY tudom 3 havi álláskeresési járandoságot még igénybe vehetek.

boszy2 # 2015.09.05. 14:54

Köszönöm szépen Obudafan.

ObudaFan # 2015.09.05. 08:55

Ha várandós vagy, felmondással nem lehet a munkaviszonyodat megszüntetni.
Lehetsz végig táppénzen, ha az orvos is úgy látja.

boszy2 # 2015.09.04. 16:29

Kovács Béla Sándor

Köszönöm a választ.
Kirughat a munkaltatom ha terhes vagyok és a táppénzes papi r bemutatása előtt közlöm hogy terhes vagyok? Lehetek szülésig táppénzen vagy van vmi más amit lehet előtte igényelni?

Köszönöm szepen5

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.04. 09:59

Jaj, bocs. Dehogynem!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.04. 09:58

Szerintem nem, mert nem vagy biztosított.

boszy2 # 2015.09.04. 03:50

Üdvözlöm.

2014 szeptember 10től dolgozom folyamatosan. Előtte 6 honapig regisztrált munkanélkülin voltam de mivel azelőtt Gyesen voltam nem kaptam semmilyen juttatást a TB m sem volt fizetve.
Az lenne a kérdésem jogosult vagyok e Gyed re ha októberben teherbe esnék? A munkám miatt biztos veszélyeztetett táppénzen leszek az az idő bele számít a Gyedhez?
Ha nem mennyi időt kell még dolgoznom hogy járjon?
Köszönöm
Boszy2

ObudaFan # 2015.08.04. 05:53

Nem kell ujraigenyelni. Meg kell kerdezni az OEP-et, hogy miert gondoljak igy.

Csaszy 35 # 2015.08.02. 14:16

Tisztelt szakértő!

A kisfiam 2015.Július 4._én lett egy éves.
A kérdésem az lenne,hogy meddig kaphatja a gyedet a párom a fiúnk után?
Az OEP szerint 2015.július 4.-én lejárt a gyed.Mi úgy tudjuk,hogy a gyermek két éves koráig kapja az igénylő.Újra kellene igényelni a gyedet,ha a gyermek betölti az egy éves kort?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Császár Zoltán

Bogáncs88 # 2015.07.15. 12:52

Tisztelt Szakértő!
A következő problémára szeretnék megoldást találni:

2015. januárjában született a gyermekem. Munkahelyemen (egyházi fenntartású iskola) 2015. június 30-án lejárt a szerződésem, amit nem hosszabbítottak meg.
Azzal engedtek el, hogy minden nagyon rendben van, mindenre jogosult leszek.

Azóta utána néztem és számomra az derült ki, hogy én egy "passzív Gyed-re" kerültem, ami mögött nincs aktív biztosítási jogviszony.

Mi a helyzet akkor, ha idővel szeretnék másik gyereket szülni. Mire leszek jogosult? Kapok Gyed-et, azt mi alapján számolják?

Másik kérdésem: szabadságot számolnak szülési szabadság idejére?

Köszönöm válaszát!

cincinnatus # 2015.04.13. 10:32

Tekintettel arra, hogy a társadalombiztosítás nem a polgári jog, hanem a munkajog része javasolt a gyermekgondozási díjjal kapcsolatos kérdéseket a jövőben a munkajog topicban feltenni.

Amennyiben folyamatosan biztosítottnak minősül, azaz a 10%-os költséghányad figyelembevételével a megbízási díja havonta eléri a minimálbér 30%-át és a többi feltételnek is megfelel, úgy igen.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályát –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Natka84 # 2015.04.12. 20:51

Tisztelt szakértő!
2014. Dec. 31-ével megszűnt az állásom, azóta csupán megbízási szerződésem van. Kérdésem az, hogy a megbízási szerződés révén jogusult lennék-e második (tervben lévő) gyermekem után a gyedre?

vaczkor... # 2015.02.25. 11:30

Tekintettel arra, hogy a társadalombiztosítás nem a polgári jog, hanem a munkajog része javasolt a gyermekgondozási díjjal kapcsolatos kérdéseket a jövőben a munkajog topicban feltenni.

vaczkor... # 2015.02.25. 11:29

Sylviaz 2015.02.25. 09:26
Üdvözlöm! A következő kérdésre szeretnék választ kapni. 10 éve van munkaviszonyom, Született egy kisfiam,aki most 14 hónapos,gyeden vagyok itthon vele. Szeretnénk neki kistestvért és a kérdésem az lenne,ha most ,vagy a közeljövőben ismét várandós lennék akkor születése után őrá gyedet vagy gyest kapnék?

Ha és amennyiben a munkaviszonya nem szűnik meg a kisfiára kaphatja a GYED-et, majd a GYES-t az új babára pedig a CSED-et és a GYED-et.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Sylviaz # 2015.02.25. 08:26

Üdvözlöm! A következő kérdésre szeretnék választ kapni. 10 éve van munkaviszonyom,született egy kisfiam,aki most 14 hónapos,gyeden vagyok itthon vele. Szertnénk neki kistestvért és a kérdésem az lenne,ha most ,vagy a közeljövőben ismét várandós lennék akkor születése után őrá gyedet vagy gyest kapnék?

