illetékesség?


ObudaFan # 2015.10.12. 17:40

Ha meg novekszik az ertek, akkor esetleges a torvenyszekre.

spielman3 # 2015.10.11. 21:24

És elkövetési érték alapján sem tudom a megyeszékhelyre vinni?

Csalás, fedezetelvonás, hasonlók, mondjuk legalább 20 millió.

ObudaFan # 2015.10.10. 23:46

A büntetőeljárásra elsősorban az elkövetés helye szerinti hatóság az illetékes. Teljesen más tehát az illetékességi szabály, mint polgári perekben.

spielman3 # 2015.10.10. 22:20

Esetemben a per tárgya, a szereplők lakhelye szerint egy vidéki város illetékes.

Azonban elfogultsági okokból a pert a megyeszékhelyi járásbíróság tárgyalja.

Na most, ha párhuzamosan folyó böntető eljárás indítására kerül sor, abban hol az illetékesség, a hely szerinti városban, vagy a párhuzamos eljárásokat tárgyaló megyeszékhelyen.

ELvileg a rendőrségre való beadáskor, ha jól tudom, az e helyzet, hogy ha nem tarjta magát illetékesnek, akkor továbbítja oda, ahol az illetékességet megalapozottnak tartja, de mégis szeretném tudni, hová lenne legcélszerűbb beadni. Éppen esetleges elfogultsági okokból, a megyeszékhely szimpatikusabb lenne.

mentaldr. # 2015.06.18. 08:30

35.§ szerint, ahogy Kelvin írta,az ingatlant terhelő jogra vonatkozó, avagy ingatlanra vonatkozó jogviszonyból eredő perek, az ingatlan fekvése szerint illetékes bíróság előtt is megindíthatók.
Közös költség, vízdíj tartozás a fentit kimeríti?

Immaculata # 2015.06.18. 08:20

:) lemaradt:
35. § (1) Azok a perek, amelyek ingatlan tulajdonára, birtokára vagy ingatlant terhelő jogra vonatkoznak, avagy ingatlanra vonatkozó jogviszonyból erednek, az ingatlan fekvése szerint illetékes bíróság előtt is megindíthatók.
(2)
36. § (1)
(2) A gazdálkodó szervezet által tevékenysége körében kötött ügyletből eredő követelés iránti pert az ügyletkötés vagy a teljesítés helyének bírósága előtt is meg lehet indítani.

Immaculata # 2015.06.18. 08:17

Nézd meg, hogy illik-e rád, ha nem, akkor kérheted az áttételt.

Polgári perrendtartás:
31. § Mindazokban a perekben, amelyekre más bíróság kizárólagos illetékessége megállapítva nincs, a felperes a pert - választása szerint - az alperesre általánosan illetékes bíróság helyett az alábbi 32-41. §-okban meghatározott előfeltételek mellett az ott megjelölt bármelyik bíróság előtt is megindíthatja.
32. § (1) Vagyonjogi perekre az a bíróság is illetékes, amelynek területén az alperes huzamosabb tartózkodásra utaló körülmények között (pl. mint munkavállaló, tanuló) tartózkodik. ...
(3) Olyan alperes ellen, akinek belföldön sem lakóhelye, sem tartózkodási helye nincs, vagyonjogi pert az előtt a bíróság előtt is lehet indítani, amelynek területén a per tárgya van, vagy amelynek területén az alperesnek lefoglalható vagyona található. Ha a vagyon követelésből áll, a pert az alperes adósának lakóhelyén, ha pedig a követelést valamilyen dolog biztosítja, azon a helyen is meg lehet indítani, ahol a dolog van.

mentaldr. # 2015.06.18. 08:16

Kösz, akkor nincs mit tenni:(

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.06.18. 08:14

Általános illetékesség az alperes lakóhelye, de azok a perek, amelyek ingatlan tulajdonára, birtokára vagy ingatlant terhelő jogra vonatkoznak, avagy ingatlanra vonatkozó jogviszonyból erednek, az ingatlan fekvése szerint illetékes bíróság előtt is megindíthatók.

mentaldr. # 2015.06.18. 08:04

nem az alperes lakóhelye szerinti bíróság illetékes?

Immaculata # 2015.06.18. 07:52

Nem, felperes az ügy ura.

mentaldr. # 2015.06.18. 07:51

Fizetési meghagyásnak mondtam ellent.

mentaldr. # 2015.06.18. 07:50

Tisztelt Jogtudók!

Alperes vagyok lakásszövetkezettel szemben, az 1. tárgyalást jövő hétre kitűzték, de nem az állandó lakhelyem, hanem egy másik megye, az érintett ingatlan elhelyezkedése szerinti járásbíróságon. Tudok-e jogosan, ha igen, miként tenni, hogy az én lakhelyemre tegyék át az ügyet?