Erkölcsi bizonyítvány


Bitus # 2016.08.30. 09:09

Kedves Öreg Tölgy,

Köszönöm szépen a megnyugtató választ!
Igen, aki ért hozzá, annak teljesen egyértelmű :) Én csak a szavakat értem, hogy bűntettes lévén megbüntettek, így büntetett előéletűnek gondolom magamat :)

Az idézett paragrafusban még talán értem a mentesítést, de például nem tudom, hogy mi számít egy ítélet jogerőre emelkedésének napjának. Amikor az ügyészség/bíróság meghozza az ítéletet és letelik a fellebbezési határidő?
Tehát ha jól értem, akkor ilyen ítélet esetén úgymond automatikusan mentesülök a hátrányos jogkövetkezmények alól?

És még egy kérdés, ha feltehetem itt, hogy a végzésben nem szerepelt, hogy milyen módon és milyen határidővel kell teljesítenem a pénzbüntetést. Erről később a bírósági gazdasági hivatal fog értesíteni, vagy jobban járok, ha utánakérdezek? Nem szeretném, ha még súlyosbítanám a helyzetemet.

Még egyszer köszönöm szépen a választ!
B.

Öreg Tölgy # 2016.08.30. 08:30

Pedig teljesen egyértelmű: az erkölcsi bizonyítványban nem szerepel, mert sem a pénzbüntetés, sem a járművezetéstől eltiltás nem eredményez büntetett előéletet (Btk. 100. § (1) bekezdés a) és b) pont). Az más kérdés, hogy természetesen a bűnügyi nyilvántartásban meghatározott ideig szerepelsz, ezért ha az eltiltás tartama alatt vezetsz, azt a rendőr látja, vagy újabb bűncselekmény elkövetése esetén az újabb büntetőeljárásban ismert lesz ez az adat.

Bitus # 2016.08.30. 07:20

Kedves Szakértők,

Visszaolvastam, de az ügyemhez hasonló esetet csak a nagyon régen történtek között találtam.

Ittas vezetésért 10 hónap közúti vezetéstől való eltiltást és 240.000 forint pénzbüntetést kaptam. 0.57 ezrelék volt a szint, szóval bűncselekmény. 2017 májusban fog letelni az eltiltás.

Azt szeretném megtudni, hogy az erkölcsiben fog-e szerepelni a büntetett előélet, vagy bármi, amit egy munkahelyen nem tolerálnának, és ha szerepel valami, akkor meddig? Rengeteg variációt találtam az Interneten, így teljesen bizonytalan vagyok.

Köszönöm szépen a válaszokat!
B.

Öreg Tölgy # 2016.08.07. 12:54

Nem.

Preboot # 2016.08.07. 12:38

Üdv! Sajnálatos módon kb. 2 hete megbüntettek a rendőrök közterületen vizelés miatt, 5000 Ft helyi bírságot szabtak ki, amit már másnap befizettem. A kérdésem az lenne, hogy ez bekerül a rendőrhatósági erkölcsi bizonyítványba vagy sem?
Választ előre is köszönöm!

Öreg Tölgy # 2016.07.04. 18:24

A tiszta erkölcsihez nem kell 12 évet várnod, csak 8-at, ami a büntetés teljes kitöltésétől számít. Ez a te esetedben a feltételes szabadság lejártának napja. Mivel 6 évnél feltehetően voltál előzetesben is, ez már szinte bizonyosan letelt.

A 12 év arra vonatkozott, hogy ez után még 12 évi szerepelsz a nyilvántartásban úgy, mint "büntetlen, hátrányos jogkövetkezmények alatt álló", de ez már egy sima erkölcsiben nem szerepel.

kecse # 2016.07.04. 18:12

Sziasztok !

Olvasgattam a fórumot persze nem az egészet és az nem tiszta számomra h pl. az én esetemben 2000-2001ben elítéltek 6 év fegyházra amiből börtönnel 4.5 után szabadultam .... honnantól számoljuk a 12 évet a tiszta erkölcsi bizonyítványhoz ?
Válaszotokat előre is köszönöm !

Öreg Tölgy # 2016.06.30. 19:52

Igen. Mentesítés iránti kérelemmel fordul az elsőfokon eljárt bírósághoz.

Kisgyermek # 2016.06.30. 19:30

Üdvözlet! Örökbe szeretnénk fogadni, de nem kaptunk erkölcsi bizonyítványt. Másodfok: 2015.01 hó. 1 év börtön 2 évre felfüggesztve (kisebb kárt okozó üzletszerúen elkövetett csalás, szabálysértési értékhatárt meg nem haladó kárt okozó csalás). Mentesités: 2017.01.hó. Tudunk valamit tenni, hogy ne várjunk 2017. januárig? A válaszokat előre is köszönöm.


Kisgyermek

Zsofi89 # 2016.06.05. 14:43

Köszönöm szépen :)

folyami géb # 2016.06.05. 13:57

Bocs, nem tudok számolni. :) A másfél év november 4-én telik le, így októberben érdemes beadni.

folyami géb # 2016.06.05. 13:56

Mármint hogy az erkölcsi kérését érdemes-e megpróbálni? Azt bizonyosan nem, mert a próbaidő alatt az biztos, hogy az említett elítélés benne van.