Anitamariann # 2015.02.04. 10:36

Tisztelt Tanácsadó!
Másfél hónapos várandós vagyok, az egyetem utolsó évében. Mester képzésben most kezdem az utolsó félévemet. Mellette fél állásban tanítok, de a szerződésem június .én lejár. a kérdésem, hogy akkor az egyetem után kapok e gyedet, vagyis a diplomás minimálbér 70%át? Valamint, ha kénytelen vagyok a szüleimnél lakni a babámmal, akkor kaphatok gyedet? Milyen állami támogatásra vagyok jogosult diákként, diplomásként, fiatalként?
Előre is köszönöm a választ!

pazs # 2015.01.29. 12:52

A cég megszűnt így közös megegyezéssel felmondtak.
Ennek fuss neki még egyszer.

Beád # 2015.01.29. 11:09

Tisztelt Tanácsadó!
Segítséget szeretnék kérni, mert sajnos az oep-nél nem kapok választ telefonon a kérdésemre. (a vicc kedviért már munkanélkülire akarnak küldeni gyed alatt...) 2011.01.01.-2014.04.30-ig volt munkaviszonyom egy cégnél. A cég megszűnt így közös megegyezéssel felmondtak. 2013. 10.22-től 2015.05.20-ig Gyeden vagyok. A kérdésem az lenne, hogy 2015.03. elejére várom a következő babát és nem tudom, hogy a gyedet vagy a gyest igényeljem majd.
Köszönöm


Miel?tt a felszámolást megkezdék tettek ajánlatot. Felhívtam a munkanélküli hivatalt és azt tanácsolták írjam alá, mert ha nem írom alá akkor ké

agnes79 # 2015.01.14. 14:11

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket kérném!
Január 10-én lejárt a GYES-em, előtte GYED-en voltam kisfiammal. Jelenleg a munkáltatóm elküldött szabadságra, azt hiszem 31 nap jár. Ezt követően közös megegyezéssel meg akarja szüntetni a munkaviszonyomat. /ebbe gondolom ne menjek bele/

Jelenleg a próbálkozunk a párommal, szeretnénk kistestvért. Ha időközben nem sikerül, ill. nem tudok elhelyezkedni, regisztrálok a munkanélkülibe. Ha a munkanélküli ellátás folyamán mégis teherbe esnék, mi lenne a teendőm? Nyílván táppénzre nem tudnék elmenni, de gondolom így már csak a Gyes-re lennék jogosult..

Másik eshetőség, hogy sikerül elhelyezkednem, és nincs meg a GYES lejártát követő 365 nap, akkor szintén nem vagyok jogosult a Gyed-re, jól gondolom?

Segítségüket, esetleges tanácsukat köszönöm.
Üdvözlettel: Anett

sortie # 2015.01.06. 13:14

Bubucsibe 2014.12.26. 14:21
Tisztelt Tanácsadók!
Szeretném megtudni, hogy járni fog-e a GYED. 2014. február 04.-én ott hagytam a középiskolát. Március 12.-én már bejelentve dolgoztam. Június 06.-án megszűnt a munkaviszonyom azzal a céggel, de Júnis 18.-ától máshol dolgoztam ott is bejelentve. Most december elsejével viszont táppénzen vagyok mivel veszélyeztetett terhes vagyok. Első gyermekem és szeretnék informáltabb lenni.

Tisztelt Kérdező!

  1. A GYED TB ellátás, a TB pedig a munkajog és nem a polgári jog része, azaz a kérdéseit célszerűbb lett volna munkajog topicban feltenni.
  2. TGYS-re és GYEd-re főszabály szerint az jogosult aki a szülés napján biztosított, azaz a munkaviszonya fennáll és a szülést közvetlenül megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal.
  3. A terhességi-gyermekágyi segélyre és a GYED-re való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot feltéve, hogy az a fenti 2 évbe beleesik.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

sortie # 2015.01.06. 12:54

abgyongy 2015.01.05. 16:38
Tisztelt Tanácsadók!
Gyed extra kapcsán szeretnénk Önöktől tanácsot kérni. Örökbefogadó szülők vagyunk. Örökbefogadott kislányunk most december 20-án töltötte be a 2. életévét. 2014 szeptember 2-án helyezték ki hozzánk 1 hónap kötelező gondozási időre. Ezt követően a papírok lebonyolítása október 31-én ért véget és megszűnt a nevelésbe vétele. Ettől a dátumtól kezdve lettünk mi a szülei. Mivel a születési ideje és október 31.-e között másfél hónap volt még, így megigényeltem a gyed extrát. (2000. óta van állandó megszakítás nélküli munkahelyem). Az igénylést követően elutasító határozatot kaptam, hogy nem vagyok jogosult a gyed extrára. Ebtv. 42/B. § 1. pontjára és a 42/c § g. pontjára hivatkozva.
A segítségüket abban szeretném kérni, hogy milyen lehetőségeim vannak, és mivel élni szeretnék a fellebbezéssel mire hivatkozhatok.
Segítségüket előre is köszönöm.

