Bujkálás, körözés


ObudaFan # 2007.01.04. 20:54

Polgári pert ebben az esetben is lehet indítani, legfeljebb hirdetményi idézés és ügygondnok lesz. Ez persze a megelőlegezendő költségeket növeli, de ha van az illetőnek itthon elég vagyona, esetleg ebbe is bele lehet vágni. Más kérdés, hogy ha kisebb értékre elkövetett lopásról beszélünk, nem biztos, hogy megéri.

vpvpvp # 2007.01.04. 20:33

Sziasztok,

Segítségeteket kérném pár számomra nyitott kérdéssel kapcsolatban az alábbi ügyben:

A Btk. 316. szakaszának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő kisebb értékre elkövetett lopás vétségének megalapozott gyanúja miatt X.Y. lopás miatt bűntetett előéletű fiatalemberrel szemben folytatott nyomozást a Be. 188. szakaszának (1) bekezdés a) pontja alapján, figyelemmel a Be. 189. szakasz (1) bekezdésének első mondatára - mivel a gyanusított ismeretlen helyen van, vagy külföldön tartózkodik és az eljárás a távollétében nem folytatható - felfüggesztette a hatóság, elfogató parancsot bocsátott ki.

Mivel a bizonyítékok alapján külföldön tartózkodik (internetes IP címet hivatalosan kikérte a hatóság is), azonban nemzetközi elfogatóparancsot nem adattak ki ellene, így most várunk. Az ügy előadója szerint "majd az idő megoldja".

Mit is? 2 hónap eltelt. 2 év után lezárhatják a nyomozást? Azt mondta az előadó, hogy nem egy olyan volumenű ügy, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adjanak ki rá.

Az ügyészségnek és a rendőr főkapitánynak levelet írtam, melyben a Be. 196 §. alapján a nyomozóhatóság intézkedésének elmulasztása miatt ellenvetéssel élek.
Álláspontom szerint a nyomozóhatóság elmulasztotta az eljárás eredményességéhez szükséges intézkedések megtételét az alábbiak szerint:

Kérem, hogy a 2001. évi XVIII. törvény (a személy- és tárgykörözésről) 8. §. felhatalmazó rendelkezései alapján Máté László gyanúsított kihallgatása érdekében szíveskedjen a 9. §. b.) alapján a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központot megkeresni, és a Magyar Hatóság által elrendelt körözést a Központon keresztül a Szlovák Állam megfelelő Hatóságához továbbítani.

Mivel a nemzetközi körözés feltételei csak a 9-11. §. alapján térnek el a körözés elrendelésének feltételeitől, így véleményem szerint indokolt lenne a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ megkeresése a Tv. 8-9. §. b.) pontja alapján.

Erre várom most a válaszukat!

Ügyvéddel fizetési meghagyás kibocsátását kértük "kölcsön" jogcímén, annak reményében, hogy a pénzemet így rövidebb úton viszontlátom.

Mit lehet tenni ilyen esetben? Miért nem adták ki azonnal a nemzetközi elfogatóparancsot, ha egyértelműen tudják, hogy hol tartózkodik külföldön??? Jogszabályban nem találtam semmilyen speciális előfeltételét ennek az intézkedésnek.

Köszönöm előre is a választ!

Üdv,
p

Főlökött # 2006.12.10. 13:33

Tisztelettel

Mindenkire. Ha mást nem, ideiglenes lakcímként kell bejegyeztetni az okmányirodában, vagy állandóra.

----------------------
  • Löki
Főlökött # 2006.12.09. 04:35

Tisztelettel

Én olyat, hogy kinzás, kiszedik az intézkedés alá vont személyből a jelenlegi lakhelyét, majd menjen, ahova akar, élő elfogatóparancs ideje alatt, az kizárt. Ezért az intézkedő közeget fegyelmi eljárás alá vonnák, ha megtörténne.

Mint említettem, érvényben lévő elfogatóparancs esetén, a keresett személyt, a közeg elfogja ( személyi szabadságában korlátozza ), előállítja. Előállítás során, elszámoltatja lakhelyéről. Körözést kibocsátó szervet értesíti.

