Büntetés elévülése


Sherlock # 2010.08.23. 17:52

Kedves kukac2!

Ajánlom, hogy tegye fel kérdését az "ittas vezetés" topicba, ott van kifejezetten ilyen dolgokra szakosodott kolléga. Én egyébként úgy tudom, hogy az elvétel napjától, de javaslom hogy bizonyosodjon meg róla.

kukac2 # 2010.08.23. 17:38

Tisztelt Forum!
Mivel nem kaptam választ több mint egy honapja kérdésemre,még egyszer felteszem aminek válaszát megköszönöm elöre.
Halálos közuti baleset okozojaként letöntendö szab. vesztést kaptam.A helyszinen elvették jogosítványom.Mellék büntetésként 3 évre bevonták.Mikor lépett életbe a 3 év ,a helyszini elvétel napjátol vagy szab.vesztés letöltés után kezdödik?

ObudaFan # 2010.08.23. 11:30

Ha volt 8 napon túli sérülés, 3 év alatt, ha nem, 6 hónap alatt.

kati14 # 2010.08.22. 18:59

KIsfiamat autóbaleste érte Június 4.-én nem tettem feljelentést.Nem tudom jól tettem-e de meg szeretném tudni mennyi idő után évül el az ügy?A kórház sem adott semmilyen papirt a balesetröl de ismeröseim szerint ez bele telik pár hónapba is.Ez ügyben szeretnék segitséget kérni mit tegyek !Azt még hozzáteszem hazajövet az iskolábol történt az iskolabusz húzta magával az aszfaltos úton szerencsére horzsolásokkal megúszta amivek 3 hétig hordtam kötözésre.Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2010.08.22. 10:21

Amit félreérthettél. félreértetted. Ami a lényeg: sosem lesz nyilvános mindenki számára az adatbázis, ez a hatóságoknak szól.

Leiylau # 2010.08.21. 19:09

Tisztelt fórumozók!
Azt szeretném kérdezni, hogy a szabálysértés elévülése után (5 év után) még mindig szerepelni fog az eset a 2010.01.01-től létrehozott Központi Szabálysértési Nyilvántartásban? Ugyanis azt mondták, hogy magát a rendszert azért hozták létre, hogy többszörös szabálysértés elkövetése esetén együtt (halmozottan) bírálhassák az összes nyilvántartott ügyet, de annak elévülésekor ugyebár ez már nem lehetséges tehát a további nyilvántartása sem lenne indokolt, ugye? Azért kérdezem ezt, mert mindenki számára interneten hozzáférhetővé szeretnék tenni a nyilvántartást (a régi papír alapú nyilvántartással ellentétben) és attól félek, hogy hiába adok le tiszta erkölcsi bizonyítványt a leendő munkáltatómnak, a nyilvántartásból lekérve az adataimat (hiába évült el már a szabálysértés)sokkal hátrányosabban fog kezelni, mint a többi munkavállaló jelöltet...

ObudaFan # 2010.08.19. 09:16

Nem fog az erkölcsiben szerepelni. Annyi fog történni, hogy ha most nem fizetsz, később a perköltséggel, kamatokkal, esetleg végrehajtási költséggel növelt összeget kell megfizetned.

emerenc2 # 2010.08.18. 19:21

Sziasztok!

Nekem lenne a T-mobile-ál több számlatartozásnak a részletfizetése. Sajnos nem én használom/tam a telefont hanem a szüleim,akik egy vita után úgy döntöttek,hogy nem fizetik a számlákat. Én már csak arról értesültem,amikor mobil internet ügyben mentem érdeklődni a telenornál,hogy fekete listán vagyok.
Mivel a telefon az én nevem van így engem vonhatnak felelőssé a számlák kiegyenlítésének hiányában.
Mivel diák ként júliusban nem tudtam a nyakamba venni még egy állást így egy havi részlettel elmaradtam. Az augusztusival kettő.
De hiába is fizetném ki az augusztusban az egyik elmaradott részletfizetést. Így sem engedélyezik a további törlesztést,hanem egyben mindent peres úton szeretnének behajtani.