Tisztelt Kérdező!

1. A GYED TB ellátás, a TB pedig a munkajog és nem a polgári jog része, azaz a kérdéseit célszerűbb lett volna munkajog topicban feltenni.

2. Az elutasító határozatban nem elég a jogszabályra hivatkozni, de „magyarul”, azaz az ügyfél számára érthető módon is le kell írni azt, hogy pontosan miért utasítják el az igényt.

3. Hivatkozott jogszabályi helyek egyike azt mondja ki, hogy GYED csak a gyermek 2 éves koráig illeti meg a szülőt. A másik pedig arról rendelkezik, hogy ha valaki munka mellett, első ízben igényli a GYED-et, úgy azt csak az igénylést követő 60 nap utáni időponttól lehet folyósítani. Az Ön által megadott adatok alapján, álláspontom szerint az elutasítás jogszerű, az indokolás azonban némileg hiányos, nem felel meg a közigazgatás ügyfélbarát és szolgáltató jellegének. Természetesen a határozatot megfellebbezheti, a Ket. megengedi, hogy a jogorvoslati kérelmét ne indokolja, elégséges az is, ha kiderül a döntéssel nem ért egyet. (Jelen esetben ennek nincs sok értelme.)

1997. évi LXXXIII törvény

42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

(1a) Ikergyermekek esetén a gyermekgondozási díj a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól az (1) bekezdésben meghatározott időtartamot követően további 1 évig jár.

(2) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjra jogosult a jogosultság megszerzésekor vagy azt megelőző 2 éven belül jogosult volt gyermekgondozási díjra, a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyermekgondozási díj (1) bekezdés alapján megállapított időtartamánál, és ezen gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem hosszabbodik meg a korábbi terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély jogosultsági idejével.
(3)
(4) Amennyiben a gyermekgondozási díj iránti kérelem a szülési szabadság vagy az annak megfelelő időtartam lejártát megelőzően kerül benyújtásra, a kérelem elbírálására vonatkozó határidő kezdőnapja a szülési szabadság, illetve az annak megfelelő időtartam lejártát követő nap.

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha
a) a jogosult a gyermek 1 éves kora előtt bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását - ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

  1. a jogosult a gyermek 1 éves kora előtt - munkavégzés nélkül - megkapja a teljes keresetét, ha a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt kereset után jár gyermekgondozási díj;
  2. a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban - ide nem értve a táppénzt, a baleseti táppénzt, a terhességi-gyermekágyi segélyt, a gyermekgondozási díjat, a gyermekgondozási támogatást, az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást - részesül;
  3. a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték, nevelésbe vették, továbbá ha harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el;
  4. a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, kivéve, ha a gyermek 1 éves kora után a jogosult keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést;
  5. a jogosult előzetes letartóztatásban van vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti;

g) a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egy éves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását - ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.

ObudaFan # 2015.01.06. 12:02

Biztos, hogy jók azok a jogszabályi hivatkozások?

abgyongy # 2015.01.05. 15:38

Tisztelt Tanácsadók!
Gyed extra kapcsán szeretnénk Önöktől tanácsot kérni. Örökbefogadó szülők vagyunk. Örökbefogadott kislányunk most december 20-án töltötte be a 2. életévét. 2014 szeptember 2-án helyezték ki hozzánk 1 hónap kötelező gondozási időre. Ezt követően a papírok lebonyolítása október 31-én ért véget és megszűnt a nevelésbe vétele. Ettől a dátumtól kezdve lettünk mi a szülei. Mivel a születési ideje és október 31.-e között másfél hónap volt még, így megigényeltem a gyed extrát. (2000. óta van állandó megszakítás nélküli munkahelyem). Az igénylést követően elutasító határozatot kaptam, hogy nem vagyok jogosult a gyed extrára. Ebtv. 42/B. § 1. pontjára és a 42/c § g. pontjára hivatkozva.

A segítségüket abban szeretném kérni, hogy milyen lehetőségeim vannak, és mivel élni szeretnék a fellebbezéssel mire hivatkozhatok.
Segítségüket előre is köszönöm.

Bubucsibe # 2014.12.26. 13:21

Tisztelt Tanácsadók!
Szeretném megtudni, hogy járni fog-e a GYED. 2014. február 04.-én ott hagytam a középiskolát. Március 12.-én már bejelentve dolgoztam. Június 06.-án megszűnt a munkaviszonyom azzal a céggel, de Júnis 18.-ától máshol dolgoztam ott is bejelentve. Most december elsejével viszont táppénzen vagyok mivel veszélyeztetett terhes vagyok. Első gyermekem és szeretnék informáltabb lenni.

ObudaFan # 2014.12.14. 10:53

Tgyás-ra az jogosult, aki a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, és utána gyed-re is csak az, aki vagy biztosított, vagy a tgyás alatt szűnt meg a biztosítási jogviszonya, tehát ha mostantól a szülésig munka nélkül leszel, akkor biztosan nem leszel jogosult egyikre sem.