Abba ne menjünk bele, hogy a bírók hogy-hol-mikor dolgoznak, mert nem ezen kérdéskör határozza meg az őrizetbe vételt, hanem az elfogástól "ketyeg" a személyi szabadság korlátozása, s a 8 órácskát nem léphetik túl, csak nagyon kivételes esetben/de ezen részletekbe ne menjünk bele, hosszú lenne/. Az a nagy kérdés, hogy a körözés kibocsátója, ezen időszak alatt, rendezni tudja-e az elfogott személlyel tervezett cselekményeket, azok megkezdését. Gondoljunk bele, pl. Nagykanizsai Rk. körözést ad ki, Debrecen városában elfogják a személyt. Figyelembe vesszük pl. téli, havas időjárást, kizárt, hogy a személyért el tudnának menni pl. kihallgatni, tehát őrizetbevételre kerül sor. Teljesen mindegy, az általa elkövetett bűncselekmény büntetési tétele.

Ne feledjük, a 3 napos lakcím bejelentési kötelezettséget, mely következményeket vonhat maga után.
Gyanúsított-illetve büntető eljárás alatt álló személy esetén, az eljáró hatóságnál bejelentési - engedélyezési kötelességünk áll fenn, ezt se feledjük.

----------------------
  • Löki
hahop (törölt felhasználó) # 2006.12.07. 19:01

Mi a különbség.

Elfogató parancs alapján a hatóság elé kell állítani kötelezően, azonban nem minden bcs olyan, hogy lehessen körözni. (piti balhé).
A Be. szerint van ellened elfogató pcs akkor őrizetbe kell - nem lehet – őrizetbe kell venni, hacsak nem mivel ez a gyakorlat is létezik.
Szabadságvesztés végrehajtása miatt keresnek akkor átszállítanak a legközelebbi börtönbe (büntetés-végrehajtási intézet)

Kereshet még bíróság, ügyészség, külföldi hatóság, más nyomozóhatóságok, akkor alap helyzet őrizet, majd x időn belül a hatóság értesítése aki keresett, és odaszállítás, bíróság elé állítás de őrizetbe vételed alatt ha csak nem optimálisan munkaidőben fognak meg és a bíró bent van nem karácsonyi ajándékot vásárol és nem otthon bassza a rezet, mert a bírok 99 százaléka a lakásán dolgozik, amit én speciel nem hiszek. Persze dolgozik is kb. 4 órát, de jellemzően mást csinál.

Körözés. Akár tanúként is körözhetnek, mivel ki akarnak hallgatni és kell a lakhelyednek a megállapítása. Köröznek megállít a rendőr és megkérdi hol lakik maga mert a x bíróság keresi. Szokványos válasz: én a bejelentett lakásom élek. Stb. ekkor addig kínoznak míg el nem mondod, hogy barátnőddel együtt „lakol a XI beeee ottana a kispipacs presszó mellett lévő háznál a harmadikon egy hete de sem utca nevet sem ajtót sem házszámot nem tudol” azt a rendőr mivel kispénz kis foci alapigazságot megismerte erről kanyarít egy semmit mondó jelentést. Amivel semmit sem állapított meg. Ez tapasztalat. Itt akár elő is állíthatna kivihetne a címre meggyőződhetne arról, hogy ot laksz (nem házkutatás) és stb.

Szerintem súlyos tévedés, hogy a kettő gyakorlatilag ugyanaz.

hahop (törölt felhasználó) # 2006.12.07. 19:01

Mi a különbség.

Elfogató parancs alapján a hatóság elé kell állítani kötelezően, azonban nem minden bcs olyan, hogy lehessen körözni. (piti balhé).
A Be. szerint van ellened elfogató pcs akkor őrizetbe kell - nem lehet – őrizetbe kell venni, hacsak nem mivel ez a gyakorlat is létezik.
Szabadságvesztés végrehajtása miatt keresnek akkor átszállítanak a legközelebbi börtönbe (büntetés-végrehajtási intézet)

Kereshet még bíróság, ügyészség, külföldi hatóság, más nyomozóhatóságok, akkor alap helyzet őrizet, majd x időn belül a hatóság értesítése aki keresett, és odaszállítás, bíróság elé állítás de őrizetbe vételed alatt ha csak nem optimálisan munkaidőben fognak meg és a bíró bent van nem karácsonyi ajándékot vásárol és nem otthon bassza a rezet, mert a bírok 99 százaléka a lakásán dolgozik, amit én speciel nem hiszek. Persze dolgozik is kb. 4 órát, de jellemzően mást csinál.

