Közszereplő vs. Média


Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.15. 19:19

Csakhogy a szabad felvételkészítést (és a felvétel felhasználását) nem a személyhez (v.ö.: közszereplő), hanem a tevékenységhez ("közszereplés alkalmával"; "nyilvános közéleti szereplésről") köti.

alfateam # 2018.02.15. 19:14

Milyen jogi lehetőségek vannak?
Vállalod hajdani önmagad!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.15. 18:47

Az bizony közszereplés volt.

capisca # 2017.05.29. 12:53

Talán nem is a herce-húrca része az érdekes, hanem inkább az, hogy bármiféle szólás nélkül neki van-e joga hangfelvételt készíteni/ rögzíteni a beszélgetést, majd ezt visszajátszani!?

Elvileg joga van felvenni tájékoztatás nélkül is, ha azt az Info törvény szerint használja fel:
2.§ (4) bekezdés: "Nem kell alkalmazni e törvény rendelkezéseit a természetes személynek a kizárólag saját személyes céljait szolgáló adatkezeléseire."

De én ezt kérdésesnek tartom, hogy bíróság is így ítélné meg egy perben.

Illetve mit tehetek én az ügyfélszolgálatos abban az esetben, ha holnap ezt pl egy yutube videóban hallom viszont?

Te nem léphetsz fel ez ellen, mert a sértett nem te vagy, hanem a céged, akit képviselsz. Te vagy annak a hangja, ha tetszik.

Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság álláspontja:

"A szolgáltatást nyújtó cég munkatársa a telefonos ügyfélszolgálat során a cég képviseletében, annak üzleti tevékenységével kapcsolatban jár el. Annak ellenére, hogy ennek során a cég alkalmazottja is szükségszerűen a saját hangját használja, a magánszféra védelmének aspektusa nem merül fel, az Infotv. szabályai e vonatkozásban nem alkalmazandóak. A munkáltató feladata, hogy munkavállalóját megfelelően tájékoztassa a munkakörének ellátásával kapcsolatba hozható adatkezelési kérdésekről."

Angelina87 # 2017.05.28. 13:17

Üdvözlök Mindenkit!

Problémám a következő:

Telefonos értékesítésben dolgozom és az egyik ügyfél fölvette a telefonbeszélgetésünket, hangfelvételt készített anélkül, hogy én erről tudtam volna,
Majd írt egy levelet a munkahelyemnek, hogy ő nem fizeti ki, ami rá vonatkozik, szolgáltatás, mert én azt nem mondtam el külön a telefonban és mellékelte a rögzített hangfelvételt.

Talán nem is a herce-húrca része az érdekes, hanem inkább az, hogy bármiféle szólás nélkül neki van-e joga hangfelvételt készíteni/ rögzíteni a beszélgetést, majd ezt visszajátszani!?

Mert én eddig úgy tudtam, hogy ezt előre jelezni kell: pl. Beszélgetésünkről felvétel készül, stb...,beszélgetés elején! az úgy rendben van. De ehhez így van joga? Illetve mit tehetek én az ügyfélszolgálatos abban az esetben, ha holnap ezt pl egy yutube videóban hallom viszont?

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.16. 19:37

Jaj, nehogy komolyan vedd!

premike # 2017.05.16. 19:07

Nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat!

...és sajnálom, hogy a vége így alakult ahogy.

wers # 2017.05.16. 14:08

Khmm, gyerekek, :))

Immaculata # 2017.05.16. 13:26

Bocs, KBS.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.16. 08:59

OFF
De jól áll neki. ;)
ON

alfateam # 2017.05.16. 08:28

:))) Kissé kivetkőztél a kiskosztümödből,

Immaculata # 2017.05.16. 06:41

Szívből jövő.

Burn Out # 2017.05.16. 06:39

ez a "rohadj meg" most komoly?

Immaculata # 2017.05.16. 06:31

KBS

Rohadj meg!

Burn Out # 2017.05.16. 05:44

Immaculata: igazad van :)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.16. 05:16

Az újság a sajtószabadságra, a közönség tájékoztatási jogára hivatkozhat.
Ugyanazzal az eredménnyel hivatkozhatna a bébifókák bundához való jogára is.

nyilvános helyen őket is és családtagjaikat is megilleti a becsülethez és jóhírnévhez való jog védelme
Nem nyilvános helyen meg pláne!

Immaculata # 2017.05.16. 04:59

melyik három területen szakjogászi a követelmény a BGE-n

Munkajog, adójog, kereskedelmi-fogyasztóvédelmi jog.

ott tanulok, de ez elkerülte a figyelmem.

