időszerűség jelentése polgári perben


ObudaFan # 2015.11.24. 21:39

usesoli

A Quaestort nem lehet perelni, mert felszámolás alatt áll, így az igényeket a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni.
A BEVA jelen állás szerint csak az általános szabályok szerint kell, hogy helyt álljon, ezt tudomásom szerint nagyrészt meg is tette.
A felszámoló mulasztásával szemben, ha van mulasztása, elsősorban felszámolási kifogást lehet benyújtani.

BataG # 2015.11.24. 13:46

~

BataG # 2015.11.23. 10:49

Immaculata:
Válaszolást kösz.

A végrehajtást ki bocsátotta ki?
Bíróság, kérelemre (mármint a vh. lapot).

A felülvizsgálati eljárás kit, mire utasított?
(Ezt a kérdést nem teljesen értem.)
Hatályon kívül helyezte a másodfokú ítéletet, s helybenhagyta az elsőfokút.
Külön (ezen túlmenő) utasítást (értelmezésem szerint) nem hozott.

Immaculata # 2015.11.18. 22:46

A végrehajtást ki bocsátotta ki?

A felülvizsgálati eljárás kit, mire utasított?

usesoli # 2015.11.18. 19:31

Tisztelt Szakértő!

  1. Lehetséges-e a Questor károsultaknak szerződésszegés címén polgári pert indítani? A szerződésben vállalta a Q.Ép.kereskedelmi Kft, hogy lejáratkor a kötvény, (ép.) után járó kamatot, hozamot kifizetik valamint a tőke összegét, ezt nem tették meg. Ha igen elég bizonyíték meglévő Q.Ép. Ker. Kft. által elismert tartozásról egy bizonylat, amelyen fel vannak sorolva a nyilvántartott kötvények?
  2. A Q.törvény egyes rendelkezéseit az AB megsemmisítette.

Ezáltal már nem lehet a Bevát perelni, hogy nem fizeti ki a károsultaknak járó összeget? (Pont az 1. § is érvénytelen, ezáltal gondolom hogy erre nem lehet hivatkozni)

3. A felszámolót lehet-e perelni, mert nem kezdi meg a kártalanitást a Q. vagyonból?

Köszönöm a segítséget.


Tisztelt Szakért?!
Azzal kapcsolatban lenne kérdésem, ha valaki kerékpárral vezet ittasan, a megengedett értékeket meghaladó (0,25 és 0,5) esetén, d

BataG # 2015.11.18. 17:35

~

BataG # 2015.11.17. 19:31

Kovács_Béla_Sándor 2015.11.16. 17:37
Jobb lenne, ha egyszer, egy helyre írnál egy normális tényállást, azzal talán tudnánk kezdeni valamit. De ez, hogy szétszórod nyolcvan különböző rovatba a szerinted lényeges részkérdéseket, aligha vezet bárhova is.
...
www.kbs-ugyved.hu

BataG # 2015.11.17. 09:05

OK. Megpróbálom, a tanács szerint.

Tényvázlat:
Vh.kérő vagyok. Elindult a végrehajtás. Utána Adósnak részletfizetést engedélyezett a bíróság, 1 évig. Fizetgetett havonta. Fél év múlva felülvizsgálati ítéletet hozott a bíróság, ami a jogerős másodfokú ítéletet hatályon kívül helyezte. Azt, ami alapján a végrehajtást elrendelték. Utána, megint kb. fél évvel a bíróság megszüntette a végrehajtást. Ennek megtételére csak az után került sor, hogy az Adós kérte a végrehajtás megszüntetését.
Kérdésem:
Ilyen esetben (vh.lapon első helyen említett másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése a felülvizsgálati ítélet által) van, létezik bármilyen határidő a bíróságra nézve, hogy érvényesítse a felülvizsgálati ítélet jogkövetkezményeit, vagy sem ? Ha igen, mi az? Vh. megszüntetése típusú döntést ilyen esetben jellemzően meg kell hoznia magától, vagy csak kérelemre? (Kell hozzá kérelem?)
Ennek a kérédéskörnek a feltárására érdeklődtem a Pp. 275.§ (6) felől, annak második fele helyes értelme felől.
Köszönöm, ha segítőleg válaszoltok.

