ügyvédi munkadíj


Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 12:25

Bánáti erősen állítja, hogy neki megígérték, hogy január eggyel emelnek. Mondjuk, ha megduplázzák, akkor lesz 10. :)

wers # 2013.11.29. 12:16

A mérnökkamara táblázata szerint (ajánlás) a segéd tervező (szerkesztő) legalapabb óradíjára 22 ezret írnak, vezető tervező 88 ezernél kezdődik, de akár 132 ezer is lehet, az is durva, de ez az 5000 is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 12:05

Pártfogó ügyvéd 3K-t kap.

wers # 2013.11.29. 10:17

óránként 5000 Ft
nem túl csábító :) (mármint az ügyvédnek)

Egyjogász # 2013.11.29. 09:26

De, van jogszabály, a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet
a bírósági eljárásban megállapítható ügyvédi költségekről melyet a polgári eljárásban a pernyertes felet képviselő ügyvéd munkadíjának és készkiadásának megállapítása során kell alkalmazni.

A fél pernyertessége esetére igényelheti, hogy részére a bíróság az ügyvéd munkadíjának és készkiadásainak címén kötelezze a pervesztes felet

  1. a fél és a képviselője között létrejött ügyvédi megbízási szerződésben kikötött megbízási díj, valamint
  2. a fél által képviselője részére költségtérítésként megfizetett indokolt készkiadások

együttes összegének megfizetésére.

Ennek összegét a bíróság indokolt esetben mérsékelheti, ha az nem áll arányban a pertárgy értékével vagy a ténylegesen elvégzett ügyvédi tevékenységgel.

Ha a fél és az ügyvéd között nincs az ügy ellátására vonatkozó díjmegállapodás, vagy ha a fél ezt kéri, polgári perben, az elsőfokú bírósági eljárásban az ügyvéd munkadíjának a pervesztes felet terhelő összege

  1. 10 millió Ft-ot meg nem haladó pertárgyérték esetén a pertárgyérték 5%-a, de legalább 10 000 Ft
  2. 10 millió Ft feletti, de 100 millió Ft-ot meg nem haladó pertárgyérték esetén az a) pontban meghatározott munkadíj és a 10 millió Ft feletti összeg 3%-a, de legalább 100 000 Ft
  3. 100 millió Ft-ot meghaladó pertárgyérték esetén a b) pontban meghatározott munkadíj és a 100 millió Ft feletti összeg 1%-a, de legalább 1 millió Ft.

Ha a perben a pertárgy értéke nem állapítható meg, a munkadíj minden megkezdett tárgyalási óránként, valamint az ügyvédnek a pert megelőző és a peren kívül végzett igazolt tevékenységéért óránként 5000 Ft, de legalább 10 000 Ft.

kaméleon # 2013.11.29. 09:13

Van olyan fasz, aki egy 150 ezres perben ezt aláírja, ha neki kell kicsengetnie???
Én pl., minden további nélkül. :)
Ha ilyen – egyébként logikusnak és racionálisnak látszó – módon gondolkodunk, ha ez az elvárás, akkor azoknak, akik magasról tesznek jogra, emberségre, másokra, csak annyit kell tenniük, hogy akkora összeggel húznak le mindenkit, amekkora az adott régióban alatta marad a jogérvényesítés költségeinek. Szuper világ.

kaméleon # 2013.11.29. 09:05

Ja, az más. Akkor egy drága ügyvédet bíztatok meg.

