rongálás a parkolóban


Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.11. 17:24

Lehet próbálkozni...

balek_a_legnagyobb # 2007.07.11. 17:19

KBS, ahol meg nem, ott meg jol sikerult a hamisitvany :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.11. 11:38

Mindig is lehetséges volt a manipulálás, a retusálás, és mindig is meg tudták a szakértők állapítani, hogy egy kép hamis. Aki ilyet nyújt be bizonyítékként, az büntető eljárásnak teszi magát ki magát, és a szakértő díját is ráverik. (Ezt még akkor is, ha esetleg magát a pert valahogyan mégis megnyerné.

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2007.07.11. 11:27

Nekem itt felmerült egy nagyon aprócska dolog, lehet hogy csak az én fantáziám túl élénk, mert ezzel foglalkozom, na de jogilag manapság mennyire vehető bizonyítéknak egy fénykép, amikor photoshoppal egy hozzáértő 5 perc alatt úgy átszerkeszti a képet, hogy a jó isten nem mondja meg mi az eredeti és mi nem ....
Van erre jogilag valami elvi iránymutatás ?
KrisztianBp

Traffic # 2007.07.10. 17:21

Üdvözletem!

A gondatlan rongálás nem bűncselekmény és nem szabálysértés. Vannak kivételek persze az elkövetési tárgyra vonatkozóan (szabálysértésnek minősül), de a jármű nem tartozik közéjük. A kár megtéríttetése csak polgári eljárásban lehetséges, már ha megvan az elkövető.
Figyelembe kell venni azt is, hogy ha a károkozó gépjárműve mozgásban volt a károkozáskor, akkor már közlekedési balesetről van szó!

ObudaFan # 2007.07.10. 13:15

Igen.

Isti73 # 2007.07.10. 10:09

A parkolóból tettem bejelentést, majd közlekedési rendőr jött ki, az autómat lefényképezte és közölte, hogy nem közlekedési baleset történt.
Ilyenkor kapok megszűntetésről valamilyen papírt?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.10. 09:55

Ha feljelentést tettél, akkor azt be kellett fogadniuk. Valószínűleg egy nyomozást megtagadó határozatot fogsz kapni, mert nem történt bűncselekmény vagy szabálysértés.

Isti73 # 2007.07.10. 09:32

Köszönöm a választ.
A rendőrség, akkor semmilyen eljárást nem folytat ebben az ügyben?
Milyen határozatot kapok a megszűntetésről?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.10. 08:37

Nem jól gondolod. A Btk-ban az a főszabály, hogy a bűncselekmény szándékos. A gondatlan elkövetés csak akkor minősül így, ha a törvényt azt külön kimondja.

Isti73 # 2007.07.10. 08:06

Szerintem 20.000. ft felett viszont bűncselekményt követ el, mert a BTK szerint:

Rongálás

324. § (1) Aki idegen vagyontárgy megsemmisítésével vagy megrongálásával kárt okoz, rongálást követ el.

Itt nem emlittik a szándékos elkövetést, így gondatlanul is elkövethető.

Jól gondolom?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.09. 22:18

Vélhetően megszüntetik az eljárást, hiszen még szabálysértés sem történt. A károkozás önmagában nem bűncselekmény, nem szabálysértés.

Isti73 # 2007.07.09. 22:07

A 1999 évi LXIX tv-ben 157§. Tulajdon elleni szabálysértések aki 20.000.- ft-ot meg nem haladó kárt okozva szándékos rongálás követ el.

De az én esetemben nem szándékossan követték el, akkor ez nem szabálysértés?

Ha a kár 20.000.-ft-ot meghaladja, akkor bűncselekmény?

Volt rendőri intézkedés. Kapok valmijen határozatot, vagy végzést ha nem találják meg az elkövetőt?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.09. 21:46

Ez nem büntetőjogi kérdés.
Kicsi az esélyed rá, hogy megtalálod a károkozót, még kisebb, hogy sikeresen bizonyítani tudod, hogy ő okozta a károdat. Ha viszont mégis sikerülne, akkor kötelezni fogják, hogy térítse meg.

Isti73 # 2007.07.09. 21:06

A következő volna a kérdésem:

Egy áruház parkolójában leparkoltam és mire visszamentem a gépkocsimhoz a jobb első ajtón egy sérülés volt.
A sérülést nagy valószínűséggel a mellettem parkoló gépkocsi ajtajával okozták, de sajnos ez a jármű már nem volt ott.

Ilyenkor milyen eljárást kell lefojtatni és kinek a hatáskörébe tartozik?
pl: ha 20.000.-ft alatti illetve, ha feletti a kár?