Azért nincs róla tudomásod, - ismereted azért lehetne - mert nem a Pénzügyi és Számviteli Kar ezen szakára jársz, amiről a kérdező is írt:

közgazdász-gazdálkodási menedzsment

:) Nyilván nem a nemzetközi tanulmányok képzéséről, vagy turizmussal összefüggő képzésekről van szó.

Burn Out # 2017.05.16. 04:30

úgy emlékszem, hogy volt korábban olyan ítélet, amiben azt írták le, hogy a színész speciális közszereplő, de a magánélete így is sérthetetlen.

mondjuk nem ártana konkretizálni, hogy a jogesetben melyik felet képviseli.

melyik három területen szakjogászi a követelmény a BGE-n? ott tanulok, de ez elkerülte a figyelmem.

Immaculata # 2017.05.15. 21:57

Ami kimaradt.

Melyik félnek van igaza?

Smith házaspárnak.

Immaculata # 2017.05.15. 21:54

Mivel gazdasági szakra jár, abszolút nem jogszabályokra kell hivatkozni,

Hát, én a BGE-t ismerem, ott a jogi tárgy beadandóját szerintem csak jogász képes megírni. 3 területen szakjogászi a követelmény.

A színészek pedig nem közszereplők, hanem magánemberek, így nyilvános helyen őket is és családtagjaikat is megilleti a becsülethez és jóhírnévhez való jog védelme. Will Smith sérelemdíjat és nyilvánosság előtti elégtételt követelhet.

Az újság a sajtószabadságra, a közönség tájékoztatási jogára hivatkozhat.
2010. évi CIV. törvény
a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól

Burn Out # 2017.05.15. 19:22

Mivel gazdasági szakra jár, abszolút nem jogszabályokra kell hivatkozni, és nem is kell helyesen megoldani az esetet.

Ilyeneket kell leírni, hogy nyilvános helyen tartózkodtak, közszereplők, így magasabb náluk a mérce, személyiségi jogaik nem sérültek, nem megalapozott a kártérítési keresetük stb. Bármit írhat.

Jelenleg nemzetközi gazdálkodáson tanulok, itt is van jogi óra, két félév :) Amit ott az órán tanítanak, az arra jó, hogy egy minimális jogi alapismeretet kapjanak a többiek, nyilván össze sem hasonlítható azzal, amit jogon tanultunk.

premike # 2017.05.15. 17:46

Ne már! Tudom, hogy tudjátok! :)

Segítsetek lécci, mert azt sem tudom, hogy hogyan kezdjek hozzá.
Angol nyelvű a képzés, és ez volt az eredeti feladat:

A new restaurant opened in Budapest named “A Taste of India” specializing in Indian cuisine. Approximately two months after opening, a food critic for the local newspaper, The Budapest Sun, went to the restaurant for dinner. He was going to write a review for the newspaper.

While he was eating, the American actor, Will Smith, entered the restaurant with a beautiful woman, who was not his wife, Jada Pinkett-Smith. The two sat down for dinner at the table next to the food critic. During their meal they sat very close to one another, whispered, and at times appeared to be flirting.

Without their knowledge, the food critic took pictures of Will Smith and the woman using his cell phone. He also moved his chair closer to them and tried to listen to their conversation. Although he could only hear some parts of their conversation, he thought he heard Will say that his wife was addicted to drugs and he wanted to divorce her.

The next day, The Budapest Sun published an article titled, “Smith to divorce his drug-addicted wife,” including pictures of Smith and the woman. Will Smith and Jada Pinkett-Smith sued The Budapest Sun claiming the article was a privacy invasion and has caused them damages.

Discuss the potential liability of the newspaper for privacy and any defenses it may have. In your response, identify which party you think will win a lawsuit and why. Be sure to address all the elements of privacy and support your conclusions with authority from the readings.

Dr.Attika # 2017.05.15. 17:25

Ha Vill Smith olvassa a jogifórumot, akkor most fog indítani igazi pert.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.15. 16:11

A kérdésem az, hogy milyen jogszabályokkal védekezhet az újság a képzeletbeli perben?
Semilyennel. És nemigen van ennek köze a közösségi joghoz.

ius latratus # 2017.05.15. 14:27

Milyen jogszabályokkal érvelhetnek a Simth házaspár ügyvédei?

Azok nem érvelnek. Bekapcsolják a neutralizálót, s senki nem emlékszik semmire.