Körözés. Akár tanúként is körözhetnek, mivel ki akarnak hallgatni és kell a lakhelyednek a megállapítása. Köröznek megállít a rendőr és megkérdi hol lakik maga mert a x bíróság keresi. Szokványos válasz: én a bejelentett lakásom élek. Stb. ekkor addig kínoznak míg el nem mondod, hogy barátnőddel együtt „lakol a XI beeee ottana a kispipacs presszó mellett lévő háznál a harmadikon egy hete de sem utca nevet sem ajtót sem házszámot nem tudol” azt a rendőr mivel kispénz kis foci alapigazságot megismerte erről kanyarít egy semmit mondó jelentést. Amivel semmit sem állapított meg. Ez tapasztalat. Itt akár elő is állíthatna kivihetne a címre meggyőződhetne arról, hogy ot laksz (nem házkutatás) és stb.

Szerintem súlyos tévedés, hogy a kettő gyakorlatilag ugyanaz.

hahop (törölt felhasználó) # 2006.12.07. 19:01

Mi a különbség.

Elfogató parancs alapján a hatóság elé kell állítani kötelezően, azonban nem minden bcs olyan, hogy lehessen körözni. (piti balhé).
A Be. szerint van ellened elfogató pcs akkor őrizetbe kell - nem lehet – őrizetbe kell venni, hacsak nem mivel ez a gyakorlat is létezik.
Szabadságvesztés végrehajtása miatt keresnek akkor átszállítanak a legközelebbi börtönbe (büntetés-végrehajtási intézet)

Kereshet még bíróság, ügyészség, külföldi hatóság, más nyomozóhatóságok, akkor alap helyzet őrizet, majd x időn belül a hatóság értesítése aki keresett, és odaszállítás, bíróság elé állítás de őrizetbe vételed alatt ha csak nem optimálisan munkaidőben fognak meg és a bíró bent van nem karácsonyi ajándékot vásárol és nem otthon bassza a rezet, mert a bírok 99 százaléka a lakásán dolgozik, amit én speciel nem hiszek. Persze dolgozik is kb. 4 órát, de jellemzően mást csinál.

Körözés. Akár tanúként is körözhetnek, mivel ki akarnak hallgatni és kell a lakhelyednek a megállapítása. Köröznek megállít a rendőr és megkérdi hol lakik maga mert a x bíróság keresi. Szokványos válasz: én a bejelentett lakásom élek. Stb. ekkor addig kínoznak míg el nem mondod, hogy barátnőddel együtt „lakol a XI beeee ottana a kispipacs presszó mellett lévő háznál a harmadikon egy hete de sem utca nevet sem ajtót sem házszámot nem tudol” azt a rendőr mivel kispénz kis foci alapigazságot megismerte erről kanyarít egy semmit mondó jelentést. Amivel semmit sem állapított meg. Ez tapasztalat. Itt akár elő is állíthatna kivihetne a címre meggyőződhetne arról, hogy ot laksz (nem házkutatás) és stb.

Szerintem súlyos tévedés, hogy a kettő gyakorlatilag ugyanaz.

hahop (törölt felhasználó) # 2006.12.07. 19:01

Mi a különbség.

Elfogató parancs alapján a hatóság elé kell állítani kötelezően, azonban nem minden bcs olyan, hogy lehessen körözni. (piti balhé).
A Be. szerint van ellened elfogató pcs akkor őrizetbe kell - nem lehet – őrizetbe kell venni, hacsak nem mivel ez a gyakorlat is létezik.
Szabadságvesztés végrehajtása miatt keresnek akkor átszállítanak a legközelebbi börtönbe (büntetés-végrehajtási intézet)

Kereshet még bíróság, ügyészség, külföldi hatóság, más nyomozóhatóságok, akkor alap helyzet őrizet, majd x időn belül a hatóság értesítése aki keresett, és odaszállítás, bíróság elé állítás de őrizetbe vételed alatt ha csak nem optimálisan munkaidőben fognak meg és a bíró bent van nem karácsonyi ajándékot vásárol és nem otthon bassza a rezet, mert a bírok 99 százaléka a lakásán dolgozik, amit én speciel nem hiszek. Persze dolgozik is kb. 4 órát, de jellemzően mást csinál.