Hát röviden ennyi. Most nem tudom,hogy ez az erkölcsi bizonyítványomba szerepelni fog e. Vagy ennek milyen nyoma van? Valamint számíthatok arra,hogy rendőrök jönnek hozzám,hogy ami esetleg a nevemen van azt lefoglalja? ( ami nem teljesülhet,mert nincs a nevemen semmi)
Mit tudok tenni? A szüleim azt mondták,hogy ők mindent tagadni fognak.
Egyedül maradtam ezzel a problémával és szeretnék valamilyen kiutat találni vagy megérteni,hogy mi vár rám.

A tartozás összege: 264-ezer

Előre is köszönöm!
Emerenc2

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/21/24651#…

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.18. 13:47

Az valójában nem feddhetetlenségi igazolás; hanem egyszerűen az a jog, hogy kérheted, közöljék veled, milyen adatokat tárolnak és kezelnek veled kapcsolatban a bűnügyi nyilvántartásban. A munkáltató azonban nem követelheti tőled, hogy ezeket az adatokat kikérd, és vele megismertesd.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.18. 12:51

Mivel ilyen elnevezésű, jog által szabályzott jogintézmény nem is létezik, nem szabhatják feltételül semmiféle munkakör betöltéséhez.
(A bírák, ügyészek esetében fokozott ellenőrzést végeznek úgymond a magasabb erkölcsi követelmények miatt, de ezt meg külön jogszabály részletesen szabályozza.)

kukacc # 2010.07.04. 14:15

Tisztelt Fórum!

Halálos közúti balesetnél a helyszínen a jogosítványomat bevonták 3 évre.Letöltendö szabadságvesztést kaptam...A Jármüvezetéstöl való 3 év eltiltás a szabadság letöltése után kezdödik,vagy az elvétel napjától.Köszönettel.

Dr.Attika # 2010.06.30. 18:57

Nem jól értelmezi. Van "külső" és van "belső" priusz. A "külső" priusz az ami az erkölcsiben megjelenik. Vagyis az Ön esetében "bűntettesek nyilvántartásában nem szerepel" Ezt kapja az is akinek a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól mentesült vagy mentesítettek és azis , aki "ma született bárány". A "belső" priuszában , amit a bíróság, ügyészség, nyomozó hatóság lát élete végéig benn marad a próbára bocsátás vagy elitélés.

klappol # 2010.06.30. 18:37

Tisztelt Ügyvédúr!

Azzal tisztában vagyok hogy megkapom de amit leírtam azt jól értelmezem vagy jól fogom fel? Mert a próbára bocsátás intézkedésnek minésül ami az utolsó sorban benne lehet de csak ha részletezve kérem.

A másik meg akkor azt jelenti hogy selejtezés vagyik ekkor törlik a bűnügyi nyilvántartásból és újra tiszta a kartonom?

Dr.Attika # 2010.06.30. 15:55
klappol # 2010.06.30. 15:48

Tisztelt Ügyvédúr!

Abban kérném a segítségét, hogy erkölcsi bizonyítványt szeretnék kikérni sajnos 1 év próbára bocsátásom még nem járt le ez esetben legjobb tudomásom szerint a bűntettesek nyilvántartásában nem szerepelek sőt, közügyektől sem vagyok eltiltva és a jogosítványom sincs bevonva viszont az utolsó sorban az intézkedés hatása alatt állok az gondolom ebben az esetben nem lesz üres tartalmazni fogja hogy miért kaptam. De ha csak azt kérem hogy igazolják le hogy a bűntettesek nyilvántartásában nem szerepelek akkor meg fogom kapni tisztán az erkölcsimet. ugye jól értem?