Immaculata # 2015.11.17. 00:36

A tényállás abból áll, hogy leírod, én vagyok a végrehajtást kérő. Elindult a végrehajtás, de a végrehajtó részletfizetést engedélyezett adósomnak. Az ítéletet, amire a végrehajtást elindítottam, hatályon kívül helyezték. Meddig várjak, mit tegyek?

BataG # 2015.11.16. 21:01

KBS:
Kösz, hogy írtál.

Úgy vélem kb. 6 válasszal alább írtam hozzávetőleges tényállást, és annak kapcsán fölvetettem ismét kérdésem, majd annak okát.
Érdemi választ úgy érzem nem igazán kaptam.

Bemásolom újfent, s köszönöm, ha írsz rá. (Előzőekben írt kérdésedre (kb. késedelmes fölfüggesztéssel ugyan miféle kár érhetett) alább szintén válaszoltam.)
Az egész "időszerű", "ésszerű" időn belüliséget azért kérdezgetem, mert egy végrehajtási ügy kapcsán felmerült kérdésként, hogy egy már futó (elrendelt), de részletfizetés miatt szünetelő végrehajtás közbe ha megérkezik a végrehajtást elrendelő bírósághoz a végrehajtás elrendelésére alapot adott ítéletet hatályon kívül helyező felülvizsgálati ítélet, akkor a végrehajtást elrendelő bíróságnak van-e (ipso iure?) teendője, vagy sem, ... már ha úgy véli, hogy a felülvizsgálati ítéletnek van alakszerű határozatban is érvényesítendő ~kihatása a végrehajtásra.
Régebben kb. erre azt választ kaptam (Gerbera317), - ha jól értettem, - hogy kérelemre megy a dolog, egyébként a bíróság nem köteles...
Ennek ellenkezőjéről győzött meg a Pp. 275.§ (6) második fele ... s ehhez keresnék (lehetőleg írásban szabályozott) határidőt.
Ha ilyen nincs, illetve konkrétan meghatározva talán nincs, ... akkor lehet mondani, hogy ... ha, ha! De van az ésszerű idő, meg az időszerűség követelménye?
Ha a vázolt típusú esetben lehet a fogalmat szűkíteni, (feltételezem) hogyan? Milyen fogódzó lehet esetleg még, ehhez a szándékhoz?
(A konkrét esetben majd egy évbe telt, míg a bíróság levonta a fv. ítélet (szerinte érvényesítendő) jogkövetkezményeit, ... s az után több mint két évbe telt, míg kiderült, tévesen.)
Na, hát .... ebben a körben akkor, ha az ésszerűséget mint határidőjellemzőt kifejtené.

"Időszerű"-ség - az ésszerűséghez képest - mit takar, mit fejez ki ?

"Időszerűség"-re jó példa, hogy ha pl. ugyanazon bűncselekményre pl. a társadalomra való veszélyesség elfogadott mértéke változása miatt más és más büntetési tételt szab ki a bíróság, változatlan jogszabályi környezetben. Ekkor lehet mondani, hogy a büntetési tétel mértéke "időszerűség" követelménye szerint változott ?
...
Ha az érintett vh.kérőt idő közben előterjesztett (lényegében vh.lap figyelembevételét kérelmező) vh. lap korrekciós kérelme miatt csalási kísérlettel vádolják, pénzbüntetéssel (bírsággal) sújtják - az szerintem elég ok. Pláne, ha a pénzbírságot tartalmazó határozat tényállásából hiányzik a fv. ítélet említése is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.16. 16:37

Jobb lenne, ha egyszer, egy helyre írnál egy normális tényállást, azzal talán tudnánk kezdeni valamit. De ez, hogy szétszórod nyolcvan különböző rovatba a szerinted lényeges részkérdéseket, aligha vezet bárhova is.