Körözés. Akár tanúként is körözhetnek, mivel ki akarnak hallgatni és kell a lakhelyednek a megállapítása. Köröznek megállít a rendőr és megkérdi hol lakik maga mert a x bíróság keresi. Szokványos válasz: én a bejelentett lakásom élek. Stb. ekkor addig kínoznak míg el nem mondod, hogy barátnőddel együtt „lakol a XI beeee ottana a kispipacs presszó mellett lévő háznál a harmadikon egy hete de sem utca nevet sem ajtót sem házszámot nem tudol” azt a rendőr mivel kispénz kis foci alapigazságot megismerte erről kanyarít egy semmit mondó jelentést. Amivel semmit sem állapított meg. Ez tapasztalat. Itt akár elő is állíthatna kivihetne a címre meggyőződhetne arról, hogy ot laksz (nem házkutatás) és stb.

Szerintem súlyos tévedés, hogy a kettő gyakorlatilag ugyanaz.

Főlökött # 2006.12.07. 17:02

Tisztelettel

Ugyan arról beszélünk, X személy ellen körözést adnak ki. Fellelése esetén elfogják-előállítják.

Körözés feltételei fenn állnak, nevezettet közözi a hatóság. Feltalálása esetén elfogják, előállítják a keresett ügy kapcsán, esetlegesen őrizetbe veszik, ha az 7végére, vagy problémás időben-helyen történt.

Nem kell ezt túlragozni.

----------------------
  • Löki
goldeage # 2006.12.04. 18:46

De mi a különbség „sima körözés” illetve az „elfogató parancs” között?
Mert a köztudatban a kettő -nagyjából- egyazon fogalomként él...
Például melyik milyen intézkedést, joghátrányt vonhat maga után
a hétköznapi életben?

Nick Name # 2003.12.12. 15:50

Igen. Ez a sima körözés. Ha nem vagy túl "fontos" gyanúsított, akkor kiadják az elfogatóparancsot, és további lépéseket nem tesznek. Akkor valóban csak pl. igazoltatásnál, határátlépésnél, okmánycserénél stb. lehet lebukni.

Ha tanú vagy, akkor még csak be sem vihetnek, csak beidézhetnek.


Nick Name

Fédra # 2003.12.12. 07:19

Köszi szépen!

Hozzájutottam egy olyan információhoz (ha igaz), hogy nem keresnek, hanem ha egy ellenörzés, igazoltatáson "fennakadok" akkor bevisznek kihallgatásra.

Ez igaz lehet?


Rundown

Nick Name # 2003.12.11. 20:31

(2) Házkutatásnak akkor van helye, ha megalapozottan feltehető, hogy az

  1. a bűncselekmény elkövetőjének kézre kerítésére,
  2. a bűncselekmény nyomainak felderítésére,
  3. bizonyítási eszköz, elkobozható vagy vagyonelkobzás alá eső dolog megtalálására

vezet.

Sajnos, az a./ pont alapján azt kell mondanom, hogy igen (ha gyanúsaított vagy és nem tanú). De szubjektíve nem hiszem, hogy ezért pont karácsonykor fognak megmozdulni.


Nick Name

Fédra # 2003.12.11. 06:50

Még egy utolsó kérdésem lenne:

A páromat annak érdekében, hogy megtaláljanak zaklathatják e házkutatással?
Illetve személykörözés esetén tartható e házkutatás?

Igazából az elöző kérdésem is erre irányúlt. (inkább ezt Õ kérdezi, hogy karácsonykor mire számíthat).

Köszönöm az eddigi válaszaidat.


Rundown

Nick Name # 2003.12.10. 19:44

Ez puszta feltételezés, lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. Ettől még bőven lehet, hogy gyanúsított vagy, kiadtak egy elfogatót, aztán felfüggesztették az eljárást és tesznek rád. :)

Ha nem szerzel több konkrét adatot, biztosat senki nem fog tudni mondani ÍNeked.


Nick Name

Fédra # 2003.12.10. 07:18

Köszönöm a választ!

