Ingatlan adás-vételi szerződés foglaló


Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.10. 16:08

A foglaló nem elég?

Ildyko1983 # 2017.01.10. 16:02

Sziasztok! Tanácsra lenne szükségem. Adott egy előadásvételi szerződés amiben x összeg foglalóba le volt téve. Pozitív hitelbirálat után letették volna a második rész és a bank utálta volna az utolsó részt. Február 1-ig volt határ idő a banki hitelbirálatra. Az értékbecslés meg történt még múlt pénteken hétfőn kellett volna leadni az értékbecslőnek a papírt de 4 napig nem tudta sem az értékbecslő sem a közvetítő a vevőt ma reggel hívott a közvetítő,hogy a vevő visszalép boncsuk a szerződést. November 3- óta tartottuk a lakást nekik. Azóta decemberben 19- én szerződés módosítása volt mert nem otp- nők hanem Fundamentától akartak hitelt. December 9-ota semmi sem történt így tartottuk a lakást. Ugyan mi nem akartunk módosítani de ők erősködtek, persze fizetni pluszba nem akartak. Ilyenkor valami fájdalom díjat nem lehet kérni azért mert feleslegesen tartottuk a lakást ráadásul több érdeklődőt is elküldtük akik lehet komoly vevők lettek volna? Ha lehet milyen összeset? 3.7 a vételár és 500 a foglaló. Köszönöm szépen a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.07. 16:20

Nem lehet azt csak úgy "visszamondani".

bubuska11 # 2016.11.07. 11:40

Nagyon szépen köszönöm!

ObudaFan # 2016.11.07. 11:39

A törvényben csak annyi szerepel, hogy a meghiúsulásért felelős fél viseli a jogkövetkezményeket. Az ilyen speciális eseteket célszerű a későbbi viták elkerülése érdekében kifejezetten szabályozni a szerződésben.

bubuska11 # 2016.11.07. 11:15

Kedves Fórumtársak!

Négyen vagyunk tulajdonosai egy ingatlannak. Ezt most készülünk eladni.

Igaz-e, hogy a foglalót duplán fizetjük meg mind a négyen, ha a négyünk közül csak egy is meggondolja magát?

Tehát ha valaki visszamondja a vásárlást a négy tulajdonos közül, és az nem én vagyok, attól még én is duplán kell visszafizessem a foglalót?

Hol találok erre vonatkozó jogi infót, hivatalos leírást?

Ha ez tényleg így van, beleírhatjuk-e a szerződésbe, hogy egyedül az viseli a következményeket, aki visszatáncol?

Előre is köszi a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.27. 11:24

Az ügyiratot szerkesztő, ellenjegyző ügyvéd minden kérdésedre válaszol.

anyamaci22 # 2013.11.27. 09:59

Tisztelt Fórumozók!
Számtalanszor kértem már a segítségüket.Mindig meg is kaptam a megfelelő választ.Most is lenne egy kérdésem.
Örököltem egy családi házat 2 éve,amit most sikerül eladnom.A vevők a vételár 10 százalékát jövő hét szerdán foglalóként adják az ügyvédjük jelenlétében.A többi pénzt a lakáskassza által 3 hónapon belül utalják a számlámra.Az adásvételi szerződés azonban már szerdán megköttetik,de a lakás végleges bejegyzése a földhivatalnál csak a többi pénz átutalása után történik.Milyen károm lehet,ha esetleg visszalépnének.A lakásra biztosítást is kötöttem.Február 2-ig kell a 3.negyedévit befizetnem.Ez még nem mondhatom vissza a biztosítónál?Azonkívül telek,ill. építményadót is fizetek utána,ami esedékessége 2014.március 15-ig van.Ennek a fizetése még engemet illet meg?Nagyon szépen köszönöm a válaszukat,előre is!
Tisztelettel:
Ágnes

kicsiati # 2007.04.26. 14:24

Jó, elhiszem. Akkor remélem nem lesz gond.

mzuzu # 2007.04.26. 12:18

Kicsiati!