Annyit még engedjen meg ha az van beleírva hogy selejtezés 2014. hónap nap ez azt akarja jelenteni hogy ekkor fog eltűnni a bejegyzés a bűnügyi nyilvántartásból? Tehát attól a naptól fogva nem lesz többet bejegyzésem vagyis tiszta lesz a bűnügyi kartonom újra?

onom # 2010.06.23. 13:24

milyen bírói mentességet kapott?mert ha 1999-ben 5 hónapot kapott 1 évre felfüggesztve, max előzetes menetsítés lehetne, de az nem 2003-ban...
amúgy meg a bűnügyi nyilvántartásban az átállás automatikus.lehet kérni tájékoztatást az adatokról, onnan mindent meg lehet állapítani.

bodribácsi # 2010.06.22. 13:23

Tiszteletem!
Azt szeretném kérdezni,hogy:
Ha valakit 1999-ben elitéltek 5 hónap-ra ,1 évre felfüggesztve,-ami letelt 2000-ben,2003-ban bírói mentességet kapott,de a bűnügyi nyilvántartásban 2015-ig szerepel(a 15 év szerint).Ha jól tudom ezt most levitték 8 évre,hogyan kerülhet ki a nyilvántartásból?Kérvényeznie kell,vagy autómatikusan törlődik?Mert ugye a 8 év szerint már nem kellene benne lennie...és honnan lehet megtudni,hogy még benne van-e?
Köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2010.06.17. 11:50

Nem.

vki20 # 2010.06.16. 15:44

Üdv!Azt szeretném kérdezni,hogyha 2008 januárjában lopáson értek 1 üzletben,de nem kaptam érte semmilyen büntetést,csak szóbeli megrovást vagy mit,akkor,ha most erkölcsi bizonyítványt szeretnék kérni,az benne lesz e?

ObudaFan # 2010.06.15. 13:19

Ha már letöltötted a büntetést, akkor elévülésről nem lehet beszélni, nincs, ami elévüljön. Nem lennél visszaeső.

huncutka73 # 2010.06.15. 11:29

Szép napot! 98-ban elitéltek egy akkori hülyeség miatt.2000.08-hoban szabadultam.az már elévült?? illetve ha most lenne egy ügyem, mint visszaesőt itélnének el?? köszönöm!huncutka

ObudaFan # 2010.06.15. 10:18

5 év alatt, az ítélettől.

Btk. 67. § (1) A főbüntetés elévül:

  1. öt évet el nem érő szabadságvesztés esetén öt év,

68. § (1) A főbüntetés elévülésének határideje a büntetést kiszabó határozat jogerőre emelkedésének napján, ha pedig a büntetés végrehajtását felfüggesztik, a próbaidő leteltének napján kezdődik. Ha az elítélt a szabadságvesztés végrehajtása alatt megszökik, az elévülés határideje a szökés napjával ismét elkezdődik.
(4) Az elévülést félbeszakítja az elítélt ellen a büntetés végrehajtása végett tett intézkedés. A félbeszakítás napjával az elévülés határideje ismét elkezdődik.

robenzo # 2010.06.15. 05:55

Üdvözlök mindenkit én azt szeretném kérdezni hogy 2004-ben csináltam egy hülyeséget azért fél év börtön 2 év proba idöre itéltek és ennek menyi az elévülés és mikortol számit? Elöre is köszönöm a segitséget Üdvözlettel Robenzo

ObudaFan # 2010.05.05. 09:48

Ha nem vagy feltételesre bocsátható, akkor 2 év 4 hónap múlva szabadulhatsz, illetve nem mehetsz evsz-re sem. Más kérdés, hogy annak még nem nagyon alakult ki a gyakorlata szerintem, hogy ez alkalmazható-e arra, akinek ugyan a törvénymódosítás után kellett volna bevonulnia, de az ítélete még előtte született, vagy legalább a bűncselekményt még előtte követte el.

kolonc # 2010.05.04. 17:16

Az mit jelent, ha van 2 év 4 hónap börtönöm, akkor legkorábban mikor szabadulhatok, ill.lehet mennem EVSZ-re?
Köszönöm!