A fővárosi tapasztalataink szerint ez az összeg inkább átlagos. Ha ilyen megállapodás helyett a szintén megszokottnak mondható óradíjas megoldást kapjuk, akkor meg (pláne, ha az egy órásra kiírt tárgyalást 1,5-2 óra csúszással kezdi a bíró, aztán még jól el is húzza), még sokkal drágább lehet.
Ha nincs, a pénz is gond persze, de ahogy a hszokból is látszik, sokkal nagyobb gond az, hogy az ügyfelek nem tudják előre, mire számíthatnak. És ezt nem lehet az ő számlájukra írni. Az a tájékoztatás többnyire direkt hiányos. (Itt is sokszor.) A másik meg az: nehezen elfogadható (szerintem egyáltalán nem), hogy amennyiben a valós ügyvédi munkadíjak régiónként azért jól ismertek, miért is nem azt kapja vissza az ember – legalább megközelítőleg – amit valszeg rá is kellett költenie. Ha már egyszer per nélkül, laikusként nem tudta volna érvényesíteni a jogait.

wers # 2013.11.29. 09:03

Értem, nincs erre meghatározva valami norma? Mert pl. az építészkamara minden évben közzéteszi az ajánlott díjazást, csak hogy a póri ügyfél tudja, mi az elvárható vállalási ár.

Egyjogász # 2013.11.29. 08:55

A szakértői díjat a bíróság állapítja meg (neki sem köteles megállapítani annyit, amennyit a szakértő kér, ha irreális).

Az ügyvédi munkadíjról a felek a megbízási szerződésben állapodnak meg, és azt perköltségként érvényesíthetik a perben. Nekem is nem egy olyan esetem volt, amikor a megbízási szerződés valami iszonyat eltúlzott díj volt beleírva, amelynek csak a töredékét állapította meg a bíróság.

Biztos én vagyok nagyon szemét rosszindulatú, de már az is felmerült bennem, hogy nem lehetséges-e hogy készül egy szerződés amely alapján fizet a megbízó, ha bukják a pert, meg egy másik, amit banyújtanak a bíróságnak, hogy annyit fizessen a másik fél, ha ők nyernek....(tudom, ilyen a valósgban soha nem fordulhatna elő).

Minden esetre az egyik, 150.000 Ft-os perértékű ügyemben picit furcsa volt, hogy amegbízási szerződésben 120.000 Ft volt kikötve az ügyvédnek a beadványok elkészítéséért, és további 60.000 Ft tárgyalásonként. Van olyan fasz, aki egy 150 ezres perben ezt aláírja, ha neki kell kicsengetnie???

wers # 2013.11.29. 08:40

Ez számomra érdekes, de persze ez nem számít, szóval ha hívak egy szakértőt, és a szakértői díj 100ezer, akkor azt megítélik 100%-ban és az egyéb felmerülő költségeket is, kivéve az ügyvédi díjat.

Sherlock # 2013.11.29. 08:19

Ez nem jóság kérdése (sőt, minél drágább valaki, arányaiban annál kevesebbet ítélnek meg neki; ha úgy vesszük hogy legalább minimálisan korrelál az ár és a szaktudás), én nem nagyon láttam olyat, ahol rendes ügyvédi munkadíjat ítéltek meg.

wers # 2013.11.29. 07:38

azért az felmerülhet kérdésként, mennyire jó ügyvéd az, aki a saját munkadíját nem bírja átverni a bíróságon, na persze ez már nem segít, a szerződés az szerződés

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 07:05

Ja, az más. Akkor egy drága ügyvédet bíztatok meg. Ez már a ti kockázatotok.

mimiike # 2013.11.28. 20:24

Kedves Monalisa!

Nekünk a bojtár úrral nem volt a gondunk, sőt!
Csak az összegszerűségen csodálkoztunk el.
De ez nyilván már így is marad.
Válaszod köszönöm.

Üdv.,
M.

mimiike # 2013.11.28. 20:21

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Azt hiszem nem emeltem ki eléggé, de azért ott van egy per jel az írásomban, ami biztosan elkerülte a figyelmedet.

Ami ugyebár a 20e+áfa/tárgyalásról szól, 6 tárgyalás volt.

Csakhogy akkor tiszta legyen, a bíró a 20 ezer forint + áfa összeget ítélte meg tárgyalásonként az ugye 25 400.-*6= 152 400.- ezt kapjuk perköltségként.

