Óriási gáz van!!!!!


ObudaFan # 2007.08.03. 16:23

Lee!
Valóban , igazad van.

kismókus # 2007.08.03. 07:38

Julcsi30:

Gondolom, nem enyhitő körülmény, de amúgy ki a fene gondolta, hogy az index közokirat? Ti, jogászok is vitáztok rajta, hát akkor én, egy mezei leendő közgazdász, honnan tudhattam volna!!!

Nem kell ahhoz jogásznak lenned, hogy törvénytisztelő állampolgár legyél!!!

Traffic # 2007.08.02. 16:18

Tiszteletem!

A Dr. Lee által hivatkozott BH:
BH2002. 86. a főiskolai hallgatók leckekönyvei ugyanis közokiratok, amelyeket a főiskola - az oktatási-igazgatási feladatát teljesítve - a hatósági ügykörén belül, a megszabott alakszerűség szerint állít ki, és amelyek közhitelességgel bizonyítják a benne foglalt intézkedést, valamint az okirattal tanúsított adatok és tények valódiságát [Btk. 274. § (1) bek. a) pont 2. ford.].

kék laguna # 2007.08.02. 08:05

Intézd el a dolgot egy géppisztollyal szerintem ,mert rádhúzzák az életfogytot különben.

julcsi30 # 2007.08.02. 07:53

Kedves hozzászólók!

Köszönöm a segítő hozzászólásokat.

Megpróbálok egyszerre válaszolni: valamelyikőtök irta, hogy jobban aggódna amiatt, hogy az egyetemről (igazából fősuli, de ez mellékes) kicsapnak, mint a büntetőfeljelentés miatt. Én azért forditva látom: ha ki is csapnak: máshol ugyanezt elvégzem 3 év alatt, sőt, ha be is számitanak sikeres tárgyakat, még kevesebb is. Ugyan roopant kellemetlen előről kezdeni, de nyilván jobb, mint egy büntetőügy.

Gondolom, nem enyhitő körülmény, de amúgy ki a fene gondolta, hogy az index közokirat? Ti, jogászok is vitáztok rajta, hát akkor én, egy mezei leendő közgazdász, honnan tudhattam volna!!! És dehogy megyek bele, ha tudom.
Ráadásul, még mindig nem látom, mennyiben veszélyesebb ez a tett a társadalomra, mint egy puskázás: a sikeres dogán kivül más végeredmény itt nem lehet. Az index akármilyen okirat is, elhiszem, hogy fontos papir, de valljuk meg, nem sok visszaélésre ad alkalmat, vagy okot: nem tudok vele pl Tv-t venni, vagy határt átlépni, stb. De biztos ez csak egy laikus nézőpontja.

További kérdés: ha a suli tesz feljelentést, mi következik: otthon csöngetnek majd a rendőrök? Vagy levelet küldenek, hogy jelenjek meg itt és itt? És utána?

Dr. Lee # 2007.08.02. 06:38

Obudafan!Melyik döntés az?
Én a 2002:86. alapján mondtam azt,hogy közokirat

kismókus # 2007.08.02. 06:34

ObudaFan:
"Viszont egyetemi fegyelmit megalapoz, úgyhogy lehet gyűjtögetni az enyhítő körülményeket, nehogy újra kelljen kezdeni felvételitől a dolgokat."

Magára valamit is adó felsőoktatási intézmény szerintem nem veszi vissza a fegyelmi vétség miatt elbocsátott hallgatóját.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.02. 05:38

magánokirat-hamisítás van, felhasználással együtt (ami súlyosító körülmény),

Nem. A magánokirathamisiítás csak a felhasználással valósul meg. Nem súlyosító körülmény, hanem tényállási elem tehát.
A többivel egyetértek.

DrAnthony # 2007.08.02. 01:31

julcsinak:

Azért nem olyan "piti" ez az ügy, ahogy írod... Itt egy kemény magánokirat-hamisítás van, felhasználással együtt (ami súlyosító körülmény), ráadásul mivel pénzért tetted, így a haszonszerzést is belevehetik mint súlyosbító körülményt. Nem "csak" arról van szó, h más helyett mentél el vizsgázni (ezt megúszhattad egy iskolai balhéval), hanem okiratot hamisítottatok, és a hamis okiratot fel is használtátok. Igen, foglalkoznak ilyen ügyekkel, ha a felsőoktatási intézmény büntető feljelentést tesz.
De azért nem kell nagyon megijedned, ismerve a magyar alkalmazott bírói gyakorlatot feltehetően (első bcs miatt) próbára bocsátással megúszod. Ha nem került volna felhasználásra, feltehetően akár ügyészi-bírói megrovással is elment volna a dolog.
Én a helyedben jobban aggódnék, hogy a sulidból ne csapjanak el ezért.