BataG # 2015.11.16. 10:13

"Időszerű"-ség - az ésszerűséghez képest - mit takar, mit fejez ki ?

BataG # 2015.11.12. 21:01

Szóval ... , az alábbiak fényében:

"Időszerű"-ség - az ésszerűséghez képest - mit takar, mit fejez ki ?

"Időszerűség"-re jó példa, hogy ha pl. ugyanazon bűncselekményre pl. a társadalomra való veszélyesség elfogadott mértéke változása miatt más és más büntetési tételt szab ki a bíróság, változatlan jogszabályi környezetben. Ekkor lehet mondani, hogy a büntetési tétel mértéke "időszerűség" követelménye szerint változott ?

BataG # 2015.11.12. 20:09

KBS:
((Azzal, hogy - szerintem - nem egyértelmű, hogy feltétlenül felfüggesztésnek van helye ilyen esetben...))

Ha az érintett vh.kérőt idő közben előterjesztett (lényegében vh.lap figyelembevételét kérelmező) vh. lap korrekciós kérelme miatt csalási kísérlettel vádolják, pénzbüntetéssel (bírsággal) sújtják - az szerintem elég ok. Pláne, ha a pénzbírságot tartalmazó határozat tényállásából hiányzik a fv. ítélet említése is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.12. 18:23

Ne haragudj, de milyen hátrány ér azzal, ha egy amúgy is szünetelő végrehajtást - szerinted - késve függesztenek föl?

BataG # 2015.11.12. 17:43

Válaszokat köszönöm mindenkinek!

Az egész "időszerű", "ésszerű" időn belüliséget azért kérdezgetem, mert egy végrehajtási ügy kapcsán felmerült kérdésként, hogy egy már futó (elrendelt), de részletfizetés miatt szünetelő végrehajtás közbe ha megérkezik a végrehajtást elrendelő bírósághoz a végrehajtás elrendelésére alapot adott ítéletet hatályon kívül helyező felülvizsgálati ítélet, akkor a végrehajtást elrendelő bíróságnak van-e (ipso iure?) teendője, vagy sem, ... már ha úgy véli, hogy a felülvizsgálati ítéletnek van alakszerű határozatban is érvényesítendő ~kihatása a végrehajtásra.
Régebben kb. erre azt választ kaptam (Gerbera317), - ha jól értettem, - hogy kérelemre megy a dolog, egyébként a bíróság nem köteles...
Ennek ellenkezőjéről győzött meg a Pp. 275.§ (6) második fele ... s ehhez keresnék (lehetőleg írásban szabályozott) határidőt.
Ha ilyen nincs, illetve konkrétan meghatározva talán nincs, ... akkor lehet mondani, hogy ... ha, ha! De van az ésszerű idő, meg az időszerűség követelménye?
Ha a vázolt típusú esetben lehet a fogalmat szűkíteni, (feltételezem) hogyan? Milyen fogódzó lehet esetleg még, ehhez a szándékhoz?
(A konkrét esetben majd egy évbe telt, míg a bíróság levonta a fv. ítélet (szerinte érvényesítendő) jogkövetkezményeit, ... s az után több mint két évbe telt, míg kiderült, tévesen.)
Na, hát .... ebben a körben akkor, ha az ésszerűséget mint határidőjellemzőt kifejtené.

"Időszerű"-ség - az ésszerűséghez képest - mit takar, mit fejez ki ?

"Időszerűség"-re jó példa, hogy ha pl. ugyanazon bűncselekményre pl. a társadalomra való veszélyesség elfogadott mértéke változása miatt más és más büntetési tételt szab ki a bíróság, változatlan jogszabályi környezetben. Ekkor lehet mondani, hogy a büntetési tétel mértéke "időszerűség" követelménye szerint változott ?