Az ügyvéd meg nekünk kiszámláz majd 50 ezer + áfát tárgyalásonként, azaz összesen 381 000 forintot.

Csak azért írtam le, hogy ne essünk tévedésekbe.
A válaszokat természetesen köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 17:22

Ez hülyeség! Hat tárgyalásra húszezer forint?! Ennél akkor is több járna, ha pártfogó ügyvéd képvisel, pedig azt igazán nem fizetik túl.
Valamit kihagysz te ebből a sztoriból.

monalisa1 # 2013.11.28. 14:12

Egy esetleges ujabb peredben ha azt akarod, hogy alkalmasint ne a bojtár legyen ott a tárgyaláson hanem az ügyvéd akivel a megállapodást kötötted, nos akkor legyen benne a szerződésben hogy csakis ő - megkövetelhető, de emiatt a kért ügyvédi munkadíj "kövérebb" lesz.

mimiike # 2013.11.28. 13:57

Igen, jogerős ítélet van a perköltségre nézve is.
Ami ugyebár a 20e+áfa/tárgyalásról szól, 6 tárgyalás volt.
Csak most, hogy mindennek vége, derült ki számunkra, hogy az ügyvédnek nem azt az összeget kell kifizetnünk, amit megkapunk.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 12:17

A másik fél már korábban (az ügyvédi munkadíj mérséklésén felül) fellebbezett a perköltség további mérséklésére és a másodfok elfogadta.
Ezt a részt nem értem. Akkor már jogerős az ítélet a perköltségre nézve is?

Hány tárgyalás volt? Mi volt a per tárgya?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.11.28. 09:55

4m Ft-nál 200.000.- Ft is megállapítható.

mimiike # 2013.11.28. 09:30

Köszönöm a választ.

A pertárgy értéke 4000e Ft volt.
A bíró túlzottnak ítélte a munkadíjat és az úti ktg. meghatározását is.

Igazából mivel egyértelmű volt, hogy nyerünk, és így a perköltség nem minket fog terhelni, nem számított a munkadíj.
Arra nem gondoltunk, hogy úgymond "ennyire magas", hogy a bíró sem fogadja el.
A másik fél már korábban (az ügyvédi munkadíj mérséklésén felül) fellebbezett a perköltség további mérséklésére és a másodfok elfogadta.

Így, ha jól számoltunk, amibe eddig került a per azt sem kapjuk meg 100%-ban, és még az ügyvédeknek is ki kell fizetnünk a különbözetet. :(

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 08:09

Jól gondolod. A ti jogviszonyotokra az ítélet nem hat ki.
De lehet vele szemben fellebbezni, csak a perköltségre.
Mennyi volt a pertárgy értéke, és miért mérsékelte a bíróság a munkadíjat?

mimiike # 2013.11.28. 08:04

Kedves Hozzáértők!

Én az ügyvédi munkadíjjal kapcsolatosan szeretném kérdezni, hogy ha 2010-ben a szerződésben a munkadíjat 50 ezer + áfát írnak + uti ktg térítés/tárgyalásonként, de a bíróságon a bíró nem engedi át ezt a díjat (még 2013-ban sem) és lehúzza 20 + áfára.

Jól gondolom-e, hogy bár nekem, mint nyertes félnek a perköltségben megkapom az ügyvédi munkadíjat, de csak 20 ezer + áfát, ugyanakkor nekem az 50 ezer + áfát kell majd kifizetnem az ügyvéd felé??

Elég sok a különbség, és igazából az ügyvédbojtár úr járt el a tárgyalásokra, így nem igazán tartom korrektnek a magasabb ügyvédi munkadíj összegét.

Segítő válaszukat előre is köszönöm.

fkorei # 2013.08.14. 08:11

Köszönöm. Egyenlőre akkor megpróbálom peren kívül rendezni.

monalisa1 # 2013.08.13. 19:25

Kopasztani akar téged az ügyvéd azzal az ajánlattal,
a lóvé az övé lesz tiéd az erkölcsi győzelem...