DrAnthony # 2007.08.02. 01:22

Petikének:

Ha szerencséd van, meg is úszhatod. Sajna a magyar rendőrség technikai fejlettsége közel sem jár a TV-ben látott CSI sorozatok (sokszor túlzó) technikájához. Manuálisan veszik még MINDIG le az ujjnyomokat, aztán digitalizálják, sőt, máig nincs rendszerre vive sok-sok-sok régi ujjnyom. A többszörös átvitel (papíros felvétel, digitalizálás, stb.) miatt nagyon gyakori az adatvesztés és a téves bevitel, ráadásuil az alkalmazott felismerő software sem a legjobb és legújabb. Ne gondold, h úgy megy, mint a CSI-ban, h a helyszínelő benyom egy gombot a számítógépen és már löki is ki a neved... Sajna itt még nem tartunk (illetve az átlagembernek sajna, neked feltehetően szerencse).
Gondold el, annyira sz.r a program, h egy Kapitányságon ujjnyomos beléptető rendszert akartak bevezetni, kb 100 emberrel, és a 100 ujjnyom ellenőrzését és a beléptetést is 1 és 5 perc között végezte el a gép... :) 100 ember közül választva!!! (Le is szerelték gyorsan). Gondold el, a rendszerben kb. félmillió adat van, abból mennyi a sérült, rosszul felvitt, stb. Mezei magánlaksértésnél, kisebb bcs-nél meg sem nézik, mert 1-1 azonosítás napokig, hetekig is eltart!!!

ObudaFan # 2007.08.01. 19:37

LB döntés van róla, hogy az index csak magánokirat. A diploma már közokirat. :)
Viszont egyetemi fegyelmit megalapoz, úgyhogy lehet gyűjtögetni az enyhítő körülményeket, nehogy újra kelljen kezdeni felvételitől a dolgokat.

julcsi30 # 2007.08.01. 17:05

ez tényleg rossz hir

Dr. Lee # 2007.08.01. 17:02

Van egy rossz hírem: a leckekönyv közokiratnak számít...

julcsi30 # 2007.08.01. 16:51

és - szeritned, minden következmény nélkül, csak a tippedre vagyok kiváncsi - eljut eddig egy ilyen ügy? hogy marasztalnak?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.01. 16:50

A minimum - ha marasztalnak - a próbára bocsátás.

julcsi30 # 2007.08.01. 16:46

Irhatnátok az emailmre is, kedves jogászok, ügyvédek: szivesen felkeresem (dijazásért) bármelyikőtöket, ha tud tanácsot adni

julcsi30 # 2007.08.01. 16:43

Kedves KBS!

és a minimum? megrovás? felfüggesztett? pénzbirság? közmunka, Hogy zajlik ez? : ha pár szóban vázolnád, ha nem terhes Neked!

julcsi30 # 2007.08.01. 16:42

mi a legrosszabb? Mármint az rendben, hogy a büntető feljelentés. De azon belül? ez mi lehet?

A rendőrség ilyen piti üggyel foglalkozik? anyagilag senkit sem ért kár. Annyi fajta csalás, puskázás van fősulikon minden tantárgyból, hogy csak na.

A suli amúgy nem túl megbocsájtó: egyelőre fenyegetőznek, és emlegetik a flejelentést. nem véletlenül irtam ide.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.01. 16:42

Ha közokirat, akkor max. 3 év, ha magánokirat, akkor max. 1 év a tarifája.

Gaius # 2007.08.01. 16:39

Azt gondolom a további lépések az iskola jó, vagy rossz indulatán múlik.

Szerintem megbánó arccal lobbizzál annál a tanárnál, akivel jóban vagy, hátha a közbenjárásával "olcsón" megúszod.

A szankció sok minden lehet a szimpla fegyelmitől, az elbocsátáson át a büntető feljelentésig.

julcsi30 # 2007.08.01. 16:33

Semmi ilyesmi nem volt. Ennyi a sztori: képcserés vizsga, egy kedves bukott diák meg lebuktatott minket. Ráadásul kértem érte 15e ft-ot. Olyan a fősuli, hogy a számvitel melléktantárgy, de "ezren buknak", és a lány (távoktatásos) ezért nem tudott már egy éve egy ciklussal feljebb lépni. Soha sehova nem kell a munkájához marketinges. Hát egy ismerős révén megtalált, kicserélte a képet, én bementem. Mivel leutazni vidékre, stb, ráment a napom, hát ezért kértem egy ilyen, nem túl nagy összeget.
és most meg ez van.

Gaius # 2007.08.01. 16:28

mik derülnek ki, eddig ezt nem mondtad... de ugye nem vertétek meg a tanárt? :-)

julcsi30 # 2007.08.01. 16:26

és ha magánokirat, akkor mennyiben más (jobb, vagy rosszabb) a helyzet?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.01. 16:25

Jaaaa... Azt hittem, egy házidolgozatot írtál meg helyette.
De szerintem az index ezzel együtt sem közokirat, de magánokiratnak elmegy.

julcsi30 # 2007.08.01. 16:23

nem a doga. hanem az index: képet cseréltünk benne, másként hogy mehettem volna be: a csaj egy szemüveges lány, hosszú hajjal, én meg nem.