Gyászhírdetés elő embernek


Egyjogász # 2008.07.31. 22:14

Pár éve a Népszabadságban volt hasonló eset, ha jól emlékszem, ott a haverok szórakoztak egy barátjukkal.

Azóta a Népszabadságban benne van, hogy gyászjelentést kizárólag halotti anyakönyvi bemutatása esetén tesznek közzé.

De szerintem ez általánosan nem kötelező, vélhetően az adott lap dönti el, hogy kér-e gyászjelentést.

Egyébként a hirdetés rovatban megjelentetett szövegekért véleményem szerint alapvetően a hirdetők a felelősek.

Ugyanakkor van olyan elvi határozat, amely szerint a fizetett hirdetményben közzétett valótlan tényállítás is helyreigazítási kötelezettséget von maga utá.

monalisa1 # 2008.07.31. 21:28

Bármely hirdetés feladásakor az illető személyes adatait rögzitik - ezt elkérheted.

monalisa1 # 2008.07.31. 20:55

Fényképes gyászjelentés megrendelésénél a megboldogultról fényképét le kell adni - a már közölt halotti anyakönyvi kivonat bemutatása mellett -, hogy a nyomdának legyen mit beszerkeszteni a lapba.

Na az, hogy a fénykép ténylegesen kit is ábrázol: az elhunytat vagy xy élő személyt, azt a hirdetésfelvevő nem tudhatja, ergo vagy durva vicc vagy nyomdai baki.

Ha szándékosság gyanuja merül fel, feljelentést tehetsz a rendőrségen - gépeztük beindul.

Megjegyzésem: ha a lap szúrta el a dolgot - emberek vagyunk, tévedhetűnk -, a hatóság felkeresése előtt a kiadó kft ügyvezetőjét keresd fel, mert lehet hogy inkább zsebből kárpótolnak (...) mintsem a bíróság kötelezze őket egy bizonyos kártéritési összeg kifizetésére.

Aztán még az: közismert, hogy a bírósági eljárások nem egyik napról a másikra valók.

RCSita # 2008.07.31. 20:34

Csak nehogy az legyen, hogy az újság nem vállal felelősséget a hírdetések tartalműért... Mindenképpen bemegyek a szerkesztőségbe és beszélek velük. Szerintem itt magát a lapot is átverték vagy az is lehet, hogy valóbban csak elszúrták.

monalisa1 # 2008.07.31. 20:13

Hosszú életű lesz akinek halálhírét keltik.

monalisa1 # 2008.07.31. 19:58

Vélem "sajtóhelyreigazításra" kötelezheti a lapot a bíróság: ugyanazon a helyen ugyanakkor terjedelemben közölniük kell a tévedésüket, és ezen kívül ha neked ez kevés, némi nem vagyoni kártéritésre is igényt tarthatsz.

monalisa1 # 2008.07.31. 19:55

A fényképeddel megjelentett gyászjelentés már durva (...), de még mindig előfordulhat, hogy a lapnál előzőekben archiváltak rólad fényképet és valami fatális tévedésből az került a megboldogult temetéséről közölt informálás anyagába.

Járj utána, személyesen.

RCSita # 2008.07.31. 19:46

Természetesen újságíró alatt azt a személyt értettem aki felvette a hírdetést. A hírdetés meg egyértelműen róllam szó, ugyanis a fényképem is benne van....

monalisa1 # 2008.07.31. 19:36

Egy újságíró cikket ír és nem holmi gyászjelentéssel foglalkozik.

A lapkiadó hirdetésfelvevő ügyfélszolgálatán lehet reklamálni, de nagy a valószínűsége, hogy névazonosságról van szó., bármennyire is hihetetlen, de még ritka nevű emberekből is élhet egynéhány egy bizonyos lakókörzetben - akár életkor azonosságú is stb.

Őrülj annak, hogy nem a Te halálodról az informálás.

RCSita # 2008.07.31. 19:25

akoor ezek szerint az újságíró is benne volt a buliban....

monalisa1 # 2008.07.31. 19:21

Gyászjelentést feladni/felvenni szigorúan csak a bemutatott halotti anyakönyvi kivonat alapján lehet.

Monalisa
laikus hozzászóló

RCSita # 2008.07.31. 19:02

Üdvözlet mindenkinek!

Len ne egy olyan kérdésem ami igazából nem is a jog, hanem a legmorbidabb feketehumor tárgyköre.

Felütöttem, a mai helyi lapot és egy gyászhírdetést láttam benne ami félreérthetetlenül róllam szólt...
Sejtésem van, hogy ki adhatta fel, de ezt nyiolvánvalóan a lap kiadójának megkeresésével egyértelművé lehet tenni.
Kérdésem az lenne, hogy ezt az igencsak durvára sikerült "tréfát" a büntető vagy a polgári jog eszközével lehet e szankcionálni és ha igen akkor hogy.