Ajándék visszakövetelése (devizahitel esetén)


ObudaFan # 2015.01.26. 20:20

Mi történik abban az esetben, ha a lakást eladjuk, a hitelt pedig végtörlesztjük?

Az eladási ár ráeső rész-re merülhetne fel az ajándék visszakövetelése.

Megjegyzem, a leírtak alapján szerintem nem lesz alapos az ajándék visszakövetelése iránti kereset.

Még egy olyan kérdés merült fel bennem, hogy mivel a nevelőapám aláírt adóstársként egy hitelszerződést, ugyanakkor azt állítja, hogy ezt nekem ajándékba formájában adja (mármint az összegeket amiket törleszt, bár erről semmiféle szerződés nincs), ilyen esetben nem merül fel a színlelt szerződés esete? Ezzel ő nem követ el bűncselekményt?

Nem.

sanderius # 2015.01.23. 14:47

A viszony megromlásának első sorban az az oka, hogy a nevelőapám (az adóstárs) ki akart szállni a hitel törlesztéséből. Mivel édesanyám egy ideje munkanélküli, így a hitel törlesztéséhez is csak minimálisan tud hozzájárulni, az én keresetem pedig nem teszi lehetővé, hogy egyedül fizessem a részleteket, ezért felmerült a részemről a hitel bedöntése, mint egyedüli opció. Erre válaszul kaptam a perrel való fenyegetést.

Még egy olyan kérdés merült fel bennem, hogy mivel a nevelőapám aláírt adóstársként egy hitelszerződést, ugyanakkor azt állítja, hogy ezt nekem ajándékba formájában adja (mármint az összegeket amiket törleszt, bár erről semmiféle szerződés nincs), ilyen esetben nem merül fel a színlelt szerződés esete? Ezzel ő nem követ el bűncselekményt?

sanderius # 2015.01.23. 14:25

Értem, köszönöm a válaszokat. És mivel ingatlanról van szó, nem feltétel az ajándékozási szerződés megléte?
Mi történik abban az esetben, ha a lakást eladjuk, a hitelt pedig végtörlesztjük?

ObudaFan # 2015.01.23. 14:22

És hogy azt visszakövetelheti-e, az nagyban függ attól, hogy miért romlott meg a viszony.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.23. 14:10

Nem az eddig megfizetett részleteket, hanem magát az ingatlant követelheti vissza. (Pontosabban annak is csak az 1/2 arányú eszmei hányadát.) Az örököse meg éppen semmit.

sanderius # 2015.01.23. 12:22

Tisztelt Fórumozók!

Alábbi kérdésben várom szíves válaszukat illetve segítségüket.
Még 2007-ben devizahitel felvételével vásárolt a családom egy lakást. Ennél a hitelnél az adós az édesanyám, az adóstárs a nevelőapám (ők azóta elváltak) én pedig a készfizető kezes vagyok. Ami az ingatlant illeti, én vagyok a tulajdonos, az édesanyám pedig a haszonélvező, de az ingatlanban egyedül élek. A hitel azóta mindhárman törlesztjük egyenlő arányban.
Jelen állás szerint a teljes tartozás 11 millió forint, az ingatlan piaci értéke pedig 12 millió forint, vagyis szóba került az ingatlan eladásának és a hitel végtörlesztésének a lehetősége. Sajnos azóta megromlott a kapcsolatom a családommal és a nevelőapám többször megfenyegetett, hogy visszapereli tőlem az eddig általa fizetett összeget ajándékozás, illetve ajándék visszakövetelése címen, illetve ha ő meghal, akkor az örököse fogja ezt követelni. Ajándékozási vagy egyéb szerződést nem kötöttem sem vele, sem mással, csupán a hitelszerződés létezik.

Az a kérdésem, hogy ennek így van e bármi alapja az ő részéről, illetve követelhet e tőlem bármit a későbbiekben?

A válaszokat előre is köszönöm!