A Ptk. szt írja, hogy szerződéskötéskor!!!!!!!! Ez szerintem is elég egyértelmű. Ha lenntebb görgetsz a hozzászólások közt, láthatod, hogy én sem voltam teljesen ezen a véleményen, de utánajártam, és még BH-t is találtam, ahol a bíróság egyértelműen kimondta: CSAK SZERZÕDÉSKÖTÉSKOR!!!

Üdv

kicsiati # 2007.04.25. 17:06

De nem tiltja a törvény, hogy máskor nem lehet, ha azt a felek akarják.
De mindegy, nincs értelme vitatkoznunk.

ObudaFan # 2007.04.25. 13:18

A definícióban.

Ptk. 243. § (1) A szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül foglalót lehet adni.

kicsiati # 2007.04.24. 16:09

És hol van leírva, hogy "csak akkor" adható?

ObudaFan # 2007.04.24. 11:26

A patthelyzethez annyit, hogy a foglalót a római jog óta legkésőbb szerződéskötéskor kell átadni. A bírói gyakorlat egyértelmű és egyöntetű.

kicsiati # 2007.04.24. 02:47

Akkor patt helyzet.
Köszönöm mindenkinek a véleményeket.

ObudaFan # 2007.04.23. 14:30

Szerintem mi is 100%-ban biztosak vagyunk abban, hogy nem tekinthető foglalónak a szerződéskötést követően később átadott összeg.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.23. 14:21

Az lenne a legjobb. :)

kicsiati # 2007.04.23. 14:05

Jó, bocsánat. Annyira tényleg nem vagyok biztos a dolgomban. A remény beszél belőlem.
Én csak egy jogásszal beszéltem ez ügyben, de Õ 100%-ig biztos volt a dolgában.
Remélem nem fog kiderülni, hogy kinek volt igaza.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.23. 14:01

Rendben. De ha annyira biztos vagy a dolgodban, hogy a jogászok egyöntetű véleményét sem fogadod el, akkor mi a csudának kérdezted meg egyáltalán?

kicsiati # 2007.04.23. 13:49
  1. A Ptk nem zárja ki a foglaló részletfizetésének lehetőségét.
  2. Az adás-vételi szerződésben a felek azt köthetnek ki amit csak akarnak, ha az nem ütközik jogszabályba. Márpedig a ptk nem tiltja, hogy a foglalót két részletben adják át.

Csak mint lehetőséget említi, hogy adás-vételkor foglalót lehet adni.

3. Az eladó, és a vevő az adás-vételi szerződésben foglaltakat elismeri, és aláírásával nyugtázza, tehát vállalja, hogy azokat betartja, és teljesíti.

Szerintem a bíróság simán megítélné nekem az összeget, ha perre kerülne a sor.

ObudaFan # 2007.04.20. 18:43

Vagy előtte, előszerződéskor. Utána tényleg nem.

mzuzu # 2007.04.20. 14:42

Igazad van!
Időközben megnéztem egy pár BH-t és azokban is le van írva feketén-fehéren, hogy csak szerződéskötéskor lehet kikötni.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.20. 11:21

A foglaló a szerződés megkötésekor - és nem a módosításakor - átadott érték.

mzuzu # 2007.04.20. 10:41

Sziasztok!

Az jutott eszembe, hogy esetleg lehetséges lehet egy olyan megoldás, hogy amikor a Vevő átadja a maradék 8 % foglalót, akkor egy külön ügyvéd által ellenjegyzett okiratban leírni - utalva a korábbi adásvételi szerződésre, hogy Vevő az abban foglalt feltételnek eleget téve ezen meg ezen a napon a 2 % foglalót 10 %-ra egészíti ki, ezzel a foglaló ennyi és ennyi forint.

Vagy egy esetleges véleményem szerint járható út lehet, ha módosítjátok az adásvételit akkor amikor a maradék 8 %-ot átadja 10 %-ra.

Sztem ez lehetséges lehet, de lehetséges, hogy én már túl kreatív vagyok:)

Üdv
Zuzu

Chili Wasabi # 2007.04.20. 08:34

Tekintve, hogy foglalónak kizárólag az annak kikötésével egyidejűleg átadott összeg minősíthető, a második, majdan fizetendő körmöci aranyak foglaló jellegének esélye, a szerződés dacára is, hogy úgy mondjam, " aszimptotikusan konvergál a nullához":))