Beszéltem már arról, hogy 7 - 8 hónapja volt egy kis problémám, de azóta igazábol nem történt semmi. Se a páromat, sem az Õ szüleit nem keresték meg azzal, hogy én hol vagyok. Voltak ugyan 3 - 4 hónappal ezelőtt Édesanyámnál azzal, hogy én elkövettem valamit (de utólag kiderült, hogy az nem én voltam) ez egy gyenge próbálkozás volt.

Ugy gondolom, hogy csak tanuként keresnek és körözés nincs kiadva ellenem (ezért nem kerestek még hivatalosan sehol).

Ez lehetséges?


Rundown

Nick Name # 2003.12.10. 04:46

Természetesen a házastársat is felkutathatják, és ki is kérdezhetik. Ez elég szemét húzás, mert ha a másik fél még nem terhelt, akkor nem is tagadható meg a tanúvallomás arra hivatkozással, hogy a keresett hozzátartozója. Na de persze, ha nem tudja...

Házkutatás elméletileg bármilyen nap tartható, hivatkozás sem kell hozzá. A törvény csak annyit mond, hogy lehetőleg 6-24 óra között, na de ott is ott van az a LEHETÕLEG.


Nick Name

Fédra # 2003.12.09. 10:49

Karácsonykor tarthatnak e házkutatást a rendőrök arra való hivatkozással, hogy Szenteste biztos úgyis otthon van mindenki?


Rundown

Fédra # 2003.12.09. 06:38

Kedves Nick!

Ha valakit keres a rendörség még ha csak mint tanut, akkor a házastársat is felkutathatják, illetve kikérdezhetik?
Vagy részrehajlás miatt nem.


Rundown

Fédra # 2003.11.20. 14:13

Nem vagyok. Nem beszéltem azóta senkivel.

Igazából nincs merszem utánna járni, mert attól félek, hogyha megpiszkálom az ügyet, bajba kerülhetek.


Rundown

Nick Name # 2003.11.20. 13:19

Jelentheti, de korántsem biztos. Én nem építenék rá.

Mondom, az első lépés annak a felderítése lenne, hogy egyáltalán folyik-e az ügy, illetve, hogy Te gyanúsított vagy-e? Nem vagy már senkivel sem kapcsolatban a volt cégedtől?


Nick Name

Fédra # 2003.11.19. 07:36

Szia Nick!

A tegnapihoz még visszatérve:

Ez a "ronda ügy" már 7 hónapja volt, de azóta nem történt semmi, nem volt címellenörzés sem.

Jelentheti ez azt, hogy nem keres a rendörség? Vagy igen?


Rundown

Fédra # 2003.11.18. 17:17

Köszönöm!


Rundown

Nick Name # 2003.11.18. 16:34

Először is, biztos vagy benne, hogy gyanúsított vagy az ügyben?

Ha igen, az idézést kiküldik a (bármilyen jogcímen) bejelentett címedre (tehát ideiglenes címre, tartózkodási helyre is).
Ha ott nem vagy, akkor jön a körözés. Ehhez az ügy súlyához képest járulhatnak (de nem szükségszerűen járulnak) különböző intézkedések. Lakcímellenőrzés, kutatás, akár a titkosszolgálati eszközök alkalmazásáig.

Hogy mi van az ügyben, azt nehéz megmondani, mert a távollétedben akár el is ítélhetnek. Szerintem bízz meg egy ügyvédet - ő nem tárhatja fel a hollétedet, viszont érdeklődhet először a nyomozást folytató hatóságnál, aztán - ha kell - tovább, az ügyészségen, bíróságon is.


Nick Name

Fédra # 2003.11.18. 08:40

Kedves Nick!

Belekeveredtem egy ronda ügybe a cégemnél amiből aztán lehet, hogy rendörségi ügy lett.
Azért írom, hogy lehet mert semmit nem tudok az ügyről, hogy milyen fázisban van.
Valószínüleg azért mert nem a bejelentett címemen lakom és az ideiglenest meg nem tudja senki.

A kérdésem az, hogyha keresne a rendörség akko rhova küldené az idézést (a szülők címére?) vagy a bejelentett címre, továbbá, ha esetleg köröznének akkor úgy tudom, hogy címellenörzést tartanak a szülőknél is.

Ha ez nem történt meg akkor nem is köröznek. Lehet ez?

Illetve, honnam tudhatnám meg, hogy van e valamilyen eljárás az ügyben?


Rundown