A próbaidő felének eltelte után azonban az elsőfokon eljárt bíróságtól kérhet bírósági mentesítést. Önnél ugye ez az idő a 3 év fele, azaz másfél év (18 hónap).

Ha 2015. május 4. a jogerőre emelkedés napja (ez a végén van, az ítélet záradékában), akkor szeptemberben már beadhatja a kérelmét, és a bíróság 2016. október 4. után már mentesítheti.

Zsofi89 # 2016.06.05. 13:21

Köszönöm akkor nem is érdemes megpróbálni?ezt írták pontosan a szabadságvesztés végrehajtását 3evi próbaidőre felfuggeszti azzal, hogy végrehajtás elrendelése esetén azt börtönben kell végrehajtani és a terhelt legkorábban a szabadságvesztés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

folyami géb # 2016.06.05. 12:44

Hacsak nem volt az elkövetéskor fiatalkorú, vagy az ítéletben nem részesítették előzetes mentesítésben, akkor bizony a próbaidő leteltéig igen.

A 2820 forint biztosan nem bírság, hanem valószínüleg bűnügyi költség.

Zsofi89 # 2016.06.05. 11:05

Jonapot!erdeklodni szeretnék hogy 2015 május 4.en kaptam egy ilyen ítéletet sikkasztás miatt,hogy 1 év 6 hónap szabadságvesztést szab ki .a szabadságvesztés végrehajtását 3 év próbaidőre felfüggesztik és mellé 2820 ft bírságot rendelt el.kérdésem az lenne hogy az erkölcsi bizonyítványban ez benne van e?

folyami géb # 2016.05.30. 16:04

Igen, tiszta lesz.

Rinik # 2016.05.30. 12:26

Tisztelt folyami géb!

A segítségét szeretnem kérni: 7 evvel ezelőtt sikkasztás miatt pénzbüntetést kaptam ( a sikkasztott összeget egyben vissza fizettem 900 ezer Ft-ot) majd 60 ezer forint pénzbüntetést kaptam befizettem. Most munkahelyet váltok és szükségem van erkolcsi bizonyitvanyra. A kérdésem az, hogy tiszta lesz e az erkolcsi bizonyitvanyom?
Köszönettel.

folyami géb # 2016.03.19. 15:31

Naná! Két esetben nem lenne benne:

  • ha az illető fiatalkorú lenne (akkor viszont nehezene lehtne tanár), vagy
  • ha a bíróság eleve előzetes mentesítésben részesítette volna (ezt meg nem írta).

Az eltiltás alatti járművezetés pedig elzárással is büntethető szabálysértés. Reméljük előbb-utóbb belefut egy rendőrbe.

nildiko # 2016.03.19. 14:36

Tisztelt folyami géb!
Ön szerint benne lesz?
Az úriembernek elvették még 3 évre a jogsiját,de azóta vásárolt egy másik autót magának (az övé is totálkáros lett a balesetben) és azóta is vígan kocsikázik.

folyami géb # 2016.03.18. 15:00

Kedves pazs!

Ugyan miért is nem?

pazs # 2016.03.18. 14:20

Nem.

nildiko # 2016.03.18. 14:02

Tisztelt Fórum!
A kérdésem a következő:Volt egy balesetünk tavaly decemberben.Ma kaptuk kézhez a bírósági papírt,mely szerint a vétkest 8 hónap fogházbüntetésre ítélték,2 év próbaidővel.Kérdésem,hogy ez megjelenik-e az erkölcsi bizonyítványában? (tanár ember az illető )
köszönettel!

folyami géb # 2016.02.23. 05:46

Tiszta erkölcsi bizonyítványt fog kapni, de a rendészeti szakközépiskola únn. életvitel-eelenőrzést is igényel, és azon nem biztos, hogy átmegy így.

Pacsirta12 # 2016.02.22. 17:01

Tisztelt folyami géb!
Szeretném megkérdezni, hogy a fiam társtettesként elkövetett garázdaság vétsége miatt (Btk. 339.§)120 órás fizikai munkakörben letöltendő közérdekűmunka büntetést kapott 2016. jan 28-án, közben rendészeti szakközépiskolába jelentkezett, kaphat-e tiszta erkölcsibizonyítványt? Ha igen, mikor? Tárgyalás nélkül zajlott le az eljárás. Ráadásul, a fiam nem is ütötte meg a másik felet, az úttestenten birkóztak, amikor a járőr arra ment.Válaszát előre is köszönöm.

folyami géb # 2016.02.07. 16:14

Sem az 5 év, sem a 3 év nem igaz. A 3 év akkor lenne valós, ha a vádemelés elhalasztása után az eljárás megszüntetése valami, akkor telejesítendő feltételtől függene (ilyen pl. kábítószer-fogyasztás esetén a kezelés, vagy közvetítői eljársra utalásnál a kártérítésben megállapodás).